V neděli jsem se vrátila ze Svratky z víkendového semináře čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě. A to je pro mě vždycky velký zážitek. O to větší, když mám někdy tu možnost být součástí instruktorského týmu. Je to totiž mnohem větší zodpovědnost (najednou nejsem jen sama za sebe). Ale také mnohem intenzivnější vnímání, kolika lidem orlí čchi kung pomáhá natolik, že se pak s vděkem přicházejí rozloučit. A zase se příště vracejí :-) S některými „spolužáky” se mezi pokročilými studenty potkávám již přes 10 let. To setkávání lidí z celé republiky, kteří jsou podobně naladění, mě vždycky baví. Hlavně ty večery v baru :-)

A tak jsem se rozhodla, že kromě seriálu DEVATENÁCTKA a Zázraky neduality budu přes léto psát i sérii Orlích zápisků. Pro vás všechny, kteří byste se rádi dozvěděli, co je to ten orlí čchi kung vlastně zač a jestli by nebyl pro vás také to pravé. Byla by totiž škoda, kdybyste se o něm v tom případě nedozvěděli :-)

 

Proč začít cvičit nějaký čchi kung (či jakže se to čte a vyslovuje?)

Ano, nejenže většina lidí o žádném čchi kungu dosud nikdy neslyšela. A když už ho slyšela, netuší, co to je, k čemu to je a ani jak se to píše a vyslovuje :-)

Nebudu vám tu teď vyjmenovávat všechny přínosy. Zaprvé by to bylo na dlouho, za druhé jich hodně můžete najít v jiných článcích i u mě na blogu a za třetí i všude jinde na internetu. A zatřetí není nad vlastní zkušenost a tu může mít každý jinou. Ostatně pokud jste kdy nějaký čchi kung cvičili, můžete se v komentářích podělit o ty své :-)

V prvé řadě je ale třeba říct, že není čchi kung jako čchi kung. Ne, když se naučíte Orla v hnízdě, moderní západní styl, který vytvořil jeho anglický mistr Ješe Gyatso, nejenže si v Číně nezacvičíte totéž, nezacvičíte si totéž ani v České republice, když půjdete na jiný styl čchi kungu. Je to jako s jógou nebo taiji. Různé styly, různé přístupy, různé sestavy. Ale principy podobné.

Osobně bych řekla, že Orel v hnízdě vám přinese hlavně cestu k uvolnění. A od něj se pak všechno odvíjí tak nějak samo :-) 

Zpočátku si začnete uvědomovat, v jakém napětí máte své tělo a že je vlastně velmi jednoduché tohle napětí uvolnit. Jen si toho v tom všem stresu všimnout :-) A pak se postupně dostanete i na úroveň energie a mysli. Mnoho lidí už dnes pochopilo, jak důležitá je mysl pro naši vnitřní pohodu. Já mám na Orlovi ráda, jak všechno krásně propojuje, a hlavně jak právě díky práci s tělem a energií usnadňuje nakonec i práci s myslí. Geniálně jednoduché, jak napsal kdysi jeden student do komentáře k praxi Vnitřního úsměvu.

 

A jak jsem k čchi kungu ve stylu Orel hnízdě přišla já?

Přes čínskou medicínu, která, jak jsem doufala, mi pomůže tam, kde západní medicína neuměla poradit. Můj lékař mluvil hodně o tom, jak moc tady na Západě v tom přejangovaném zrychleném prostředí potřebujeme posilovat jin. A obzvlášť já :-) V té době jsem tedy za svých studií v Praze začala číst i o čchi kungu a experimentovat s různými sestavami. Nejvíc jsem měla ráda tu o 5 elementech a následně i DVD z USA s 5 zvířaty. Zklidnění a uvolnění jsem fakt potřebovala a ohromně si ho při těch sestavách užívala, i když jsem určitě cvičila dost špatně :-)

Po Orlovi v hnízdě jsem pokukovala delší dobu. Ale já už v té době, kdy jsem na něj narazila, žila v Brně a jet na víkendový seminář přes celou republiku byla velká dálka. Navíc jsem měla malé dítě. Poprvé jsem tedy na víkendovku vyrazila až před 11 lety. A našla jsem tam místo, kde jsem se podruhé v životě cítila jak ryba ve vodě :-) Jo, to se někdy asi stane každému :-)

Pokračování (tentokrát o energii a o tom, že jí máme víc, než si myslíme) ZDE

(Mimochodem, plánuji ještě teď v srpnu jeden speciální tříhodinový seminář o úvodu do orlího čchi kungu pro začátečníky. A bude řeč i o elementu KOV a co má s čchi kungem společného. Pokud byste si rádi Orla vyzkoušeli, napište mi :-) Termín 8.8., nebo 14.8. od 17.00-20.00. Pošlu vám pak bližší info.)


Budu ráda, když mi v komentářích necháte tipy na to, co by vás o Orlovi v hnízdě zajímalo. Co byste se v některém z dalších článků chtěli dozvědět. Pokud byste měli chuť si Orla vyzkoušet, tak TADY najdete info o tom, kde a kdy se v Brně začne zase od září cvičit. A příští léto se pak možná přidáte k naší lužánecké partičce, která si tam chodívá i přes prázdniny příležitostně zacvičit. Protože ve skupině se cvičí líp :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *