Pojďme se teď na chvíli uprostřed toho všeho, co se teď kolem děje, zastavit… co říkáte? Pojďme si alespoň uvědomit, že existuje i něco mnohem důležitějšího než všechny ty úkoly, problémy, emoce a myšlenky a příběhy, které se nám honí hlavou. A třeba zatoužíte podobně jako já při jedné nedávné meditaci přestat to důležité ignorovat. Je to přece taková škoda, když dovolíme tomu, co nám nakonec jen ubližuje (i když se to tváří tak důležitě a pozitivně!), aby nám to ovlivňovalo život!

A tak jsem se rozhodla s tím něco během následujících měsíce udělat.

Oprášit svůj starý online kurz (z roku 2016!) a znovu si ho projít.

Protože přesně tohle on tak úžasně uměl.

Krůček za krůčkem (díl za dílem) mi připomínat, kudy vede ta nejkratší cesta za ta temná mračna našich trápení k oné jasné obloze prozářené sluncem. Znáte ten pocit klidu? Uvolnění i spokojenosti? Ať se děje, co se děje? 

REAGOVAT JINAK – ZASTAVIT TEN VĚČNÝ KOLOBĚH

Jak reagujete, když se děje něco, co se vám nelíbí?

Zastavili jste se někdy a uvědomili jste si to?

 A také to, jestli vám to opravdu svědčí? Jestli to vůbec někdy něco doopravdy změnilo?

Většinou je to jen takový koloběh – něco se stane, v nás to vyvolá kolotoč myšlenek a nepříjemných emocí, začneme se trápit nebo rozčilovat (nebo rovnou obojí) a pak to začneme nějak řešit. Znáte to?

A co z tohoto máte ve zvyku?

 • Někdo to hodí na druhé. Na ty, co za to můžou. Na ty nahoře, nebo na ty dole, to je jedno, vždycky se nějaký ten viník najde, když se dost hledá. A asi si umíte sami představit, co pak následuje. Obviňování, možná i agresivita, nebo nenápadná snaha vmanipulovat toho druhého do toho, co chceme. (Třeba aby se nechal očkovat. Například. Nebo naopak aby se rozhodně nenechal.)

 • Někdo to hodí sám na sebe. Na své Ego, na své dětství, na své minulé životy, na své slabosti. A tu hru na cukr a bič, tj. na pozitivní a negativní motivaci, touhu a strach, rozjede sám proti sobě. Je to vlastně docela drsné, i když se to tváří velmi ušlechtile. Změnit sám sebe k lepšímu. Vibrovat výš. Ostatně podobně jako snahy změnit celý svět k lepšímu. Protože tak se přece nedá žít.

Z extrému do extrému. Strach a touha. Aby to bylo všechno nějak jinak. Jako takové hororové kyvadlo jak z E.A. Poa a jeho Jámy a kyvadlo. K žádné opravdu hluboké změně to nikdy nevedlo, jen vám ten ostrý hrot kyvadla drásá srdce. Pojďme to děsivé kyvadlo zastavit! Najít tu skutečnou svobodu.

ŠTĚSTÍ JE Z JINÉHO SVĚTA, Z TOHO NEDUÁLNÍHO, NEPODMÍNĚNÉHO NIČÍM A NIKÝM

Možná to ještě nevíte a není pro vás úplně snadné to pochopit.

Proč to tak je. A co to vlastně znamená.

Ve stručnosti teď stačí říct, že naše štěstí přece není a nemusí být závislé na tom, co se tam venku děje. Co kdo dělá nebo říká. (Nebo nedělá a neříká.) Září zevnitř ven. Protože pokud je uvnitř temno a prázdno, cokoliv nasaje zvenčí se tam dříve nebo později rozplyne v nicotu.

Naše štěstí navíc nemusíme ani omezovat na splnění našich přání, představ, vizí apod. Proč toho chtít tak málo? Jen to, co si dokáže naše omezená mysl představit?

Pro mě toto není žádná novinka, a přece mám teď pocit, že si znovu potřebuji projít Mimoňskou cestou do Jiného světa (svůj online kurz). Proč? Protože má tu moc mi připomínat, kde to štěstí leží a kudy k němu vede cesta.

Vidět pod povrch každodenního dění.

Vnímat symbolicky, hieroglyficky, neduálně.

Zastavit mě včas, než rozjedu ono drásavé kyvadlo strachu a touhy něco nějak změnit.

Než přijdu o vnitřní klid, skrz který má změna smysl.

Připomenout mi, co je tou první pomocí, když nás něco zasáhne.

A připomenout mi, že fakt už nemusím žít tak, že budu neustále vytahovat ty jedovaté šípy a léčit se. Snad donekonečna. Proč vlastně?

Ukázat mi, že není čeho se bát a že vlastně nic nepotřebuju, protože mám přece to, co je nejdůležitější. Propojení, pochopení, otevřenost, svobodu, lásku, klid, spokojenost, důvěru i odvahu. Všechny ty dary neduálního Jiného světa nepodmíněného a neočekávaného. A to všechno může kurz nabídnout i vám. Stačí chtít.

 

VYRÁŽÍM UŽ V PONDĚLÍ 22.11. PŘIDÁTE SE?

 • Trvá to celý měsíc. :-)
 • Máte to zdarma.
 • Projdeme 11 e-emailů (včetně shrnutí)
 • Každý 3. den jeden
 • Celkem 10 krůčků za ta mračna trápení k prozářené obloze. (A ta je tam nahoře vždy!)
 • Já budu mít k ruce e-knihu Žít je umění milovat (záchranný kruh ve chvílích nejistoty), podle které celý kurz vznikl.
 • Jejích 10 kapitol – 10 symbolických textů a obrazů – 10 komentářů – 10 praktických hrátek
 • Většina textů vznikla už před cca 20 lety a e-knihu jsem vydala v roce 2016. Překvapilo mě totiž univerzální poselství textů – i o 20 let později mi totiž neuvěřitelně pomohla!
 • Kurz můžete absolvovat i bez e-knihy. Ale určitě by byla chyba si e-knihu nepřikoupit. :-)

CHCI POZNAT JINÝ SVĚT 

(Těším se na naši společnou cestu!)

 

CO ŘÍKALI NA MIMOŇSKOU CESTU TI, CO UŽ JI MAJÍ ZA SEBOU (A NEJEDNOU)?

Bylo to úžasné, ještě nikdy jsem nic podobného neabsolvovala. Uvědomila jsem si spoustu věcí, nad kterými jsem už dlouho přemýšlela, a teď jsem našla odpovědi. Pokaždé jsem se těšila na další díl a nový úkol. Za mě super. Přesně tohle vše jsem potřebovala. Jana

Kurz se mi velice líbil. Přišlo ke mně veliké uvědomění si, neboť to, co jsem četla, nebylo mi cizí, jen jsem měla pocit, že mi to někdo dokonale vysvětlil. J. Blahniková

Tento kurz mi ukázal jiný pohled na některé věci v životě i ve svém okolí, což se mi velice líbí, a budu se pokoušet ještě se ve všech krocích postupně šťourat a vysledovat některé, pro mě důležité, věci. Kurz mi přišel velice zajímavý, hlavně první polovina, kde vlastně člověk tak nějak zjišťuje, že ten život se dá možná chápat a brát i jinak, než jak si celý život myslí. Jediný, i když možná pouze z mého pohledu, nedostatek, byl čas, protože když jsem se na některé věci chtěla soustředit, tak už tu byl další díl a musela jsem se věnovat jemu, ale to vlastně vůbec nevadí, protože si celý kurz mohu projet ještě několikrát, klidně sama, a udělat si na jednotlivé kroky tolik času, kolik budu potřebovat. A proto bych Vám chtěla za celý minikurz poděkovat a popřát co nejvíce životního klídku a pohody.“ Martina Motejlová

Minikurz MC mě zaujal možností ponořit se do témat, která právě zpracovávám ve svém životě, a to díky osobním zkušenostem ženy – lektorky A.P. Potřebuji ženskou energii. Již teď cítím díky kurzu větší odvahu postavit se nástrahám ega, strachu a dualitě. Používám tonglen i techniky čchi kungu (práce s myslí, energií i tělem) a cítím, že se mi daří úplně se „nerozdrolit a neroztříštit“. Jde to ztuha a pomaličku. Každopádně opakuji, že jsem moc vděčná, moc děkuji milé Aves Passeri, že sepsala tolik důležitých zkušeností s velkým nadhledem pro pomoc druhým. Taťána Maťátková

Moje trápenie skončilo, keď som sa rozhodla, že to všetko nechám ako je a nebudem si nič vynucovať, ani s nikým bojovať. Dôsledkom mojich rozhodnutí ustúpila moja depresia. Je to vynikajúce. Ďakujem. Absolventka 1. běhu

Které kroky na mimoňské cestě je podle mě třeba si nejvíce připomínat? „Prodýchat” vibrace, aby se neuchytly v těle (tonglen), že svět je vlastně symbol, rozkrývání a osvětlování neduálního vnímání (Spira má knížky jenom anglicky 🙂 🙂 ) Absolventka 1. běhu

Milá Zuzko, mně se v kurzu líbilo, proto pokračuji MC2 a ve Stromu života. Jsem ráda, že jste se se mnou podělila o svůj život, protože se přes něj lépe chápe cesta. Nejvíc mne ovlivnilo video s panem Spirem o zbavení se strachu. Myslím, že to jsem zvládla. Sice mne strach přepadne, ale už vím, jak se k němu postavit a pracovat s ním… horší je zvládání nebo oproštění se od duality. V mých šedesáti je hodně zakořeněná, tak to nejde tak jak bych chtěla…. Každý mail jsem si přenesla do Wordu a k němu každý doporučený článek z blogu. Navíc je jich ještě pár neboť se mi zdály být příbuzné. A mám to stažené ve čtečce, abych mohla nahlédnout kdykoliv. Patricia Smůlová


A kdo vlastně s vámi vyráží do Jiného světa?

Zuzka Skotáková (Aves Passeri)

 • Lektorka čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě
 • Lektorka anglického jazyka
 • Autorka několika e-knih a ebooků
 • Průvodkyně po neduálním jiném světě, kde ke štěstí nic nepotřebujete a ničeho se nemusíte bát. :-) Jen ho objevit, zvyknout si na to, jak to v něm chodí, a naučit se v něm žít.

CHCI S TEBOU POZNAT JINÝ SVĚT 

(Vyrážíme už v pondělí 22.11! Přihlaste se včas. :-))