Dovolím si tvrdit, že v podstatě nemáte ani tušení. :-) 

Jsme jako hluboký, hodně hluboký oceán. Rozprostírá se na obzoru zprava doleva a nedohlédneme jeho dna.

Spoustu věcí se o sobě postupně dozvídáme. Něco nám řeknou rodiče, něco o sobě pochopíme ve škole. Zjistíme, co nám jde, a co nám nejde. Zjistíme, jak moc jsme ochotní zkoušet to, co nám nejde, abychom mohli své „portfólio” schopností zase o fous rozšířit.

Pár věcí víme, ale mnohem víc toho nevíme.

Kloužeme si tak po povrchu a občas se divíme, když se z hlubin něco vynoří, a my na to narazíme…

Jestli se chcete inspirovat cestičkami, kterými jsem si už prošla, a kterou jsem nedávno objevila, tenhle článek je pro vás :-)

 

ŽÍT VĚDOMĚ A NAHLÍŽET POD HLADINU

Myslíte si o sobě, že jste vědomé bytosti?? Často to slýchávám. „Vědomé ženy hledají vědomé muže. Ti probuzení ví a ostatní jsou ovce.“

Hmm.. já si o sobě nemyslím, že jsem vědomá bytost.

 • Možná proto, že se nechci srovnávat s probuzeným Buddhou. :-)
 • Možná proto, že vím, že nic nevím. :-)
 • Možná proto, že se mi moc líbí Jungovo kolektivní nevědomí plné archetypů a živoucích sil, které nemáme a nemůžeme mít pod kontrolou. A většinu dynamiky v těch hlubinách ani nedohlédneme.

Jak moc vůbec můžeme být vědomí??

Nicméně vědomě se žít snažím už nějakou dobu. 

Nejen během uplynulých 10 let ročních projektů STROM ŠTĚSTÍ, což bylo asi období, kdy jsem tu záři reflektorů zamířila na sebe i na svět kolem sebe nejsilněji. A děly se věci. Jako bych díky tomu světlu mohla vidět mnohem hlouběji pod hladinu. Jako by se mi v životě začalo zjevovat to, nač jsem se zaměřila, a já jsem se toho o sobě a o světě kolem sebe naučila tolik!

Poprvé, podruhé, potřetí… po té spirále dál, hlouběji, nebo jen jinak. Z jiných úhlů pohledu.

STROM ŠTĚSTÍ už je docela vymakaný systém nesoucí se na vlně taoistických 5 elementů a jejich cyklických proměn. Ale už dřív jsem se učila vynášet na povrch to skryté – skrze archetypy tarotových karet.

A ještě předtím mi pomáhaly archetypy znamení a domů západní astrologie.

Není divu, že mě se mi loni tak připomněl Jung..

Díky čchi kungu (Orel v hnízdě) a desetidenním meditačním pobytům na vipassaně jsem se učila zklidnit mysl a vnímat díky tomu víc (a samozřejmě i hlouběji), než jsem si kdy myslela, že je vůbec možné. Říká se, že náš mozek zvládne víc, než si myslíme.

Má zkušenost je, že sebe i svět můžeme prožívat bohatěji, komplexněji než jsme si kdy mysleli. A s povznášejícím pocitem, kterému nestojí nic v cestě. Právě naopak. Překážky nás nutí ta křídla roztáhnout a přeletět je… pěkně se nad ně povznést a vidět je z nadhledu. :-)

 

NEJSTE ŠKATULKA

Při tomto pohledu víte, že i vy jste bohatí a komplexní a skrývá se toho ve vás tolik, že není možné vás nacpat do nějaké škatulky.

Můžete být proměnliví, aniž byste převlékali kabáty nebo nebyli autentičtí. Autenticita je v hloubce, ne v tom, jak vypadáte, chováte se, mluvíte či cítíte.

Proto buddhisté říkají, že žádné Já ve skutečnosti neexistuje. Narážejí právě na tuto proměnlivost. Na naši podstatu, která je neuchopitelná. Na hloubku, která je neproniknutelná a nepoznatelná. Prázdná a právě proto plná možností. Tak jakápak škatulka??

A přece nemůžete sami sebe změnit dle libosti – ačkoliv v té hloubce, ve své vlastní podstatě jste neuchopitelní, narodili jste se na tento svět s nějakou formu, nějakou genetikou, s nějakými předpoklady. Stejně jako byste po rybě nechtěli, aby lezla na strom, jistě byste stejně tak nechtěli, aby vás chtěl někdo předělávat.

Něco je vám vlastní.

Těžko říct, co vlastně – co je to vaše a co vaše není. Kdy jen sami sebe sami strkáte do užší krabičky.

 

S ČÍM JSME SE NA TENTO SVĚT NARODILI? JAKÉ JE NAŠE POSLÁNÍ??

O poslání se také často mluví. Spousta lidí ho hledá. Já nějak ne. :-) Nevnímám potřebu napasovat sama sebe na nějaké poslání a nejsem si ani jistá, zda jsme se s nějakým posláním přišli. Dostala má Duše nějaký úkol? Vybrala si má Duše nějaký úkol? A mám vůbec nějakou Duši?

Mám prožitek otevření minulého života. Pomohl mi pochopit, proč mě zrovna trápí to, co mě trápí. Přišla jsem na tento svět proto, abych daný traumatický prožitek nějak pročistila?? Kdo ví? Možná ano.

Ale možná jen nežiju ve světě příčin a následků, i když takový život se v té projevené podobě zdá být. Není už pro mě důležité hledat chyby a nějaká PROČ.

Jen vím, že je dobré žít v rovnováze a harmonii, protože to, co v rovnováze není, se do ní přirozeně dříve nebo později navrátí. Přes další a další zkušenosti. Pokud to chcete vnímat jako úkol a poslání, ok. :-)

Já si jen už pár let ze zvyku kladu otázku – „KDO ho má? Kdo jsem?“ A ty otázky už ovlivňují mé vnímání.

Ale také vím, že jsme se narodili nějak vybavení. S dary, které můžeme objevovat, využívat. Možnostmi, které můžeme rozvíjet. A překážkami, na které můžeme narazit, a využívat je pro prohloubení vědomí toho, kým jsme. (Nehraju hru na vylepšování sebe sama… možná už tušíte proč). Pro mě je zásadní prohlubovat, rozpínat, neomezovat se, prostě necpat se do škatulek. :-) Ani do těch lepší/horší, vědomější/méně vědomý. Nebe, peklo, 3D, 5 D.

Jedničkářka jsem už byla a věřte, to vás šťastnými neudělá. :-)

Žít v rovnováze a otevřeně tomu, co je, bylo i bude, ano.

 

ARCHETYPY = OTISKY V NÁS

Mluvila jsem o astrologii a její symbolice. O tarotu a jeho symbolice (která si z astrologie také něco bere). Ničemu z toho se už moc nevěnuji, protože je pro mě nyní důležitější žít v oné rovnováze, bděle a uvolněně (čchi kung, tao), než o sobě vědět víc a víc. Z hlavy víc do tan tien, jak se říká. :-)

 • A tak mě překvapilo, když mě lednová smrt mého otce znovu naladila na touhu jít opět za symbolikou (obrazy nevědomí, které se vám mohou zjevovat před smrtí… nebo ty, co se vám občas zjevují na týdenních pobytech ve tmě).
 • Ale asi není divu, protože už na konci roku mě kromě Tao-te-ťingu znovu zavolal i Jung a jeho archetypy.

A pak se to stalo – minulý týden jsem narazila na webinář o Vědomém slunci podle Human Design (Jana Jánová). Dlouho, už hodně dlouho řeším projevení svého Slunce v horoskopu. Nějak jsem stále spíš svůj Ascendent než své Slunce. :-) (Ostatně víte, že podle některých astrologů do svého Slunce teprve dozráváme?? Není to nutně něco, co je vám hned vlastní, obzvlášť pokud je váš Ascendent energeticky jiný.)

Human Designu jsem se ale hodně dlouho úspěšně vyhýbala. Občas na mě někde mrknul, ale mě přišel jako taková poloviční verze Genetických klíčů. Které mi ale moc zásadních odpovědí na mé otázky neposkytly. (Nicméně doporučuju, protože mají hodně užitečný pohled na naše stíny.)

A tak jsem se rozhodla ponořit tentokrát do archetypů Human Designu.

 

HUMAN DESIGN MI DAL DALŠÍ STŘÍPEK POZNÁNÍ – A KAŽDÝ DEN HO VYUŽÍVÁM

Sami si můžete vyjet mapu toho, s jakými dary a výzvami jste na tento svět přišli (česky ZDE). Já používám anglickou ZDE, kde se pak dají najít docela podrobné výklady jednotlivých bran, kanálů, vašeho profilu atd atd. Existuje i spousta anglických (a možná i českých) stránek a videí, které to, co ve své mapě najdete, interpretují.

Takže kdo jste nedočkaví a nechcete čekat na žádný kurz a chcete všechno vědět hned teď a tady podobně jako já, tak můžete. (Pokud jste s angličtinou na štíru, nebo se na svém Human Designu chcete anglicky učit, v tom mohu pomoct. Stačí se ozvat. :-))

Human Design využívá astrologii (pokud už o sobě něco z astrologie víte – kde máte Slunce, Měsíc, Mars apod., bude vám to dávat mnohem větší smysl), ale právě i Genové klíče. V mapě ale najdete dva sloupečky s planetami – vědomé a nevědomé. A asi nejvíc mě zaujal inkarnační kříž skládající se z vědomého Slunce a Země a nevědomého Slunce a Země. I váš profil toho o vás hodně řekne. 

Celkově mi přijde Human Design jako docela dobrá syntéza astrologie a genových klíčů, která pro vás možná bude mnohem přístupnější než jen samotná astrologie nebo konteplace svých klíčů.

Jen v tomto ohledu stále připomínám – nejde ani tak o to, čím jste, nebo co vás čeká. Jde hlavně o to naučit se vnímat sami sebe jinak, hlouběji. Právě skrze symboliku.

 

CO MI HUMAN DESIGN O SOBĚ PROZRADIL?

 • Jak se teprve s věkem a životními zkušenostmi naše cesta vykresluje.
 • A jak je důležité vnášet nevědomé kvality do vědomí (žít opravdu bděle, hrát si se životem hru na Odhal mi, kdo jsem, jak jsem to léta dělala), protože pak tu cestu mnohem víc vidíte. Nejste potom ve vleku životních událostí. Jak se říká – máte život ve svých rukou. Já bych asi spíš řekla – „toho koně, na kterém letíte, jste trochu zvládli, a dostali pod kontrolu. Asi vás už jen tak snadno neshodí.” :-) Tedy pokud ho nezačnete tahat někam, kde by se vám to líbilo víc.

Je to ale vnitřní pohled, a i když jsem se dívala na mapy svých rodičů, manžela i dcery, není úplně snadné tam dovnitř nahlédnout, protože ne všechno nevědomé se u lidí dostane na povrch. Jenže pak je to jako by vám kus chyběl…

Mé vědomé Slunce je archetypem VITALITA/RADOSTNÝ

(České názvy všech 64 bran najdete ZDE).

Ten popis tam na mě ale tak úplně neplatí a mnohem víc jsem se o sobě dozvěděla z oněch anglických výkladů.

Nikdy by mě bylo nenapadlo, že mé kozoroží Slunce (to strukturované, náročné) souvisí s radostí?? Dokonce v té vědomé kvalitě??

A přitom ano – když sama sebe vnímám, vnímám se jako smíška. Čchi kung je pro mě i jako pro lektorku hlavně o uvolnění a to i skrze dobrou náladu, kterou do lekcí vnáším. Tu čtvrteční pro pokročilejší někdy nazývají čchi kungem smíchu. :-)

A protože teď vím, že právě tahle stránka je v mém zrození ta nejdůležitější a právě tu mám rozvíjet a šířit, každé ráno, kromě shin jin jyutsu dělám i vnitřní úsměv.

Není totiž pro mě problém být v dobré náladě kolem lidí, pro svou přemýšlivou povahu (o tom víc níže) na tohle naladění zapomínám, když jsem sama. Jinak ještě líp chápu, proč tak ráda cvičím/tancuju téměř každý den na K-pop choreografie. Ony jsou tak vtipné!!

A vždycky mě rozzáří. :-)

 

INTROVERTNÍ MENTOR

Tak nazývá můj profil (6/2) Jamie Palmer. Kdo by to byl před 30 lety řekl, že tenhle profil na mě tak sedne?? Ale ostatně sám říká, že prvních cca 50 let je o sbírání zkušeností. :-) A že mě moc neláká působit navenek, že jsem spíš ten typ, který nechává lidi přijít za mnou.

A ne, zjevně to tedy není proto, že bych se „bála vstoupit do své síly” a ukázat se pěkně navenek. :-)

Posledních 10 online let hlavně sdílím svou cestu, hlouběji a hlouběji. Baví mě sdílet a inspirovat. Nechávat rozhodnutí na vás. Postupně otevírám lidem cestičky, jak se přidat… než je zase zavřu. :-) (Jak to poslední dobou dělám s ročním projektem STROM ŠTĚSTÍ, nebo s online kurzem zdarma MIMOŇSKÁ CESTA DO JINÉHO SVĚTA.)

Jsem otevřená dotazům, hlubší spolupráci. Ale zatím nic aktivně nenabízím a třeba Mimoňský Speciál „Jak se s tím mám smířit?“ čeká na ty, kteří si ho najdou a zaujme je. :-)

Nakonec vše mám nastavené hlavně tak, že ta aktivita přichází od těch, kteří mě čtou, ne ode mě. :-)

Ano, není to nijak výdělečné, ale o to mně nejde. :-)

Asi největší projekt v mé hlavě je převést postupně STROM ŠTĚSTÍ hlavně do samostatné práce. Počítá s těmi, kteří chtějí žít opravdu vědomě, hrát si se Životem, objevovat nové a nové stránky sebe sama a světa kolem sebe, a čerpat z toho vnitřní klid, radost, lásku, svobodu, důvěru. Zatím je přístupná takto podrobná verze elementu DŘEVO.  Ale ani tu teď nějak aktivně nepropaguju.

 

INKARNAČNÍ KŘÍŽ PŘINÁŠÍ SPOUSTU ZAJÍMAVÝCH VHLEDŮ

Můj inkarnační kříž má onen kozoroží nádech… a tady svého náročného Kozoroha vnímám i prožívám. Jako toho, který si nárokuje určitý řád, spravedlnost. „Takhle by to mělo být.“

Ne v tom smyslu, že někdo zvenčí na mě klade nějaké nároky, nebo je na sebe kladu já sama, místo toho, abych si říkala: „Já sama chci.“  Ale v tom smyslu, že existují nějaké zákonitosti. Ať chci, nebo nechci, jablko padá na zem. Mohu ho chytnout, mohu vymyslet antigravitaci. Ale gravitační zákony jsou gravitační zákony a ty nezměním.

Pro mě je v současné době nejsilnější propojení s kosmickými rytmy skrze tao a čchi kung a práci s čchi.

V kříži se propojuje má potřeba ztišení, meditace, nacházení hlubších vrstev mysli (až její nejhlubší podstaty) s onou radostí ze života, která mi nepřišla jen tak. Smysl pro humor? Ano. Jak říká tarotová karta Ďábel – je to humor, který umí uvolnit ďábelské řetězy. Ale radost ze života? Mé dvacetileté i třicetileté já by se vám vysmálo.

Ostatně proto nakonec vznikla e-kniha Žít je umění milovat (záchranný kruh ve chvílích nejistoty).  A online kurzy Mimoňská cesta a Mimoňský speciál.  Nebylo to snadné a není snadné vnímat, že je vše v pořádku tak, jak to je.

Můj inkarnační kříž mi říká:

Čím hlouběji dovnitř, tím větší radost. 

Čím lépe zacházím se svou čchi, tím hlouběji mohu léčit sebe sama, tím větší radost. 

 

CO VÁS MOTIVUJE, ČEHO SI VÁŽÍTE, CO CHCETE PŘEDÁVAT, JAKÉ DARY A JAKÉ PŘEKÁŽKY MÁTE

I to (a nejen to) můžete v Human Designu zjistit. Podobně jako skrze astrologii, jen HD mi přijde pro laika jednodušší, přesnější a opět klade důraz i na to nevědomé.

A mně přijde důležité, že se dnes klade větší důraz i na nevědomí, nebo na to, že stíny nejsou něco, co máme potlačovat nebo bát se toho, ale v čem můžeme vidět skryté cesty k hlubším darům (siddhi, jak říkají Genové klíče).

 

HD mi o mých planetách kromě od toho, jak jsem je četla skrze astrologii, řekl pár zajímavých detailů:

 • mám dar to, co mnou otřese, proměnit v silný impulz k rozvoji (jo, není divu, že vnikla ona e-kniha Žít je umění milovat a k ní pak i ebook TRÁPENÍ MŮŽE BÝT DAR, který je praktickou ukázkou, jak se dá oně 10 stupňů cesty od trápení k radosti z e-knihy naplnit v životě)
 • mám silnou touhu transfomovat – sebe, druhé, systém, svět (jo, není divu, že učím čchi kung a že jsem teď začala šířit neduální učení i skrze výuku angličtiny v projektu ANGLIČTINA JINAK)
 • láká mě sladit svůj život s rytmy přírody a zákony vesmíru (jo, není divu, že mě tak zajímá taoismus a 5 elementů)
 • tvrdohlavě si stojím za tím, co vnímám jako rovnovážné (jo, není divu, že jsem některé vztahy trpělivě budovala, aby měly zdravé kořeny a zdravé větve)
 • jsem zvídavá a miluju nahlížet do srdcí druhých (jo, není divu, že mě zvědavost kdysi zachránila před sebevraždou, nebo že je mi motivací jít hlouběji, nebo že jsem kdysi pracovala na projektu CENTROPA, kde jsme sbírali příběhy přeživších Židů, nebo že mě tolik bavilo být důvěrnicí v projektu Jak se s tím mám smířit?)
 • že mám problém pustit otěže (jo, není divu, že ve své tvrdohlavosti někdy narážím a učím se větší trpělivosti a jemnosti a ochotě důvěřovat Životu; opravdu milovat Život s tím vším, co přináší – inspirovaná e-kniha mi už kdysi přinesla návod, od té doby jde jen o to ho vnést do života)
 • že mám velké sny a ideály a že je to v pořádku :-)

 

SHRNUTÍ – CO S TÍM VŠÍM

To právě závisí na vás. :-) Já jsem tento článek psala i pro sebe jako připomínku do budoucna, co mi dalo zkoumání Human Designu. :-)

 • Vy do Human Design můžete nahlédnout také (česky ZDE, anglicky ZDE)
 • Doporučuji otevřít se i tomu, co vám nyní možná nebude dávat smysl. Jednotlivé kanály a brány vás mohou vpustit do světa, kterého si v sobě ještě nejste vůbec vědomi. Jen máloco z HD bych před 20 lety v sobě vnímala, ale po tolika letech životních zkušeností s poznáváním sebe sama je znát, že tohle všechno je mou součástí.
 • Můžete využít HD jako jeden ze způsobů, jak nahlédnout do té hloubky a být o fous vědomější všech těch sil, které ve vás dřímají. HD není škatulka, do které se musíte napasovat. Jste spíš to, co si neuvědomujete a jen tak neuvědomíte. Ale můžete zahlédnout nějaké zajímavé odlesky toho, čím jste. :-)
 • Možná vám také něco přinese do každodenního života (podobně jako mně vědomější úsměv)
 • Pokud si chcete s HD hrát a zároveň se u toho učit anglicky, jsem tomu otevřená. Může to být hodně zajímavý způsob – pro mě i pro vás. :-) Napište mi, nějak se domluvíme. : -) To nejdůležitější o mě, jsem vám v tomto článku vlastně řekla, včetně odkazů na pár důležitých věcí, které jsem kdy napsala, a kterými se v současné době zabývám.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *