… proč se neohlížet zpět i v lednu a neprobouzet v sobě motivaci k případným změnám?? :-) Ono totiž není tak úplně jedno, jaká semínka tam na začátku toho opravdového roku (na jaře) zasadíme. Co opravdu budeme chtít??

Čekali jste, že vás také budu vyzývat k nějakým novoročním předsevzetím?? Pak jste dosud nečetli ten první článek, který obvykle provází první týden mého ročního projektu a ani první část shrnutí roku 2019 :-) Rok psa totiž ještě neskončil a zimní roční období také ne :-)

Ale než STROM ŠTĚSTÍ v roce 2020 začne, pojďme se ještě na nějaká předsevzetí vyprdnout a ještě se poohlédněme zpět na rok 2019 (první část shrnutí roku najdete ZDE). Třeba z něj vyčteme, kterým směrem se automaticky překlápí. Pak se nebudeme muset přemáhat k nějakým předsevzetím :-)

Nejradši totiž plynu s proudem, i když mívám silné tendence pádlovat i proti němu… a co vy? :-)

 

Rok štěstí

Minulý článek jsem zakončila vzpomínkou na absurdistickou sérii DEVATENÁCTKA. Nic podobného letos neplánuji. Zato celý nový ebook plánuji použít v novém běhu STROMU ŠTĚSTÍ, protože každá z 50 absurdních hříček přece zpracovávala jedno z témat tohoto ročního projektu. Teď tak máme k dispozici další úhel pohledu, který nám, doufám, pomůže s některými zažranými problémy s nadhledem zatočit :-))

Začínáme 13.1. 2020 a já už se moc těším! Možná opět uspořádám všech 5 seminářů 5 elementů (což se loni povedlo a já jsem za to moc vděčná!). Jen nevím, zda opět napůl teoreticky a napůl prakticky, nebo ještě trochu jinak. Ze všeho nejvíc bych se tento rok chtěla rozhodně mnohem víc nořit do toho, co všechno mi život již přinesl a čím mě inspiroval! Cítím čím dál větší touhu po tichu a klidu. Plánovala jsem to již loni, ale i když jsem sice vypsala jeden Měsíc pro sebe (i pro tebe), nakonec to byl spíš rok nových a nových vhledů a shrnutí.

A protože jde o štěstí neduální (tj. nepodmíněné ničím a nikým), dál pro vás budu na blogu zpracovávat neduální témata v sérii Zázraků neduality.

Hlouběji a hlouběji do tajů neduálního Jiného světa

O nedualitě jsem mnoho let nepsala vůbec. Jen můj zájem o ni nenápadně prosakoval články na nejrůznější každodenní témata. Ti, kdo zabloudili do speciální sekce, si pravda, mohli kdysi přečíst i něco o tom, že nemá smysl vinit druhé, ani sebe… a že na vině je pouze dualita. Dnes máte tento článek k dispozici v rámci Mimoňské cesty do Jiného světa (onen měsíční online kurz zdarma) :-)

Loni se článků na téma neduality objevilo víc:

 

I v sérii Zázraků neduality budu pokračovat i v roce 2020

Ježíšek mi naložil vysněnou Kindle čtečku a během oslav Silvestra jsem zvládla dočíst knihu Standing as Awareness (Zaujmout pozici vědomí) od Grega Gooda. A během vánočních svátků jsem zhltala What if the Problem’s not the Problem (A co když ten problém není vlastně žádný problém?) od Jasmyne Boswellové. A také 36 Nondual Exercises (36 neduálních cvičení) od Joshua Norager.

Takže vás čeká další nálož nejrůznějších pohledů na nedualitu, která je známá i tím, že to není jen záležitost advaita védanty, která je asi nejznámějším neduálním učením. Knížka Jasmyne Boswellové například vypráví o tom, jak autorka přetavila do praktického života 4 praxe z kurzu Radiant Mind (Zářící mysl) buddhisticky zaměřeného neduálního učitele Petera Fennera. Velmi zajímavé :-)

 

A samozřejmě se dočkáte i dalších kapitol neduální moudrosti Tao-te-ťingu

Samostatnou kapitolou neduálních článků bude v příštím roce série Tao-te-ťing. V roce 2019 jsem se konečně totiž dočkala! Už mnoho let jsem si přála číst Tao-te-ting v originále. Jako bývala překladatelka vím, kolik se toho překladem ztratí!

A čím víc pronikám do jednotlivých kapitol Tao-te-ťingu (i za pomoci překladů a výkladů), tím víc mi přijde, že žádný překlad nemůže nikdy předat stejné poselství jako jeho originál. Ostatně kdysi jsem sama přestala překládat, protože jsem si uvědomila, do jaké míry je obsah závislý na formě a že je někdy prostě není možné oddělit. A čínský Tao-te-ťing patří právě do této kategorie!

O tom, proč Tao-te-ťing vlastně číst, jsem v roce 2019 psala zde. A úvod k celému cyklu najdete zde. Už jsme se společně podívali na prvních 7 kapitol o tom, co je vlastně tao, jin a jang či známé wu-wei (už jste o něm někdy četli??). Zabývali jsme se i tím, jak být vlastně sám sebou, nebo onou mystickou ženou, o které se v Tao-te-ťing také píše. A v příštím roce nás čeká každý týden (doufám :-)) další kapitola i s praktickými „výzvami”. Jak říkávám, nestačí jen číst :-)

V prosinci mimo jiné vznikl speciální kurz Prosincová tao ztišovačka, která je velmi praktickou cestou, jak se právě díky prvním 4 kapitolám Tao-te-ťingu přiblížit k praktickému prožívání neduality. Plánuji ho nabízet i dál všem, kteří budou mít zájem nejen číst :-) Je to asi nejjednodušší způsob, jak jít přímo k věci :-)

 

Rok prasete a smíření

V minulé části tohoto zamyšlení nad uplynulým rokem jsem psala, že každému roku dávám nějaký symbol. Začala jsem s tím se začátkem svých ročních projektů v roce 2014. Vzpomínám například, že prvním symbolem byl dar a druhým Freddy Kruger (z toho hororu Noční můra v Elm Street). Nejen mě je teď asi zcela jasné, v jakém duchu se dané roky nesly :-)

A ten letošní?

Ten letošní byl prostě rokem prasete. A smíření :-)

Proč rokem prasete? O roku prasete jsem psala v prvním díle shrnutí. Čínská astrologie má také něco do sebe. Byl to prostě pro mě náročný rok. Náročnější jsem zatím nezažila. Jen narozdíl od Freddyho Krugera jsem to mnohem lépe snášela, protože už jsem věděla, jak na to :-)

Velmi mi pomohl měsíční Mimoňský speciál! Ano, ten s názvem „Jak se s tím mám smířit?“ :-) Však nápad na něj se mi vynořil během jedné ze 100 hodin letních vipassanských meditací :-) A pomohl nejen mě a za to jsem moc ráda! Pár lidí jím prošlo i dvakrát a pro Janu jsem dokonce tvořila i speciální desetitýdenní verzi! Oficiální verze bude nakonec pětitýdenní, protože se osvědčila, a opět ji budu v roce 2020 otevírat. Pokud máte ve svém životě cokoli, s čím se potřebujete smířit, vyhlížejte opět možnost se do Speciálu přihlásit :-)

 

Vipassana loni potřetí a letos počtvrté??

Ano, v červenci jsem vyrazila již potřetí na desetitýdenní kurz meditace vipassana! A podruhé opět do Polska, kde je nově vybudované centrum. Mám to tam moc ráda! Samostatné pokoje, samostatné příslušenství. A od roku 2019 hlavně ten březový háj! :-)

Pokud toužíte po hlubším vhledu do své podstaty, 10 dní vaší dovolené za to rozhodně stojí. A neslyšela jsem o nikom, kdo vydržel až do konce a nezažil by během 10 dní to, co někdy ani po letech taiji lidé pořádně nevnímají – proud energie v těle. A to je jen takový bonbónek, protože o příjemné pocity tady nejde. Spíš o to, nenechat se rozhodit těmi nepříjemnými :-) A odbourat staré stereotypy reakcí dané starými traumaty.

O vipassaně jsem psala každý rok (existuje speciální stránka s odkazy). Lonský článek je zde: Kam chodí motýli spát? A vipassany se nakonec týkal i článek Detoxikace a meditace. (A v lednu jsem ještě byla pokusným králíkem pro výzkum vedených meditací studenty z mého vlastního oboru – religionistiky. Vipassana je nicméně v mnohém jiná, než meditace, které možná znáte či sami praktikujete. A není vedená. Což mi vyhovuje. Mám ráda svou vlastní svobodu :-))

V roce 2020 bych opět ráda vyjela do Polska. Nejradši bych dala desetidenní i devítidenní speciální. Ale to se všechno ještě uvidí. Kurz je sice za dobrovolný příspěvek, ale ráda dávám minimálně to, jaké jsou náklady na jednoho studenta (plus dostat se do Polska taky něco stojí). A vzhledem k tomu, že letos plánuji s manželem navíc cestu do Izraele, tak kdo ví, zda na vipassanu budou letos zdroje. Holt dovolená s matkou a dcerou (jak dlouho ještě budeme takto moci jezdit?) a dovolená s manželem (žádnou zahraniční jsme dosud za 13 let manželství neměli!) možná dostanou přednost. Ostatně víte, že dovolená může být víc než jen pláž a památky?? :-)

 

Čchi kung mě provází již přes 10 let!

A vlastně ještě mnohem víc, protože jsem cvičila  ještě než jsem před 14 lety otěhotněla :-) Jen to ještě nebyl Orel v hnízdě, ale třeba 5 zvířat nebo čchi kung 5 elementů. (5 elementů mě nicméně provází dál v rámci STROMU ŠTĚSTÍ.)

Loni jsem začala psát další sérii čchi kungových článkůorlí zápisky (např. zde). V jednom z článků najdete tipy na to, jak mít v životě víc energie :-) I bez kafe :-) Na mém starém blogu ale najdete dlouhou řadu čchi kungových článků na nejrůznější témata. Orel totiž umí nejen dodávat energii :-)

Od září vedu opět brněnské kurzy a docela početné, což mě vždycky těší! Každý by měl podle mě Orla zkusit, aby alespoň věděl, oč přichází :-) Ne každému čchi kung hned zpočátku vyhovuje. Za to, že se cítíme uvolněnější a máme víc energie a stability, totiž platíme tím, že je potřeba zpomalit a podívat se dovnitř. A na to není každý připraven.

Asi nejzajímavější je pro mě letos ranní firemní kurz čchi kung (od 7.30!). Každý pátek si tak nejen já připomínám, jak je nejlepší vstoupit do dne :-) Každý pátek před šestou, když vstávám, si říkám, proč jsem to odkývala. A každý den v 9 si říkám, že jsem dobře udělala :-)))

V loňském roce jsem plánovala ten nový vymakanější instruktorský kurz Orla v hnízdě, ale bohužel jsem na něj finančně nedosáhla. Tak možná příští rok :-) První běh mě z mnoha ohledů hodně zaujal :-)

 

Speciální shrnutí témat

Rok 2019 se nakonec nesl ve znamení prohlubování či shrnování témat. Leden a únor jsem na starém blogu věnovala Návratům ke článkům z roku 2013. Časově to bylo ale natolik náročné a čtenost tak malá, že mě přestalo bavit je uveřejňovat :-) Sama pro sebe mám ale ty nejzajímavější články uplynulých let vypsané :-) A tak jsem hodně shrnutí sepsala hlavně pro Mimoňský speciál :-) Ať ten klasický čtyřtýdenní, nebo ten desetitýdenní. Tam jsem se cítila zavázaná je sepsat a uveřejnit :-)

A tak vznikaly články o symbolice (první téma Mimoňské cesty) nebo o tom, jak nás vedou naše přání (třetí téma Mimoňské cesty). A další:

Během příštího roku bych ráda sbírala všechny ty střípky v mých článcích a programech dál a postupně je sepsala do nějakého základního přehledu, kudy vede ta neduální cesta k vnitřnímu štěstí. Strom štěstí i První Mimoňskou cestu jsem loni probrala z různých úhlů pohledu a shrnula některá témata, která se v nich nacházejí.

Ještě tu ale čeká má druhá e-kniha Vdechněte život poselstvím svého dětství a její online kurz (také zdarma) Mimoňská cesta II, které by si zasloužily něco podobného. Vím, že i tam se nacházely perly a že je plná praktických cvičení :-) Takže se i v tomto ohledu máte v příštím roce nač těšit :-)

 

Pár zajímavých událostí roku 2019

Jako blogerka jsem právě takto začínala – psala jsem o každodenních událostech. Ale na jejich pozadí bylo něco, o čem jsem v roce 2013 ještě nepsala. Moc ráda jsem takto psala. Články vycházely každý den, šlo to samo a mě to ohromně bavilo. Na to již ale nemám tolik času :-(

Nicméně čas od času se na blogu objeví nějaký podobný článek. Má za cíl vás nasměrovat někam, kde by to pro vás mohlo být zajímavé (místo, film apod.) a zároveň vám ukázat, že ta zajímavost nespočívá jen v tom tam jít a vidět to :-)

V tomto duchu jste mohli najít na webu loni článek o lyžování na Dolní moravě a o místním welness. A také článek o černé sjezdovce v našich myslích :-) Jestli chcete zjistit, jak na to, čeho se bojíte, zkuste někdy vyrazit někam, nač vaše síly ještě stačí, ale už je to hodně na hraně. A zjistíte, co potřebujete vy osobně, abyste se tolik nebáli. Já třeba zjistila, že potřebuju mít pocit, že se můžu spolehnout na „lyže” i prostor, na kterém „neuklouznu”. A že to chce i hodně tréninku, abych měla opravdu jistotu, že „to” zvládnu. Ne každý strach nám říká: „nedělej to”. A ne každý strach máme překonat tak, že se do toho prostě pustíme. Pár takových pak nejspíš odvážejí vrtulníkem ze svahu…

Velmi mě překvapila svým poselstvím Frozen 2. A velmi překvapená jsem byla (asi jako mnoho dalších lidí), jak na mě zapůsobila smrt Karla Gotta. I tomu jsem loni věnovala speciální článek – Symbolický Gott. Zamysleli jste se nad tím, co Gott symbolizoval právě vám?? Právě z tohoto hlediska bylo zajímavé sledovat všechny ty reakce na jeho úmrtí.

A tím vším souvisí i článek o tom, jak si dokonale zkazit zážitek. My to totiž umíme dokonale – stačí jakýkoliv zážitek prosít skrz rozum, který má potřebu srovnávat a hodnotit (a případně hejtovat). Tak nás to bohužel naučili už ve škole. Místo toho, abychom si z toho, co vidíme, slyšíme nebo prožíváme, odnesli prožitek. Ona i největší blbost nám může přinést poselství, když ji hned neodsoudíme :-)

A v září mě asi nejvíc pobavil nový filmový muzikál od Melanie Martinez. Zatímco její první CD vám mohlo dobře posloužit k vyrovnání se svým dětstvím, druhé CD K-12 je úžasné zatočení se školní docházkou :-)

 

Cestičky rokem 2020

O svých cestičkách jsem již psala. Jen jsem ještě nezmínila, že jsem se opět vrátila ke Kurzu zázraků.  Tentokrát jsem si do Kindle stáhla celou knihu, takže počítám s tím, že celý roční kurz tentokrát projdu!

A kudy povedou ty vaše cestičky? Možná vám pomůže loňský článek 12 cest ke štěstí :-) A když se někdy nebudete cítit úplně dobře a začnete si říkat, že je s vámi něco špatně, možná vám pomůže loňský článek Proč už se nenosí cítit se špatně? A pokud budete zápolit s tím, jak se smířit s tím, co se děje, bude dít, nebo co se stalo, možná vám pomůže článek o 10 speciálních krůčcích ke smíření.

A nezapomeňte na to, čím jsme výjimeční :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *