Mám za sebou jeden z nejzajímavějších a nejsilnějších týdnů, co jsem za dlouhou dobu zažila. Týden instruktorského kurzu čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě. Čchi kung znáte??
Existuje spousta druhů čchi kungu, možná znáte 8 brokátů?? Orel v hnízdě je hodně jiný – jde nejen o sestavu pohybů, ale naučí vás i načerpat energii, zklidnit mysl, nebo přepnout se z negativního stavu mysli do toho pozitivnějšího. Těch praxí, které instruktor musí umět cvičit, ale i učit, je spousta. (Ze skript jednotlivých praxí i tipů pro to, jak je nejlépe učit, už je docela pěkná kupička.)
Instruktorů je čím dál víc, takže nakonec dnes už není problém si nějakého někde najít. Zapátrejte. :-) A bude jich už v listopadu o dobrou dvacítku víc. :-)
A partička to byla/je úžasná. (Ještě jsme neskončili.) Sobotní oslava narozenin dvou účastnic za zvuků kytary a zpěvu (a někdy i divokého tance) stála rozhodně za to. Ano, i ti, kteří cvičí čchi kung, jsou docela normální lidi. :-)
Jen se už přes rok intenzivně zabývají tím, jak mít víc energie, jak se uvolnit a být v životě spokojenější.
A posledních pár dní na instruktorském kurzu jsme prozkoumávali hodně do hloubky i naše tělo.
- A musím říct, že já osobně jsem zjistila, že třeba moc nefungují malíčky na nohách. :-)
- Zažila jsem, jak se vám najednou uvolní hrudník a vám se mnohem lépe dýchá. Někdy netušíme, jak
- Dozvěděli jsme se, že nohy nám začínají v břiše!
A spoustu dalších úžasných věcí…
Jestli jste ještě nikdy nezkusili poznat své tělo víc, vřele doporučuji. Dřív, než vás začne někde něco bolet, protože nějakou část těla nevědomky přetěžujete. A že snad všichni lidé se ke svému tělu nechovají právě ohleduplně… a to i ti (možná hlavně ti??), kteří cvičí, běhají apod.
Před 3 lety jsem byla na Dornově metodě (napsala jsem o tom tenkrát článek Aby to nebolelo) … už tam jsme s paní řešili má chodidla i páteř. A to mě nic nebolí. Zatím.
Vřele doporučuji, stejně jako SM systém, který vám pomůže postavit své tělo konečně zase tak, jak bylo od přírody vystavěno. To jen my ho nutíme dlouho sedět a málo se hýbat.
Tak mě tam napadá… když to takto půjde dál, jaký rozsah pohybu vlastně budou lidé mít, když už spoustu jeho úžasných schopností ani nevyužívají?? (Stačí se vozit spíš autem než chodit, nebo popojíždět v kanceláři na kolečkové židli spíš než natáhnout za sebe ruku a vzít si, co potřebujete.)
Možná vám přijde zvláštní, že jsme se na čchi kungu zabývali i svými těly a ne pouze energií (čchi) a nejrůznějšími energetickými praxemi nebo spirituálními praxemi. Vím, že spousta víkendových pobytů bývá často v duchu uvolňování minulých traumat a rozvíjení mužských nebo ženských energií. Orlí čchi kung na to jde jinak… tak, že se naučíte, že žádné takové víkendové pobyty nakonec už nepotřebujete. :-)
Naučíte se, jak zacházet se svým tělem, energií i myslí v běžném životě. Jak se říká – nakonec existují jen dva druhy čchi kung – ten dobrý (kdy si svou čchi chráníte a probouzíte) a ten špatný (kdy svou čchi plýtváte a blokujete).
Jste zvyklí vnímat své tělo? Do hloubky? Protahovat ho? Otevírat v něm prostor, aby se mu dobře dýchalo a bylo dobře vyživované (když už ho zásobujete dobrou stravou)? Uvolňovat ho, abyste se cítili lehcí a živí a ne těžcí a těžkopádní a utahaní? Jste vůči svému tělu vnímaví a laskaví, nebo si ho neumíte dostatečně užít a nutíte ho do pohybů a výkonů, které mu nedělají dobře?? Ano, dokud jsme mladí, můžeme jet na dobrou genetiku. Ale čím starší jsme, tím víc je naše pohyblivost v našich vlastních rukách.