Poslední trojice (plus 1) ohlédnutí za uplynulými 10 týdny. Co ještě mi období elementu KOV přineslo?? Je to období, kdy má člověk možnost rozvíjet vnitřní sílu a odolnost. Kdy má možnost se vzdávat toho, co mu již neslouží (stejně jako se stromy zbavují listí). A jít v životě dál lehčí, silnější a moudřejší. První trojici témat najdete v článku Aby něco začalo...

V životě dál by měl jít člověk v souladu s tím, co s ním nejvíc rezonuje. Nejsme kopie, jsme živé bytosti, která má každý svůj dar, své naladění a tím nejlépe přispívá celkové harmonii. Problém nastává, když tak moc chceme být sví, že začneme přehlížet druhé. Když nenajdeme tu Zlatou střední cestu, ono propojení toho, co se zdá být protikladné. (Třeba my a naše potřeby vs. druzí a jejich potřeby.) Nebo naopak, když ve snaze vyhovět druhým začneme přehlížet sami sebe! Obzvlášť ve společnosti, která toto pořád tak trochu od vás očekává.

Právě proto je pro mě tak důležité objevovat ty neduální cestičky a louskat paradoxy. :-)

 

PO SVÉM, ALE MOUDŘE

To bylo téma, které jsme Životu předložili 7. týden (viz shrnutí týdne). Mně pomohl uvědomit si, co ještě může také znamenat ono moudře. Že když chceme vyskočit ze systému (jak se dnes říká), že to neznamená, že jen skočíme do jiného, byť alternativního. To mi nikdy nepřišlo úplně ok. Ale že to může znamenat, že je ideální se nejdřív ptát, co se po vás vlastně chce, než začnete tomu, co je, vzdorovat. Ono po svém totiž nemusí být něco jiného, než dělá většina. To jen váš vnitřní přístup je jiný.

Tento týden mi ukázal, že vzdor nemusí být jen o dualitě vzdor/přizpůsobení. Existuje i třetí varianta, často skrytá. Je dobré si nejdřív zjistit, jestli nevzdoruju úplně zbytečně. :-) Vždy, když se v něčem necítíte komfortně, klaďte si otázku, zda se to po vás vůbec chce?? Mně se to tento týden velmi osvědčilo. (I když až poté, co jsem selhala v tom dělat něco, s čím neladím.)

Byl to týden, kdy jsem si opět uvědomila, že vzdor je cestou k utrpení (a znovu jsem začala sjíždět videa Ruperta Spiry, který na toto téma hodně mluví). A jak vidíte, našla jsem si díky tomu tu moudřejší cestičku, jak si žít po svém a nepřizpůsobovat se slepě tomu, co třeba jen špatně chápu.

 

ALE CO KDYŽ TO MÉ JE CHYBNÉ??

Chybám není možné se vyhnout. Spíš naopak – většinou žijeme v nějaké iluzi a nemáme náhled na to, jak se věci skutečně mají. I když se to týká nás. Někdy je dobré požádat někoho druhého o jiný úhel pohledu. Znáte to z témat elementu ZEMĚ – držíme jen ten malý puzzlík ze skládačky a myslíme, že je to to ono.

A právě iluze a jiný pohled na věci i sama sebe bylo tématem, které mě během týdne věnovaného chybám oslovilo. Stejně jako téma komunikace, protože s tím velmi souvisí. To, jak náročné je někdy dojít k nějakému vzájemnému pochopení, když každý vnímáme svět skrze ty své filtry dané minulostí. Ke skutečné komunikaci vlastně skrze slova nikdy nemůže dojít. Protože jak nám říká element ZEMĚ, pravda je paradoxní a mysl ji nikdy nemůže pochopit!

Byl to týden, kdy jsem měla možnost prakticky zažít, jak moc jsou chyby potřeba a jak moc právě skrze chyby vede cesta k tomu něco zvládnout. Učila jsem se totiž jednu docela náročnou choreografii od skupiny BTS. Krůček za krůčkem, chybu za chybou. Nebylo možné nechybovat, pokud se ji chtěl člověk fakt naučit.

Když si dovolíte chybovat, život pak může stát za to ho milovat. Najednou se vrátíte do těch dětských let, kdy jste se učili hrou a chybami. Kdy nešlo o to být lepší, ale o to mít radost a bavit se. A u toho se nenápadně učit. Pro mě byl tím největším darem tohoto týdne záblesk uvědomění a uvolnění. Že můžu pustit z hlavy všechny ty chyby – své, druhých, ale hlavně Života samotného.

Teprve, když pustíme z hlavy naše představy o tom, co by se mělo, můžeme se otevřít tomu, co všechno může být!

 

ZAPOMENOUT NA TĚLO, TO BY BYLA VELKÁ CHYBA!

Roční projekt STROM ŠTĚSTÍ se už léta zaměřuje hlavně na to rozvíjet stav mysli a emocí. A díky tomu i vnitřní svobodu, radost a lásku, spokojenost, klid, odvahu apod. Je to tak trochu jiný přístup než ten klasický u pěti elementů. U čínského lékaře obvykle dostanete bylinky, nějaké rady, jak se stravovat, abyste své vnitřní elementy uvedli do rovnováhy, případně vyzkouší akupunkturu. Nebo vám doporučí čchi kung. Nějaké fyzické cvičení. Však jako lektorka čchi kungu vím, že jít na to přes tělo a pohyb je v podstatě asi nejjednodušší. Jíst a hýbat se není tak těžké se naučit.

Ale já na to chtěla jít jinak – právě přes emoce. Protože když dostanete pod kontrolu své emoce a svůj stav mysli, pomůžete tím zharmonizovat i své tělo. A tak jsem nikdy v rámci projektu nedoporučovala žádné potraviny, ani žádné cvičení vhodné pro daný element. Na tom nakonec nechci nic měnit. Ale i tak v projektu najdete třeba tento týden věnovaný i tělu. :-)

A s ním i celý dlouhý článek o všem, co jsem za uplynulé měsíce zjistila a vyzkoušela o stravování. Pokud se chcete víc dozvědět o low carb či ketu (ne jako dietách na zhubnutí, ale jako zdravém o způsobu stravování), mrkněte na shrnutí tohoto týdne. Jak uvidíte, nebylo chybou během covidu tolik přibrat. Protože mi to otevřelo neuvěřitelné obzory ohledně pohybu, který se mnou rezonuje, a jídla, které mohu do svého jídelníčku přidat. A pochutnat si na sladkém – zdravě! :-)

 

10 TÝDNŮ VĚDOMÉ HRY SE ŽIVOTEM = 10 TÝDNŮ OBJEVŮ A ZKUŠENOSTÍ

Téma vzdoru se ukázalo být velmi nosným… zrovna v tomto období to totiž ve mně vzdorem bouřilo. Ocitla jsem se tam, kde jsem moc nechtěla být, a musela jsem se s tím (a musím) nějak srovnat.

Uvědomila jsem si s vděkem, že už delší dobu se dívám na to náročné spíš jako na dobrodružství. Že to náročné nemusí být hned stresující. Zažila jsem, jaké to je, když se centrum vašeho bytí koncentruje ve spodním tan tien. Onu jednotu a ono pochopení, že není třeba se zabývat vnějšími příběhy, protože nejsou zas tak důležité. A pak už byl jen krůček k tomu si uvědomit, co mi opravdu dělá dobře, a že není cesta zpět k tomu, co mi dobře nedělá.

Poznala jsem, že to, kde jsem dřív hledala úlevu, už mi najednou nefunguje. A že zároveň nemusím utíkat před tím, co mě třeba trápí. Se svými negativními emocemi se přece dá pracovat! A měla jsem spoustu možností to dělat, vzhledem ke všemu tomu vnitřnímu vzdoru. :-) Vrátil mě opět k Tao-te-ťingu a wu-wei. A k poznání, že není nutné vzdorovat tam, kde se umíme sami za sebe postavit. Stačí si položit jednoduchou otázku – jak bych se cítila, kdybych přikývla? Radostně nebo dobrodružně? Nebo jako by mě někdo chtěl manipulovat či snad dokonce znásilnit?? A hlavně – objevila jsem elektrický systém našeho těla, fascie a jiný úhel pohledu na to, že jsme neoddiskutovatelně součástí Země a je v našem zájmu se s ní co nejčastěji propojovat!

Měla jsem možnost dál a hlouběji prozkoumávat, co to vlastně vzdor je, z čeho pramení a že rozhodně není jen dualistický vzdor/přizpůsobení. Co je vlastně moudrý přístup k tomu žít si po svém. Zažila jsem nádherný záblesk uvolnění při poznání, že mohu nechat za hlavou chyby své, druhých i Života samotného. Že je naprosto běžné žít v iluzích a nepochopeních a že je zbytečné očekávat, že sebevymakanější komunikace dokáže přes naše filtry a  dualistický náhled nakonec proniknout. A měla jsem možnost dozvědět se mnohem víc i o to, jak se zdravě stravovat. I jak hubnout. :-)

A poslední týden elementu KOV, který právě končí??

A jeho téma lásky, se kterou svůj kříž neseme lépe?? Asi nejsilnější zážitek, který ovlivnil celý můj týden, byl fakt, jak moc někdy sami v sobě překračujeme onu hranici, kdy jsme sice k druhým vstřícní, ale nám samotným to ubližuje. Donutil mě nakonec sdílet něco, o čem obvykle nemluvím, protože už jsem neviděla jiný způsob, jak nastavit hranici tak, aby to bylo z druhé strany správně pochopeno. Zároveň to byl týden, kdy jsem se vrátila k Léčebnému kódu a síle lásky, která mi před lety pomohla, když jsem byla pod velkým stresem.

Ano, s láskou se ten kříž lépe nese a lépe se také nastavují hranice. :-) Ano, je užitečné vracet se k tomu, co nám kdysi pomohlo. A mít něco, co vám to připomene.

A ano, myslím, že mám teď na čem stavět, až přijde období jít hlouběji tam, kam život člověka někdy zavede, aby vyléčil to, co vyléčit potřebuje. S vděčností, s otevřeností a schopností nevzdorovat. S vědomím, kde mám své hranice, které není dobré překračovat, i kdyby vám někdo tvrdil, že máte překračovat své komfortní zóny. Se schopností uvolnit se a nechat za hlavou chyby (a iluze a nepochopení). Se schopností načerpat energii ze spojení se Zemí. S ochotou otevřít se onomu taoistickému wu-wei. Spontánnímu bytí bez strachu, který by nás svazoval.

Jsem zvědavá! 10 týdnů období elementu VODA začne již 8.11. 2021! 

Zahrnuje i adventní a vánoční období. A tím největším darem může být, když zahlédnete, že se vlastně nemusíte ničeho bát. Že můžete zcela důvěřovat, že po temných a studených dnech opět přijde teplo a slunce. Že vaše vnitřní traumata můžete s laskavostí léčit a nemusíte se jimi nechat ovládat.


Pokud jste také zvědaví, co vám Život vnese do života, když mu na celý týden předložíte nějaké téma, které ve vás může spustit zajímavé objevy a změny, budu ráda, když se ke mně přidáte. Vstup do následujících dvou týdnů elementu ZEMĚ (které jsou zcela ZDARMA) najdete zde (začínáme už 25.11. 2021):

VSTUPTE DO PROJEKTU STROM ŠTĚSTÍ

(Sami pak uvidíte, jestli bude 10 týdnů elementu VODA pro vás to pravé. :-))

 

 

 

 

Keto, low carb, hubnutí aneb pečovat o své tělo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *