Jarní detoxikace po všech stránkách…

… nejen té tělesné. Detoxikace přece neznamená nic jiného než zbavit se toho s prominutím bordelu nastřádaného během roku. Nebo během mnoha let. Přinést úlevu nejen svému tělu, ale i své mysli, svému srdci, své duši, chcete-li. Konečně se osvobodit od toho toxického, co nás zevnitř rozežírá a bere nám radost ze života. 

jarní detoxikaceV křesťanské tradici je zvykem držet 40 dní před Velikonocemi (kdy má dojít k onomu „znovuzrození”) půst. Pořád ještě máme zakořeněný onen zvyk jarního úklidu. Bohužel, podobně jako na Vánoce, jsme si z toho všeho vzali jen tu otravnou materiální stránku  – uklízet, nakupovat, péct. Prošlehat pár žen. Opít se.

Škoda. Připravujeme se tak o prožití toho oživujícího zázraku, který se na jaře slaví, tradice netradice. 

Tématem tohoto týdne bylo v rámci ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ Vzdejme se toho, co nám stojí v cestě za štěstím. Tak jsem se vzdala toho, co mě poslední dobou trápilo nejvíc – toho strašného stravovacího stylu, kterého se ne a ne v posledních pár měsících vzdát. A detoxikace je součástí toho nového. Řeknu Vám, právě tohle jsou ty chvíle, kdy jsem svým ročním projektům s jejich tématy týdne byla vždycky vděčná. Za ten impulz udělat něco, do čeho se Vám obvykle moc nechce :-)

Za ten skrytý význam: „Teď je ten správný čas.”

Jestli máte stejný problém jako já, to jest, že víte, že se ke svému tělu chováte jak zlá macecha, která mu nic dobrého nedopřeje (a sušenka se fakt nepočítá :-)), možná Vám pomůže si uvědomit, proč to tak děláte?

Víte, proč sami sobě ubližujete?

Osobně by se mi tento krok změny stravování a detoxikace nepodařil bez těch kroků předcházejících, které jsem udělala v předcházejících týdnech. Bez vyřešení toho, co mě tížilo a co jsem zajídala sladkým. Sladké totiž uvolňuje (podle čínské medicíny) a jsme po něm spokojení a plní energie (podle západní energie). Tělo ví, proč Vás někdy vede právě do těchto uliček supermarketu :-)

Ale jestli Vás zajímá, proč tam radši moc nenakupovat, přečtěte si můj starý článek 11x PROČ je lepší se vyhnout přidaným cukrům. Možná to pro Vás bude jedním z impulzů, proč se jim opravdu radši vyhnout. Věděli jste třeba, že nakonec Vás přemíra cukru naopak jen stresuje???

Když se mi podařilo dosáhnout onoho odpuštění a smíření, o kterém jsem tady nedávno psala, ohromně se mi ulevilo. Pokud chcete podniknout pořádnou hlubokou detoxikaci, vřele Vám doporučuji zjistit, co Vás trápí a odpustit (sobě, druhým) a dojít smíření. Pustit ze sebe ten jed zášti, smutku, hněvu a negativních myšlenek, které se Vám točí hlavou. Najít v té temnotě světlo a v rozbouřeném moři přístav. Vnitřní klid. To je ta nejlepší detoxikace, která Vám může rozjet i tu fyzickou.

detoxikace vnitřní klid

Detoxikace – komplexní očištění těla, ducha i celého života

Takto se jmenuje má nejoblíbenější kniha o detoxikaci. Její autorkou je Dr. Jennifer Harperová. Co mám na ní tak ráda?

  • není nijak drastická
  • vychází z poznatků čínské medicíny
  • propojuje detoxikaci těla, mysli i duše
  • najdete v ní dotazník, který Vám pomůže poznat, kdy je ten správný čas přejít na další úroveň detoxikace
  • nabízí spoustu návodů a terapií, jak detoxikaci podpořit, ale hlavně ji udělat příjemnou
  • objevila pro mě spoustu rostlinných doplňků stravy, o kterých jsem do té doby neměla tušení
  • je dlouhodobá – začíná 1. stupněm pro podporu správného trávení, pokračuje 2. stupněm pro podporu vylučování kůží a tlustým střevem a detoxikační program završuje 3. stupněm pročišťujícím játra a ledviny.

Tam, kde jiní začínají  (a mohou se pak potýkat s různými problémy silné detoxikace), tam ona končí. Nejde jen o krátkodobou kůru – celý detoxikační program může trvat až 12 týdnů! Čím zanesenější tělo, čím méně zvyklí jste stravovat se zdravě, hýbat se a přistupovat k sobě s láskou, tím delší dobu máte k dispozici, abyste si tu změnu hluboce zažili.

Já si program nastavila na 8 týdnů, které zbývají do konce jarního elementu DŘEVO. Uvidíme, jak to půjde. Vždy je možné ještě přetáhnout do následujícího dvoutýdenního mezidobí elementu ZEMĚ.

Celý program jsem absolvovala poprvé před mnoha lety, když jsem chtěla své tělo připravit na příchod 2. dítěte. Dodnes vzpomínám, jak jsem seděla v Granadě v restauraci (byla jsem tam tenkrát na kurzu španělštiny) a tuhle knížku poprvé pročítala. A tak je pro mě tenhle program spojen s krásným relaxačním studijním týdnem, který začal už jen čtením té knížky :-)

Vyčistěte si i svůj pracovní stůl

Vyházet to, co na něm nemusí být, je samozřejmě užitečné. Pokud si chcete stůl rozdělit na ony slavné sektory (viz filmy o básnících), pro mě za mě :-) Ale já mám teď na mysli tu práci, která Vám na něm už nějakou dobu leží. A leží Vám i v hlavě a na Vašich bedrech…

Já tento týden shodila ze stolu to, co na něm leželo už přes rok :-) Slibovaný rozhovor o čchi kungu s naším hlavním instruktorem Pavlem Simonem. Před rokem jsem s tímhle nápadem přišla. On souhlasil. Brněnští studenti dodali otázky. Ale ta realizace nějak vázla a vázla…

Až teď. A řeknu Vám, že je to opravdu příjemný pocit, když něco můžete pustit z hlavy… a platí to tak nějak všeobecně :-)

Pokud Vás zajímá, jaké zkušenosti má s čchi kungem někdo, kdo ho už 20 let cvičí, tak vřele doporučuji i rozhovor, který jsem tento týden sepsala. Pro mě osobně má velkou hodnotu :-)

Chcete vědět, proč vůbec cvičit čchi kung? Zeptejte se někoho, kdo ho už 20 let cvičí :-)

A jak jste prožili tento týden Vy? Zjistili jste, co Vám leží v cestě za štěstím?? Které představy, tužby nebo strachy to jsou? Všímali jste si, co Vás nejvíc rozčiluje? A byli jste ochotní se něčeho vzdát?? Protože ano, teď je ta správná chvíle to udělat :-)


Tento článek z roku 2018 je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ. Jde o shrnutí týdne věnovaného tématu VZDEJME SE TOHO, CO NÁM STOJÍ V CESTĚ KE ŠTĚSTÍ v rámci elementu DŘEVO.

Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní svobodu a díky ní tvořivost a schopnost se správně rozhodovat. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. 

Chcete se do projektu přidat také?  Bližší info a možnost přihlásit se najdete zde:  STROM ŠTĚSTÍ – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno vás může tento rok čekat :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *