Nepodmíněná svoboda, láska, radost, klid a štěstí v Jiném světě

JAKÝ SYMBOL PŘIDĚLÍM ROKU 2024? (2. díl)

O kořenech, ze kterého vyrůstal jedenáctý rok projektu, byla řeč v minulém článku. I o tom, jak smutně, ale zároveň s humorem v lednu začal. (Ano, paradoxy jsou v tom neduálním světě celkem běžné…) Jaké to bylo dál?

Pokračovala jsem v projektu ANGLIČTINA JINAK a v lednu jsme se ponořily do vážnějšího tématu – do tématu smrti a do taoistického pojetí smrti. Jak jinak? Smrt nemusí být tabu.

Únor byl spojený s návratem k Tao-te-ťingu – většinu kapitol, které jsem předtím v čínštině (s komentáři a překlady) přečetla, se mi podařilo shrnout. A znovu zažít, že i tak starý text vám může v každodenním životě poradit. Na Duo-lingu jsem měla 30 dní čínštiny za sebou. Čínština je krásný a zajímavý jazyk, v něčem těžký (tóny), v něčem nejlehčí, co znám (gramatika).

A samozřejmě jsem se dál točila kolem toho největšího problému – motivace. I díky Tao-te-ťingu jsem si pohrávala s otázkou: „Pro co se dokážete nadchnout??“ Protože jak bylo řečeno v minulém článku, neduální motivace je jako vlna nadšení, která vás veze.

 

KAPKA V OCEÁNU – KÝM VLASTNĚ JE?

Continue reading „JAKÝ SYMBOL PŘIDĚLÍM ROKU 2024? (2. díl)“

JAKÝ SYMBOL PŘIDĚLÍM ROKU 2024? (Základna)

Loňský rok byl rokem Junga hledícího na Měsíc. :-)

Na konci každého ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ (původně ABSURDISTÁN) ode mě každý rok dostává svůj symbol.

Zjistila jsem, že je to úžasný způsob, jak si pamatovat, čím byl ten který rok pro mě významný. (Třeba Freddy Kruger, ten z Noční můry v Elm Street, je nezapomenutelný. :-)) A jejich živá, a tedy silná, poselství.

Třeba že pokud chci být opravdu svobodná, musím překonat strach. Nebo že pokud nepřestanu žít v iluzích, rozsápe mě to jako Freddy.

 

LETOŠNÍ ROK BYL TROCHU JINÝ

Letošní rok byl již od začátku zvláštní tím, že po 10 letech projektu jsem tak úplně netušila, co bude dál. Ano, podle závěru článku o symbolu roku 2023 bylo mým záměrem, že dalším rokem mě bude provázet Jung a Tao-te-ťing (což se do určité míry stalo). Ale roční projekty jsem už chtěla pojmout trochu jinak. Jungovsky kreativněji. (Což se tak úplně nestalo. :-))

Přece jen, těch 10 let bylo díky tématům týdne hodně výživných, nechtěla jsem se jich nakonec úplně vzdát. V mnoha ohledech mi daly přesně to, co jsem chtěla. Ale plánovala jsem je trochu jungovsky upravit.

I když to se tak úplně nepovedlo, i tak mi témata týdne dělala nakonec rámec uplynulého roku.

Projekt už sice veřejně nenabízím, ale i vy jste si mohli alespoň v FB skupině STROM ŠTĚSTÍ  tématy týdne procházet také.

Kdo z vás využil téhle možnosti zcela zdarma prožít uplynulý rok hravě a vědomě?

Jak říká můj oblíbený Bernardo Kastrup, o kterém bude níže ještě řeč: „Má spirituální cesta spočívá v tom věnovat pozornost životu. Život je nejlepší učitel, není potřeba hledat gurua.“ 

Mně se to rozhodně osvědčilo. :-)

 

POKUD SE CHCETE PŘIDAT V ROCE 2025 ZDARMA KE MNĚ…

Continue reading „JAKÝ SYMBOL PŘIDĚLÍM ROKU 2024? (Základna)“

OHLÉDNUTÍ IV (říjen – prosinec)

Poslední čtvrtletí roku 2024 se neslo ve znamení splněných snů (Londýn a Mackbeth),  jiného vnímání hmotného světa kolem nás (Kastrupův analytický idealismus) a hlubšího ponoru do témat elementu VODA (včetně pohledu do stínů…). A jeho závěr mi přinesl úlevu.

 

ŘÍJEN

V říjnu jsem se rozhodla, že je čas začít se ohlížet za rokem 2024, abych si ulehčila na konci roku práci. (Nyní na konci roku to dost oceňuji. :-)) A tak vznikly první tři části této série – Ohlédnutí I, Ohlédnutí II a Ohlédnutí III.

Asi nejdůležitější událostí měsíce ale byla cesta do Londýna na divadelní představení Mackbeth s Davidem Tennantem. Tedy cestovala jsem s dcerou, která chtěla Davida Tennanta jako Mackbetha vidět. A nechat si podepsat program. Oboje klaplo. :-)

A tak jsem psala článek o splněných snech – své dcery i Macbetha. Celé to bylo plné metafor. Mackbeth měl sen, který se mu nevyplatil. Někdy totiž nevidíme jeviště svého života úplně jasně (stejně jako my jsme skrz sloup občas neviděly).

Co všechno nám může být skryté, když spoléháme jen na první pohled, nebo co nám kdo řekne?

3 čarodějnice nabízely Macbethovi jen povrchní pohled a už mu neřekly, že na konci zjistí, že život je jen žvást idiota, hluk a vřava, co vlastně neznamená nic. David Tennant tento známý monolog z Mackbetha řekl opravdu úžasně, zarezonoval.

Natolik, že ho o něj chci znovu slyšet ve filmové verzi (únor roku 2025 to jistí):

„Proč s tím nepočkala na vhodnější čas? Zítra a zítra, zítra, pořád zítra, rok za krokem se ze dne na den sune až do poslední slabiky všech příběhů a naše včerejšky nám bláznům svítí na cestu ke smrti. Zhasni, knůtku, zhasni. Prchavý stín je život, špatný herec, co chvilku křičí na jevišti světa a potom zmlkne navždy. Pustý žvást idiota je to, jen hluk a vřava, a neznamená nic.“

Jak buddhistické – život je neustálá změna a život je nekonečným nesmyslným kolotočem sansáry. Plným utrpení.

 

Je dobré mít sny, ale…

Continue reading „OHLÉDNUTÍ IV (říjen – prosinec)“

NOŘIT SE HLOUBĚJI (2. díl)

Když se začnete v zimním období elementu VODA nořit hlouběji, můžete se začít dotýkat takových témat jako je PODSTATA STRACHU, nebo TRAUMA. To byla témata minulých dvou týdnů mého ročního projektu… 

Nedávno jsem říkala, že prozkoumávání temných jeskyní strachu už mě za ta léta mého ročního projektu neděsí. Zjistila jsem, že mám větší sílu, než jsem si myslela. Navíc mám díky orlímu čchi kungu (styl Orel v hnízdě) i nástroje, jak si troufnout jít tam, kam se bojím. Práce s myslí, práce s energií, uvolnění… to jsou 3 hlavní pilíře tohoto stylu. :-)

Každopádně některé strachy si člověk jistě nechce přiznat, a tak zůstávají v nevědomí. I uplívání na tom, co vám nedělá moc dobře, ale nemůžete se toho zaboha pustit, většinou vychází z různých obdob strachu. A proto může přijít vhod SHADOW WORK (práce se stíny).

Což bylo téma, kterého jsem se dotýkala uplynulý týden já…

Návrat k Jungovi…

 

ČARODĚJKA

V týdnu věnovaném PODSTATĚ STRACHU dcera přišla s tím, že bychom mohly vyrazit do kina na WICKED (Čarodějka). Viděli jste? Slyšeli jste o Čaroději ze země Oz?

Rozhodně doporučuji si na WICKED zajít, pokud chcete trochu zproblematizovat pojetí toho, co je dobré a co je zlé….

Jako by se poslední dobou objevovaly v mém zorném poli příběhy o tom, co bylo předtím, než…

V tomto muzikálu se můžete dozvědět o tom, co bylo předtím, než se zelená klasická čarodějnice stala symbolem zla. 

Vždycky se mi líbí, když se to naše zápaďácké zlo zproblematizuje tak, že se poukáže na to, že není všechno zlato, co se třpytí, a všechno zlo, co se nás děsí. Koneckonců život v barevném světě vs v černobílém je jedno ze důležitých témat elementu ZEMĚ.

Já vím, že je jednodušší mít pěkně jasno, co je správně a co špatně, ale ono to v praxi tak není. A velmi často cesta lemovaná dobrými úmysly vede do pekel, jak se říká.

 

KDYŽ TOUŽÍTE PO IDEÁLECH A DOBRU

Continue reading „NOŘIT SE HLOUBĚJI (2. díl)“

NOŘIT SE HLOUBĚJI (1. díl)

Poslední dvě témata elementu VODA volají po dvou článcích o tom, jak je možné se do té vody nořit hlouběji.

Element VODA je v čínské medicíně a taoistické filozofii spojován se zimním obdobím, kdy se vše utiší. Příroda odpočívá. Zve nás, ať taky spočineme. Zanoříme se do hlubin.

Ne vždy to ale děláme – někdy nám to naše okolnosti (práce, rodina apod.) nedovolují. Někdy se ponoření vyhýbáme, protože si netroufáme konfrontovat s tím, co se skrývá pod hladinou. 

Témata elementu VODA v rámci mého ročního projektu (ABSURDISTÁN či STROM ŠTĚSTÍ), kterým procházím letos už pojedenácté (!) se točí kolem emoce, která je s tímto elementem také spojovaná – se strachem. (Ano, staří Číňané se na svět kolem nás dívali komplexně a i naše emoce a nastavení mysli uměli vnímat jako jeho nedílnou součást.)

Pět energií vládne světu i nám.

Zimě i našim emocím.

 

NEGATIVNÍ EMOCE

Tématem minulého týdne bylo zkoumání negativních emocí.

I pojedenácté přineslo zajímavé zkušenosti. :-)

V roce 2014, kdy jsem s tématy týdne začala, jsem objevila onu pevnou půdu pod nohama. Kdy díky zklidnění myšlenek, naleznete i emoční klid a jakoukoliv negativní sílu díky němu můžete zastavit a dál nešířit. Ustát, nač byste jindy reagovali spíš vyvoláváním dalších konfliktů.

V roce 2018 jsem řešila něco, co asi většina lidí neřeší – představu, že mé utrpení fakt druhým nepomůže. Že není sobecké netrpět. Já vím, většina lidí trpí proto, že neví, jak se zbytečně netrápit. Někteří lidé ví, jak na to, ale trpí s trpícími. (Třeba HSP nebo empatici.) A ano, někdy mají takoví lidé dojem, že by snad ani nebylo slušné cítit se dobře, když přece celý svět trpí (války, hladomory, záplavy atd. atd.!

Nevíte, jak se mi ulevilo, když mi došlo, že i ten nejsilnější příběh o obětování, je spoustě lidem úplně lhostejný.

Víte? Ten napůl člověk a napůl Bůh na kříži?

Podařilo se mu vzít na sebe vaše utrpení a ulevit vám??

Asi ne, co??

 

LOĎ ZMÍTAJÍCÍ SE NA VLNÁCH EMOCÍ

V roce 2017 vznikal ebook elementu VODA. Psala jsem v něm třeba o tom, že jsme jako loď, která se zmítá na vlnách podle toho, jak zafouká – strach a touha.

  • Druzí nemohou za to, že se zrovna trefili do plachty a s námi to více či méně zazmítalo.
  • Ani my sami za to, že se tak snadno necháváme unášet svými emocemi, nemůžeme.

Je to zažraný zvyk. 

Zvyk z dob, kdy jsme ještě nevěděli, že jsme dost silní a umíme to ustát. 

Za tím vším je zkrátka a dobře existenciální strach a ten nás ovládá.

Na nás je otevírat se, budovat důvěru ve svět i v sami sebe. Postupně.

A tak byla tématem dalšího týdne PODSTATA STRACHU. Ale pojďme se vrátit k týdnu NEGATIVNÍCH EMOCÍ. Jak moc jsem se během těch 10 let těchto témat posunula? Zmítají se mnou negativní emoce? Strach? A z něj vyrůstající touha po něčem, co zrovna nemám? Dokážu zastavit šíření negativních emocí? Nebo trpím s ostatními?

 

ŠLENDRIÁN ČESKÝCH DRAH

Continue reading „NOŘIT SE HLOUBĚJI (1. díl)“

BERNARDO KASTRUP – MYSL, NEBO HMOTA? (3. DÍL)

 Když se díváte kolem sebe, co vidíte? Hmotu? Něco víc?

V minulém díle jste se mohli dočíst, proč si Bernardo Kastrup myslí, že hmota není základ všeho, co vidíme. Jde tak daleko, že říká, že mysl (vědomí) nepotřebuje mozek, aby mohla existovat. (Existuje tedy i po mozkové smrti.)

Co je tedy podle něj za hmotou?

A hmota? Co to vlastně podle něj je?

Co je tedy onen stůl z našeho prvního dílu vlastně zač?? :-)

V prvé řadě doporučuji přečíst si nějakou jeho knížku, nebo se alespoň podívat se nějaké jeho rozhovory s fyziky a dalšími vědci na youtube. Najdete spoustu materiálů, jen zatím v angličtině. On sám svůj filozofický pohled vysvětlí rozhodně lépe, než to zvládnu já. :-)

V této sérii článků vycházím hlavně z jeho poslední knížky Analytic Idealism in a Nutshell, která shrnuje základní body.

 

NEMUSÍME ŘEŠIT NÁROČNÝ PROBLÉM VĚDOMÍ

Podle Bernarda se nemusíme zamýšlet nad tím, jak z objektivního vzniká subjektivní. V minulém díle byla řeč o tom, že je to beztak jako řešit, jak vzniklo z mapy území, které ona mapa popisuje…

Nemusíme řešit panpsychismus, který si myslí, že každá částice má své vědomí, a kromě kvantitativních vlastností má i kvalitativní. Kvantová fyzika přece jasně říká (viz také minulý článek), že částice v takovém pojetí, jak si je panpsychismus představuje, beztak neexistují.

Můžeme klidně zůstat u jedné jediné přirozenosti – u té mentální.

Za vším, co vnímáme jako hmota, je mysl. 

Ostatně Rupert Spira, můj oblíbený neduální učitel, říká, že nakonec i hmota je jen mysl. Vzpomínáte na onen příměr s filmem a obrazovkou?

 

ALE BUDE TAKOVÁ PŘEDSTAVA HMOTY DÁVAT SMYSL?

Continue reading „BERNARDO KASTRUP – MYSL, NEBO HMOTA? (3. DÍL)“

MYSL, NEBO HMOTA? (2. DÍL)

Jaké to bylo? Dívat se na stůl, nebo na židli a říkat si: „Na co se to vlastně dívám? Co je za tím?” Viděli jste jen hmotu? Něco, čeho se můžete dotknout, spočítat? Nebo jste viděli i něco jiného? Ptali jste se sami sebe, co bylo dřív? Hmota, nebo mysl? Hmota, nebo vědomí, díky které to hmotné můžete vůbec vidět? 

Možná netušíte, nač se ptám. Pak si přečtěte první díl tohoto článku ZDE. Kdo jste ho četli a zkoušeli jste si dívat se na svět kolem sebe trochu jinak, pojďte číst dál.

Proč si Bernardo Kastrup myslí, že představa, že hmota je prvotní, je až směšně praštěná a dnes už neudržitelná?? A co tedy můžeme vidět, když se díváme na stůl?? :-)

 

CÍRKEV VÁS UPÁLÍ, KDYŽ TOMU NEBUDETE VĚŘIT

Církvi prý vděčíme za zakládání univerzit. Kde se učila teologie, ale třeba i medicína. Dokud studium přírodních zákonitostí a filozofie ladilo s učením církve, bylo vše Ok. Ale víte, co se dělo ve chvíli, kdy byly v 19. století objeveny prehistorické malby v Altamiře?? Jejich objeviteli nikdo nevěřil, že je nenamaloval sám. Jak je mohli malovat prehistoričtí lidé, když Země byla přece stvořena před 6000 lety?

Co se stalo s Giordanem Brunem také víme.

Jak Bernardo Kastrup říká, moderní věda postulovala hmotu jako něco mimo mysl (protože i to vnější existovalo v mysli Boha), aby mohla dál zkoumat přírodní zákonitosti bez strachu z postihu církví. Ve chvíli, kdy církev ztratila svou moc, hmota se stala primární materií a mysl a vědomí byly až do sedmdesátých let 20. století na okraji zájmu.

Vědomí je stále převážně chápáno jako něco, co nemůže existovat bez mozku. Nemůže být TAM VENKU, protože tam je pouze hmota, ať už v jakékoliv i subatomární formě.

Ale jak zaznělo už v minulém článku, nikdo stále nepřišel na to, jak vědomí (mysl) vznikne z hmoty (hard problem of consciousness).

 

KVANTOVÁ FYZIKA

Kvantová fyzika toho hodně změnila a zpochybnila. Elementární částice nejsou jako malé kuličky, nějakým bodem v prostoru, ale vlnou rozprostřenou v poli (kvantovém). Částice pak vznikají excitací tohoto pole (elektronového, elektromagnetického apod.).

Není to prý každopádně tak, že naše vědomí má moc tvořit realitu z pole, o kterém nemůžeme předtím s určitostí říct, která realita se takříkajíc vyloupne. Ale rozhodně poukázala na to, že hmota neexistuje nezávisle na mysli/pozorování/měření. Nejdřív je mysl (měření), pak teprve se objeví částice. 

 

QUALIA

Continue reading „MYSL, NEBO HMOTA? (2. DÍL)“

MYSL, NEBO HMOTA?

Říká se, že mysl je král. Vše, co o sobě a o světě víme, víme díky naší mysli. Díky tomu, co vnímá, díky tomu, co umí spočítat. Vymyslet. Je tady ale jedna otázka, náročná otázka. Co bylo dřív? Mysl, nebo hmota?

Pokud je mysl a naše vědomí závislé na pochodech v mozku, člověk by logicky řekl, že nejdřív musela být hmota a pak teprve vědomí. To je přece jasné, že? Jak by to mohlo být jinak.

Ale víte, že dosud nikdo nezjistil, jak z hmoty vznikne vědomí?

Tomuto oříšku se ne nadarmo říká obtížný problém vědomí (hard problem of consciousness). 

Co když je všechno jinak, než si myslíme?

 

MATERIALISMUS JAKO ZÁKLAD VĚDY LAPÁ PO DECHU

Už jsem o tom psala před dvěma lety v článku o Bernardo Kastrupovi, vědci a filozofovi, který vědecký svět otřásá svou teorií analytického idealismu. Rok za rokem, rozhovor za rozhovorem (s vědci, odpůrci) to vypadá, že proslulá Kuhnova změna paradigmatu je blíž a blíž. K ní dochází ve chvíli, kdy fakta už není možné naroubovat na stávající teorie a hypotézy.

Bernardo Kastrup nabízí úplně jiný způsob vnímání světa kolem nás (i nás). Před těmi dvěma lety hodně ovlivnil mých 10 dní na vipassaně v Polsku, protože najednou máte čas a prostor začít se odnaučovat zaběhaný úhel pohledu. :-)

I díky jeho rozhovoru s Rupertem Spirou, mým oblíbeným neduálním učitelem, mi to, o čem mluví, dávalo už tehdy smysl. I díky dávným neduálním videohádankám se změnou perspektivy bylo snazší si hrát i dál.

 

POJĎTE SI TAKÉ HRÁT A TRÉNOVAT MYSL VIDĚT, JAK SE VĚCI MAJÍ

Podívejte se na stůl, nebo židli před sebou.

Jak moc jste přesvědčení o tom, že to, co vidíte, TAM ve skutečnosti i je?

Vždyť se toho můžete dotknout, osahat si to, cítíte pevnost stolu, vidíte 4 nohy.

Vždyť jste se ve škole učili, že plochu stolu můžete spočítat, židli na základě výpočtů sestrojit. Už na základní škole jste měli hodiny fyziky a chemie a i když už teď po letech neznáte ty správné vzorečky, jedna věc vám v hlavě nejspíš utkvěla – to, co vidíme, slyšíme, čeho se dotýkáme, je hmota.

Možná nevypadá úplně jako stůl ve chvíli, kdy jeho kus strčíme pod mikroskop. Zjistíme, že se skládá z atomů, elektronů. Nic moc dál už si neumíme představit a modely atomu, jak ho známe, už stejně nejsou úplně reálné. Možná jste slyšeli o kvantové fyzice. A buď to vnímáte jako něco, čemu vůbec nerozumíte, nebo jako něco, co vám říká, že ten stůl existuje jen proto, že jste se na něj zrovna podívali a že svou myslí můžete svět různě měnit a tvořit, protože realita není taková, jak jste dosud věřili. 

Ale to už je spíš ezoterické pojetí kvantové fyziky, ne vědecké.

Tím se tady zabývat nebudeme.

Když vidíte stůl, nejspíš vidíte stůl. Maximálně si pomyslíte, že vaše smyslové orgány ve spolupráci s mozkem prostě jen složily ve vašem vnímání z těch všech elektronů obraz toho, co TAM JE. Něco hmotného. To dá přece rozum, věda na materialismu stojí. Hmota je primární. Hmota je to, co tam je, a my jen lépe a lépe poznáváme, s čeho se skládá. Vznikla během Big Bangu. Všechno je jasné…

Nebo ne tak úplně??

Co když můžete vnímat i něco úplně jiného než jen hmotu?

 

VÝHLED Z KOKPITU

Bernardo Kastrup používá krásnou metaforu kokpitu a všech těch ukazatelů, které má pilot k dispozici. Podle něj stejně jako má letadlo různé senzory, které pilotovi říkají, co je TAM VENKU, i my máme ty své senzory (smyslové orgány), které sbírají informace o tom, co je TAM VENKU.

Ale stejně jako pilot vidí výsledky tohoto měření na ukazatelích v kokpitu, i my vidíme výsledky toho měření na obrazovce svého vnímání. Jen pilot si nemyslí, že palubní deska a ukazatelé na ní jsou ve skutečnosti obloha, mraky a případné bouře TAM VENKU. My ano.

Podle Kastrupa je hmotný svět, jak ho vnímáme my, pouze mentální reprezentací světa TAM VENKU. Ten svět existuje, i když se nedíváme. Neplatí ezoterická poučka, že dokud se nepodíváme, můžeme v realitě něco nějak změnit. Ta realita tam je stejně jako je venku vítr, i když ukazatelé na palubní desce zrovna neměří.

Ten svět není hmotný. Ten svět je mentální. 

A vnímáme ho tak, jak ho vnímáme, protože taková reprezentace je pro naše přežití nejlepší. Není potřeba vnímat VŠE, co se tam venku děje, náš systém by se zahltil.

Je to podobné, jako když se díváte na film (a to je zase oblíbená metafora Ruperta Spiry) – nepleťte si pouhý obraz s realitou. Vidíte barvy, lidi, přírodu, ale ve skutečnosti se díváte jen a jen na plátno (obrazovku). 

 

CVIČTE SI ZATÍM JINÉ VNÍMÁNÍ

A tak než napíšu pokračování o tom, jak tohle vůbec může fungovat, a proč materialismus ztratil schopnost vysvětlit moderní vědecké výzkumy atd, dívejte se kolem sebe jinak:

Když se podíváte na stůl, uvědomte si, že za tím, co vidíte, je něco mnohem víc. Něco, co má pro vás větší a hlubší význam. Není to jen stůl a nejsou to jen subatomární částice, ani kvantové pole. Díváte se jen na palubní desku, ale za tím vším je obloha a vy se vznášíte v mnohem zajímavějším prostoru… jen jste si toho zatím nevšimli…


pokračování příště…

OHLÉDNUTÍ 2024 III (červenec – září)

Třetí čtvrtletí roku 2024 se neslo hlavně ve znamení příprav projektu elementu DŘEVO o vnitřní svobodě, měsíčního vipassanského meditačního pobytu a koncertu AURORY. V podstatě tedy ve znamení různých nadpozemských zážitků a také různých cest, jak žít spokojeně, i když se zrovna nevznášíte v oblacích. :-)

Bude řeč o tom, proč je společnost v krizi, o pěti ideálech, různých výzvách, sektách i schopnosti rozlišovat duchy a neupadat do extrémů.

 

ČERVENEC

V červenci jsem hlavně hodně intenzivně pracovala na pro projektu elementu DŘEVO. Celý srpen jsem totiž byla offline v Polsku na meditačním pobytu a nemohla jsem pracovat vůbec.

Prvních 14 dní v červenci jsem ještě byla doma v Brně, dalších 14 dní už jsem odjela dělat společnost matce v Nymburce. Po smrti otce je přece jen víc sama, než byla zvyklá (i když sestra bydlí v domě s ní). Odtamtud jsem měla opět odvoz do Polska autem. Rychlovka. Cesta zpět je vždy mnohonásobně delší….

Upravovala se samotná e-kniha elementu DŘEVO, ale hlavně jsem vymýšlela celý projekt, sepisovala prodejní stránku a k tomu se přibalovaly nové stránky, nové PDF doplňkové materiály (jako Pracovní sešit, Návod na journaling, Přehled praxí, které mi v životě už léta pomáhají žít spokojeněji atd. atd.) Projekt byl nabitý vším, co mi z vlastní praxe přišlo užitečné do tohoto desetitýdenního projektu doplnit, aby lidem maximálně fungoval.

 

PROČ JE SPOLEČNOST V KRIZI

Continue reading „OHLÉDNUTÍ 2024 III (červenec – září)“

OHLÉDNUTÍ II (duben – červen)

Shrnutí prvního čtvrtetí roku 2024 najdete zde. Druhé čtvrtletí roku bylo bohaté na zážitky a inspirace. Bohaté bude i toto ohlédnutí. Najdete v něm něco o Jungovi, symbolech a aktivní imaginaci. O příbězích, kterými ovlivňujeme svou mysl i svou vnitřní spokojenost. Také něco o tom, jak přistupovat ke svým emocím. Něco o neduálním prožívání bez extrémů a o propojení Já i Ty. Něco o smíření, o výletech do Londýna a o vipassaně v Polsku. Napadlo by vás, že je dobré se vyprdnout na honbu za štěstím? :-)

DUBEN 2024

Jung kolem mě krouží už nějakou dobu. I on hledá vyrovnanost (nejen vědomí a nevědomí), podobně jako to dělá taoismus. Jungův pohled na nevědomí a všechno, co se v něm skrývá, je právě o vyrovnanosti a celistvosti. Ne o dokonalosti.

Je to již mnoho let, na samotném začátku mé vědomější cesty za vnitřní proměnou (fakt se mi nechce říkat ono zprofanované slovo transformace, i když zní tak vznešeně) a spokojenějším způsobem života, kdy jsem začínala s aktivní prací s obrazy. Nebyla to tak úplně aktivní imaginace podle Junga, ale prostřednictvím básní v próze a symbolických obrazů, které ke mně přicházely, jsem si tehdy začala řešit své problémy.

Na závěr textů totiž vždy přišlo rozuzlení. Ona radost. Moudrost, podle které se máte řídit. Jak symbolické a univerzální to všechno bylo, jsem si uvědomila až o cca 20 let později. Tehdy jsem pochopila, že ty texty mě vedly od trápení k pochopení, úlevě a radosti cestou, kterou se mohu vydat vždy. Znovu a znovu.

 

ZÁHADA JMÉNEM ARTEMIS

V článku Aktivní imaginace a Artemis píšu, že Jung by měl radost ze songu Birth jihokorejské skupiny ARTMS. Ať už je za ním cokoliv, je jednoduché symboliku tohoto do jisté míry i kresleného symbolického songu číst jako cestu této partičky 5 děvčat temnem a trápením k novému zrození. Každý jejich fanoušek (původně byly součástí dvanáctičlenné skupiny LOONA) ví, čím si musely projít.

Ale i ony na konci možná právě díky práci na tomto songu mohly vyplout na hladinu vnitřně bohatší, celistvější, zralejší a moudřejší.

Tento song je v kontextu K-popu (jihokorejskému popu) něco výjimečného.

Ačkoliv K-pop je v podstatě komerční záležitost, která má svá pravidla, tohle je umění. A jeho síla spočívá právě v tom, že skrze symboliku rozehrává spoustu strun v nás. Interpretovat si ho můžeme každý podle sebe. A klást si spoustu otázek.

  • Všichni jako bychom v tomto videu mohli na chvíli nahlédnout do těch chvil, kdy jsme i my naštvaně odněkud odcházeli. Sbalili jsme pomyslné (nebo i skutečné) kufry a šli jsme.

  • Kdy jsme seděli ve voze (potemnělém, protože žádné světlo jsme zrovna nevnímali) a jeli pryč.

  • Všichni můžeme být jako Haseul, která sedí u stolu a čeká, až přijdou ostatní k jídlu. Ale je tam stále sama.

  • I my můžeme hledět do očí světelné bytosti a případně i plakat.

  • Všichni můžeme zemřít a znovu se narodit.


  • Nebo můžeme spadnout z výšin. Ale už v té chvíli být novými bytostmi.

To všechno můžeme skrze video k Birth prožít symbolicky i my.

Nerozehrává ve vás něco už jen samotné čtení toho, co ve videu můžete vidět?

 

ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA

Vždy se dříve nebo později vracím ke své oblíbené zlaté střední cestě. Když tak sleduji, co se děje ve světě osobního a duchovního rozvoje, i ve světě politickém a ve světě lidských vztahů, tak mi nedá nevidět, že problém tohoto světa nejsou nakonec ani muži, ani ženy, ani vlády a nějaká spiknutí, to či ono náboženství atd. atd.  A je ztráta času do téhle propasti padnout. Ono je snadné tím či kterým směrem ukázat. Ideálně, když je to ten druhý. A pokud lidé trpí pocity viny, rádi ukáží i sami na sebe.

Problémem je spíš nezralost lidí. Nevyrovnanost, černobílé uvažování, včetně toho jednostranně racionálního. Se zralými muži, ženami a potažmo i vládami (protože i to jsou jen lidi) by svět vypadal jinak.  Co si myslíte vy?

A tak se už dlouhá léta právě onou cestou dozrávání zabývám. Vyrovnáváním extrémů a nacházením té zlaté střední cesty, načernobílé, vyrovnané. Kde se nikdo nepovyšuje, ani neponižuje. Nic jiného mi už nepřijde užitečné.

Probuzení a vědění jsou bez této stránky k ničemu.

A zatímco spousta lidí vnímá současnou dobu jako probouzející se a považují se za vědoucí, já vidím jen to, jak dalekou cestu ještě jako lidstvo i jednotlivci před sebou máme. Možná jsem málo optimistická a beru lidem tu naději, že konečně bude líp a přijde nějaký zlatý věk. Ale to si lidé mysleli už před 2000 lety. Od té doby je svět jen jiný a o fous k větší skupině lidí přívětivější. Buďme za to vděční.

A tak se po 10 letech projektu STROM ŠTĚSTÍ stále tak říkajíc kalibruju. Dál procházím (a sdílím) témata týdne. Příliš mi daly, abych je hodila teď za hlavu. Shrnuji první kapitoly Tao-te-ťingu, i když to jde pomaleji, než jsem plánovala. Není nad to učit se žít v souladu s tao, neduálními zákonitostmi a přírodními cykly.

Stále jdu tou taoistickou cestou – v rámci anglických kurzů, v rámci čchi kung Orel v hnízdě. Ale i tou buddhistickou. I křesťanskou. A vlastně i islámskou, pokud se bavíme o té neduálně mystické, protože ta je základem spirituality.

Continue reading „OHLÉDNUTÍ II (duben – červen)“