Tak tak. Teprve nyní, v dobách onoho haló kolem nového kandidáta na ústavního soudce Pavla Simona  (který je hlavním instruktorem orlího čchi kungu), se začínám víc zajímat i o ten vědecký úhel pohledu na věc.

Dosud jsem totiž sobě i svým studentům říkávala: „Ke cvičení čchi kungu nepotřebujete věřit na čchi. Nepotřebujete západní posvěcení. Stačí vám vlastní zkušenost.”

A podle toho jsem se celé roky řídila.

Co je čchi? Je skutečná? Jak se na to dívá věda?

A není to jedno??

Čchi kung funguje i bez naší snahy to nějak racionálně pochopit a to je na tom vlastně také to zajímavé. Od školních dob se ta rovnováha rozum/vnímání (jak o nich mluví i Jung) převážila spíš k onomu rozumu. A kdo není dost chytrý, ten v naší společnosti má obvykle horší místo než ten, komu bylo dáno dost vysoké IQ, aby zvládl vystudovat vysokou školu.

Ale abyste žili spokojený, uvolněný život, nepotřebujete být chytří. 

Někdy je to spíš na škodu, když se svým rozumem neumíte správně nakládat.

A čchi kung to krásně v praxi ukazuje.

 

ČCHI KUNG Z VĚDECKÉHO ÚHLU POHLEDU

V minulém článku jsem se jako vystudovaná religionistka vyjádřila ke skandálu, který se kolem Pavla Simona rozvířil – prý je to šarlatán, ezoterik. Pan historik Blažek ho přirovnal ke guru Járovi. (Což mi tedy přijde na hraně utrhání na cti, přirovnávat někoho k člověku trestně stíhaného pro několikanásobné znásilnění.)

Ne, čchi kung ezoterika není.

Je to cvičení, jen není tak známé jako jóga nebo taiji.

A pokud je čchi kung šarlatánství, tak musíme nazvat šarlatánstvím i akupunkturu, která funguje na stejné teoretické základně – čchi proudící v meridiánech, kterou můžeme ovlivnit pomocí jehliček napíchaných do akupunkturních bodů.

Jenže víte, že akupunktura není v našich nemocnicích nic zvláštního (za poplatek)? I jako malé dítě si vzpomínám, jak na rehabilitačním oddělení mé matky se už tehdy tento způsob terapie zkoušel.

Čchi i meridiány jsou něco, co úplně neladí s naším západním úhlem pohledu na věc. Asi jako neladí fyzika makrosvěta (ta klasická) a mikrosvěta (ta kvantová). I slavný Einstein až do konce života proti kvantové fyzice stál.

A přitom jsou obě platné, jen věda stále hledá cestu, jak je smířit.

 

ČCHI A MERIDIÁNY

Prý dosud nikdo žádný meridián nevypitval. Ale co když je pravda, že meridián je spíš prostor, ve kterém energie proudí, než něco hmatatelného? (Jak se můžete dočíst v článku o meridiánech na webu Orla v hnízdě.)

Osobně se kloním k názoru, že onou strukturou, kterou jsme dlouhá léta nebrali v úvahu (a při pitvách se jí prořezávali jako něčím neužitečným) a která slouží jako pomyslné koryto pro čchi, jsou fascie. Jen je ve fasiích potřeba ten prostor pro čchi dostatečně otevřít.

Díky pohybu, díky uvolnění na úrovni těla i mysli.

Prý nikdo dosud žádnou čchi, jakousi životodárnou energii, proudící v těle, také nezaznamenal. V nemocnicích nám hladinu energie v těle nikdo nezměří.

Jakou jednotku má čchi? Máte po ránu 1000 čchionů a večer jen 200?? :-) O kolik čchionů vám energie klesne, když celý den v práci sedíte? A o kolik by vám klesla, kdybyste měli během dne čas se zvednout a trochu projít, protáhnout, uvolnit? O kolik čchionů vám klesne, když vám šéf zase naloží práci i za nemocného kolegu a ještě vám vyčítá, že to nestíháte??

 

MĚŘÍME PODLE TOHO, CO POTŘEBUJEME VĚDĚT

Existuje spousta způsobů, jak fungování našeho těla měřímesamozřejmě výšku, hmotnost, ale i kapacitu plic, reakční dobu, tepovou a dechovou frekvenci, rychlost a sílu, elektrickou aktivitu pomocí EEG či EKG. Ano, v našem těle probíhá spousta energetických výměn na různých úrovních (např. přeměna ATP). Bez nich bychom nebyli nejen zdraví, ale nebyli bychom ani naživu.

Osobně nepotřebuji, aby někdo mou hladinu energie měřil, i když by to bylo úžasné a rázem by to smetlo pochybnosti o čchi kungu. Hladina energie je ale pro každého velmi citelná, proč vymýšlet další měřící zařízení?

Hladina energie závisí na tom, kolik energie přijmu i jídlem. Kolik z potřebných látek z potravin nakonec do krevního oběhu dostanu. (Tedy i na funkčnosti mých vnitřních orgánů). Kolik energie získám díky kyslíku, který dýchám. (Tedy i na funkčnosti mých plic, bránice a hloubce nádechu a výdechu.)

Každý poznáme, jestli jsme plní energie, nebo vyšťavení. Na to nepotřebujeme čísla.

A na to všechno se čchi kung zaměřuje. Nepracuje s nějakou pofiderní energií, kterou si může člověk jen tak představovat.Pracuje s naším tělem a procesy, které se v něm prokazatelně odehrávají. Které oživují naše tělo.

A protože vychází z tisícileté čínské filozofie, která vnímá člověka jako nedílnou součást přírody a vesmíru, pracuje i s tím, jak se vzájemně ovlivňuje tělo i okolí (roční období apod.), tělo a emoční stavy. 

A kdo chce popírat, že náš psychický a fyzický stav se vzájemně ovlivňují? Nebo že musíme přizpůsobovat život i tomu, jestli je venku horko, nebo zima? Vlhko, nebo chladno? Kolik z vás jste zažili, jak se tělo muselo aklimatizovat na život třeba v tropech? Já strávila přes půl roku na Srí Lance a hlava mě bolela pravidelně jen tam v tomto teplém vlhkém podnebí.

 

ČCHI KUNG A VĚDECKÉ VÝZKUMY

Když chcete někomu dokázat, že čchi kung není nějaká ezoterika, která nemá nic společného s racionálním vědeckým uvažováním (a soudce ústavního soudu přece nemůže věřit v nějaké bludy, že??), religionista občas nestačí. :-) Humanitní věda nemá takový zvuk jako třeba medicína. Tvrdší data. Něco měřitelného. 

A tak jsem zabrousila na jib.cz, kde se v sekci zahraničních článků dá dohledat ledacos. Třeba veřejnosti přístupné články z vědeckých časopisů s výsledky vědeckých studií. 

Vynechala jsem výzkumy autorů s čínsky znějícími jmény (snadno nařknutelní ze zaujatosti) a také výzkumy uvěřejněné v tzv. predatory journals (jejich seznam z roku 2023 zde). Což jsou pseudovědecké časopisy s nižší odbornou kvalitou, protože neprocházejí tak důkladným recenzním řízením. Nejsou dostatečně důvěryhodné.

A objevila jsem velmi zajímavé věci:

  • Vliv čchi kungu na léčbu fibromyalgie (chronická nezánětlivá choroba charakterizovaná plošnou bolestivostí a ztuhlostí). Čchi kung přinesl významné změny u typických příznaků (bolestivost, poruchy spánku) a zlepšení fyzických i mentálních funkcí nemocných.

  • Podpůrný vliv čchi kungu při léčbě rakoviny. U 162 pacientů s různými druhy rakoviny se měřila zánětlivost, únava a celková kvalita života. Výsledek? Zlepšení ve všech bodech. Výzkum tedy neřešil možnost alternativní léčby rakoviny pomocí čchi kungu, ale možnost léčbu pomocí cvičení zlepšit.

  • Výzkum doporučuje čchi kung jako součást terapie duševních poruch. Zlepšení bylo zaznamenáno u studií týkajících se depresí, závislostí, úzkostí nebo i Parkinsonovy choroby. Ostatně na webu Orla v hnízdě se můžete dočíst také o zkušenostech z psychiatrické nemocnice v Bohnicích, kde se Orel v hnízdě s úspěchem používá jako doplňkový způsob léčby.

  • Čchi kung prý pomáhá i při léčbě koktání a proběhla i pro mě překvapivá pilotní studie využití čchi kungu u dětí s poruchami chování (např. ADHD).

Jednoduše a prostě

čchi kung je soubor cvičení, který vyniká tím, že nás učí uvolněnému a bdělému pohybu. Nejenže odbourává stres, učí nás mu tolik nepodléhat. Už to samo o sobě logicky zdraví prospívá. I bez výzkumů. :-)

Nezatěžuje klouby, naopak. (Proto se podle jedné ze studií, které však bohužel neprošly mým sítem viz výše, doporučuje jako podpůrná léčba artrózy). Nevyčerpává, naopak. (A proto se třeba doporučuje u únavových syndromů způsobených nemocí, léčbou rakoviny nebo prostě nadměrným stresem.)

Propojuje tělo i mysl, využívá techniky vizualizací i meditací. Nic, co by vám nedoporučil každý lékař, fyzioterapeut nebo psycholog.

Žádné voodoo. Žádné ezo. A s měřitelnými výsledky. Když někdo na západě přijde s tím odvážným nápadem něco takového jako čchi kung začít zkoumat a jako doplněk k západním způsobům léčby využít.

Možná by stálo za to podobné výzkumy začít dělat i u nás a přestat díky tomu čchi kung považovat za něco ezoterického. A toho, kdo se jím zabývá, za člověka věřícího v nějaké bludy o čchi a meridiánech. Není totiž nad vlastní zkušenost i nad opravdu racionální zhodnocení na základě vědecky ověřitelných fakt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *