Dolní Morava – jaké bylo lyžování a wellness??

Lyžování?

Závisí na tom, kdy :-)

Ale nikdy nebylo zcela dokonalé. Buď sněžilo, nebo pršelo, nebo byla mlha, nebo byl moc měkký sníh, nebo byla zima, nebo byly fronty. Ale kolikrát jste za svou lyžařskou „kariéru” lyžovali za ideálních podmínek vy??

 

Lyžování – nahoru a doprava

Během týdne se nám podařilo projet všechny sjezdovky, které Dolní Morava nabízí (včetně černé, ufff – o tom ale v jiném děsuplném článku :-)).  Začínaly jsme s dcerou u Slona, protože kousek od tamní lanovky jsme byli ubytovaní. Konečně jsme nebyly závislé na manželovi, který nás obvykle odváží z chaty na vzdálenější sjezdovky (sama jsem řidič-neřidič).

Sešly jsme si ten kopec samy a taky jsme si ho samy vyšlapaly (dcera to brala zkratkami hlubokým sněhem a válela se, kde mohla :-)).

Ideální trasa pro nás byla:

  • sjet po modré k druhé lanovce
  • vyjet nahoru a pustit se kolem Stezky v oblacích zpět do údolí ke Slonovi

Kdo chce po modré??

Vzpomínám, když jsme jely po modré doleva k druhé lanovce úplně poprvé. Byla mlha a já netušila, co nás kde čeká. Sjezdovka na můj vkus trochu úzká a kolem lyžaři a snowboardisti. Po levé straně navíc sráz a záchranné sítě.

Jsem si tak představovala, jak se tam někdy někdo (třeba já) zřítí. Ale o žádných mrtvolách v této části sjezdovky jsem neslyšela… 

Jedna mladá holčina se prý před lety zabila nárazem do stromu. Pochopitelně jinde – tam, kde nějaké stromy jsou. A nějaký pán prý možná dostal infarkt na černé (se mu ani nedivím).

Když jsem tutéž modrou sjížděla snad potřicáté, pouštěla jsem to už ale jako když jedete po mírně svažité cestě na běžkách a říkala si, že jet tam večer na sáňkách musí být prima zážitek (ano, tato modrá je horní částí sáňkářské dráhy, kterou Dolní Morava provozuje).

Zkusily jsme jednou sjet tuhle modrou celou zpět ke Slonovi. Ale fakt jen jednou. Pokud nejste úplný začátečník, je to nuda…

Modrá sjezdovka se totiž stáčí zpět doleva (takže i sáňkářská dráha), ale pokud se chcete dostat k lanovce Marcelka u hotelu Vista, musíte se napojit na červenou. Krásnou, širokou červenou :-)

A po ní dolů k té druhé lanovce. A pak vzhůru a dál záleží jen na Vás kudy kam :-)

Jak jsem avizovala výše, naše obvyklá trasa byla spojovačkou kolem Stezky v oblacích a pak od horní stanice lanovky u Slona po červené nebo po modré dolů. Bylo to dlouhé, rychlé, pohodové a zábavné.

Z modré části sjezdovky se totiž dalo sjet do boulí (konaly se tam v neděli snowboarďácké závody) nebo do tunelu fun ridu (tam se dá i z červené, vstup je o něco níž, ale zase příliš vysoko na to, najet tam z nižší kotvy u Slona). Během jedné trojhodinovky lyžování jsme tak s krátkou přestávkou na čaj zvládly najezdit přes 20 km :-)

 

Lyžování – nahoru, ještě víc nahoru a doleva

Dolní Morava je ale slušně velké středisko s mnohem větším počtem sjezdovek než pár modrých a červených. Od horní stanice lanovky Marcelka se můžete vydat ještě výš, pokud chcete (a pokud ten vlek a tu sjezdovku vůbec v mlze uvidíte :-)). Za páteční modré slunečné oblohy byly ze Slamníku na úplném vrcholku krásné výhledy! (viz úvodní foto)

A zeshora se pak můžete pustit po dvou červených dolů ke spodní stanici lanovky Marcelka. Obě červené se mi moc líbily. Široké, zajímavé a hlavně dlouhé…

Pro fajnšmekry je tu ale ještě černá, ke které se dostanete kolem Stezky v oblacích. Dvanáctiletá dcera by na ni šla klidně zas. Já si příště počkám, až bude prašan, nebo budu mít čerstvě nabroušené lyže :-)

Pro mrňata a začátečníky, kteří se necítí na to vyjet až úplně nahoru, se tu ale také něco najde. Dětské vlečíky u hotelu Vista. Kotva u Slona. A pak je tu ještě jedna kotva u lanovky Marcelka.

 

Dolní Morava a wellness 

3. odpočinkový den máme vždycky ve znamení cákání ve vodě :-)

Milujeme lázně v Karlově Studánce. Jsou malé, komorní a to horské prostředí Karlovy Studánky je opravdu krásné. Předloni jsme zkoušely Lázně Losiny a místní ohromné termály. Někdo si to chválí. Na mě moc velké, moc hlučné a taky dost drahé s tím tříhodinovým vstupným.

Tentokrát jsem objevila malý wellness v hotelu Vista. Vstupné pro mě a dceru na 2 hod 15 min (včetně šaten) za 500 Kč je přece jen trochu přijatelnější cena. Vířivka, bazén, finská a parní sauna. A různé způsoby ochlazení. Dcera nejvíc miluje džber se studenou vodou. Je to prostě hravé :-)

Pro děti do 15 let jsou sauny přístupné do 15.00 hodin, kdy je v sauně nižší teplota. A hlavně – celkově je ve wellnessu do té třetí hodiny pohoda a klid :-)

Navíc jsme měly štěstí a v době, kdy jsme si vyrazily cákat a relaxovat, byly v hotelu chovatelky s exotickými zvířaty. Takže jsme si užily nosály (jeden mi lezl po hlavě!), opičku žlutoprstou, hady, puštíka, ježečky, agamy apod. Kdo chtěl, mohl si je i pochovat.

A ano, chodily tam děti s hadem kolem krku :-)) 

 

A co Dolní Morava a jídlo??

Nejsem dvakrát náročný strávník.

Stačí mi, když si mám kam sednout a z čeho si vybrat :-)

Takže na oběd chodíváme nejradši v době, kdy je většina lidí už zase na svahu…

Borůvkové knedlíky u Slona byly moc dobré. V nové restauraci Skalka u Stezky v oblacích je krásný výhled, jídlo ne zcela běžné, ale chuťově mi sedlo (krůtí sous-vide, to si tedy obvykle fakt nedávám). Jen trochu dráž, holt. Pizza u Terezky fajn. A jejich bombardino ještě víc fajn :-)) (Ale nemám s čím srovnat, bylo to poprvé, co jsem si ho PROSTĚ MUSELA dát.)

Při našem běžkařském výběhu s manželem jsem zírala, jak je možné, že jsem snědla v hotelu Kačenka v Hedeči rozhodně víc jak své obligátní 3 houskové knedlíky a segedín. A to bylo ještě před výpravou. Vaří tam moc dobře, ale je ideální se předem objednat. Řekla bych hlavně ve chvíli, kdy vyleze sluníčko a s ním i všichni zalezlí turisté :-))) Mimochodem, běžkařská trasa tak akorát pro mě – nic moc nahoru a nic moc dolů :-) Vytřeštěný zrak jsem si nechala na černou… ale o tom tedy zas příště :-)

Jak jsem tak pročítala různé recenze, tak lidi si obvykle Dolní Moravu hodně pochvalují. Upravené sjezdovky, jejich počet, nejrůznější možnosti vyžití (sáňkařská dráha, horská dráha). A hotel Vista má také dost vysoké hodnocení. My jsme sice od něj bydleli tak 45 minut pěšky z kopce do kopce v chaloupce s krásným výhledem a připravenou k tomu, abych si tam příští rok mohla vzít dceřino štěňátko. Zaprvé tam mají ohromný psí pelech a zadruhé téhle chatě divoké psisko, myslím, už neublíží :-)) Kam příště vyrážíte za lyžováním vy? Máte nějaké dobré tipy??

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *