Úvod do série naleznete ZDE.

V minulém článku byla řeč hlavně o tom, jak zvládat náročná období. A ještě víc – jak je milovat. Jaké všechny nástroje pro to, jak ze šípů dělat květiny, máme.

Byla řeč i tom, že nemusíme hledat hned nějaké ezo. Někdy stačí naslouchat inspiraci z písní těch, kteří jsou při své umělecké tvorbě inspirovaní. Sama z dob, kdy jsem po návratu z Egypta psala své básně v próze, vím, že jsou texty, které nevymyslíte. Které vám přijdou.

Jak jsem psala, pro mě jsou už více jak 30 let duchovními průvodci Depeche Mode. Ale od roku 2021 jsou mými průvodci i děvčata z LOONY. 

 

NESPRAVEDLIVÉ ÚTOKY

S LOONou, jihokorejskou K-pop skupinou, mě seznámila dcera. Možná ji fascinoval fakt, že skupina má 12 děvčat, každá je povahově trochu jiná, a přece spolu vycházejí. Člověk by mohl říct, že je to jen taková hra pro fanoušky, ale to by se nesmělo stát to, co se stalo v roce 2023…

Roku 2021 jsem dokonce dala jako symbol Lunu. Díky děvčatům jsem totiž měla kdykoliv při ruce píseň, která mi připomínala, že vše zvládnu. A to jsem ten rok sakra potřebovala pravidelně slyšet. A třeba si na to i zatančit.

Možná to znáte. Některé písně se vás dotknou. A ne pouze textem, ale hudbou, která ve vás něco rozezní. Naučila jsem se dokonce celou původní choreografii téhle písně.

Ten rok jsme s dcerou místo rozlučky s 9. třídou sledovaly online LOONA koncert a pojídaly jsme u toho typické korejské jídlo. A v roce 2022 jsme dokonce vytáhly manžela do Londýna na jejich koncert. A dobře jsme udělaly, protože o pár měsíců později se stalo něco, co by v Jižní Koreji v K-pop businessu moc nikdo nečekal. 

Nejoblíbenější členka LOONY, taková usměvavá holčina, LOONA smíšek, dostala od společnosti vyhazov.

Prý se chovala hrubě k zaměstnancům (na jihokorejské poměry).

 

MOC LIDÍ NAD SPOLEČNOSTÍ, KTERÁ VÁS DŘE Z KŮŽE

Jenže zatímco obvykle se v K-popu podobná obvinění řeší tím, že idol se tiše vytratí a společnost frčí dál, tentokrát to odnesla společnost. Za Chuu se totiž všichni postavili a fanoušci začali společnost bojkotovat. A úspěšně! Tak velká může být síla lidí, když se spojí!

Všech 12 děvčat postupně během roku 2023 zvítězilo v soudních tahanicích o zrušení smluv. A přestože se skupina oficiálně rozpadla, fanoušci byli nadšení! Děvčata se podařilo osvobodit ze spárů spolenosti, která je zneužívala a za celá léta jim nezaplatila!! Ba naopak. Přestože byla úspěšná i na Západě, s každým comebackem se dostávala kvůli nevýhodné smlouvě do větších a větších dluhů…

Ale nakonec nic nekončí. Holky stále drží spolu, jen roztáhly svá křídla a dál rozvíjejí příběh LOONY, který začal už v roce 2016. Jen teď ve dvou skupinách a dvou sólistkách. A víme, že dříve nebo později se sejdou nejen v hledišti a na jevišti, ale společně i na tom jevišti.

A Chuu, onen smíšek, nás svým novým albem HOWL zavedla do světa, kde se nemáme bát postavit sami za sebe a za spravedlivé zacházení. Unést nespravedlivé útoky. A věřit, že vše nakonec dobře dopadne.

 

DRAMA ÚSTAVNÍHO SOUDU

Příběh Chuu a její písně Howl a Underwater, ve kterých se vyrovnávala se všemi nařčeními a temným stresujícím obdobím, se v roce 2023 prolínala i s dramatem volby dalšího soudce Ústavního soudu. Prezident tehdy navrhl Pavla Simona, našeho hlavního instruktora čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě.

Koho lepšího, řekli byste, než někoho, koho už léta znám jako člověka slušného i jako úspěšného a uznávaného soudce.

Bohužel se ukázalo, jeho čchi kungové působení mu při volbě ublížilo.

Začaly se objevovat články, které z něj dělaly ezoterika, šarlatána a dokonce guru Járu. A tak jsem se tehdy vrátila ke svému religionistickému období před 10 lety a napsala článek o tom, že čchi kug nemá s ezoterikou nic společného.

A také článek o tom, že existuje hodně západních solidních vědeckých výzkumů, které potvrzují, že čchi kung má zdravotní účinky, ať už si o čchi myslíte, co chcete. Psala jsem dokonce i senátorům.

Senát ho nakonec ústavním soudcem neschválil a já si z celé té cca měsíční anabáze odnesla dvě poznánízklamání z politických představitelů a uvědomění, jak velká jsem bojovnice za spravedlnost. Ale také jak moc se mě nespravednost dotýká.

 

NEÚSPĚCH NEVADÍ

V roce 2023 jsem těch neúspěchů ale zažila víc než jen při volbě ústavního soudce. Ale nějak mi žádný z nich tak úplně nevadil. Spíš to byly zajímavé zkušenosti, které mi navíc přinášely různé inspirace.

Třeba když jsem neuspěla v druhém kolem pracovního pohovoru. Řekla jsem si, že mě vlastně nikdy nenapadlo, že bych mohla školit syndrom vyhoření a že bych k tomu měla spoustu nástrojů a lektorských zkušeností. A že k tomu nepotřebuju žádného prostředníka.

Někdy holt musíme riskovat odmítnutí, abychom objevili něco nového.

Ani můj čtvrtý pobyt na vipassaně vlastně nesplnil naděje, které jsem do něj vkládala. Jela jsem tam najít svou motivaci. A hledala jsem všude možně. Nenašla.

Zato mi vipassana přinesla impulz k obnovení vztahu, který byl pro mě důležitý. A také silný prožitek přítomnosti, hlubokého propojení s přírodou a vyrovnanosti. A to navzdory bolestem, nepříjemným myšlenkám a emocím, které se na kurzu vždy nějaké objeví. Ale bez trápení by nebylo vyrovnanosti, že?

Když si TOHLE řeknete i v životě, můžete konečně přestat před nepříjemnými zkušenostmi utíkat, a nechat je proměnit v něco krásného, podpůrného. Ve vnitřní sílu a radost. Ve vnitřní štěstí, které na ničem a na nikom nezávisí. Čím častěji se vám to podaří, tím jasněji ten vlak bude vědět, po kterých kolejích se příště vydat.

 

ZMĚNA JE ŽIVOT A JÁ TOHO TOLIK ZMĚNILA

Za těch 10 let spousty! Když si projdete předchozí články zjistíte, že mi toho do života přišlo spousta nového. Nové zkušenosti, nové zdroje, nová poznání. Když jednou začnete se Životem komunikovat jako já skrze ABSURDISTÁN a hledat to nepodmíněné štěstí, začne vám nabízet způsoby, jak se vzdávat toho, co vlastně stejně nepotřebujete (i když jste přesvědčení, že bez toho nemůžete být), a jít tam, kam se bojíte jít.

Začala jsem život vnímat jinak.

Přestala jsem se tolik rochnit v myšlenkách a emocích.

Poznala jsem mnohem hlubší klid.

A neustále jsem objevovala nové a nové cestičky, kudy jít: 

 • V roce 2016 jsem vydala svou první e-knihu Žít je umění milovat (záchranný kruh ve chvílích nejistoty) Vždy jsem toužila nějakou knihu napsat. A tahle je speciální (však na jejím základě také vznikl tzv. Mimoňský Speciál „Jak se s tím mám smířit?“!). Vznikla ze symbolických textů, které jsem většinou napsala po návratu z Egypta v devadesátých letech, abych se vyrovnala s onou láskou, kterou jsem tam potkala. Přinášely mi vhledy, byly mi pomocí a podporou a vedly mě od trápení k oné radosti, kterou jsem hledala. A tak jsem je pak uspořádala do knížečky i průvodními texty a praktickými hrátkami. Nic vážného.
 • V roce 2016 také k e-knize vznikl můj první online kurz Mimoňská cesta do Jiného světa.
 • V roce 2018 jsem jsem vyzkoušela vytvořit své první video – rovnou s neduální zkušeností! Osobně jsem se na videu párkrát objevila až od dob covidu.
 • A vznikaly další e-knihy, další online kurzy. Postupně jsem začala víc a víc učit čchi kung (z jednoho dne týdně 1x měsíčně teď učím někdy i 4x týdně!) Vyzkoušela jsem si dvakrát i učit na víkendovém kurzu (to byla škola!) A nyní učím každý měsíc i na instruktorském čchi kungovém kurzu!
 • V roce 2023 jsem lekce čchi kungu pojala úplně jinak! A začala jsem také učit speciální angličtinu pro osobní rozvoj.

 

ŽIVOT JSOU OBJEVY A JÁ TOHO TOLIK OBJEVILA!

Už tady zaznělo, že jedním z objevů byl fakt, že jednou z mých hlavních motivací je zvídavost. Když jsem kdysi na střední škole uvažovala, že s životem seknu, hádejte, co mě udrželo při životě? Zvědavost. Chtěla jsem vidět různé filmy, které zatím dávali jen v zahraničí. Chtěla jsem vědět, jak to či ono dopadne. Prostě jsem byla zvědavá.

I do ročních projektů ABSURDISTÁN a posléze STROM ŠTĚSTÍ jsem vstoupila prostě ze zvědavosti. Jak budu reagovat na to či ono téma týdne? Co mi přinese?? 

 

Co mi tedy ještě přineslo za objevy, kromě toho všeho, o čem v minulých článcích už byla řeč?

 • Ke konci celkem pozitivního roku 2016 jsem zjistila, že semínka jsou jen semínka. Jsou od toho, aby zanikla a vydala svůj potenciál. Ne aby se nepředháněla ve své semínkovatosti. (To když jsem si naivně myslela, že jsem po tom úspěšném roce nějak dál a něco jsem zasadila.)  Ne, to jarní probuzení (symbol roku byla SNĚŽENKA) byl jen a jen začátek.

 • Ve stejném roce jsem na svém první kratším meditačním pobytu zjistila, že to nejjednodušší je nejdůležitější. A že ať je na tom namalováno cokoliv, je to pořád jen dřevo podlahy.

 • Rok 2017 – jsem HSP, hypersenzitivní! To byl objev nejen pro mě, ale pro spoustu mých známých, kteří se v hypersenzitivitě také našli. A pro spoustu dalších lidí, kteří skrze mé články a test našli cestu mezi spřízněné duše ve facebook skupině. Ano, jsme normální a je nás celkem hodně. Potěšující.

 • Rok 2018 – ego není nebohé malé zraněné dítě. Je to destruktivní mechanismus, který má to dítě chránit. Ale moc se mu nedaří. Bylo to asi poprvé, kdy mi došlo, že ego není nutné ani objímat, ani ničit. Ostatně jak v neduálním Jiném světě mít jen 2 protikladné možnosti a žádnou třetí??

 • Rok 2023 – neodcházej, dokud se nebudeš cítit dobře. Větička, která mi na posledním vipassanském pobytu pomáhala nevzdávat meditace ve chvílích, kdy jsem měla chuť. To, co pak následovalo, za tu výdrž rozhodně stálo. Není nad to přenést si ji do každodenního života. Onu proměnu kamene na květinu v praxi.

 • Ve stejném roce mi prezidentské volby připomněly, že je dobré mít vizi. Ale že není nutné se pořád posouvat, stačí být. Nástup AI (a Borgové) mi zase připomněli, jak důležitý je lidský kontakt. 

 

Pokračování…

Naleznete ZDE.

Chci si sama pro sebe oněch 10 let shrnout a uzavřít, protože to, co jsem na začátku hledala, mi těch 10 let dalo. Nechci, aby nic z toho upadlo v zapomnění. Ale aby to pro mě bylo odrazovým můstkem dál. Chci o těch 10 letech ale psát i pro vás, protože možná v těch článcích najdete inspiraci. Možná také zatoužíte se do toho nepodmíněného neduálního světa vydat.

Uvidíte, jaké to může být, a co všechno můžete v takto jiném světě zažít.

Vaše cesta ale bude jiná, protože takové roční projekty jsou – je to dialog mezi vámi a Životem. 

Rozmlouváte s Ním, objevujete sami v sobě i radíte sami sobě.

Mé zkušenosti vás jen mohou nasměrovat a nějaké otázky osvětlit.

 Pouze cíl máme stejný –  vnitřní klid a spokojenost. 

Protože budete vědět, že už není po čem toužit. To nejdůležitější máte.

A že není čeho se bát, protože jste našli vnitřní sílu a odvahu a každé trápení umíte transformovat v něco, co může být jednou darem nejen pro vás, ale i pro celý svět. 

A TAK JESTLI CHCETE BÝT U TOHO:

VSTUPTE DO PROSTORU JINÉHO SVĚTA

(až sepíšu pokračování, dostanete ho; z databáze čtenářů se kdykoliv můžete odhlásit)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *