Důvěra, nebo naivita?

To zvládneš. Stačí si důvěřovat.

Jak snadné dvě věty. Jak rád jim člověk uvěří. Skočí do té vody – a šup, utopí se. Důvěra totiž někdy hraničí s naivitou. Víra hory přenáší, ale jak poznáme, že je na to naše víra dost silná?

To nedáš. Vždyť se známe.

Věty, které spousta lidí říká. Které spousta lidí slyšela. Není to možné. Nálož negativních zkušeností na zádech. Jak by to teď mohlo být jinak? A do té vody nikdy neskočí. Nikdy se nenaučí plavat. A buď ze strachu nesedne na žádnou loď, nebo sedne – a šup, utopí se. Stačí, když loď ztroskotá.

Není to absurdní?

Na desetidenních kurzech vipassany se vypráví takový příběh o chytrém studovaném člověku, který se plavil na moři, a dal se do řeči s prostým námořníkem.

Profesor se ho ptal: „Studoval jsi někdy geologii? Oceánologii? Meteorologii?

A starý muž odpovídal: „Kdepak, profesore, nic z toho jsem nestudoval.”

Profesor na to pokýval hlavou: „Taková škoda. Promarnil si tak 3/4 svého života.

Ale jednoho dne starý námořník přiběhl a volal: „Profesore, profesore, studoval jste někdy plavologii??

Nic takového, ”odpověděl profesor.

Tak pak jste promarnil celý svůj život! Potápíme se!

Slepá důvěra je naivní důvěra. Důvěra, která nás jednoho dne pouze zraní. Ne-li zabije. Ale ani nedůvěra a strach nám v životě dvakrát nepomůže. Důvěra je dána silou, kterou sami v sobě objevíme. Je dána cestou, kterou jsme ušli a která nám říká, že i když je řeka hluboká, umíme již nejspíš dost na to, abychom ji přeplavali. Zvládáme již nejspíš dost na to, abychom zvládli snést peřeje. Anebo chyby, touhy a strachy druhých lidí. Jen si troufnout.

 


Právě jste dočetli čtyřicátou čtvrtou část série DEVATENÁCTKA (kniha našeho života) o 50 absurdních způsobech, jak si šlapeme po štěstí. Tentokrát na téma CHÁPETE DŮVĚRU SPRÁVNĚ? elementu VODA. Série, která vychází z ročního online projektu (zdarma) STROM ŠTĚSTÍ, bude mít celkem 50 dílů. 

Pokud vám ještě absurdní hříčky do mailu nechodí, napište si o ně (zdarma):

>> Úvod a předchozí absurdní hříčky si stáhněte ZDARMA zde <<

(další absurdity Vám pak přijdou automaticky)

 

Pokud jste o něčem z článku ještě neslyšeli, tady máte první nálož inspirace:

Výjimečně se můžete podívat i na jeden ze článků elementu VODA v ebookuObejměte v sobě to malé vystrašené dítě“ :-) tom, jak nahlížet pod povrch dění, a rozumět jazyku, kterým s námi Život komunikuje – Chápete důvěru správně?

Těším se na další online setkání příští týden!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *