Neduální učení – 3x v čem je tak výjimečné

O neduálních učeních se toho v českých luzích a hájích moc nedozvíme. A to je velká škoda. Neduální učení jsou totiž tisíce let stará a dají se najít napříč různými náboženskými směry, na Východě i na Západě. Někdy jsou celkem na očích (například v indické advaitě). Někdy se skrývají (např. v súfismu).

Neduální učení jsou něčím, co lidstvo jako celek sdílí, protože zkušenost neduálního vnímání je ve své podstatě stejná. A jsou ještě mnohem víc:

Je to podstata našeho vnímání, podstata nás samotných a podstata lidí a světa kolem nás. Je nám všem blízká, a přece jako by nám unikala.  Za tím množstvím podnětů našich smyslů nevidíme, jak se věci doopravdy mají. Ale hlavně – je zdrojem naší vnitřní síly, spokojenosti a štěstí. A přece se tak často cítíme vyvedení z míry a vystresovaní.

neduální učení
Znáte příběh o slonovi v temné místnosti??

Cílem tohoto článku není podat vám vyčerpávající výklad o různém pojetí neduality, různých směrech neduálních učení, různých učitelích, teoriích a praxích. Na to možná někdy opravdu dojde :-) Zatím se v mém počítači skrývá jeden nepublikovaný odborný religionistický článek na toto téma. Včetně srovnání dvou západních moderních neduálních učitelů – Ruperta Spiry (advaita) a Roberta Fennera (buddhismus).

Chci Vám pouze ukázat, co všechno může znamenat vstup do neduálního světa. Kterému já říkám Jiný svět :-)

 

3 x co všechno neduální učení umí

  • V neduálním světě proti sobě nikdy nestojí A a B. Co to v praxi znamená? Neprožíváte konflikty mezi dvěma protiklady. Neprožíváte tím ani vnitřní konflikty, ani vnější konflikty. Jednou ze vstupenek do neduálního Jiného světa je paradox. Rozum něco takového nedokáže pochroupat, ale naše vědomí s tím problém nemá.

Jestli jste kdy zatoužili nežít věčně ve sporech a konfliktech se sebou samými (ano, to je zdroj naší nerozhodnosti) nebo s druhými, tady je ta cesta :-)


  • V neduálním světě se rozplývají pojmy Já a Ty. Co to v praxi znamená? Ne, neztratíte svou individualitu, nebojte. Jen sami sebe začnete vnímat zcela jinak. A lidi kolem Vás také. Automaticky je přestanete vnímat jako překážku něčeho, co byste chtěli, nebo jako prostředek k získání něčeho, co byste chtěli. Nebudete od nich nic očekávat a nebudou vás proto moci ani zklamat. Velmi se vám uleví :-)

Jestli jste kdy chtěli prožít opravdovou lásku, tak tohle je příležitost.


  • V neduálním světě se nic nedělí na špatně a dobře. Co to v praxi znamená? Ne, nejde o nějakou morální relativitu. Rozhodně si teď nemůžete začít dělat, co vás napadne :-) Nejde ale ani o to rezignovat na nějakou změnu. Naopak – slyšeli jste třeba u wu-wei?? Jde o to, že konečně najdete způsob, jak sami sebe, druhé lidi a nejrůznější životní okolnosti, ve kterých se ocitáte, nehodnotit. Získáte něco, díky čemu se můžete přestat rozčilovat, toužit a bát se. Toto všechno odpadá jedním jediným uvědoměním, že ve skutečnosti je dualita jen na povrchu a nemusí nás ovlivňovat. Jde to až ke kořenům naší nespokojenosti, dál než k snaze vymazat z hlavy negativní myšlenky, nebo přemalovat je krásnými vizemi. Najednou si můžeme z hloubi duše oddychnout :-)

Takže pokud jste někdy zatoužili po tom, aby Vás druzí pořád nekritizovali, abyste konečně cítili tu opěvovanou sebelásku, nebo abyste měli konečně pocit, že vše je tak, jak má, tak nedualita vám může dát odpověď :-)

 

A to zdaleka není všechno

Implikace, které s sebou tenhle úplně jiný úhel pohledu přináší, jsou nepřeberné! Však o nich tady na blogu píšu jeden článek za druhým, až z toho vznikly 2 knihy, 2 online kurzy, série videí, kde si tu svou neduální zkušenost můžete zažít taky. A nesmím zapomenout na specialitu –  celý roční projekt, který si procházím už pošesté i já sama.

Teorie i praxe :-)

Ve světě osobního rozvoje a esoteriky koluje spousta rad o tom, jak být v životě šťastný. Všechny ty rady mají své oprávnění a do určité míry pomohou. Začnou ale haprovat ve dvou okamžicích:

  1. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že se nemusíte spokojit s tím prchavým štěstím. Že si nemusíte namlouvat, že jde o tu „radost z maličkostí”. Nebo že „nikdo není pořád šťastný”. Nebo že „bez neštěstí bych nepoznal štěstí”, nebo dokonce že „co by mě jinak motivovalo k něčemu lepšímu?

  2. Ve chvíli, kdy Vám dojde, že všechny ty rady osobního rozvoje a esoteriky ve své podstatě jinde než v tom nepodmíněném neduálním světě nejde realizovat! Opravdovou lásku (sebelásku), rozhodnost, svobodu, sebedůvěru apod. A že to za vás nikdo, žádný terapeut, ve skutečnosti neudělá. Že na to prostě musíte jít ještě trochu jinak.

 

Chcete zjistit o neduálním světě víc??

  • Jestli chcete zjistit, v kterých hlavních 5 bodech se osobní rozvoj a esoterika mýlí, a vstoupit do toho neduálního světa (a ještě jste to neudělali), zkuste TUHLE BRÁNU. Jste srdečně vítáni :-) Postupně neduální učení poznáte blíž.

  • Jestli jste tou branou už prošli, doporučuji přečíst si článek o Rupertu Spirovi, uznávaném britském neduálním učiteli. V České republice se toho o něm bohužel moc neví. Přitom je neuvěřitelně přístupný. On byl ten, kdo mi poprvé umožnil neduálně opravdu vnímat. Ne si o tom jen číst. V článku najdete spoustu odkazů na články zpracovávající některá jeho videa. Jestli chcete zjistit, jak je to s trápením, vztahy apod., tak zamiřte NA NÁVŠTĚVU ZA NEDUÁLNÍM UČITELEM RUPERTEM SPIROU

  • V praxi se pak můžete začít učit rozvíjet neduální vnímání a s ním spojené reakce prostřednictvím některých z online kurzů, knížek, ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ nebo seminářů, které v Brně pořádám (ideální k bližšími proniknutí do neduálního vědomí jako takového je seminář elementu ZEMĚ, který bývá o prázdninách). Většinu toho najdete na mém blogu zdarma :-)

Nejbližší seminář se koná v červenci 2019, info a přihlášku najdete zde: Zamiřte do svého středu a najděte tam rovnováhu (seminář Brno)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *