Najít vnitřní sílu, shodit ze sebe brnění a vyrazit do světa žít!

To je tématem 10 týdnů období elementu KOV, které tento týden začalo. Podzim je pro mě vždycky velkým dobrodružstvím. Rýpe do mě hodně hluboko, nutí mě vzdávat se toho, co už dávno nepotřebuju (stejně jako stromy shazují na podzim listí). Jo a na plodech podzimu bývá jasně poznat, jak moudře jsem na jaře sázela a jak pečlivě jsem v létě zalévala. Kolik slunce jsem svému životu dala, tolik sladkých plodů na podzim obvykle sklízím. Uvidíme, co letos. Kdo se chce na tuto desetitýdenní jízdu přidat, klidně může. Kdykoliv.

Přihlaste se do projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018 (je to zdarma)

Kolik vnitřní síly v sobě letos najdeme?

Vzpomínám, jak jsem před více jak 20 lety psala jeden ze svých textů (ani báseň, ani próza), jehož tématem byla odvaha vylézt ze svého opevnění. Ok, alespoň otevřít okna a vpustit trochu světla. Začít pomalu vymetat pavučiny. Ano, tak moc jsem se tenkrát bála :-) Řekla bych, že dnes už občas vyrazím na koni i mimo hrad a občas se střetnu se sousedy. Ale alespoň bez té železné košile stále ještě nevyrážím. Co kdyby na mě chtěl někdo zaútočit. Ale když i ona je tak těžká :-)

Náš život je poznamenaný všemi těmi ranami, které jsme kdy utržili. A je jich tolik!

Na některé si ani nevzpomínáme. Tak dávno se staly. Na některé si raději už nevzpomínáme. Tak nesnesitelně bolestivá by ta vzpomínka byla. Někdy nám nezbylo nic jiného, než si navléknout to brnění a zavřít se za vysoké hradby, abychom svá zranění uchránily před dalšími bolestivými doteky.

 

A proč ji vůbec hledat? (pokud chcete toho správného partnera třeba?)

Ale takhle se přece nedá žít, že?

Před těmi 20 lety jsem si uvědomila, že zavřená za svými hradbami nebudu nikdy šťastná. Že jakkoli budu milovat, v tom partnerství to nebudu nikdy ve skutečnosti já, ale mé strachy, mé nejistoty a mé touhy, aby měl partner neustále nějaké ohledy.

Že jakkoli budu milovat, na konec si zákonitě ten vztah sama rozbořím a ublížím tomu sobě i tomu, koho miluji. Pokud chci být šťastná, musím v sobě najít dost vnitřní síly to brnění odhodit, své rány vyléčit a vyjít z hradeb ven. Žít. Svobodně. Jen tak můžu milovat a být šťastná…

A tak jsem začala zkoumat cesty, jak to udělat. A nakonec v roce 2014 začala na sobě zkoušet projekt 5 elementů / 50 týdnů /50 způsobů, jak si sami šlapeme absurdně po štěstí…

 

10 týdnů elementu KOV odhazuje 10 závaží, která s sebou vláčíme

  1. Závaží nevděku. Když přijde podzim a začne brát to, co nám už neslouží, ale na čem kolikrát zbytečně lpíme, přijmeme to s vděčnosti, jako když ze sebe ve sprše smýváme nánosy prachu z cest? Nebo se budeme bránit?? A kdy se cítíme silnější – když se bráníme, nebo když se vděčně dokážeme odevzdat očistné moci Života?
  2. Závaží nedostatku moudré bdělosti. Když nedržíme volant svého života bděle ve vlastních rukách, ale jedeme na autopilota a pleteme si provazy s jedovatými hady a fata morgany s něčím cenným, čeho musíme dosáhnout, jak se nám bude žít? Dokážeme v sobě najít v takovém případě vnitřní sílu, když budeme pořád jen narážet na překážky jako náměsíčníci?
  3. Závaží odporu. Jen někdy je náš odpor opravdu legitimní. Většinou se bráníme ze strachu, ať už je ten strach živený představou, že „tohle nezvládneme”, nebo představou, že „tohoto se nikdy dobrovolně nevzdám!” Náš vzdor z naší vnitřní síly užírá nejvíc a nejrychleji.
  4. Závaží strachu z chyb. Jsou chyby, o kterých víme. Ale chybí nám síla se od nich osvobodit. A pak jsou chyby, které na první pohled vypadají jako ctnosti. A i ty nám berou vnitřní sílu. Mnohem víc nám ale bere vnitřní sílu strach ty chyby dělat nebo strach, že někdo přijde na to, že nejsme bezchybní. Ale kdo je??
  5. Závaží nevědomosti. Je to právě nevědomost, kvůli které si pleteme ony pomyslné provazy s hady. A útočíme proti nim, nebo se jim snažíme vyhnout. Je to právě nevědomost, kvůli které bojujeme s domnělými nepřáteli (nebo se před nimi schováváme), ačkoliv našimi nepřáteli vůbec nejsou. Ve svém boji se cítíme tak silní! Ale tahle strategie útok/útěk nesvědčí o naší síle, ale o tom, že se necítíme dost silní v kramflecích. Se silnými protivníky se totiž nebojuje, ale vyjednává se s nimi :-)
  6. Závaží nespokojenosti. Dokud si jenom stěžujeme, vnitřní sílu nevybudujeme. To chce čas a trénink. Klidně můžeme zůstat schovaní za hradbami, ale ten čas je dobré využít k tréninku. Stejně jako trénují bojovníci. A co je potřeba se naučit? Je potřeba dosáhnout postoje Ničeho se nebojím a nic nepotřebuji. Pak budete opravdu silní. Ale bez toho, abyste nahlédli do očí svým démonům strachů, nejistot a závislostí, to bohužel nepůjde. Máte tu odvahu??
  7. Závaží vnitřních démonů. Ano opravdu nastane čas podívat se na ty kostlivce ve skříních. Na ty strašáky, kteří nás děsí v našem domě. Ve chvíli, kdy z nich uděláte bytosti, kterým je třeba pomoci, a přestanete se jich bát, Vaše vnitřní síla ohromně vzroste.
  8. Závaží neopatrnosti. Někdy se podíváme do očí svých vnitřních démonů příliš brzy. Je třeba naučit se následovat svou vlastní intuici. Ne všechno, co je dobré pro jednoho, je dobré i pro Vás :-) Snažíte se být jako ostatní, nebo jste sami za sebe? Dokud jen jdete s proudem, protože to či ono se tak obvykle dělá, komu jste předali svou vnitřní sílu??
  9. Závaží snahy vyhýbat se tomu, co nás bolí. Snaha vyhnout se tomu nepříjemnému je naší běžnou motivací. Někdy stojíme na křižovatce – mám se vydat tou cestou, která přede mě klade velké výzvy, je hodně kamenitá a někdy to fakt bolí? Nebo se mám vydat cestou pohodlnější? Co myslíte, která z nich Vám dá na konci větší pocit vnitřní síly? Pocit, že když jste zvládli tohle, zvládnete už cokoliv?? :-)
  10. Závaží přisypávání soli do bolavých ran. Když zažijeme něco, co se nám nelíbí, všechna ta naše nespokojenost, odpor, boj, snaha ochránit sám sebe před podobnými chybami svými nebo druhých, nám v posledku v ničem nepomůže. Je to naopak jako bychom si jen přisypávali soli do té bolavé rány. Ano, naše nevědomost a nedostatek moudrosti a vděku dělá nakonec všechno mnohem horší. A místo abychom díky tomu, co jsme prožili, vyrostli (a posílili), sráží nás to ještě hlouběji. Bohužel.

 

Ano, to všechno jsou témata, kterými se v rámci projektu STROM ŠTĚSTÍ týden za týdnem během podzimního období elementu KOV prochází.

Prostřednictvím krátkého shrnutí tématu a pomocí motta týdne a pár bodů, kterých je dobré se v průběhu týdne všímat – pak už jen můžete nechat celé téma týdne povstat ve Vašem vlastním životě! (Ano nač zaměříte pozornost, to se manifestuje. Alespoň mně to už léta každý týden funguje dokonale :-) A věřte, že když se začnou dít věci, je dobré vědět, že přesně tak jste to chtěli a že přesně víte, proč se to děje!).

Ke všem elementům existují i ebooky s 10 články na daná témata. I ta Vám mohou případně pomoci orientovat se v tom Jiném neduálním světě nepodmíněného (štěstí, svobody, radosti, jistoty apod.), ve kterém se v tomto projektu začnete pohybovat.

Pokud se ke mě (a ostatním) chcete také přidat, budu jen ráda :-) Každé pondělí můžete čekat nový mail s novým tématem týdne :-)

» CHCI SI VYZKOUŠET PROJEKT STROM ŠTĚSTÍ « 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *