Strach nás jen straší…

… ale co když se mu to sakra daří?? :-) Hezky se řekne „Nic nepotřebuji a z ničeho nemám strach” (což bylo téma tohoto týdne), ale co když to máme říct tváří v tvář tomu, co FAKT POTŘEBUJEME a ČEHO SE DĚSÍME K SMRTI??

Uplynulý týden jsem se cákala v moři. Nebo v bazénu. Ne, na aquaerobic, ani na Titanic na pláži s polskými turisty jsem se zlákat nenechala :-) To není můj styl. Ale zato jsem tyhle aktivity vždycky pobaveně sledovala.

Co Vy? Účastníte se těchto turistických mecheche – hotelových animací?

Ne? – Taky Vám to připadá jako zábava pro ty, kteří se neumí zabavit sami? 

Ano? – Taky Vám to připadá jako zábava pro ty, kteří se nechtějí jen povalovat s knížkou na pláži??

Na článek o tom, čím vším může být dobrodružná dovolená v hotelu na albánské pláži, ještě během týdne zcela jistě dojde. Je to rozhodně zajímavé. Tento článek je ale shrnutím toho týdne a jeho tématu, který mi přijde jako jedna z největších výzev roku.

 

S tak trochu jinou knihou na pláži

Už jsem tím známá – na dovolenou s sebou neberu žádnou beletrii. Už pár let. Žádné příběhy. Jen být. Není to ještě úplně dokonalé – pořád se ráda probírám příběhy ve své hlavě. Některé z nich mi ostatně připadají mnohem napínavější, dobrodružnější nebo romantičtější, než by kdy kdo mohl napsat…

Jenže na druhou stranu – z nich pak bohužel vyrůstají také ty strachy, o kterých bude řeč…

A ano – ono jen být. Ani to ještě není úplně dokonalé. Protože knihy si s sebou beru. Letos jednu, kterou mám už rozečtenou hodně dlouho, ale stále jsem ji nepřelouskala. A druhou, kterou si s sebou vozím každý rok a je už hustě popsaná mými poznámkami…

Jedna se týkala podstaty mysli (Bezstarostně a důstojně) a druhá 10 páramit (10 perfections of bodhisatta). Obě knihy jdou pěkně do hloubky a hodně nekompromisně nastavují zrcadlo tomu, jak malá přání obvykle máme… 

A jak malé laťky sami sobě nastavujeme. Ono je to totiž pohodlnější. Pohodlnější, než se vzdávat toho, co si myslíme, že potřebujeme, a postavit se tváří v tvář tomu, čeho se bojíme. Říct si: „Na to nemám, protože jsem takový/á a onaký/á, a radši proto vycouvám,” je velmi snadné. Ale fakt to chcete udělat, když Vás taková myšlenka přepadne?? Nebo si toho o sobě myslíte tak zouuuuuuufale mááááálo??

 

Kniha, která mi pomohla překonat jeden můj strach

Byla to právě kniha o podstatě mysli. Vyhýbám se jí už docela dlouhou dobu. Ono to není úplně jednoduché čtení. A hlavně jsou věci, jejichž řešení se někdy raději vyhýbáme. A tak jsem prolistovala snad všechno české čtení, které se u recepce od českých turistů našlo. Včetně jakéhosi časopisu GLANC, kde byly jen prapodivné modelky v prapodivných pózách a módních kreacích. Bylo to zajímavé. Rozhodně zajímavější, než zabývat se vlastním strachem…

Neříkám, že jsem se po přečtení té knížky svého strachu a své touhy vycouvat zbavila úplně. Ale přestala jsem vzpomínat na všechny ty okamžiky, které mi zcela jasně dávaly najevo, co všechno je špatně, s čím vším nesouhlasím a do čeho všeho nejsem ochotná jít, protože se bojím, jak na to budu reagovat…

Otočila jsem svůj úhel pohledu jinam. Do podstaty věcí. A do toho, co já sama chci a co já sama jsem pro to ochotná udělat.

Znáte to? Ten život, kdy místo abyste aktivně žili, vlastně jen reaktivně reagujete?? Čekáte, co se kdy tam venku přihodí? (A je jedno, jestli pozitivního nebo negativního??). Jak moc Vás takový život baví a uspokojuje??

 

Začala jsem zkoušet rozpouštět to, co mě trápilo

Letos nebyla dovolená ani o užívání si hlubin přítomnosti jako v předchozích letech, ani o pronikání do sfér klidu uprostřed bouře, ve které jsem se ocitla loni. Letos byla dovolená spíš o tom sebrat odvahu se případným dalším bouřím otevřít… 

Získat větší sebedůvěru. Je to jako když se snažíte dostat přes vlny, které u pobřeží člověku podemílají nohy a čas od času se Vám převalí přes hlavu, dál do moře, kde vlny už jen tak příjemně houpají a nadnášejí. Zpočátku jste tak trochu vyděšení. Bez pomoci se Vám to ani nechce zkoušet. Neumíte rozpoznat, která vlna je která. Která se Vám bude chtít převalit přes hlavu a která se změní v neškodnou pěnu dřív, než se k Vám dostane.

Ale když jdete do těch hlubin znovu, už si víte mnohem víc rady…

 

Když víte, jak na to, proč to nepoužít?

Znám různé metody, jak rozpouštět to, co mě trápí. Ale jak už to tak bývá, ve chvílích, kdy bych je nejvíc potřebovala použít, je nepoužiju. Přijde mi to moc jednoduché. Přijde mi, že musím jít ještě hlouběji a ještě zjistit, proč mě to tak trápí. Místo, abych to prostě jen nechala jít. Jako bych už dávno nevěděla, že ten důvod, proč mě co trápí, je vždycky jen jeden. A způsob, jak to rozpustit taky. Nechováte se někdy podobně hloupě??? :-)

Proč si děláme všechno tak složité?? Proč si život tak komplikujeme? Proč se chováme tak pomateně a v obyčejných provazech vidíme šíleně jedovaté hady? Místo abychom je prostě jen odklidili, tak kolem nich pořád vyděšeně kroužíme. A přemýšlíme o tom, jak přežít něco, co nás ve skutečnosti vůbec neohrožuje.

Je to jako s tou vlnou – čekáme, kdy se promění ve vlnu jako dům, ve které se utopíme.

Věnujeme tolik energie tomu, abychom něco, co se nám nelíbí, přeměnili v nějaký svůj vysněný svět. Proč tu energii nevěnujeme spíš tomu, abychom poznali, jak se věci opravdu mají??

 

Kdy si přestaneme plést onen pověstný labyrint s bludištěm?

Dostat se do středu labyrintu je tak snadné! To jen my sami bušíme hlavou do zdí. To jen my sami si hloupě myslíme, že jsou nějakou překážkou na naší cestě.

Bojíme se jen proto, že nevíme, co jsme zač… (myslíme si o sobě tak zouuuuufale máááálo)

Bojíme se jen proto, že nevíme, co jsou naše překážky zač… 

Bojíme se jen proto, že nevíme…


Článek je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Jde o shrnutí týdne věnovaného tématu NIC NEPOTŘEBUJI A NIČEHO SE NEBOJÍM v rámci elementu KOV. Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní sílu, bdělost, odevzdanost a s ní spojenou spokojenost. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. Chcete se do projektu přidat také a každý týden dostávat ten svůj plánovač/motivovač s tématem a mottem týdne a začít sledovat, co to udělá zase pro změnu s Vámi?? No problem :-) Bližší informace najdete na stránce STROM ŠTĚSTÍ 2018 – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno Vás bude tento rok čekat, a přihlaste se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *