Jste na začátku posledního článku ze série o tom, co se může skrývat za našimi touhami. Stejně jako už před tisíciletími vnímali staří taoisté svět skrze 5 různých energií (elementů), i já jsem před lety začala vnímat, že i naše přání je možné vnímat jako projev základních pěti impulzů. Právě ty nám mohou v životě sloužit k tomu, abychom šli za tím, co nás opravdu uspokojí. Zatímco my většinou hledáme štěstí a spokojenost u lidí, zážitků nebo věcí, tady můžeme vidět, oč nám ve skutečnosti jde. A že tam, kde hledáme, se štěstí a spokojenost najít nedá. 

To, po čem totiž opravdu toužíme, leží ve světě nepodmíněného.

(Já tomuto světu říkám tzv. Jiný svět).

Jde o svět, ve kterém tomu, po čem toužíme, nestojí v cestě žádné překážky. Žádné podmínky, žádné AŽ. Je to nakonec celkem logické – například kdo by toužil po svobodě (touha elementu DŘEVO – přečíst si můžete víc ZDE), kterou může něco nějak omezit?? Já rozhodně ne. :-) Náš duální svět ale není světem nepodmíněného. Oproti svobodě vždy stojí nesvoboda. Oproti světlu temnota, která světlo potlačí. A podobně to platí i u ostatních přání a elementů. (Dočíst se o nich můžete zde: OHEŇ, ZEMĚ a KOV.)

Žádné naše přání nám nakonec štěstí nepřinese, pokud ho nezačneme hledat v tom světě nepodmíněného (v neduálním Jiném světě). Vše, co získáme v tom světě duálním, nám nakonec něco nebo někdo sebere. Ať půjde o člověka, který pro nás hodně znamenal, o dům, o který přijdeme, nebo o zkušenost, která vždy nakonec skončí. A ať se budeme snažit sami sebe přesvědčit sebevíc, že máme být vděční za každou maličkost, nebo ať si budeme říkat, že takový život prostě je, neustále nás posouvající dál a dál za dalšími zkušenostmi, někde v hloubi duše budeme cítit propast a nenaplněnost. Bezednou jámu. A nad ní se kývající kyvadlo touhy a strachu.

Takový je život v duálním světě. Není divu, že to nechceme vidět. Nebo že se to snažíme přebít nejrůznějšími povídačkami. Já v takovém světě žít nechci a skrze 5 elementů a roční projekt STROM ŠTĚSTÍ, se učím žít v tom neduálním světě nepodmíněného. Je totiž úplně jiný a platí v něm úplně jiná pravidla, která nás ve škole nikdo neučil. Je to hodně dobrodružná a objevná cesta. A někdy také hodně náročná. Ale za celé ty roky jsem toho nikdy nelitovala! Pojďme se tedy společně podívat, zda vaším skrytým přáním není právě touha elementu VODA.

 

PŘÁNÍM ELEMENTU VODA JE ODVAHA, DŮVĚRA A JISTOTA. A PROTO TAKÉ SEBEDŮVĚRA A SEBEJISTOTA.

Voda je základem života na Zemi. Je i základem našeho vlastního života, pramenem, ze kterého zákonitě čerpáme. Bez vody nic neroste, nic se nerozvíjí. Stejně tak bez odvahy, důvěry a jistoty si člověk jen těžko troufne jít za tím, po čem touží. Ať máte jakékoliv sny o spokojeném nebo snad i lepším životě, element VODA a jeho dary jsou základem.

  • Element VODA staří taoisté přiřadili zimě. Jde totiž o období klidu, kdy příroda odpočívá. Podobně jako my v noci spíme a nabíráme energii pro nové začátky. Moderní život bohužel klidu moc nepomáhá. Nejenže je mnohem rychlejší, než býval, a na nic jako by není dost času. Ani na ten odpočinek. Ale žárovky, televize a moderní média nás okrádají i o ten životodárný spánek. Už jste si nastavili modré světlo na mobilech a počítačích?? :-)

  • I náš život, tedy za předpokladu, že bude dostatečně dlouhý, jednoho dne vstoupí pod nadvládu elementu VODA. Co myslíte, které životní období je typické zpomalením? Stáří. Čas, který nás často donutí se pozastavit a podívat se na svůj život z nadhledu. A ten pohled se nám nemusí líbit, pokud jsme na to šli v životě špatně a hledali naplnění tam, kde žádné není, nebylo a nikdy nebude.

  • Klasickou emocí spojovanou s disharmonií elementu VODA je logicky strach. Strach a nedůvěra – sám v sebe, v druhé lidi, v život. Naopak když je váš vodní element správně vyladěný, máte dost odvahy žít život svobodně (element DŘEVO), s radostí (element OHEŇ), a tedy i v poklidu (element ZEMĚ). A dokážete si jít vytrvale za svým (element KOV). Jak vidíte, všechny elementy jsou propojené, a element VODA má v celém cyklu hodně velkou důležitost.

∼ ∼ ∼

Pokud prožíváte energii elementu VODA, bude vaším největším přáním mít více odvahy a sebejistoty. 

∼ ∼ ∼

 

JAK NEDUÁLNĚ HARMONIZOVAT ELEMENT VODA A SPLNIT SI TOTO SVÉ VNITŘNÍ PŘÁNÍ?

Čínská medicína má i pro tento element tisíciletími ověřené způsoby, jak jej harmonizovat. Pokud máte pocit, že vám právě odvaha a sebedůvěra schází, můžete čínskou medicínu vyzkoušet. Jak už bylo několikrát u předchozích článků řečeno, můžete využít fytoterapie, terapie stravováním, akupunkturu nebo můj oblíbený čchi kung.

Obzvlášť čchi kung je pro oslabený element VODA hodně užitečný, protože vás naučí se uvolnit a nabrat energii. Procítit skrze vlastní tělo zakotvení, které vám dopřeje tolik žádoucí stabilitu. Je to něco, co vám přejde do krve, do každého vašeho pohybu i myšlenky. Má to tedy nakonec mnohem dlouhodobější účinek než jakákoliv terapie. :-) Ty vám často pomohou jen do té doby, dokud si moderním stresujícím životem plným výzev zase nezaděláte na problémy.

 

A v čem spočívá neduální přístup elementu VODA?

  • Nastavit mysl na ten neduální přístup a díky tomu najít klid i uprostřed shonu je úkol hlavně pro element ZEMĚ, který nám poskytuje přístup k vnitřnímu klidu a uvolnění.
  • Element VODA nabízí prostor a čas k tomu jít hodně do hlubin a najít tam onu perlu. Ten zdroj vnitřní důvěry a jistoty. Vnitřní přesvědčení, které má sílu nám pomoci překonávat překážky. Když totiž dojde na věc, jen síla vůle nestačí. Musíme mít opravdu silnou motivaci. Neduální motivaci, která nepramení ani z toho, po čem toužíme (ty vnější touhy nás totiž často zklamou), ani z toho před čím chceme ze strachu utéct. Její zdroj je jinde, v tom Jiném světě.
  • Náš strach často vychází i z toho, že máme pocit, že jsme na všechno sami. Ale nenaučili jsme se už díky neduálnímu pohledu elementu OHEŇ, jak jsme propojení?? Že ve skutečnosti není Já oddělené od Ty, jak si často myslíme, a pak si z druhých děláme ty, kteří nás nějak ohrožují??
  • Neduální přístup vás naučí vnímat správně, co je vlastně důvěra. Najít tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU mezi odevzdností a naivitou a otevřeností. Často nás přemůže strach jen proto, že jsme byli příliš naivní a nyní máme pocit, že důvěřovat je nebezpečné.
  • Element VODA vám ukáže podstatu strachu a tím vám pomůže se od něj začít osvobozovat. A ukáže vám opět tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU mezi strachem, který je oprávněný, a mezi obyčejnou iluzí, kterou se strašíme. Někdy jen neumíme rozeznat, čeho se fakt nemusíme bát. Nikdo nás pak nemůže strachem manipulovat.
  • V hlubinách, do kterých se často nechceme vůbec nořit, se skrývají naše traumata. Když si troufnete podívat se jim tváří v tvář, uvolníte v sobě ohromnou energii všeho toho uloženého strachu! I to nás učí element VODA.
  • Učí nás pracovat s našimi traumaty na úrovni energie. Na úrovni vjemů (emocí – protože emoce je vlastně jen energetický projev, kterému dáváme různá jména). A učí nás plout na vlnách těchto emocí, objevovat kotvy, které nám pomáhají. Emoce v neduálním pojetí nejsou ani pozitivní, ani negativní. Prostě jsou a objevují se v prostoru našeho vědomí. A jako se vším, co se tam objeví, je možné je s láskou propustit. :-)

To jsou opět některá z deseti témat, kterými už pár let týden do týden procházím vždy v období, které je pro práci na elementu VODA nejlepší. V zimě. Strach, který se mi v životě objevoval, velmi často útočil na ten existenciální strach. Na strach o přežití. A tam to bývá nejnáročnější ustát.

Učila jsem se strach jen pozorovat. Učila jsem se ho překonávat a udělat to, čeho jsem se tak bála. Někdy jsem byla dotlačená do kouta, kde jsem neměla na vybranou než ty dveře, do kterých jsem se bála vstoupit, otevřít.

To všechno se vám může stát, když se rozhodnete harmonizovat svůj element VODA. Ale nemyslím, že se po vás kdy bude chtít víc, než jste schopní zvládnout. Pár zkušeností a tipů, jak s těmito tématy pracovat, jsem opět sepsala do ebooku. Máte ho opět za pouhých 55 Kč k dispozici. Nebo si můžete koupit výhodněji všech 5 ebooků naráz. :-)

 

DŮVĚRA V SEBE I DRUHÉ A ODVAHA BÝT SÁM SEBOU

To jsou přání elementu VODA. Strach je jako taková žába na prameni, která nám brání si život opravdu užít. Je celkem pochopitelný, protože každý den nám může přinést další a další zkušenosti, že je dobré se bát. Že je dobré si dávat na druhé pozor. Že svět je plný nebezpečí a že je nutné se před nimi bránit.

A tak se bráníme, někdo víc a někdo míň. Podle konstituce, podle životních zkušeností. A někdo se brání útokem. Často ona ochrana vypadá tak, že si kolem sebe stavíme ochrannou zeď. Jako bychom se zavřeli do velkého hradu a ven vykukujeme jen střílnami. A když už vyjdeme ven, pak v těžké zbroji, aby se nás něco nedotklo. Západní svět jako by dnes byl posedlý tím vším, čím se nás někdo může dotknout. Abychom se pomalu báli něco říct a abychom se pomalu báli z toho našeho hradu vůbec vylézt.

Ego pracuje se spoustou ego-obranných mechanismů. Nezlobme se na něj, jen dělá svou práci. Naší prací ale může být obejmout to malé vyděšené dítě v nás a dát mu najevo, že se nic neděje. Je to už mnoho let, co jsem se rozhodla z toho hradu, kde jsem byla zalezlá, vyjít opatrně ven. Pomalu to brnění odkládat. Učila jsem se být mnohem otevřenější, mluvit o tom, co vnímám, cítím a co si myslím. A ukázalo se, že jsem celé ty roky byla schovaná úplně zbytečně!

Ano, poznala jsem i bolest z přílišného otevření. Ale právě ta mě učí zvládnout ten důvod, proč jsem se uzavírala. Když jednou zjistíte, že se nemusíte bát, strach zmizí. Snad vám v tom pomůže i ebook elementu VODA. :-)

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.