Zvláštní temný vipassana týden…

…  meditace vipassana a všechno, co s ní souvisí, mi totiž tento týden dost zasáhla do života. A meditace vipassana slušně bolí. Zeptejte se, koho chcete. Je to tak. 

meditace vipassana

Chystám se do toho jít ale zas. Už jsem v létě přihlášená na litevsko-anglický  kurz do polského centra. Vipassana podle Goenky je prostě všude možně. (Před chvílí jsem na svém druhém blogu zveřejnila přehled článků – svých i spřátelených – o zkušenostech s desetidenním kurzem. Najdete tam i odkaz k registraci.)

A před chvílí jsem se vrátila z jednodenního kurzu. No, trénovat se na těch 10 hodin meditace denně prostě musí :-) 

Celý týden se nesl ve znamení příjímání. Chystala jsem se totiž na svůj druhý sobotní seminář právě na toto téma. Jak to pojmout? Co všechno zahrnout? Samotné téma je široké, hluboké a náročné. Možná ne na to ho vyslechnout, ale na to ho opravdu i praktikovat…

Většinou právě ve chvíli, kdy se nám stane něco, co se nám nelíbí, zapomínáme na všechno, co jsme si kdy mysleli, že víme. Právě v těchto chvílích se hodí vědět, proč to mám vůbec přijmout?? (Jak bych mohl, vždyť je to děsné!!). A hlavně, jak to mám vůbec prakticky udělat?? Ono jedna věc je totiž vědět, že bych měl, jiná věc je chtít a třetí věc je fakt ten krok udělat. Najít tu správnou cestu. Takovou, aby se z přijetí nestala jen rezignace.

 

A právě k tomu PROČ  a JAK se desetidenní kurz meditace vipassana dokonale hodí

Člověk potřebuje mít zkušenost. Bez zkušenosti zůstane všechno vědění jen ve sféře jávímjáznám :-) Větička „já vím” je i má oblíbená :-) A když na ni dostanu obligátní zvednuté obočí (protože oba víme, co to znamená), bráním se v duchu tím, že vědět je taky dobrý. První krůček, bez kterého ten další člověk neudělá… 

Desetideňka mi dala tisícero zkušeností. Tisícero zkušeností toho, co je nepříjemné. Co bolí. Co bych nejradši dělala jinak (třeba déle spala a ne dřepěla v meditační hale už někdy v 5 ráno). Tisícero zkušeností toho, jak se člověk cítí, když to, co je nepříjemné, přijme. Když dokonce přijme i tu bolest. A dostane se za její bránu. Jo, to je pak někdy docela dobrá jízda i bez drog :-) Asi endorfiny či co? :-)

I nedělní jednodenní kurz byl pro mě dokonalou lekcí přijímání. Objevovaly se vzpomínky na to, co mi bylo nepříjemné. I vzpomínky na to, co mě bolelo. I slzy se mi draly do očí. Učila jsem se tam opět přijímat v praxi – ne jen o tom teoretizovat na semináři :-)

 

Přijetí není snadné

  • Jsou věci, které se nás nedotknou. Projdou námi jako tím volným prostorem. Nemají nic, nač by narazily.
  • Pak jsou věci, které se nás dotknou, ale jen tak profrčí. Narazí, ale ta rána, které se dotkly, není příliš bolavá.
  • A pak jsou věci, které se nás dotknou a my dostáváme tichý hysterický záchvat :-) Máme chuť všechny odehnat a utéct někam hodně daleko. Je to bolest, kolem které chodíme jako kolem horké kaše. Zazdili jsme ji a děláme, že ji nemáme. Tuhle bolest přijmout a postavit se jí tváří v tvář je velké umění. Mně zatím skryté. Ale tak člověk přece není dokonalý :-))

Tématem tohoto týdne byla pravda. Hledala jsem, jestli se s někým nepustím do sporu o tom, co je nebo není pravda. Ani na semináři k ničemu takovému nedošlo (a tam by se to dalo – i vzhledem k tématu – očekávat) :-) Ale nakonec se ukázalo, že tématem týdne byla ta drobná větička v mottu – myslíme, že víme. 

Tady ale nejde o to vědět, ale přijímat. Cítit přijetí hluboko v sobě. Klid a mír. 

 

No, následujících 10 týdnů si to budu moct vyzkoušet (a se mnou klidně i Vy). Přichází totiž období elementu OHEŇ. To je období, ve kterém buď budeme prožívat radost (protože najdeme tu opravdovou svobodu a na jejím základě nebudeme věčně všechno muset kritizovat) a lásku. Anebo budeme prožívat tu bolest, před kterou nebude úniku…


Článek je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Jde o shrnutí týdne věnovaného tématu SLON V TEMNÉ MÍSTNOSTI v rámci elementu ZEMĚ. Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní rovnováhu a klid. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. Chcete se do projektu přidat také a každý týden dostávat ten svůj plánovač/motivovač s tématem a mottem týdne a začít sledovat, co to udělá zase pro změnu s Vámi?? No problem :-) Bližší informace najdete na stránce STROM ŠTĚSTÍ 2018 – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno Vás bude tento rok čekat, a přihlaste se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *