Chcete vědět, proč vůbec cvičit čchi kung? Zeptejte se někoho, kdo ho už 20 let cvičí :-)

Proč to vlastně dělá? Tak dlouho? Co mu to do  života přineslo a přináší? Jaké knížky o čchi kungu si podle jeho dlouholetých zkušeností stojí za to přečíst? A není třeba čchi kung nebezpečný? 

čchi kung Orel v hnízdě - víkendový seminář Svratka
photo: www.bodhidharma.cz

Po mnoha peripetiích se mi konečně podařilo připravit pro Vás rozhovor s člověkem, který takové dlouhodobé a hmatatelné zkušenosti s čchi kungem má. Je to Pavel Simon, hlavní instruktor moderního stylu čchi kungu Orel v hnízdě, díky kterému se tento styl dostal před 20 lety z Velké Británie do České republiky. 

Orel v hnízdě se ve Velké Británii zrodil díky mistrovi Ješe Gyatso (ten menší a tmavší na fotce vlevo :-)) a možná by se nerozšířil za hranice tohoto ostrova, kdyby před 20 lety do Cardiffu neodjel na stáž mladý student práv Pavel Simon (ten vyšší a vousatější na fotce vpravo :-). Styl ho natolik zaujal, že když se po 3 měsících musel vrátit domů, přesvědčil mistra, aby svůj styl začal učit i v České republice.

Říká se, že učitel se objeví ve chvíli, když je žák připravený. Spousta lidí za svými učiteli jezdí. Jsou ovšem i výjimky, za kterými jezdí jejich mistr :-) Když mu vytvoříte ty správné podmínky…

V říjnu 1997 se začínalo nedělním odpoledním kurzem v Plzni. Po 20 letech v říjnu 2017 proběhl další z mnoha víkendových seminářů ve Svratce. Přičemž v té době se již čchi kung Orel v hnízdě díky svým instruktorům pravidelně cvičil na mnoha místech České republiky. Už nejen v Plzni, ale i v Praze, Brně, Olomouci, Strakonicích, Mariánských Lázních, Rýmařově nebo Milovicích.

Je to už rok, co Pavlovi brněnští studenti sepsali své otázky

Zajímala nás jeho osobní zkušenost. Co jemu osobně Orel za ta dlouhá léta všechno dal nebo jak mu změnil jeho život.

A na konec rozhovoru jsem Vám přidala menší bonus – jedno starší video, ve kterém Pavel Simon mluví o tom, jaké to je, když člověk zažívá stav čchi kung na úrovni těla, energie i mysli.

Pokud byste někdy něco takového také chtěli prožívat a to ne jako nějaký zvláštní zážitek, ale jako něco, co je Vám otevřené kdykoliv, stačí jen chtít, nechte se inspirovat… 

 • Co tobě osobně přinesla dvacetiletá práce s čchi kungem, Pavle?

Poznání. Poznání, které vede ke svobodě. Cítím se daleko svobodnější, když vím (a zažil jsem), jak funguje moje tělo, a tak můžu udělat něco pro to, abych si udržel dobré zdraví. Vím (a zažil jsem), jak funguje moje mysl, která je zdrojem mého pocitu štěstí i nespokojenosti v životě a já jsem ten, kdo si může vybrat, který z těch stavů bude prožívat. Poznání, že to, co vnímáme svými smysly, je jen zlomkem něčeho daleko většího a naprosto úžasného, co postupně objevuji.

 • Po jednom (jediném) Pavlově semináři v Brně (a následném praktikovaní tantry se ženou) jsem prožil zážitek otevření Malého nebeského okruhu, tak jak nám ho Pavel jednou popisoval.  A říkal k tomu, že potom ten dotyčný už prakticky nemůže onemocnět. Zajímalo by mě, zda je potřeba tuto praxi nějak pravidelně opakovat, aby její „ochranná” funkce trvala, protože od té doby už jsem ten zážitek neprožil (asi proto, že jsem na dalším semináři nebyl a bohužel ani ta tantra se už nekoná).

Ke zkušenosti otevření Malého nebeského okruhu, který tvoří přední střední dráha (dráha početí) a zadní střední dráha (dráha řídící), dochází tehdy, když jsou párové dráhy (meridiány) naplněné čchi do té míry, že ta začne přetékat a je třeba ji někde uskladnit. Uskladní se právě v nepárových drahách, například v dráze početí a dráze řídící. Pak má člověk pocit tepla v páteři a proudění energie po přední straně těla. Tantra vede k velké akumulaci energie v oblasti pohlavních orgánů a tato energie, není-li vyplýtvána při ejakulaci (u muže), může vstoupit do Malého nebeského okruhu a navodit zkušenost jeho otevření. Jsou ale daleko jednodušší techniky, jak energii do Malého nebeského okruhu přivést, byť asi ne tak příjemné, ale zase dostupné, když už není po ruce nikdo na tu tantru.

 • Jakou bys doporučil knihu o čchi kungu případně obecně (jaká je tvá oblíbená)?

S knížkami o čchi kungu je potíž. Je totiž málo těch, které by měly reálnou přidanou hodnotu. Jsou knížky o čchi kungu, které popisují různé techniky, někdy velmi zajímavé. Techniky, které ale někomu, kdo za sebou nemá řadu roků cvičení čchi kungu nebudou fungovat. Příkladem je třeba řada knih Mantak Chia, například „Kniha o otevírání Malého nebeského okruhu”. Soustředěním se na Malý nebeský okruh, jak je to v knize popisováno, ho ještě nikdo neotevřel. Nebo jsou knížky, které popisují techniky vysloveně nebezpečné. Tady mě taky napadají knížky od Mantak Chia věnované sexuálnímu čchi kungu. Lidé, kteří podle nich cvičí, se pak na mě obracejí typicky s velkými bolestmi hlavy, které není tak snadné spravit. Kdybych si měl vybrat nějakou knížku publikovanou u nás byl by to „Taoistický čchi kung pro zdraví a vitalitu” od autora Sat Chuen Hon. V angličtině cokoliv od Damo Mitchell. Ve francouzštině cokoliv od Ke Wen. V češtině jsou zajímavé i knížky od doktora Yang Jwing Ming. Bohužel jeho nejlepší úvod do teorie čchi kung, Root of Chinese Chi Chung, 2. vydání, v češtině nevyšlo.

 • Jaký byl pro tebe nejzajímavější zážitek z instruktorování?

Pro mě je vždycky zajímavé a inspirující vidět, jak Orel v hnízdě pomůže člověku, kde bych to nečekal. Šlo o lidi s onemocněním páteře jako jsou vyhřezlé ploténky nebo skolióza, o lidi s onkologickými onemocněními, se smyslovými onemocněními a podobně. Někdy to byli lidé, nad kterými západní medicína zlomila hůl, a náš čchi kung jim dokázal pomoci. To mi dává pocit, že to, co dělám, má smysl. A to je pro mě jako učitele určitě to nejhezčí.

 • Jako hlavní instruktor, jaký bys dal studentům domácí úkol do Nového roku?

Uvolněte se a buďte bdělí. To je stejný úkol, který dávám sám sobě.

 • Jakou jinou dimenzi ti Orel v životě dává, kterou my zatím neznáme?

Těžko říct, protože nevím, co nevíš. Orel mi ale určitě dává svobodu žít život, který chci žít.

 • Jak dlouho trvá a v jaké fázi cvičení se dostaví stav, kdy se člověk povznese na úroveň Orla?

Na to se nedá férově odpovědět, protože pokrok každého z nás je jinak rychlý. A i pod „stavem Orla“ si každý představíme něco jiného. Jestli jsem ale něco pochopil, tak že cesta je cíl. Nejde o to někam dojít, ale jít po cestě, na které je člověku dobře, kterou si může užít a která mu dává radost. Jak dlouho to trvá, než se člověk osvobodí natolik, aby si dovolil tuhle cestu najít a vydat se po ní, to je těžko říct.

 • Čchi kung jako základ bojových umění – kam se poděl prvek zlikvidovat nepřítele? Jak se přetransformovala bojovnost do orla ve zdravou bojovnost do života?

Ovládnutí čchi je nezbytným základem všech vnitřních bojových umění. Čchi kung sám o sobě bojovým uměním není. Řekl bych, že přístup k boji se posunul v čase, protože dnes už nám nehrozí to, že budeme napadeni nějakým jiným člověkem a budeme se potřebovat umět bránit. Daleko pravděpodobnější je, že nám ublíží nebo nás zabije nějaká nemoc nebo stres. To jsou protivníci, proti kterým se naučit bojovat je dnes daleko užitečnější.

A nyní ještě slíbené video o zkušenosti stavu čchi kung

Šlo o pozvánku na květnový seminář, který se konal před lety. Ale pokud Vás čchi kung zaujal, berte ji jako pozvánku na některý z letošních víkendových seminářů se samotným mistrem Ješe Gyatso. Pokud si chcete čchi kung ve stylu Orel v hnízdě vyzkoušet na vlastní kůži, můžete si vybrat:

 • Můžete vyrazit na jeden z víkendových seminářů. Bližší informace najdete na www.orelvhnizde.cz.
 • Můžete si přijít zacvičit tam, kde žijete, nebo pracujete. Na původním webu společnosti Bodhidharma najdete přehled míst po celé České republice, kde se dnes čchi kung stylu Orel v hnízdě cvičí.
 • Pokud jste z Brna a okolí, bližší informace o brněnských kurzech najdete ZDE.

Pokud máte na Pavla Simona nějaké další otázky týkající se čchi kungu, neváhejte je napsat do komentářů :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *