Nedávno jsem si vyrazila na „výlet” do knihkupectví. Mají tam i oddělení taoismus, ale místo knih o taoismu tam byla řada knih buddhistických (nejen). Ale Tao-te-ťing tam neměli a o taoismu ani ťuk. Jako by v tom boomu různých New age, andělů, reinkarnace, alternativní medicíny, buddhismu a vzrůstajícího zájmu o islám tohle starobylé učení ustoupilo do pozadí.
Takové tao ale ostatně je – nestoupá si na špičky, působí skrytě, ale mocně. Jako voda, která dokáže vniknout kamkoliv a rozdrolit na kousky i nejtvrdší skálu. Můžeme se snažit jít proti proudu tao s proudem moderní civilizace v jejím povrchnějším i spirituálnějším ražení, nebo můžeme jednoho dne objevit, že nás to šťastnými stejně neudělá. A objevit ono tao a učit se žít v harmonii s ním.
Pro mě je to jedna z mnoha cest k poznávání neduality – onoho úplně Jiného světa, než na který jsme dosud zvyklí. Světa, kde své štěstí nepodmiňujeme vnějšími okolnostmi. Pojďme se tedy podívat blíž na to, co o tomto Jiném světě říká starobylá moudrost Tao-te-ťingu.
PROČ ČÍST TAO-TE-ŤING?
- Jde o jednu z nejpřekládanějších knih na světě
Na rozdíl od Bible má ale jen 81 kratičkých kapitol :-) Ale jak někdo krásně řekl: „Přečíst Tao-te-ťing trvá 20 minut a porozumět mu 20 životů.” Líbí se mi to tajemství okolo jejího vzniku – kdy byla vlastně napsána a kým? Prý v 6., nebo v 4. století před naším letopočtem. Jejím autorem je prý Lao-c‘ (čínsky Velký mistr). Ale jak vidíte, není to ani jeho vlastní jméno. Možná existoval a možná neexistoval.Podle legendy odešel do ústraní a předtím, než zmizel někde v horách daleko od civilizace, na žádost strážníka na hranicích sepsal své učení. A tak zůstalo uchováno pro další generace. I pro tu naši a každého, kdo má o poznání tajemství tao, jin a jang, wu–wei a vůbec moudrosti této knihy zájem. -
Stručná, krásná, hluboká
Kratičké kapitoly, kratičké věty a v čínštině pak krásné propojení formy a obsahu. Vždycky, když se prokousávám originálem za pomoci pinyin transkripce a čínského čtení, překladů a výkladů, žasnu nad formální krásou, která mě při každé kapitole uchvacuje.Tento styl je mi velmi blízký. Připomíná mi Džibránova Poutníka (znáte??), který mě oslovil před více jak 20 lety a který hodně ovlivnil způsob, jakým jsem já sama před 20 lety psala své texty do své e-knihy Žít je umění milovat. Je to ten typ knih, ke kterým se můžete neustále vracet, protože jsou stručné, ale zároveň odkazují k hlubším a hlubším vrstvám. A vy se do nich můžete nořit.
-
Bez stresu a bez úsilí, a přece dosáhneme naplnění
Často řešíme, jak dosáhnout toho, co chceme. Jak naplnit svůj potenciál, splnit si své sny, být úspěšný, spokojený, dosáhnout na hojnost. Překračujeme své komfortní zóny, snažíme se, dřeme. Tao-te-ťing nám ale říká, že je to jako plavat proti proudu. Taková ta Sisyfovská práce. A naprosto zbytečná. Voda se nedře a dostane se všude. Buďte jako voda :-)Je to takový ten stav, který můžeme zažít při čchi kungu, kdy cítíte, že vás energie nadnáší jako ona voda a vše je tak lehounké. Je to onen stav plynutí, o kterém se mluvívá, když se zcela ponoříte do toho, co děláte, a nemyslíte na sebe. Bez strachu, bez plánování, bez přemýšlení. Téměř posvátný a blažený. Není to žádná filozofie bez života, může to zažít každý. To je totiž náš přirozený stav.
- Život bez konfliktů ve vnitřním klidu a míru
O jin a jang jste asi slyšeli, že? Možná znáte monádu – ono černé přelévající se do bílého s tečkami opačné kvality, kterou v sobě obsahují. Ale jin a jang je víc než jen nějaký obrázek nebo hezký přívěšek. Je to úžasný symbol dualistické dynamiky, ale ne té naší západní, kde A stojí proti B.A právě proto právě tudy vede mnohem jednodušší cesta k pochopení neduality, která je pro západní mysl jen neřešitelným paradoxem nebo naprostou nemožnou šíleností. A protože zde nikdy ve skutečnosti nic nestojí proti sobě, ale vyrovnává se, není proti čemu bojovat. Je to jako na houpačce – nesnažíte se držet zuby nehty nahoře. A ani se neděsíte, že skončíte dole. Konečně si můžete oddychnout.
- Užitečnost neužitečnosti, plnost prázdna, nečinná činnost
Ano, takto nějak (neduálně paradoxně) se pak může projevovat tao. A k čemu je to dobré? Třeba k tomu, že se společnost přestane na ty zdánlivě neužitečné (třeba na staré lidi) dívat svrchu. Třeba k tomu, že se nebudeme snažit zahánět ono nic (prázdno po druhých lidech například), a budeme ho vnímat jako prostor, ze kterého se může zrodit něco nového. Třeba k tomu, že přestaneme mít potřebu pořád něco hromadit.A možná díky tomu budeme lépe naladěni na to, kdy je vhodné zasáhnout, a kdy je vhodnější nechat věcem volný průběh. Nebo začneme vnímat, že působit je třeba na to, co ještě nevzniklo, aby mohlo vzniknout to, co si opravdu přejeme. A možná začne společnost oceňovat ty klidné chvíle a ne pouze prosazovat neustálou aktivitu, růst a pokrok. Příliš jang totiž končí v naprostém jin – proto tolik nemocí, selhání orgánů i úmrtí. Žádný růst není možné udržet věčně. -
Vláda ctnosti
Tao-te-ťing je kniha nejen o tao, ale také o te (ctnosti). Přesahuje hodně výrazně i do politiky. Ukazuje cestu k vládě, která probouzí opravdovou úctu. Která příliš nezasahuje, příliš nenařizuje, jen utváří podmínky, aby lidi byli spokojení a mohli se řídit vlastní přirozeností, kterou je tao. Žít s tao v harmonii. Žít jednoduše a nehromadit. (Dnes se tomu říká minimalismus.) Je to vláda, která je zdrženlivá, ale zároveň se umí jasně vymezit. Vláda, která nevyhazuje prostředky na snahu ovládat a bojovat a řinčet zbraněmi, protože ví, že základem pořádku je tao samo a ne naše vášně a snahy něco řídit. Vláda, která neční nad lidem ve svých palácích v nadbytku.Podle Tao-te-ťingu, kdo má plnost ctnosti, toho žádné zlo neuchvátí, protože zákon přírody říká, že co je proti tao, stejně zaniká. Co je nahoře, stejně spadne dolů. Existuje mnoho taoistických ctností (třeba smířlivost), ale hlavními ctnostmi jsou 3 klenoty – milosrdnost, zdrženlivost a skromnost. Nám se zdají měkké a snadno zranitelné, ale podle tao to, co je měkké, umí zdolat to tvrdé. Podobně jako voda. Vzpomínáte na začátek článku?
„Pravdivá slova nebývají líbivá. Líbivá slova nebývají pravdivá. Co je dobré, nepotřebuje obhajoby, co potřebuje obhajoby, není dobré. Kdo ví, nepotřebuje vědomosti, kdo potřebuje vědomosti, neví. Moudrý nehromadí. Tím, že vše činí pro druhé, sám stále více získává; tím, že vše dává druhým, sám stále více dostává. Takové je tao nebes: prospívá – a nikdy neškodí. Takové je tao moudrého – jedná a nikdy nesoupeří.” (Tao-te-ťing, 81.kapitola v překladu B. Krebsové)
Zaujal vás Tao-te-ťing podobně jako mě?
Pak můžete jako inspiraci a informaci o nejrůznějších výkladech (i mém z toho neduálního hlediska či z praxe) využít i články, které k jednotlivým kapitolám píšu a celý rok 2020 psát budu. Co týden, to kapitola. Včetně praxe a praktického využití. Najdete je zde volně na blogu.
Jejich přehled i se stručným obsahem jednotlivých článků (kapitol) najdete na speciální stránce – Přehled článků o jednotlivých kapitolách Tao-te-ťingu.
Pokud nechcete propásnout další články a nechcete myslet na to se na blog vracet:
- můžete dát like mé FB stránce ZDE. (FB vám dá možná echo :-).
- můžete se přihlásit k odběru článků do mailu ZDE. (Pak nepropásnete žádný, jen se třeba mohou někdy skrývat v Hromadných a tak).
Úvod do celého cyklu zde na blogu pak najdete ZDE.
Tao-te-ťing procházím hlavně s výkladem Bruce Frantzise (ale nejen s ním), protože mi přijde, že jde nejhlouběji. Sám umí čínsky, měl taoistické mistry, od kterých se učil. A v jeho výkladu vnímám jeho znalost čchi kungu a taiji, což jsou úžasné praktické aplikace této filozofie, kterými se také jako lektorka čchi kungu zabývám. Oslovuje mě tedy ze všech výkladů nejvíc. Navíc každou kapitolu doprovází praktickým cvičením podobně jako to dělám já už léta ve svých blogových projektech.
A tak samozřejmě praktické tipy, jak téma kapitoly vnést do svého života, najdete i na konci mých článků o Tao-te-ťingu. Je na čase přestat jen číst, ale zkoušet v praxi to, co čteme. Pokud vás to láká, těším se na vás na blogu, na FB, nebo mezi čtenáři témat Jiného světa na mailu. Můžete si vybrat :-)