Dobře, a co když se nechci cítit dobře?

Negativní emoce nás někdy smetou jako tsunami. Nemáme nad tím, co námi projde za vlnu, v té chvíli, kdy se objeví, už dvakrát velký vliv. Někdy je ta vlna menší a jen nás tak trochu zkropí. Někdy je větší, ale už jsme se naučili surfovat. A někdy zalapáme po dechu a omlátí nás o kameny pod vodou.

Takže se ještě navíc trápit tím, že se trápím, je dost absurdní, co myslíte? Ze slov „nebreč, to přejde,” si člověk akorát tak odnese pocit, že cítit se blbě je prostě blbě. Když je všechno přece pomíjivé, tak kdybych za něco stál, tak tu teď přece neskuhrám…

Jenže trápit se je přirozené. Nejsme přece kamení, kterému nevadí, když se po nás šlape.

Ta vlna rozhořčení, ať už v podobě hněvu nebo vzteku, a pěna smutku je ale prostě jen vlna. Stejně jako se objevila, zase se odplaví. To jen blázen za ní začne po té kamenité pláži utíkat a snažit se ji zadržet. Rozbouřené moře je jednou rozbouřené a jen šílenec, který neumí pořádně plavat, by do něj opět lezl a znovu a znovu si ten pocit, kdy se málem utopil, připomínal.

Moudrý člověk je rád, že je na břehu a může to rozbouřené moře jen sledovat. A nejméně absurdní je se prostě sebrat a jít si do baru vedle zatancovat.

Ale někdy jako bychom se nechtěli cítit dobře. Jako by něco v nás mělo potřebu pořád šťourat do vosího hnízda. Nebo postávat u toho rozbouřeného moře a snažit se do něj zas dostat. I kdyby to s námi mělo zase smýknout o kameny.

Buď to děláme proto, že nic lepšího jsme se ještě nenaučili. Nebo proto, že jsme se už dokonale zbláznili. Nebo proto, že chceme ten adrenalin zažít znovu. Nebo proto, že se chceme konečně naučit netrápit se déle, než ta bolest sama přejde, a pak se prostě sebrat a jít si do baru zatancovat.

A kdo ví, možná se moře díky tomu i postupně zklidní a ty vlny budou spíš příjemné. Čím méně se budeme těch nepříjemných vln bát, tím spíš se moře uklidní.

 


Právě jste dočetli čtyřicátou sedmou část série DEVATENÁCTKA (kniha našeho života) o 50 absurdních způsobech, jak si šlapeme po štěstí. Tentokrát na téma NEGATIVNÍ EMOCE elementu VODA. Série, která vychází z ročního online projektu (zdarma) STROM ŠTĚSTÍ, bude mít celkem 50 dílů. 

Pokud vám ještě absurdní hříčky do mailu nechodí, napište si o ně (zdarma):

>> Úvod a předchozí absurdní hříčky si stáhněte ZDARMA zde <<

(další absurdity Vám pak přijdou automaticky)

Těším se na další online setkání příští týden!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *