Nepodmíněná svoboda, láska, radost, klid a štěstí v Jiném světě

KDYŽ ROSLOUSKNETE PARADOX, CO VÁM LÉTA VRTÁ HLAVOU…

Paradox je něco, co hraje v mém životě velmi zásadní roli.

Paradox a snoubení protikladů.

Jestli někdy zažíváte konflikty ve vztazích, nebo sami v sobě (to když netušíte, jak se rozhodnout mezi dvěma alternativami, nebo když něco chcete, ale jako by vám něco jiného uvnitř bránilo), hraje snoubení protikladů zásadní roli i ve vašem životě.

Je to totiž způsob, jak najít klid a mír.  A kéž by to tak bylo nejen v nás nebo mezi námi, ale i mezi státy, nebo náboženstvími.

Někdy nás vnitřní konflikt mezi mnoha odporujícími si pohledy a impulzy zastaví. I na hodně dlouho. Možná si pak říkáte, co jsou ti vaši SABOTÉŘI? Ale možná s vámi nic špatně vůbec není, napadá vás to vůbec někdy?? :-)

Možná jen potřebujete rozlousknout ten svůj paradox podobně jako já.

 

CHYBÍ NÁM ROVNOVÁHA

Bohužel, jak mimo jiné píšu zde, chybí nám rovnováha. Na individuální i globální úrovni. A z toho nestabilního zřídla pak tryská vše, co cítíme – nespokojenost až vztek, trápení z toho, co bylo, strach z toho, co bude,  znepokojivá nejistota. Upadáme do extrémů a stavíme je proti sobě. My vs oni, lepší vs horší, chci vs nechci. Celý svět jako by trpěl tím, že neví, jak zacházet s přirozenou dualitou.

Hledat a nacházet ty zlaté střední cesty může být náročné, ale pokud se nechceme neustále točit ve vnitřních i vnějších konfliktech, bude naprosto nutné se to naučit. A to právě skrze paradox a snoubení protikladů. Kompromisy totiž nakonec nikdy nikoho neuspokojí.

 

PARADOX ČÍSLO JEDNA – JAK RESPEKTOVAT SÁM SEBE I DRUHÉ?

Continue reading „KDYŽ ROSLOUSKNETE PARADOX, CO VÁM LÉTA VRTÁ HLAVOU…“

ISLÁM A JÁ

Těžké téma. Téma, které ke mně přišlo hlavně během minulého týdne, kdy jsem s covidem polehávala v posteli a občas zabrousila na sociální sítě. Palestina vs Izrael. A teď mám velký problém donutit algoritmus, aby mi přestal předhazovat všechna ta videa, kde se hlavně západní děvčata svěřují, jak je Korán úžasný a jak je víra Palestinců přesvědčila, že islám je to jediné správné náboženství…. 

 

Proč by mě měl vlastně konflikt Izrael vs Palestina zajímat?

Continue reading „ISLÁM A JÁ“

STRACH, ÚTOKY A VLČÍ HOWL

Když vlci vijí na měsíc, v lidech to může vyvolávat zasuté zkušenosti našich předků. Tu předzvěst útoků. Strach. Tu touhu přežít. Zároveň nám může symbolizovat sílu smečky. Pro mě HOWL nyní symbolizuje pár uplynulých týdnů… 

Jak moc vás děsí představa, že na vás někdo zaútočí? Fyzicky? Slovně? Někde na ulici, nebo i jen online? Co když vám něčí útoky mohou zničit pověst, nebo i kariéru? O život v tom fyzickém slova smyslu tady sice nejde, ale ty šrámy, škrábance, ty zůstávají…

Jak často jsou asi ty útoky oprávněné a jak často jde jen o to, že někomu je úplně jedno, že vám ubližuje, protože mu jde jen a jen o sebe a vlastní profit. Nebo, v tom horším případě, mu právě tohle dělá radost – ubližovat.

Jak byste něco takového zvládali?? 

Minulý týden ve středu se staly dvě zásadní věci. Za prvé zrovna probíhala volba nového ústavního soudce. A za druhé vyšlo první sólové album Howl jihokorejské zpěvačky Chuu.

Ještě začátkem roku to i s Chuu vypadalo bledě (jak se před časem psalo také o Pavlovi Simonovi, kandidátovi na ústavního soudce a našeho hlavního instruktora čchi kungu)  – na konci roku ji vykopli ze skupiny.

Prý se chovala neprofesionálně, byla hrubá na zaměstnance, nedalo se s ní pracovat. V jihokorejské společnosti jsou to hodně závažná obvinění.

Jenže nic z toho nakonec nebylo tak, jak to bylo médii a BBC (BlockBerry Creative) vykreslováno. 

Za Chuu se tenkrát postavili různí spolupracovníci.

A fanoušci rozjeli extrémně úspěšný bojkot.

Právě díky Chuu a její odvaze postavit se proti vykořisťování BBC, nevýhodným smlouvám, které všech 12 holek z LOONY (skupiny) s BBC před lety podepsalo, a vůbec vůči tomu, jak se k nim BBC chovala, dnes mohou být všechna děvčata volná. (A samozřejmě i díky všem těm fanouškům – nám :-), kteří se za ni a ostatní děvčata s LOONY postavili.)

Mají teď prostor ukázat, co všechno v nich je.

A my nakonec máme LOONU dál, jen v jiné podobě. Kdo by to býval čekal…

 

BOJOVNICE

Continue reading „STRACH, ÚTOKY A VLČÍ HOWL“

PAVEL SIMON A SLEPÁ SPRAVEDLNOST

Pavel Simon je soudce Nejvyššího soudu a kandidát na soudce Ústavního soudu. Zároveň je to někdo, koho už 15 let osobně znám. Jako hlavní instruktor čchi kung ve stylu Orel v hnízdě a na brněnských kurzech jako řekněme můj šéf má nade mnou určitou autoritu. Někam mě směřuje.  Po tom všem, co se o něm v médiích říká je otázka, zda si vůbec zaslouží ji mít?? Nebo právě zažívá i na vlastní kůži nespravedlnost? 

Nejsem nekritický typ. Za těch 10 let, co s ním v Brně spolupracuji, jsme měli svou dávku sporů. Někdy šlo i o otázku důvěry. Zda ji v něj mohu mít.

Vždy mě po různě dlouhých debatách přesvědčil, že si ji zaslouží. Že je otevřený jiným úhlům pohledu, zvažuje je, snaží se najít k druhému cestu. Podobně jako já. Protože nejsem sice nekritická, ale jsem otevřený optimista. :-) Zatím…

Protože čím víc celou debatu kolem jeho kandidatury sleduji, tím víc žasnu. A tím víc mě to dráždí, i když se snažím se svou myslí a emocemi různě pracovat, jak jsem se to učila na vipassaně, nebo i díky Pavlovi Simonovi a čchi kungu.

Proč? Protože opravdu nemám ráda nespravedlnost a wu-wei neznamená, že fatalisticky čekáme, jak se věci udějí. Ale že otevřeme oči, tj. přijmeme, co se děje, a naladíme se na vlnu, která to vše vyrovnává. Ať už bude dost silná, nebo ne. Protože jak bychom mohli jednat jinak???

A tak se sama sebe ptám – jak je možné, takhle vytahovat králíky z klobouku a veřejnost i senátory mást?

Kde zůstala pravda a spravedlnost?

Koho by bylo napadlo, že si někdo slepou spravedlnost představí právě takto – nevidím skutečná fakta a soudím??

 

Pavel Simon člověk a Pavel Simon soudce

Znala jsem ho jako člověka, jak někoho můžete po 15 letech znát, když nejste něčí matka, žena nebo dcera, ale máte k němu v mnoha oblastech velmi blízko. Ale neznala jsem ho jako soudce. Jen ve chvíli, kdy jsem se to o něm dozvěděla, jsem si řekla, že je zajímavé, že si na velkého pana soudce z Nejvyššího soudu nehraje a nepoznáte to na něm.

A jednou, když jsme s čchi kungovou partičkou na konci roku (nebo před Vánoci?) seděli společně v čajovně a přišla řeč i na jeho práci, sebral mi iluze o soudcích. Continue reading „PAVEL SIMON A SLEPÁ SPRAVEDLNOST“

ČCHI KUNG MÁ RÁDA I VĚDA

Tak tak. Teprve nyní, v dobách onoho haló kolem nového kandidáta na ústavního soudce Pavla Simona  (který je hlavním instruktorem orlího čchi kungu), se začínám víc zajímat i o ten vědecký úhel pohledu na věc.

Dosud jsem totiž sobě i svým studentům říkávala: „Ke cvičení čchi kungu nepotřebujete věřit na čchi. Nepotřebujete západní posvěcení. Stačí vám vlastní zkušenost.”

A podle toho jsem se celé roky řídila.

Co je čchi? Je skutečná? Jak se na to dívá věda?

A není to jedno??

Čchi kung funguje i bez naší snahy to nějak racionálně pochopit a to je na tom vlastně také to zajímavé. Od školních dob se ta rovnováha rozum/vnímání (jak o nich mluví i Jung) převážila spíš k onomu rozumu. A kdo není dost chytrý, ten v naší společnosti má obvykle horší místo než ten, komu bylo dáno dost vysoké IQ, aby zvládl vystudovat vysokou školu.

Ale abyste žili spokojený, uvolněný život, nepotřebujete být chytří. 

Někdy je to spíš na škodu, když se svým rozumem neumíte správně nakládat.

A čchi kung to krásně v praxi ukazuje.

 

ČCHI KUNG Z VĚDECKÉHO ÚHLU POHLEDU

Continue reading „ČCHI KUNG MÁ RÁDA I VĚDA“

Je čchi kung ezoterika?

Pokud je čchi kung ezoterika, je i jóga ezoterika?

Pokud je čchi kung šarlatánství, je i akupunktura šarlatánství??

Všímáte si, že na jedné straně stojí to, co většina lidí nezná a neví, co si pod tím představit, a na druhé straně to, co k nám k východu našlo cestu už dávno? Dokonce i mezi západně vzdělané lékaře.

Například akupunktura se již osvědčila jako doplňková léčba například u bolestí a nabídnou vám ji za poplatek i třeba na Bulovce…

Jako by se najednou zapomnělo, že i akupunktura patří původně pod tradiční čínskou medicínu, pracuje s představou čchi proudící v meridiánech a akupunkturních bodech na těchto drahách... jenže se prokázalo, že umí vědecky ověřitelně pomoci.

Kdokoliv čchi kung zná nebo ho někdy cvičil, tak s naprostou jistotou řekne, že „čchi kung a ezoterika? ani náhodou. Já jako vystudovaný religionista (což je věda, která se náboženstvím a spiritualitou zabývá) také říkám „Ne, není.“

Proč? O tom bude tento článek.

A proč o tom chci vůbec psát?

Protože si stále ještě vzpomínám na jednu tragickou událost v Egyptě z dob, kdy jsem tam ještě studovala (kromě religionistiky jsem také vystudovala arabistiku). Tehdy se potopila jedna z turistických lodí, které stále jezdí na Nilu. Jak za dob Agathy Christie. (I s čajem o páté. :-)). A v novinách se hned objevil srdcervoucí článek o tom, jak tam turisty ohrožují krokodýli. Jenže v té části Nilu už od dob Asuánské přehrady krokodýly nepotkáte…

A tak je to příliš často. Vyjadřujeme se k něčemu, co známe jen mlhavě, nebo vůbec. Takovému krokodýlovi to je jedno, co o něm kdo napíše.  Lidem to být tak úplně jedno nemusí… A já opravdu nemám ráda, když se druhým lidem křivdí a různě se špiní kvůli něčemu, co není pravda…

 

CO JE VLASTNĚ TA EZOTERIKA? LAICKY I ODBORNĚ.

Continue reading „Je čchi kung ezoterika?“

VÁŠEŇ A RADOST OHNIVÉ ENERGIE

10 prosluněných týdnů se i letos, už po desáté!, neslo ve znamení 10 témat.

Různě mi opět vstupovaly do života, učily mě různé věci i připomínaly ty, které mě učily v oněch uplynulých letech. Ozvlášť díky tomu, že se ke všem textům a tedy i starším objevům tento rok vracím.

Nastal ten správný čas vše shrnout, nezapomínat, neopakovat dokola stejné zkušenosti, ale žít to, co jsem se naučila.

Všechny mají něco společného s cestou, jak v sobě harmonizovat energii, která je v rámci čínské filozofie popisovaná jako element OHEŇ. Znáte to.

Ten pocit, který v létě míváme – letní lásky, vášeň, radost, smích. Takové to příjemné teplo, které rozpouští ledy. :-) 

Tvoří nedílnou součást toho, jak tento svět funguje. I jak funguje naše tělo, naše mysl, naše emoce. Naše energetické nastavení. A my se na tuto energii umíme naladit, vnímat ji, vykřesávat ji v sobě, plát s ní, milovat život na plno se vším, co přináší.

Nebo ne.

A právě o to lépe tuto energii poznat a lépe se na ni naladit a nechat zaplát ten vnitřní oheň radosti a životní vášně, právě o to během těchto speciálních 10 týdnů každý rok jde.

Schválně. Co myslíte? Co vás napadá a jaké emoce se vás zmocňují, když tato témata čtete? A jak byste chápali a v praxi prožívali těchto 10 témat vy?

 

10 TÉMAT ELEMENTU OHEŇ

Continue reading „VÁŠEŇ A RADOST OHNIVÉ ENERGIE“

VYFÁSLA JSEM CELU – POKRAČOVÁNÍ

Žádné extra zážitky. Jen ten nejjednodušší, nejpoklidnější návrat k přirozenosti bytí.

Tato slova zazněla ke konci článku o mém čtvrtém kurzu vipassany v polském meditačním centru.

Jaké to tedy tentokrát bylo, když jsem psala, že každý  kurz je v něčem jiný??

  • Tentokrát nebylo moc o čem přemýšlet. Žádné náročné emoce, které by bylo potřeba zpracovávat. Jako poprvé.
  • Nebylo nad čím plakat a zač se omlouvat, ani kvůli čemu hledat pochopení nebo přijetí toho, co jsem považovala za nefér. Jako podruhé.
  • Ani jsem se necítila propojená s mou rodinou tisíce kilometrů daleko. Žádné hlasy, žádný vnitřní pocit, že se musím vrátit… protože se dělo něco důležitého. Jako potřetí.

KAŽDÝ PROŽÍVÁ TĚCH 10 DNÍ PO SVÉM

A to je jedna z věcí, která mě na vipassana desetidenních kurzech vždy fascinuje.

Zaprvé to, že za kurz neexistuje nějaká cena, kterou by bylo potřeba platit. Vše je na bázi dobrovolnosti – asistující učitelé učí zadarmo a starší vipassana studenti vypomáhají v kuchyni, při úklidu a při organizaci kurzů také zadarmo. Náklady samozřejmě nějaké jsou – za jídlo, elektřinu, údržbu centra apod. Ale je pouze na vaší vlastní dobrovolnosti, jaký dar (dánu) na konci kurzu poskytnete. A také na vaší finanční situaci. Můžete nedat téměř nic a přijet na oplátku pomoct.

Nebo můžete dát tak velký dar, že se za to koupí pozemek pro další centrum (tak vzniklo například polské centrum).

A zadruhé to, že ačkoliv bydlí všichni stejně, jí všichni totéž a všichni mají stejný, hodně nabitý, program a dělají totéž, pro každého je pobyt na kurzu jiný.

Je krásně vidět, jak moc nezáleží na vnějším prostředí. Jak moc si neseme to, jak život prožíváme, ve svých hlavách. A nejen tam. I to je na vipassanském kurzu krásně vidět – kde je ten kořen našeho utrpení.  Continue reading „VYFÁSLA JSEM CELU – POKRAČOVÁNÍ“

VYFÁSLA JSEM CELU (2023)

A byla jsem zvědavá. Jaké to tam bude? Už když jsem byla v tomto „vězení“ naposledy, viděla jsem, jak se staví. V roce 2023 už byly dokončené a jen čekaly na ty, kteří v nich během těchto 10 dní skončí…

A tak když jsem jednou při příchodu do meditační haly našla na podložce vzkaz, vydala jsem se na průzkum. Bez povolení se totiž do této části meditační haly vstupovat nesmělo.

Tiše jsem otevřela dveře a ke svému údivu jsem narazila na měkkoučký koberec. Všude jinde je totiž pouze holá podlaha. V prostorách cel to stále ještě vonělo novotou. Zamířila jsem podle mapky před vchodem hned první uličku vpravo, kde jsem našla svou celu. Chvíli jsem pátrala po vypínači. Ha, to malé světýlko na stěně, toho se mám asi dotknout a ona se rozsvítí malé svítidlo u stropu!

Když meditovat, tak v co největším tichu. Nic by vás nemělo při vipassaně rušit. Ani cvakání vypínačů ve vedlejších celách (celkem jich je v ženské části 32). Nebo kroky těch, které to už v cele třeba přestalo bavit… protože ano, z téhle cely můžete odejít, kdykoliv chcete.

Existuje spousta druhů meditace. V současné době hodně letí takové ty vedené – krásná uklidňující hudba, různé vize, různé směry, kterými se ono vedení ubírá. Vipassana i takové druhy meditace slouží k ponoru a rušit by vás nikdo neměl. A pak je má oblíbená čchi kungová, kterou bych ani nenazvala meditací. Prostě schopnost být opravdu bdělý. Kdykoliv, kdekoliv, s otevřenýma očima.

 

Jaké to bylo na vipassaně tentokrát? Už počtvrté?

V tomto článku se nedočtete o tom, co to vipassana je, jak takový desetidenní meditační kurz vypadá, co všechno na něm můžete zažít, jaká pravidla tam platí (hodně striktní), pro koho by snad měl být povinný a komu bych ho raději nedoporučila. To všechno najdete ve speciálním článku, kde shromažďuji texty z jednotlivých let, kdy jsem se vipassany zúčastnila. Včetně dvoudílného článku o kritice Goenkových kurzů. To aby byla nějaká ta rovnováha. :-)

Shrnující článek najdete zde: 

Meditace vipassana (Goenka) – na co se tak člověk může těšit

Jsou lidé, kteří po pár dnech utečou. Z různých důvodů.

Ale jsou lidé, kteří se vracejí. Continue reading „VYFÁSLA JSEM CELU (2023)“

JAK DOBŘE TO VE VÁS SPOLUPRACUJE??

V minulém článku jsem psala o Star Treku. O tom, jak moc mě v mém dospívání učil o tom, co znamená být člověkem. Skrze umělou inteligenci, pana Data. :-) Už v 90. letech. :-) (Viz článek Příběhy lidství a lidského kontaktu)

O 30 let později jako bychom se ocitli mnohem blíž době, kterou tehdejší Star Trek popisoval – v době online konferencí, tabletů, Alexy, hlasového ovládání příbytků, pochodování s přístrojem v ruce. :-))

Už slyšíme i zvěsti o první výpravě k Marsu. A lidé začínají experiementovat s Chat GPT, naší umělou inteligencí, která jen ještě není zdaleka tak vyspělá jako android Dat. (Ale jednoho Androida mám… mobil… :-))

Vnímáme, jak moc nás technologie ovlivňují, kolik času trávíme na sociálních sítích, jak moc to ovlivňuje naše děti… a i nás samotné.

Jak náročné je hledat tu mou oblíbenou zlatou střední cestu.

Využít technologie, ale nenechat se jimi polapit. Continue reading „JAK DOBŘE TO VE VÁS SPOLUPRACUJE??“