Láska, se kterou neseme svůj kříž

Láska byla hlavním tématem léta. Vzpomínáte? V té době vládne element Oheň – srdce, láska a radost. V létě jsme se učili hledat radost jinde než ve vnějším světě. Učili jsme se milovat nepodmíněně. Na podzim se nám totiž tato schopnost šikne :-) 

láskaMilovat v létě je tak snadné. Teplo a slunce v nás probouzí radost. Dozrávají rudé třešně. Sladké jahody. V létě se opalujeme u vody, jezdíme na dovolené, poznáváme nová místa… a nové lidi. Kolik letních lásek kdo prožil??

Právě v létě máme možnost tu lásku v sobě objevit. A ve chvíli, kdy ji objevíte, už je jen na Vás, jestli se do ní naučíte vstupovat i bez toho léta, tepla, jahod, třešní, dovolené a letních lásek. Jestli pochopíte, že nic z toho ve skutečnosti nepotřebujete.

Poprvé jsem si to uvědomila před více jak 20 lety díky písničce George Michaela – Jesus to a child, kterou napsal, když mu zemřel přítel. Je to krásná píseň, která Vám neustále připomíná, že když jednou lásku poznáte… když jednou poznáte, že OPRAVDU něco takového jako láska existuje, už zůstává ve Vás. Toho druhého fyzicky nepotřebujete, abyste byli plní lásky…

A je to také více jak 20 let díky své cestě do Izraele a Jeruzaléma, kdy mi došlo základní Ježíšovo učení – když svůj kříž nesete s láskou, nese se mnohem lehčeji, než když ho nesete s odporem…

Jenže umíme něco takového vůbec??

 

Podzim Vám dává na vybranou – budete tomu ochlazení vzdorovat, nebo ho přijmete s láskou?

Rok má svá období. A my jsme nedílnou součástí přírody. Rok má jarní období elementu DŘEVO, kdy vše klíčí, roste, zelená a kvete. Symbol svobody a růstu. Letní období elementu OHEŇ, které přináší první plody a teplo. Podzimní období elementu KOV, kdy sklízíme to, co jsme na jaře zasadili a v létě zalévali. Období, kdy stejně jako opadává listí ze stromů, aby se stromy připravily na zimu, i my bychom měli opustit to, co už nepotřebujeme. A pak zimní období elementu VODA, kdy se příroda ztiší a zahalí sněhem. Nastoupí chlad, ve kterém přežíváme jen díky teplu léta a plodům podzimu.

V rámci ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ máme už dary jara a léta za sebou a čeká nás ještě pár týdnů elementu KOV. Pár týdnů, kdy se můžeme naučit vzdávat se toho, co nám neslouží. Abychom v tom zimním období dokázali najít vnitřní jistotu a odvahu vyrazit na jaře tam, kam nás srdce nasměruje :-) Abychom v zimě netrpěli chladem, ale našli vnitřní zdroj tepla a radosti.

Podzim s sebou obvykle přináší spoustu vzdoru. No, kdo by se chtěl vzdávat toho, co měl tak rád?? Kdo by chtěl přijmout to, co se mu nezamlouvá?? Ale někdy si stačí jen uvědomit, že lepší než vzdorovat nadcházející zimě, je koupit si lyže a tu zimu si pořádně užít :-) Však nebude trvat věčně… 

 

Vzdorovali jste uplynulý týden, nebo milovali??

Nedávno jsme na orlím čchi kungu dělali postoj. To stojíte a stojíte (třeba 40 minut).  Zdánlivě se nic neděje. Může to být trochu nuda – tak žádný mail, žádný telefon, žádná hudba do uší. Když jste citliví na energii, můžete toho ale v těle vnímat poměrně hodně. Ostatně to i když nejste – jen se ten vjem často smrskne pouze na vjem bolesti v nohou, v zádech nebo rukou :-)

Náš instruktor se v jedné chvíli zeptal – „Co Vás napadne, když Vám řeknu, že takhle budeme stát až do konce hodiny??” A když vyslechl odpovědi (a ano, byli i tací, kteří si to užívali), zazněla památná věta ve smyslu, že je rozdíl mezi „nevadí” a „mám z toho radost.”

Nevadí je absence vzdoru.

Mám z toho radost jde ale mnohem dál! To je ten pocit, když milujete to, co Vám přijde náročné. To, co je pro Vás výzva. To, čeho se třeba i bojíte.

Jestli jsem minulý týden zvládla moc nevzdorovat, tento týden, přiznávám se, se mi nepodařilo jít ještě o ten kus dál…

 

Rupert Spira i tento týden vládl mým dnům :-)

Dál jsem poslouchala neduální videa Ruperta Spiry, ale hlavně jsem je zpracovávala do spousty článků. Jeho úhel pohledu mi přijde velmi jasný a hlavně velmi nápomocný ten krůček dál udělat. Ne jen jednou, když je to snazší. Ale kdykoliv… proto jsem se rozhodla přiblížit Vám ho podrobněji. Česky totiž ještě žádná z jeho knih nevyšla a na youtube je jen pár jeho otitulkovaných videí.

Odkazy na všechny články (a nejen to) teď najdete pěkně pohromadě na speciální stránce věnované Rupertu Spirovi:

Rupert Spira česky – poznejme uznávaného neduálního učitele i my

Články o tom, proč se tak trápíme. O neduálním pohledu na vztahy a lásku. O tom, že mysl sama nic nechápe. Nebo jak vyléčit sám sebe a osvobodit se z tyranie vlastního Já. Jako mnoho dalších lidí, i Rupert Spira jasně říká, že vzdor nic nezmění. Že tomu, co se nám nelíbí, je třeba se plně otevřít. Jedině to nám pomůže. Nebo si uvědomit, že tu není nikdo, kdo ve skutečnosti trpí. Když po něm začnete sami v sobě pátrat, nikdy ho nenajdete. Zkuste si to :-)

V jednom z videí dokonce zmiňoval vyprávění svého učitele o ženě, která se modlila za protivenství! Není to zvláštní? Obvykle se lidé modlívají za to, aby je Bůh zbavil všeho zlého. Nebo si vizualizují své sny a představují si ten svůj ráj, aby unikli z toho pekla, ve kterém žijí. Když se té ženy ale ptali, proč to dělá, odpověděla prý, že právě v takových chvílích je Bohu nejblíž, protože právě v takových chvílích si na něj vzpomene. A i Rupert Spira říkal, že chvíle, kdy se cítíme špatně, můžeme využít k tomu uvědomit si, kde leží naše štěstí…

A jak jste se měli uplynulý týden Vy? Provázelo nás jím slunce, takže jsme měli ještě chvíli čas nasávat tu radost zvenčí :-) 


Článek je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Jde o shrnutí týdne věnovaného tématu KŘÍŽ, KTERÝ NESEME S LÁSKOU v rámci elementu KOV. Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní sílu, bdělost, odevzdanost a s ní spojenou spokojenost. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. Chcete se do projektu přidat také a každý týden dostávat ten svůj plánovač/motivovač s tématem a mottem týdne a začít sledovat, co to udělá zase pro změnu s Vámi?? No problem :-) Bližší informace najdete na stránce STROM ŠTĚSTÍ 2018 – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno Vás bude tento rok čekat, a přihlaste se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *