Nepodmíněná svoboda, láska, radost, klid a štěstí v Jiném světě

Zvu vás do jiného světa…

A budu moc ráda, když mé pozvání přijmete. Myslím totiž, že v tom uspěchaném a utrápeném světě stejně není o co stát. Co myslíte?

Já o jiném světě snila už jako malá holka. Už když jsem chodila do první třídy, vzpomínám, že jsem si ve fantazii vykouzlila úplně jinou školu. (Už jsem uměla číst natolik, že jsem se z učebnice svého dědečka začala učit německy. Chápete tedy, že škola pro mě fakt byla docela nuda. :-))

(Mamaia v Rumunsku)

V té škole jsem se chtěla  spíš než číst a psát učit o „tajemství světa“. Už tenkrát pro mě byl ten svět, ve kterém jsem už nějakých 6 let žila, naprostou záhadou, které jsem chtěla přijít na kloub. Proto možná i ta fascinace cizími jazyky a cestováním. (A to byla republika ještě obehnaná ostnatým drátem.) A také vesmírem a sci-fi příběhy. Mí rodiče se dodnes smějí, že jsem jako malá toužila pracovat ve Hvězdném městečku v SSSR. :-)

 

CO SI PŘEDSTAVÍTE, KDYŽ SE ŘEKNE JINÝ SVĚT

Dlouhá léta pro mě byl jiný svět synonymem zahraničí. Svůj sen žít v cizině jsem si nakonec splnila a úplně jiný svět jsem tam sice, pravda, objevila, ale nebylo to „to ono”. Bylo to vzrušující, exotické (třeba Egypt a Srí Lanka) a objevné, ale také smutné. Čím větší exotika, tím víc utrpení mi tenhle svět ukazoval. Žebrající děti ve slavné káhirské kavárně Al-Fíšáwí. Miny u moře na východním pobřeží Srí Lanky. A tím víc mi připomínal, co jsem věděla už jako malá holka – že jsem tady nechtěla být.

Toužila jsem žít v úplně jiném světě a myslela jsem, že to druzí se musí změnit. Chovat se slušněji, nezabíjet se mezi sebou, neokrádat se, nezraňovat se. Až jednou, vzpomínám si na to jako dnes (protože jsem si to tehdy zapsala do deníku), při středoškolské praxi na Městském úřadu, mi to došlo. Pokračovat ve čtení…

Miluju Clubhouse a poslouchám ho na Androidu

Jsem tam nováček, tak 14 dní? A tak není divu, že jsem z CH (Clubhouse) nadšená. Je to pro mě něco úplně jiného a kdykoliv procházím tou hlavní chodbou, která vede do nejrůznějších pokojíků (rooms), někdy nevím, kam se jít podívat dřív. A tak jsem se nedávno ocitla i v místnosti s názvem Clubhouse is boring (Clubhouse je nudný). A tam jsem si mohla vyslechnout zas tu druhou stranu mince. :-)

Ano, tak je to snad téměř pravidlem – vždycky je tu i ta druhá strana mince. Však žijeme v duálním světě. Vtip neduality spočívá v tom, nezůstat jen na té jedné straně. A už vůbec neukazovat si na tu druhou, že jsou to naivkové, nebo že si jen stěžují a nic nedělají.

Obě strany si mohou naslouchat. A tak to ostatně i v té místnosti nakonec bylo. A to je přesně to, co se mi na Clubhouse tak líbí! 

Setkávání různých úhlů pohledu, setkávání různých zkušeností, setkávání různých kultur a pravidla slušné konverzace. Není totiž nic snazšího, než toho, kdo se vyjadřuje vulgárně, zesměšňuje, skáče do řeči apod. prostě vykopnout z pódia. A případně i nahlásit.

 

JAKÉ SI TO UDĚLÁŠ, TAKOVÉ TO MÁŠ

Pokračovat ve čtení…

Mám za sebou úžasný měsíc – není nad to objevovat nové v období elementu DŘEVO

A tento týden máme za sebou první polovinu deseti týdnů, které jsem se jako každý rok rozhodla právě elementu DŘEVO věnovat. Jarní element DŘEVO (a jaro začíná v přírodě dřív, než vyraší první rostlinky, nebo než vám to řekne kalendář) v sobě nese energii začátků. Energii sázení nových semínek. Silnou energii, kterou teď můžete využít, abyste pak na podzim sklízeli něco, co vám bude chutnat. :-)

Když věnujete pozornost tomu, abyste žili v souladu sami se sebou a přírodními rytmy (protože vy jste fraktál přírody a neoddělitelně k ní patříte), můžete na jaře podobně jako já narazit na spoustu nových možností. Nabídnou se vám jako na stříbrném podnose. :-) A mně se tak nabídlo několik měsíčních online kurzů zdarma. :-)

Přes Ingrid Dach a její mentorku Sigrun jsem měla úžasnou příležitost vybrat si ze stovky kurzů v nejrůznějších jazycích. A já si jich vybrala osm! (A říkala si, jestli je vůbec všechny zvládnu.) Některé proto, že dané téma zrovna sama pro sebe řeším. Některé čistě ze zvědavosti. Některé proto, že mi přišlo praktické a užitečné. A jedno, protože jsem si vzpomněla na svou minulou zahraniční dovolenou. Tu v létě 2019. :-)

 

JAKÉ TO V ONLINE KURZECH JE?

V těchto je to dost podobné, protože fungují na stejném principu. I tak je zajímavé vidět, jak různě k nim jednotlivé ženy přistoupily. A jak moc o tom, jestli se vám kurz líbí, nebo ne, rozhoduje energie, kterou daná lektorka vyzařuje. Což neznamená, že je ten kurz špatný. Jen to, že vám prostě něco sedí víc a něco míň. V jednom kurzu musím říct, že obsah byl velmi inspirativní, i když bylo vidět, že pro lektorku je to zatím velká výzva. O to víc ji obdivuju! Já bych si třeba na online kurz tohoto druhu ani netroufla. Ale kdo ví… :-)

Všechny kurzy fungovaly v FB skupině (jako testovací). Zažila jsem to prvně loni právě u Ingrid a to pro mě byl ještě nezvyk. Ale zjevně byla velkou průkopnicí a najednou víc žen zjistilo, že i to je cesta! FB skupiny mají totiž jednu úžasnou výhodu – jsou interaktivní, nesou se na vlně účastníků a víc vás pohnou k akci. Když dělám online kurzy já a i ten vstup do skupiny nabídnu, spousta lidí tuhle možnost nevyužije a pak se těžko skupina rozhýbe k nějaké akci. Je to prostě FB – ukáže vám jen to, kde se něco děje. :-)

Nakonec je to na FB skupině i krásně přehledné (i na mobilu), vím, kde co najdu. I včetně komentářů, které jsou sami o sobě také přínosné. A má to ještě jedu velkou výhodu – nemusíte řešit vstupní hesla na speciální stránky. :-)

A co mi přišlo vtipné bylo, jak i tenhle projekt proměnila korona! Ještě loni byla v kurzech hlavně videa a pak live vysílání do skupiny. Letos jsem zažila spoustu zoom calls. :-) Zjevně jsme se naučili, že nemusíme jen mluvit do kamery a sledovat komentáře, ale že můžeme mluvit k lidem, sledovat jejich reakce, komunikovat s nimi přímo!

To se mi moc líbí a je mi to jako lektorce angličtiny blíž než jen to zírání do očička kamery. :-) I já jsem si totiž už na online konference zvykla. A někdy jen potřebujeme něco, co nás donutí změnit zaběhané způsoby a vyrazit jinudy. A musí to trvat dost dlouho, abychom si na to zvykli, a nesklouzli zas do starých zaběhaných (a přiznejme si to – zatuchlých) kolejí. Z tohoto hlediska tohle korona období mám paradoxně ráda. A z tohoto hlediska je jakýkoliv delší kurz dobrá věc!

 

A CO JSEM SE ZA MINULÝ MĚSÍC VŠECHNO NAUČILA??


Tak moc! Mám o tom popsaných několik stránek ve svém deníku STROMU ŠTĚSTÍ. A ještě tam nemám všechno. :-)

Ale tak stručně:

 • Kurz Jak se stát mistry italských těstovin od Míši Šticové

Ten má v seznamu první místo, protože mě nejvíc překvapil! Vůbec by mě nikdy nenapadlo, že se přihlásím do kurzu vaření. Ale já si v Itálii na poslední dovolené zamilovala italské špagety! V hotelové restauraci úžasně vařili! A zamilovala jsem si sýry, třeba pecorino. A konečně jsem pochopila, proč “Poltrgajst” brojí proti eidamu na špagetách. :-) Po měsíci jsem se do pasty fakt zamilovala, mám doma kvalitnější (mají spoustu bílkovin!), pecorino a navíc oproti kurzu jsem si našla na netu i arrabiatu. A tak teď vím, co budu vařit! A na konci italského měsíce jsem vytáhla wok a vyrazila do asijských potravin. Příští měsíc bude ve znamení čínské kuchyně! :-) 

 • Kurz Get Unstuck od Megan Anderson

Ten má na seznamu druhé místo hlavně proto, že mě seznámil s konceptem tzv. chimp mind (šimpanzí mysli). Začala jsem tuhle myšlenku vsouvat i do toho, co říkám já (a našla si své místo i v mé připravované knížce). Přijde mi totiž geniální k pochopení toho, co je to, co nás vlastně drží zpět. Ačkoliv kurz neměl nějaké extra techniky, měl podobný styl, jak funguju já. Hodně sdílecí o tom, jak určité problémy sama autorka kurzu řešila s využitím té teorie, o které v jednotlivých týdnech mluvila. Velmi inspirující a velmi názorné. Osobně už delší dobu zvažuju, do jaké míry je opravdu třeba disciplína a vůle (s čímž se vůbec neztotožňuju) a do jaké míry je to o naskočení na tu vnitřní vlnu (což je má zkušenost). Ale jak vidíte – to je ten duální přístup (buď, anebo), zatímco je tam něco neduálního, co mi zatím unikalo. Šimpanzík mi přijde jako zajímavý dílek do skládačky. (A Planeta opic v TV to jen podtrhla. :-))

 • Kurz Success Mindset od Barbara Scalera (nechci ji česky skloňovat, nějak jsem si na její jméno už zvykla takhle)

Ten má na seznamu třetí místo, ačkoliv nejdřív jsem z něj byla nadšená celkově nejvíc. Možná je to tím, že bylo náročnější jím projít, protože je tak praktický. Plný technik. S dlouhými videi a případně s následnými breakout rooms.  Na to je potřeba si najít čas a prostor, zatímco já jsem spíš ten prolítávací typ, protože spoustu věcí už znám a mám je i zažité. Takže pro mě náročněji přístupný, ale zato nakonec bude asi nejužitečnější. Autorka je hypnokoučka, studovala u Marise Peer. O té jsem na webu už psala, mám ji moc ráda. V kurzu se tedy pracovalo s hypnotickými metodami (máme nahrávku na každý den), probírala se nevědomá mysl, dělalo EFT. Je fascinující vidět, jak se tímto způsobem pracuje s těmi nevědomými zábranami, které si v sobě neseme. Já jsem zvyklá toto dělat nenápadně skrze čchi kungové praxe a vipassanské meditace. Ale tohle může být pro spoustu lidí přijatelnější. A musím říct, že mi Barbara pomohla najít něco užitečného i na vizualizacích, které jsem doposud moc nebrala. :-) Ale když si tu poslední praxi člověk udělal na to SKUTEČNÉ přání za všemi těmi tužbami, které máme, dostalo to úplně jiné grády. A myslím, že to bude další skládačka do toho, co sama pro sebe teď potřebuju, protože moje Ego teď hodně šlape na brzdu a nechce mě pustit dál.

 • Kurz Volání Země od Daniely Tayen Smutné

Šamanský kurz online, wow! Úplně jiný přístup – i pondělní videa jako live, velké sdílení ve skupině, žádné velké výklady, každý si dochází ke svým odpovědím na šamanské cestě sám. Prostě wow. :-) Přiznávám ale, že se na ty cesty vydávám jen málokdy, opět je pro mě náročnější se takovému kurzu věnovat (viz Barbara). Navíc asi nejsem úplně typ na šamanské cesty za přírodními bytostmi. Ten kurz mi ale znovu připomněl, jak blízko k přírodě mám, že ji vlastně můžu a umím vnímat i na ještě niternější úrovni. Zavedl mě k tomu, jak důležité je pro mě být naladěný na energii elementů. Připomněl mi, jak jsem naladěná na intuici a jak s ní můžu ještě víc pracovat. Asi mi úplně nevyhovuje pracovat s přírodou a živly (elementy) tak, jak Tayen, ale rozhodně mě kurz přivedl k tomu, najít si k nim tu svou cestu ještě do užšího propojení. Protože jsme prostě ty fraktály přírody  a patříme do ní. Jsme tu doma a nemůžeme jít proti ní. Když vidím Tayen kurz, vždycky si vzpomenu, že mám v přírodě vnímat, že mé plíce jsou stejně rozvětvené jako větve stromů :-)

 • Kurz Embrace Your Intuition od Anette Kurtz

To je ten kurz, o kterém jsem mluvila na začátku – tak důležité téma! Tak užitečné téma! Ale jako by trochu zapadlo. Lektorka nemá v kurzu tolik lidí a ono je to asi pak i znát na energii, kterou nese. U spousty lektorek ostatních kurzů bylo znát, jak z nich v dalších týdnech opadla nejistota, protože měli v kurzu spoustu lidí a spoustu nadšených reakcí z prvního dotazníku. A to hodně pomůže! Přitom naučit se pracovat s intuicí, s tou vnitřní vlnou, mi přijde zásadní. Já se třeba, kupodivu, dozvěděla, že nemusím čekat na rozhodnutí, natožpak intuitivní. Že já už rozhodnutá jsem! Vím přesně, co chci a proč. A to mi ohromně ulevilo. Myslela jsem si totiž, že ještě rozhodnutá nejsem, protože jinak bych nestála na místě. Přece ne?? :-) Naučila jsem se, jak důležité je pak ale také tomu vnitřnímu rozhodnutí naslouchat, protože jinak se ten hlásek v nás nebude už tak silně ozývat. Hodně mě bavilo propojení s feng shui, protože Anette učí i to. Ono flow, o kterém také mluvila a o kterém se teď všeobecně mluví, ale jako by bylo odtržené od původního taoistického, mi tady sedělo. Hodně mi vadil ten silný německý akcent, ale co už. :-) Já mám určitě zas český, když mluvím anglicky, ať se snažím jakkoliv. :-)

 • Kurz V ústrety svojim talentom od Livie Danningerové

Liv měla v kurzu stovky lidí! A je to moc dobře! Je dobře, že lidé se začínají zajímat o to, co je jim dáno do vínku, poznávat sami sebe  a druhé lidi mnohem víc. Zpočátku byl pro mě kurz hodně zajímavý, ukazoval mi i další věci, které jsem o numerologii nevěděla. Postupem času mi ale docházelo, že kromě těch nových vhledů do numerologie mi vlastně nic nového moc nedává. Mnohem víc mi totiž vyhovuje astrologie. Jinak Liv jsem znala už předtím, jen jsem nevěděla, jak pracuje. Což bylo v kurzu krásně na zoom calls vidět. A je úžasná! Pro mě astrologie (i numerologie) má jeden zásadní přínos – nenutím ani sebe, ani druhé někam, kde jim to není blízké. Nečekám od sebe ani od druhých nic, co jde proti jejich přirozenosti. Nenutím introverty (třeba mou dceru) chovat se extrovertně. Ani mě to nenapadne. :-) Kéž bychom si víc uvědomovali, jak jsme jedineční a v té jedinečnosti součástí celku! Nemusíme být jeden kopií druhého, abychom zapadli. Takový level tolerance bych si jednou přála ve společnosti mít. (Tedy jestli to nejde proti přirozenosti toho, jak společnosti fungují. :-))

 • Kurz Obličejové jógy od Andrei Doležalové

Kurz mám na předposledním místě, ale to vůbec neznamená, že by byl špatný! Jen pro mě v současné době znamenal nejmíň. Ale určitě se k tomu, co jsem se v něm naučila, budu vracet! Vyzkoušet si obličejovou jógu (face yoga) jsem už nějakou dobu chtěla. Poprvé jsem na ni narazila u jedné zahraniční lektorky, ale chtělo to něco ucelenějšího. Třeba Andrejku. :-) Teď mám rámec, zařadila jsem pár cviků do téměř každodenní rutiny! A čím budu starší, tím bude určitě tenhle kurz postupovat na žebříčku absolvovaných kurzů výš a výš. Až překonám to brzdící Ego a otevřou se mi nové obzory a možnosti. :-))))

 • Kurz Nechte se objevit díky LinkedIn od Lucie Václavkové

No, je vidět, že business je teď u mě až na posledním místě. :-) A přitom zrovna tenhle kurz pro sebe vnímám jako hodně důležitý, vzhledem k tomu, že bych se chtěla víc otevřít v online nejen osobnímu rozvoji ale i angličtině spojené s osobním rozvojem. Což je ostatně má offline profese, která se přelila s některými mými studenty do online. Ale vnímám teď potenciál nabídnout něco speciálního nejen lidem z Brna. Tak jsem si kurz prošla, pak úprav na LinkedIn už udělala, propojila se s pár dalšími lidmi (třeba Barbarou), ale ještě jsem úplně svůj profil nezpracovala. Snad ještě stihnu a získám nějakou tu zpětnou vazbu od Lucky. Co jsem koukala, byly u ostatních hodně užitečné.

 • Ještě jeden kurz – Prodejní stránky u Pavla Říhy

Ten mi do toho skočil a já musela. :-) Netrval měsíc, tuším jen týden. U Pavla a v jeho skupině jsem v online získávala nějaké konzistentnější nápady a zpětné vazby už před lety. A protože jsem zrovna v tu dobu chystala Mimoňský Speciál (Jak se s tím mám smířit?), tenhle kurz o Prodejní stránce se mi šikl. A tak jsem stránku výrazně prodloužila (i když člověk všude slýchá, ať zkracujeme.). Přišlo mi to užitečné – koneckonců, pokud si má člověk ze Speciálu opravdu něco odnést, ten čas sám sobě (a tomu, co píšu), nakonec věnovat musí. Takže i dlouhá stránka může být ideální právě pro toho, pro koho je ideální i Speciál. A alespoň velmi dobře ví, co ho čeká a nemine. :-) Jsem ráda, že jsem měla zas impulz se stránce o Speciálu věnovat. Podobně plánuju zpracovat i stránku na mé lekce angličtiny. :-) Přijde mi, že jedna stránka, která lidi provede přesně tím, co všechno kromě angličtiny ještě získají, je to, co na mém angličtinářském webu Radost z angličtiny ještě chybí. Asi je to snazší, než se proklikávat.

Všechny ty kurzy do jednoho bych doporučila. :-) Však ony je holky zase jednou otevřou znovu, jen už budou placené, protože budou vychytané od různých chybiček, na které je možná ostatní upozornili. Já chyby neviděla, jen to, jaké ty holky byly a co chtěli ostatním přinést. Každá to dělala po svém, každá se učila dělat něco nového a nejvíc nás naučí právě naše zkušenosti. Kdo jsem já, abych někomu vykládala, že by měl něco dělat jinak, protože se mi to tak víc líbí? :-) Říkám teď jen jednu věc – zjistěte, kdo jste, nalaďte se na svou intuici a na své dary. To je ta nejdůležitější zpětná vazba pro vás. :-) Však to znáte – není člověk ten, který by se zalíbil lidem všem. :-) Jde jen o to, být v souladu se svým vlastním potenciálem.

Já osobně měsíční kurz zdarma začala dělat už v roce 2016, kdy to tady ještě nebylo zvykem. Šlo o klasickou Mimoňskou cestu do Jiného světa (pořád ještě jede, ale chtěla bych ho trochu upravit, aby byl podobně interaktivní). Kdysi jsem na něj také dělávala promo a začínal hromadně 1x měsíčně, ale pak jsem se začala věnovat i jiným věcem a nechala do něj lidi vstupovat, jak jim vyhovovalo a projít si jím samostatně. Zatím to hlavní gró mé práce je totiž angličtina a má osobní cesta poznávání neduálního světa, kterou sdílím s těmi, které to zajímá. To jsou pro mě dnes priority. Ono ještě užší naladění se, ať si na to Ego říká, co chce. :-)  Ale poohlížím se a učím se a sázím.

 

TĚCH SEMÍNEK ALE BYLO!

A jsem nadšená! Jarní elemement DŘEVA nemá rád, když mu stojí něco v cestě a dělá, co může, aby se skrz tu ledovou půdu prodral. Jak v sobotu krásně říkala Alice Simonová na našem ročním instruktorském kurzu čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě (ano, další kurz, jen jednodenní procvičování zaměřené právě na element DŘEVO). A přesně tak to teď vnímám. :-)

Jak si užíváte tyto začátky roku vy? Prorážíte půdu? Poohlížíte se po něčem, co byste mohli zasadit? Něco nového? A jste si jistí, že bude sázet to vaše vnitřní Já (a víte, kým vlastně jste??) a ne to vaše vystrašené zraněné Já (aka Ego)? Já třeba zabrousila minulý týden na Clubhouse! (Slyšeli jste o této nové síti??) A jsem z něj nadšená! O tom ale zase někdy jindy. :-)

 

 

 

 

V čem vám mohu KONKRÉTNĚ pomoci??

Chystám totiž zbrusu novou knížku a chtěla bych, aby byla co nejužitečnější.

Píšu ji hodně i sama kvůli sobě – chci v ní shrnout všechno, co už vím o tom, jak žít v tom tak trochu jiném, neduálním, světě nepodmíněného a neočekávaného (jak jsem si ho pro sebe nazvala). Protože jsem za ta léta mnohokrát narazila na nepříjemný fakt – že zažívám znovu něco, co už přece vím. Jen jsem na to zapomněla. A já už nechci zbytečně zapomínat. Spíš rozvíjet to, co už vím, a objevovat další nuance a zázraky. :-)

A píšu ji i kvůli vám. :-) Kvůli všem, kteří by mohli chtít nahlédnout do stejného světa nepodmíněného štěstí a neduálního vnímání. Kteří by se chtěli dozvědět něco nového, nebo to známé převést do každodenního života. Které něco trápí a nevědí si s tím rady.

Není to má první knížka,
ale je podobně unikátní jako má první.

Ta první (Žít je umění milovat – záchranný kruh ve chvílí nejistoty) je kratičká, stručná, hravá a symbolická. Většina textů, které obsahuje, je cca 20 let stará – z dob, kdy jsem s údivem přišla na to, jak nám psaní umí otevírat tajemná zákoutí a dávat odpovědi na otázky. Symbolicky. To jest stejný text vám může dát odpověď teď, nebo za 10 či 20 let.  Texty vznikaly tak nějak samy, knížečka vznikla celkem rychle a vždycky jsem měla pocit, že to spíš ona si našla mě, abych ji napsala, než naopak. :-) Nacenila jsem ji symbolicky a nikdy jsem ji od roku 2016 nezlevnila. Nezasloužila by si takové zacházení – snížit její hodnotu??? :-) Naopak – vznikl k ní i konkrétní ebook ze života TRÁPENÍ MŮŽE BÝT DAR i online kurz Mimoňská cesta do Jiného světa zdarma. Prostě unikátní knížka. :-)

Další e-kniha a ebooky (Vdechněte život poselstvím svého dětství, ebooky 5 elementů, DEVATENÁCTKA) také nesou svá poselství a jsou svým způsobem v něčem jiné, než bývá zvykem. Ale tak niterný vztah jako k té první k nim nemám. :-)

Ta připravovaná je pro mě zcela unikátní ale už teď. Chystám ji totiž ve spolupráci s těmi, kteří ji budou číst! A to jsem nikdy nedělala. Vždy to byla knížka spíš pro mou vlastní potřebu s tím, že možná inspiruje i někoho dalšího. (A inspirovaly!) Teď bych chtěla tyto dva póly – já/vy – propojit. (Jak jinak, v neduálním světě.)

 

A TAK MÁM PRO VÁS VÝZVU!

Stáhněte si dole na odkaze připravované kapitoly.

Napište mi, co si o nich myslíte.

Ale hlavně:

Napište mi, jak KONKRÉTNĚ  vám mohu v knížce pomoci.

Co vás trápí? Jaký problém řešíte a nevíte si třeba rady?

Na jaké své otázky nenacházíte odpovědi?

Udělejte to ideálně ještě předtím, než se do těch prvních kapitol knížky začtete. Hned, jak vám přijde email. :-) Dokud na to myslíte. Teď vám totiž určitě běží hlavou, co všechno byste mi napsali. S čím vším byste chtěli v životě pohnout, co změnit, co zlepšit, co pochopit.  Chystám totiž tento a příští týden dokončit dalších 5 kapitol a je možné, že své odpovědi už v nich najdete.

 

CO BYSTE ALE MĚLI VĚDĚT

Jednotlivé kapitoly mají svá nosná témata (vycházejí z 50 témat ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ), která na sebe navazují a rozvíjejí jednotlivé elementy (dřevo, oheň, země, kov, voda).
Je tedy možné, že ta vaše témata přijdou na řadu až později. Je ale pro mě důležité je znát co nejdříve, protože mnoho problémů, se kterými se potýkáme, vyrůstá z několika kořenů.
Aby bylo možné je vyřešit, je často nejdřív potřeba si posvítit na to, z čeho vyrůstají. A já to v knížce mohu zdůraznit a na tu cestu vás navést :-)

HLAVNÍ TÉMA CELÉ KNÍŽKY

Tím hlavním kořenem je pak samozřejmě téma celé knížky:
 • fakt, že kupodivu vlastně nevíme, kdo jsme
 • že se snažíme řešit své problémy tam, kde nejsou
 • a protože jsme se naučili vnímat svět jen duálně, ani nemáme možnost vidět, kde ten hlavní problém je, a co s ním. :-(
 • I fakt, že zapomínáme, že naše problémy jsou komplexnější, než se zdá.  A že bez toho, abychom uvedli do harmonie jednotlivé elementy v nás a vnímali i to, jak se vyvažují a vyživují, se jen těžko hneme z místa. Každá část v nás potřebuje vyslechnout! Každá část v nás potřebuje, abychom se jí věnovali a dali jí to, co potřebuje.

Teprve pak se ten koloběh může spontánně rozběhnout podobně jako člověk nemusí přesvědčovat strom, aby na jaře rozkvetl, později dal plody a na podzim shodil listí. Nebo už jste někdy viděli strom, který by řešil, jak být tím, čím od přírody (přirozenosti) je?? :-)))

Proto vám knížka může připadat i příliš obecná. Ale ona vychází z jedné důležité myšlenky – že ve své podstatě řešíme všichni stejný problém a to řešení je v podstatě pořád stejné. Na konkrétních problémech zas až tak nezáleží, když už víte, jak se na svět dívat jinak. :-) Nicméně je mi jasné, že právě na konkrétních problémech se to dá nejlépe pochopit. :-) A proto tato výzva!

♦ ♦ ♦

Pište, sdílejte, dáte tím knížce ještě další vrstvu, na kterou jsem původně ani nepomyslela. A sami sobě tak nadělíte dárek. :-))))) A mockrát děkuji za důvěru, se kterou se mnou budete případně sdílet to, o čem byste se chtěli v knížce jednou dočíst!

Poslední dopsané kapitoly si můžete stáhnout
♣ ZDE ♣. 
(I se stručným PDF o tom, co to ten Jiný svět vlastně je.)
A pak už mě máte na dosah emailu. Mockrát se těším na vaše tipy, co by v knížce nemělo chybět!

 

 

Jak mně psaní pomohlo najít cestu (terapie psaním)

Dlouhá léta jsem netušila, že to, co tak nějak intuitivně provozuji, se dá nazvat terapie psaním. Mluvila jsem o tom jako o tvořivé síle. O síle kreativity, kdy se napojíte na cosi ve vás skrze papír a tužku (ale i skrze klávesnici to jde, jak jsem později zjistila) a necháte se vést. A pak už jen zíráte, kam vás to vlastně dovedlo a co všechno to s vámi vnitřně vlastně udělalo. :-)

I když jsem takhle psala už jako malá, poprvé jsem si asi uvědomila, oč jde, díky Ray Bradburymu a jeho knížce Zen a umění psát. Věděli jste, že Ray Bradbury se ve svých povídkách vypisoval ze svých vlastních strachů a tužeb? Ano, v knížce mluví o tom, že psaní je pro něj určitým druhem terapie – jako by nahlédl do hluboké studny svého nevědomí.  V něm se objevil obraz a ten pak zpracoval do příběhu. Znáte třeba 451 ° Fahrenheita?

Ano, Ray Bradbury je známý spisovatel. Ale abyste využili všechno to, co vám terapie psaním nabízí, nemusíte být žádní spisovatelé. Tenhle nástroj máme k dispozici všichni. Stačí vědět, jak na to.

 

JAK TEDY NA TO?

Pokračovat ve čtení…

Otužování není pro každého…

Bývaly doby, kdy videa zimních otužilců plavajících v řece, připomínaly televizní záběry na roztomilé kočičky. Měly na závěr zpráv přinést něco odlehčujícího a zajímavého. Otužilec bylo něco obdivuhodného, ale zároveň i něco vzdáleného. Něco, na co se z tepla obýváku hezky dívá.

Pak přišel Wim Hof. 

Sešel se s trendem dosahování nemožného, naplňování snů, překonávání hranic apod. Nedávno jsem četla článek lektorky angličtiny, která se dala na otužování s myšlenkou „čeho se bojím, tam mám jít.Miluju to, co překonání této hranice udělalo s jejím sebevědomím. S její ochotou zamířit i jako lektorka jinam. Ale připomíná mi to onen příběh muslimské konvertitky, která mezi muslimy nalezla pocit komunity a zájmu, ale už si neuvědomila, že není všechno zlato, co se třpytí.

A jak často říkávám – zapomíná se na to nejdůležitější. Na tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU! Že ne každý strach je tohoto charakteru (v mé připravované knížce o té neudální zlaté střední cestě píšu i o tom, že je třeba se toho sluhy Stracha zeptat, proč vlastně přišel.) A na to, že ne všechno, co zrovna letí, je vhodné pro každého a za každé situace. 

Jsme individuální bytosti s individuálně namíchanými silnými a slabými stránkami. Individuálně namíchané energeticky. Tolik lidí touží být autentičtí, být sami sebou a zapomínají na to, že to neznamená dělat to, co pro to dělají ostatní. :-)

Ale naladit se na svou jedinečnost a žít v souladu s ní. Víte, v čem jste jedineční? Víte, jak jste na tom teď energeticky? Jak je ve vás namícháno 5 elementů/ energií?Element dřeva, ohně, země, kovu a vody?? A slyšeli jste už o nich někdy?? Poznáte, jak se kolem vás a ve vás projevují?

 

Na otužování si dejte pozor, pokud…

Nezpochybňuji všechny pozitivní vlivy otužování. Když se na to jde správně.

Ale pokud máte problémy se srdcem (z pohledu západní medicíny), nebo pokud máte oslabené ledviny (z pohledu východní medicíny), tak na otužování zapomeňte. 

Že máte problémy se srdcem, to nejspíš víte.

Čínská medicína a její pohled na svět u nás není zas až tak všeobecně známý a to je velká škoda. Čínská medicína totiž učí dívat se na člověka komplexně a v jednotě s jeho okolím, ročnímy rytmy atd. A byla by veliká škoda, se na sebe právě takhle nedívat!

Jak tedy poznáte, že máte oslabené ledviny?

Že pro vás otužování v žádném případě není? Co vám může provést, i když se nejdřív budete cítit podobně plní energie a nadšení, jako když se po ránu nakopnete kávou?? Už jste někdy zažili, jaké to je, takhle oblafnout svůj unavený oslabený organismus??

Našla jsem krásný přehledný článek na toto téma. Vřele doporučuju!

(Jo, chce to zdravý rozum a neskočit hned na vše, co letí, i když to vypadá úžasně.)

 

Koronavirus a já…

Už to bude rok, co se tady zjevil. A pěkně nám to tu rozsvítil. Abychom viděli, jak na tom jako jednotlivci, státy i zeměkoule jsme. Co jste o sobě zjistili?? Co vás děsí? Co vás rozčiluje? Jen málokdy takhle jasně vidíte, co s vámi mává.

Všimli jste si toho a děláte s tím něco (přece nechcete být jak hadr ve větru??), nebo jen útočíte a užíráte se??

Proč to píšu?? No, aby to nevypadalo, že jsem tak dokonalá. :-) Protože dosud je můj vztah ke koroně jako vztah k vlně tsunami, když se na ní díváte z kopce. Ale ono „nebýt jak hadr ve větru“ jsem právě v uplynulých týdnech poznala, protože každý máme to své, co se nás dotýká a s čím se učíme nějak zacházet. Pro mě to zatím není korona, pro vás možná ano??

 

Už taky víte, co je Absurdistán?? :-)

Pokračovat ve čtení…

KDO SE CHCE TRÁPIT? (50/4)

Trápení může být dar, ale kdo se chce trápit?

Trápení nám může ukázat, co nám ve spokojenějším životě chybí.

Ale chybí nám ve skutečnosti vůbec něco??

Kdo se to vlastně trápí? A proč??

 

Jak moc jsem se trápila tento týden? Nebo netrápila??

Podle čeho vlastně poznáte, že se trápíte?? Co se vám musí dít, abyste se cítili špatně? A jak moc se vlastně chcete cítit dobře?? Já jsem tento týden zkoušela jednu zajímavou meditaci – měla jsem si v ní představit nějaký okamžik, ve kterém mi v poslední době nebylo dobře. Tak jsem si představila tu chvíli, kdy mi dcera tvrdila, že všemu rozumí, že nic počítat nemusí a písemku zvládne. A pak jsem zjistila, že vůbec netuší, která bije. Pokračovat ve čtení…

JAK TO ZVLÁDNOUT (50/3)

Když se přižene velká vlna, je hloupost hrdě se jí postavit.

A je hloupost dělat, že není.

Je moudré najít vyvýšené místo, kam vlna nedosáhne.

Nebo se zhluboka nadechnout a udělat to nejlepší, co můžeme.

 

Jak jsem to zvládala tento týden??

Mám dojem, že ta největší vlna už se přehnala.

Zanechala sice pár škrábanců, ale tak když člověk ještě pořádně neumí v takových vlnách plavat, nedá se nic jiného dělat. Úspěch vždycky je, když to přežijete bez dlouhotrvajících následků. Znáte to, když vás něco v životě zasáhne tak, že nad tím nemůžete přestat přemýšlet. Že nemůžete odpustit. Že se s tím nemůžete vyrovnat. Že vám to zasáhne do života tak, že se s tím ještě roky poté potýkáte. Že třeba už nikdy nebude nic tak, jako předtím.

To jsou ty horší případy.

Pak jsou ale i ty lepší.

Když se jen po té vlně otřesete a zůstanou vám vzpomínky, díky kterým o sobě víte mnohem víc. Ne to, jak jste případně neschopní. Ale spíš to, kde máte své slabiny, co vás v hloubi duše trápí a kde je vás snadné vyvést z rovnováhy.

Je totiž úžasné tohle vědět! 

Díváte se i vy takhle na ty náročnější časy ve svém životě??

 

Hlavně klíííííííd a nohy v teple

Hlavně v zimě se samozřejmě doporučuje dbát na chodidla a bedra. Nedovolit chladu, aby nám vstoupil do těla. S emocemi je to asi dost podobné – není dobrý nápad nechat je usadit se uvnitř nás. Když je těch negativních emocí až moc, srdce pomalu ochládá, chřadne a uzavírá se….

Jak to ale ustát? Jak to zvládnout?

Mně tento týden nejvíc pomáhalo si uvědomovat, že je to jen ozvěna mého volání. Že jsem chtěla zjistit všechno to, na co jsem se podle plánovače měla tento týden zaměřit – třeba kde hledám sílu v náročných okamžicích? Tak to je, dostanete přesně to, co chcete a potřebujete.

Já už delší dobou hledám odpověď na jednu svou zásadní otázku  spojenou s motivací. Znovu mi ji připomněl i motivační pětidenní kurz, který jsem upravovala – je sice pro angličtináře, ale jak v něm píšu, je univerzální. Znáte ono  své CHCI (narozdíl od měl bys či musím) je hned prvním krokem! A tento týden mi znovu předložil tu největší překážku, kterou v sobě vnímám, ale ještě jsem si ji nedokázala zpracovat. Třeba tento týden??

Uvidíme, je teprve pátek…

 

Trénink…

Ale jak to tak chodí, na začátku týdne přišla výzva, kdy jsem měla chuť všechno zahodit. Také jsem rušila výuku, protože když učím, mou zodpovědností je být pozitivně naladěná a to naladění šířit dál. Mí studenti se mají na angličtinu těšit, mají se smát, mají se uvolnit. Má to být pro ně jako ostrůvek pohody uprostřed stresu a povinností. A tak to musím vnímat i já – ne jako povinnost, ale jako příjemný čas strávený tím, že někomu pomáhám jinak uvažovat, jinak mluvit a rozumět tomu, čemu snad dosud nerozuměli…

V půlce týdne se to ještě vystupňovalo – tak víte, distanční výuka není pro rodiče úplně snadná. Jako by k jednomu problému přibyl ještě další, jiný, ale ve své podstatě dost podobný. Nebývá někdy snadné si toho všimnout, ale velmi často se stává, že dvě odlišné věci sdílejí stejnou podstatu. A zatímco to, co mě trápilo původně, se začalo řešit, druhý problém se stupňoval… až mě donutil jednat. A o to asi často jde. Dostrkat vás tam daleko, až už s tím prostě musíte něco udělat. 

A pak se vše zklidnilo a zůstává jen vědomí toho, oč vlastně šlo a co s tím…

A jednou, až se takhle vlna přižene znovu, možná už ji přijmu jen jak spršku. Budu možná trošku promočená, ale to bude tak všechno. Však zas uschnu. Nebo se můžu převléknout. :-) A jaký byl váš týden?? Jste na břehu, jste promočení, nebo vás to spláchlo víc??


Tak takový byl můj třetí týden ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ, v rámci elementu VODA. Pokud si chcete takhle se Životem hrát taky, ráda vás v projektu uvítám. Je to zdarma. :-) Vstoupit můžete ZDE. A jestli máte pocit, že i někdo z vašich přátel by rád ve svém životě objevil PROPOJENÍ, můžete tenhle článek sdílet dál. Třeba se i v nich něco pohne.

PROPOJENÍ (50/2)

S každým nádechem stvrzujeme, že sem patříme. Že jsme nedílnou součástí tohoto světa a že bez něj nemůžeme žít.

S každým výdechem stvrzujeme, že navazujeme vztah s tím, co nás obklopuje.

Všimli jste si, že nejšťastnější jsme ve chvílích, kdy se kocháme krásnými přírodními scenériemi ve společnosti lidí, se kterými si rozumíme?? Kdy se naše vnitřní pohoda propojí s vnitřní pohodou ostatních v prostředí, které nás nabíjí energií??

Jsme zodpovědní za to, co do světa vnášíme – svou vlastní vnitřní pohodu. Ale nebýt dokonalí a vždy v pohodě není zločin, ta nejdůležitější sociální síť je tu právě od toho, abychom se vzájemně podpořili, když to někdo potřebuje. Někde bereme a někde dáváme.

Bez fungujícího propojení, s přírodou i lidmi, je ale i naše štěstí jen polovičaté. Přiznejme si to.

(Mimochodem, vzpomínáte na článek o roku 2020, roku Fraktálu?? Právě proto je úvodním obrázkem květinový fraktál, který je i symbolem pětitýdenní cesty za motivací. I vy si ji můžete na odkaze projít. )

 

Kde jsem tento týden vnímala propojení??

Mám ohromné štěstí na podporu, které se mi vždycky dostávalo. Rodiče, učitelé i úplně cizí lidé. Někdy stačí jen úsměv a cosi se ve vás překlopí do té pohodovější pozice. Však to asi znáte. :-) Pokud ne, vřele doporučuju nešetřit úsměvy a určitě se vám jich dostane od některých lidí zpět. Třeba i od těch původně zakaboněných. Chce to jen, aby ten úsměv byl od srdce. Jako byste jim v duchu přáli opravdu dobrý den. Jako byste je chtěli v duchu povzbudit. Jak byste jim chtěli v duchu říct: „Rozumím vám.” Nebo „Taky to vidíte? Je to sranda, že?

Klidně dolů do komentáře připište, co tak svým úsměvem někdy druhým beze slov sdělujete. Pokračovat ve čtení…