STROM ŠTĚSTÍ (1. element DŘEVO) – z čeho štěstí vyrůstá?

Desetitýdenní období elementu DŘEVO mi letos (2018) přineslo spoustu zajímavých, ale hlavně důležitých vhledů, a přimělo mě k pár zásadním rozhodnutím. To je ostatně jeho účel! Jak to všechno bylo?? Článek je delší, ale jistě si v něm jediným pohledem najdete právě ty části, které k Vám budou promlouvat. A na konci najdete pozvánku do Jiného světa i pro Vás osobně. Doufám, že Vám také pomůže se správně rozhodovat a objevit to nepodmíněné štěstí i pro sebe.

rozkvetlý strom štěstíAle nejdřív (budu Vás trochu napínat) – kladli jste si někdy otázku, z čeho vyrůstá to opravdové štěstí?? Nebo co Vám stojí v cestě k němu? A pozor – teď se nebavíme jen tak o nějakém štěstí. O štěstí, které závisí na tom, co Vám kdo dá, nebo na snech, které si splníte. Bavíme se o štěstí, které nezávisí vůbec na ničem. Je nepodmíněné. Jen tak. K dispozici i ve chvílích, které byste šťastnými právě nenazvali…a přitom hele, najednou to tam je.

Láká Vás takový druh štěstí? 

Je to tak trochu Jiný svět, než na který jsme zvyklí. Jenže mně žádný jiný už nějakou dobu nezajímá, a tak je o něm celý tento blog, několik mých e-knih a ebooků a hlavně tento roční projekt STROM ŠTĚSTÍ :-) Já ho sice již jedu už kdoo ví pokolikáté (v roce 2020 to bylo posedmé), ale ty pohledy do toho neduálního Jiného světa jsou pro mě neustále nové a vzrušující. A náročné. Všechno je tady prostě jinak.

 

Jaké semínko na jaře zasadíme, takové pak sklidíme

Hlavním tématem začátku roku je správné rozhodnutí. Spousta lidí si na Nový rok dává předsevzetí, ale obvykle má jen nadšení (nebo zoufalství??) a ne plán. :-) Můj plán je rozpracovaný do 5 elementů (podle čínské medicíny) a 50 týdenních témat, které jednotlivé elementy symbolizují a díky kterým je možné je harmonizovat.

 • A díky tomu na jaře objevit opravdovou svobodu nezávislou na tom, co se děje kolem nás. Zda prožíváme úspěchy nebo neúspěchy.
 • V létě objevit opravdovou radost vyrůstající z naší svobody a láskyplného přístupu (protože láska bez svobody není láskou ale připoutaností).
 • Na podzim v sobě objevit vnitřní sílu.
 • A v zimě v sobě díky té vnitřní síle objevit odvahu. Odvahu čelit Životu a jeho proudu, nebo jít s proudem tam, kam bychom se obvykle báli jít. Tam, kde se skrývá to naše opravdové štěstí.
 • A v mezidobích se učit neduálnímu vnímání, rovnováze a vnitřnímu klidu, ze které svoboda, radost, vnitřní síla i odvaha vyrůstá.

Všech 5 elementů je vzájemně provázaných a ona jarní svoboda se samozřejmě hledá lépe, když máme rozvinutější vnitřní odvahu. Ale tak někde se začít musí, ne? :-) Ať už v zimě, na jaře, nebo v létě… 

 

Co mě tedy o štěstí učil jarní element DŘEVO v roce 2018?

Zažila jsem během jara pár událostí, na které nikdy nezapomenu. A všechny měly něco společného s tím, jak nalézt vnitřní svobodu. :-)

Projděte si následujících 10 způsobů, jak být svobodnější. A tedy šťastnější:
(Třeba Vás mé jarní peripetie zkušenosti inspirují vyrazit za těmi svými.)

 1. Do elementu DŘEVO jsem vstoupila týdnem, ve kterém jsem prožila to pro mě nejcennější – smíření. Neexistuje větší břemeno, které nás poutá a brání nám ve štěstí, než je vnitřní bolest. Neschopnost odpustit. Dojít alespoň vnitřního smíření s tím, co bylo. Mně se podařilo otevřít se odpuštění a dojít dokonce i smíření vnějšího! A dohody, která pro mě byla velmi důležitá. Celé měsíce předtím jsem se cítila jako svázaná. Odvážné rozhodnutí o svých pocitech mluvit a s tím vším něco udělat bylo rozhodnutí, ke kterému mě inspirovalo první téma týdne. Každé odpuštění a smíření nás učí nezáviset na tom, co nám kdy kdo provedl. A v tom spočívá ohromná svoboda.

 2. Ten pocit vnitřního klidu a vděčnosti, které v sobě to  vnitřní (a vnější) smíření neslo i do dalšího týdne, bych Vám přála zažít! Druhý týden mi navíc ukázal, že největší štěstí přináší něco zcela neočekávaného, ta neuvěřitelná vděčnost, kterou jsem díky tomu pocítila, a také uvědomění si, jak vzácná je každá vteřina našeho života. A že je proto potřeba ji využít naplno! Je to takový ten pocit, že žijete jako ve snu a zcela bděle si vděčně vychutnáváte to, co je, ať je to cokoliv. Takový je život, kdy nesází vyděšené Ego, ale jste v kontaktu sami se sebou.


 3. Třetí týden jsem se díky třetímu tématu týdne rozhodla podstoupit jarní detox. Ale opět ne jen tak nějaký fyzický detox. Když už, tak řádně do hloubky – zbavit se všeho, co nám brání v cestě ke svobodě a těm mnoha podobám štěstí, které z ní vyrůstají. Třeba po roce konečně sepsat rozhovor s naším hlavním instruktorem čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě.


 4. Čtvrtý týden jsem se ale musela postavit samotnému Egu. To je vždycky zatraceně náročný úkol. Ale když procházíte 50 tématy pěti elementů, na Ego narazíte několikrát. Byl to ten týden, kdy jsem vedla spoustu zajímavých debat na toto téma a kdy jsem nakonec dokonce musela poupravit svůj názor na Ego.  Ano, je to prostě destruktivní mechanismus, který umí jen ignorovat, útočit nebo vyděšeně utíkat. Rozhodně nás nechrání, i když se tak andělsky tváří. A s nějakou sebejistotou fakt nemá nic společného. Ta má svůj zdroj jinde. Ego u mě tak nějak konečně ztratilo poslední důvod, proč ho, chudinku malého zraněného, který přece chce jen trochu toho respektu, chápat. A nebyly to jen tak nějaké debaty – žádaly si opět rozhodnutí. Rozhodnutí svobodného statečného člověka, ne vyděšeného Ega, které se něčeho dožaduje. Ať se to tváří jakkoliv vznešeně.


 5. A to rozhodnutí přišlo pátý týden. Bez rozhodnutí to nejde a je dobré vědět, co Vás k němu motivuje. Není to třeba strach?? Tématem týdne bylo tenkrát OČ SE MOHU OPŘÍT. A já hledala, kde tu vnitřní sílu hledat. Psala jsem kvůli tomu i do USA :-) Pomohlo mi to pochopit, že nemám důvod se bát. Ale tu sílu jsem musela objevit u sebe. Koupila jsem si zápisník a zapsala si přesně, co chci, proč to chci a co to všechno obnáší. Udělala jsem si takový záchranný kruh, kterého se chytnu, když dostanu strach jít tam, kam bych svobodně nejradši šla. Znáte takový ten pocit, že někam míříte, ale noha Vám visí ve vzduchu a Vy se necítíte na to ten krok udělat?? A zkoušeli jste si  někdy napsat seznam pro a proti? V těch náročných chvílích, které vždycky přijdou, se hodí vědět, proč jste do toho lezli…


 6. Další týden došlo díky tématu týdne právě na motivaci. Obvykle známe jen tu motivaci biče a cukru. Strachu a touhy. Ona funguje tak dobře! Ať už ji na nás praktikují ostatní (vnější motivace), nebo ji na sobě pácháme sami (vnitřní motivace). Já se tenhle týden učila přestat už konečně toužit po pohodě a vyhýbat se nepohodě. Osvobodit se z toho otroctví. A řeknu Vám, ono to fakt není snadné…

 7. Sedmý týden jsem si splnila jedno své velké přání. Přidala jsem si k čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě ještě i taiji. I tato možnost byla pro mě ale tak trochu neočekávaným darem, protože už dlouho jsem si to přála, ale časy, které trenér mé dcery (chodí na kungfu) nabízel, mi nevyhovovaly. Opět jsem měla poznat, že největší štěstí přináší, když se otevřeme životním překvapením a nevnucujeme mu své představy o tom, jak bychom si to přáli mít…

 8. Závěrečné týdny elementu DŘEVO se nesly ve znamení několika základních ponaučení. Osmý týden mi jasně naznačil, že bambus (dřevo) sice roste rychle a chce mít k růstu volný prostor nespoutaný strachem, pocity křivdy nebo nejrůznějšími jinými očekáváními, ale potřebuje také svůj čas. Není kam spěchat. Obzvlášť kdybychom se kvůli tomu měli udřít (třeba já při přípravě svého nového videoprojektu DARUJTE POHODU).


 9. Devátý týden byl pro mě zároveň velmi těžký (silný vnitřní konflikt, se kterým jsem si nevěděla rady), ale také plný vděčnosti a radosti. Poprosila jsem o pomoc (znáte to – líná huba), hrdost nehrdost, strach nestrach. A dostalo se mi jí. Štěstí nám může přinést, když si přiznáme, že není ostuda poprosit o pomoc. Vděčnost je vždy velkým zdrojem štěstí…


 10. Poslední týden se mi ale dostalo lekce, že tu vděčnost se musím naučit nacházet ve všem. I v těch těžkých chvílích. I tam, kde mám dojem, že není zač být vděčná. Je totiž snadné být vděčná za to, co pro Vás někdo hezkého udělal. Je snadné být vděčná za čas, který Vám někdo věnuje, a rady, které Vám dává, a pomoc, kterou Vám nabízí. Ale zkuste najít radost i v tom, jak Vám kdo ublížil… Zkuste v takové chvíli přestat vzdorovat. Přestat si hlavě přemílat, co všechno se stalo a co jiného se mělo stát… a kdo za to může…

strom štěstí

A dalších 10 týdnů ke štěstí?

Jak je vidět, cesta za tou vnitřní svobodou (harmonizací elementu DŘEVO), která je jedním z 5 předpokladů nepodmíněného štěstí, fakt není jen tak. :-) Ale co naplat – čím víc zbytečností se člověk vzdá, tím svobodnější je. A zbavovat se toho, čím nás drží strach (naše Ego), je někdy hodně vysoko postavená laťka.

A právě takovou vysokou laťku jsem v těch 10 týdnech mnohokrát překonávala. 

A jak už to tak v mých ročních projektech bývá, konec období DŘEVA poukazuje na ta nejdůležitější témata, která přijdou v letním období OHEŇ. Jaká to budou??

 • Hlavně přijetí! Naučit se opravdu přijímat (nerezignovat) je kumšt. Ale bez přijetí není svobody. Mám rozečtenou knížku od Jeffa FosteraNejhlubší přijetí”. Není to nic extra nového, ale uvést to mnohem hlouběji do praxe je jiná. Můj videoprojekt DARUJTE POHODU Vám ostatně ukáže na Vaší vlastní zkušenosti, na čem takové nejhlubší přijetí stojí.
 • Nacházet onu vnitřní nepodmíněnou radost i tam, kde bych ji obvykle neviděla. Radovat se z těžkostí a překážek, které Život přináší do cesty. Uff. Ano, říká se, že skrze těžkosti rosteme a že trápení je dar. Ale někdy je fakt náročné se z toho všeho opravdu radovat. Ale vím, že tohle budou mé další lekce.
 • Milovat. Opravdu milovat. Bez podmínek, bez výčitek. Objevovat v 10 týdnech elementu OHEŇ 10 různých podob lásky. Objevovat, jak otevřít své srdce Životu se vším všudy. Určitě znáte ten pocit, kdy Vám na srdci sedí chlad, smutek, nebo hněv. Je pak těžké se ze života radovat. Ale určitě také znáte ten zamilovaný pocit, kdy se srdce otevírá a rozechvívá radostí a láskou. Ale my nemusíme čekat na zázrak. Tohle si můžeme dopřát sami.

 

Slíbená pozvánka do Jiného světa nepodmíněného štěstí

Pokud si těch 10 týdnů elementu DŘEVA (a potom třeba i elementu OHEŇ) chcete projít taky a objevovat, kde všude stojíte své vnitřní svobodě, radosti a nepodmíněné lásce v cestě, jste vítáni. Stačí se přihlásit do projektu STROM ŠTĚSTÍ (je to zdarma)

STROM ŠTĚSTÍ