Bude to víc o strachu, či o odvaze?

Trápení nespočívá v bolesti, ale ve snaze jí utéct.

Největším štěstím je nebát se negativních emocí a zkušeností. Jakékoliv jiné štěstí je prchavé a povrchní. 

To jsou 4 věty, které jsem teď objevila, když jsem pročítala shrnutí svých zážitků a zkušeností z minulých zimních let. Už pondělí startuje v mém ročním projektu období elementu VODA (mimochodem, také se můžete přidat...) a protože to bývá jedno z nejsilnějších období roku, zalistovala jsem ve svých zápiscích.

Protože kdo by chtěl opakovat stejné lekce? Kdo by chtěl oprašovat už jednou poznané? To, co někde zapadlo, i když to třeba ještě loni, nebo předloni, nebo předpředloni silně rezonovalo??

Chceme se točit v kruhu, nebo se chceme od toho, co už jsme zažili a pochopili odrazit ještě dál (či hlouběji)??

 • Jestli sami ještě nemáte svá shrnutí týdnů či ročních elementů a toho, co vám do života umí přinést (a přinášejí), co vám v tom brání?? Je to rozhodně užitečná věc, jak se brzy budete moci dočíst.
 • A pokud je máte a už svůj život prožíváte bděleji a vědoměji a ve větším kontaktu se Životem a jeho poselstvími, možná pro vás bude zajímavé vnímat vše ještě z neduálního úhlu pohledu. Bývá dost neortodoxní, překvapivý a může vám otevřít ještě úplně jiné obzory. :-)

NALADIT SE NA ENERGII ZIMY

Je to už pár let, co mi přišlo jako dobrý nápad nejít proti energii daného ročního období, ale naladit se na něj a rozvíjet to, k čemu nabízí prostor a čas.

Inspirace přišla z čínské filozofie a taoismu. Ta rozděluje celý rok na 5 ročních období, kterým přiřazuje 5 základních elementů. Jaro, léto, pozdní léto, podzim a zima tak najednou nejsou prostě jen ročními obdobími, ale nesou v sobě komplexní soubor vlivů, které můžeme také vnímat – mimo jiné i na naše vnitřní orgány a na naše emoční naladění. S každým elementem je spojená i barva a zvuk (vibrace daného elementu) či směr. S těmito prvky pak pracuje například feng shui. 

Tím základním cílem je pak nestát v cestě přirozeným cyklům – tomu, jak se energie proměňují, rostou, harmonizují se či se zklidňují a stahují dovnitř. Není v souladu s přirozenými cykly zavřít se v létě doma a smutnit. A naopak v zimě běhat venku v krátkém tričku. Ať vám guru otužování říkají, co chtějí. :-) (Ano, být odolní se v zimě hodí, ale všeho moc škodí. Zlatou střední cestu určitě také znáte.)

5 elementů

Zimní období je naopak tím nejlepším obdobím, kdy si dopřát odpočinek.

Příroda sama k němu přece svým vegetačním klidem, který je mírnému zeměpisnému pásmu vlastní, přímo nabádá! Je také tím nejlepším obdobím, kdy v sobě probudit sílu vnitřní důvěry. Že opět přijde jaro a teplo, i když teď to vypadá, že ta zima, mráz a ponurost (případně i v našem vnitřním naladění) snad nikdy neskončí.

Je obdobím, kdy v sobě můžeme najít zdroj odvahy překonávat taková náročná období. Natolik náročná, že nás v nich (z historického hlediska) mohla čekat i smrt. Smrt umrznutím a hladem.


Element VODA je navíc zdrojem, ze kterého na jaře raší nový život. Místo, do kterého se všechno vrací. Je to místo, kde můžete objevit podstatu svého strachu, který je zcela oprávněný, léčit ho a nalézt pak vnitřní jistotu. Stačí se na život začít dívat jinak. Vidět, že to, čeho se tak bojíme, je jen iluze. Že nemusíme trpět a manipulovat druhými ve snaze žít příjemnější život. Zde můžete zjistit, že pod vaším trápením se skrývá klid, propojení a důvěra.


 

CO VŠECHNO VÁM ELEMENT VODA MŮŽE VNÉST DO ŽIVOTA?

Kdo ví??

To je hodně individuální – ve chvíli, kdy začnete Životu předkládat svá témata, začne s vámi komunikovat. Jen si toho všimnout.

Začne vám předkládat situace, ve kterých se ukáže, jak dané téma vnímáte a prožíváte. A máte vždy celý týden (i více) možnost přeskočit na jinou kolej, když zjistíte, že ty koleje, po kterých obvykle jedete, když podobné situace řešíte, vám vlastně vůbec nesvědčí. Že ve vás neprobouzejí onu vnitřní důvěru, jistotu a odvahu. Že vás zmáhá strach a vy nevíte proč a co s ním.

Mně se často stává, že už jen samo vědomí, že tento týden je tématem XY, mi pomáhá, když se ono XY v mém životě objeví. Najednou to není nevítaný společník. Najednou je to pobídka ke změně nebo nějakému hlubšímu poznání. Najednou se musím smát tomu, jak to se mnou Život hraje (a já s ním), místo toho, abych se trápila, že je zase něco jinak, než bych si představovala. A to je vždycky ohromná úleva!

 

Témata týdne vám mohou odhalit to, co potřebujete vědět:

 • Jak moc jste či nejste VYTRVALÍ (a proč je to vlastně důležitější než jen pevná vůle.) A jak na to.

 • Zda je váš STRACH OPRÁVNĚNÝ. (Protože někdy máte plné právo se bát a je dobré vědět, proč vlastně.)

 • Co je PODSTATA VAŠEHO STRACHU? Kde je ten kořen, na který je potřeba se v prvé řadě zaměřit?

 • Kde je váš ZDROJ SÍLY. (Případně, proč ho nevyužíváte.)

 • Jaký je váš vztah k NEGATIVNÍM EMOCEM a co vlastně s nimi.

 • Co je vaší KOTVOU v tom rozbouřeném moři emocí a myšlenek?

 • V čem spočívá vaše TRAUMA (a každý nějaké, byť drobné, máme) a jak je možné ho léčit.

 • Do jaké míry se chováte jako MANIPULÁTOR, i když byste to do sebe nikdy neřekli. A proč vlastně.

 • Zda vůbec CHÁPETE DŮVĚRU SPRÁVNĚ? Protože někdy nám pak důvěra zcela chybí, nebo si naopak pleteme důvěru s naivitou. A otázka opět zní – víte, jak na tom jste vy??

 • Do jaké míry si uvědomujete, že NEJSTE NA NIC SAMI, ale že jsme propojení a vždy můžete najít oporu a pomoc, když potřebujete.

 

CO DALY TÝDNY ELEMENTU VODA ZA TY ROKY MNĚ??

Možná je to pro vás zatím jen teorie, pod kterou si nedokážete nic konkrétního představit. Pojďte se tedy podívat, co všechno se může vlastně dít a co všechno se člověk může během těchto 10 týdnů prožít a naučit se. Ale jak říkám, každý máme svůj příběh. A ten váš, který jen čeká, až ho začnete také psát, na vás teprve čeká.

Sama procházím tématy týdne již osmým rokem. Někdy jsem psala pouze shrnutí týdnů, někdy i shrnutí celého desetitýdenní. Některá shrnutí jsou na webu jako celek (to z roku 2018). Některá témata jsem zpracovávala do absurdních hříček DEVATENÁCTKY (v roce 2019). Některá do ebooku elementů (v roce 2017). Některá do příběhové DVACÍTKY (v roce 2020). Některá jsou prostě jen rozeseta na starém blogu Žít je umění.

Těch postřehů a zkušeností je tedy spousta! Vyberu tedy jen ty pro mě ze zpětného pohledu nejdůležitější.

 • Myšlenku, ke které se letos po 3 letech opět vrátím. A právě proto se na letošní element VODA tak těším. Protože mi poskytne rámec, ve kterém pro mě bude jednodušší být vytrvalá. O jakou myšlenku jde? „Nedovolím nikomu a ničemu aby mi vzal ranní meditaci!” Předchozí týden totiž pro mě přinesl impulz, o který bych nerada přišla.

 • Seznámení s Clemensem Kuby a jeho knihou Mental Healing. S mužem, který chodí, ač by podle rentgenu neměl. S mužem, který k léčení využívá sílu psaného textu! Nebo s knihou Petera Levina Probouzení tygra o léčbě traumatu.

 • Připomenutí, že tam, kde stojíme na křižovatce, a nevíme, kudy jít, existují i skryté třetí cesty. Jen si říct spolu s Kurzem zázraků: Ze všeho nejvíc si přeju vidět jinak!” Není nad to, když vám přijde do cesty takováto pobídka ve chvíli, kdy to fakt potřebujete slyšet!

 • Kurz zázraků mi přinesl o dva roky později i další důležitý slogan. Ten týkající se útočných myšlenek, které se nám točí hlavou. A které z nás nakonec jen dělají zranitelné bytosti, které musí žít v neustálém obranném nastavení. A nemohou důvěřovat a uvolnit se.

 • Další oporou mi byl v roce 2018 opět Depeche Mode a jejich písně (jak to už od začátků mého putování za spokojeným životem umí). Tehdy jsem zdroj síly našla ve verších o duchu lásky a o ohni, který stále uvnitř plane. I to je potřeba slyšet, když procházíte chladným zimním obdobím.

 • Uvědomění, že nemusím trpět, protože to beztak nikomu nepomůže. Ani jako poselství, že jsme všichni na stejné lodi. Nakonec je prostě jen o dalšího trpícího člověka na této Zemi víc a většina si beztak myslí, že zodpovědnost za utrpení druhých nemá žádnou. Toto uvědomění mi tehdy velmi ulevilo!

 • Seznámení s videi Ruperta Spiry, mého oblíbeného neduálního učitele, o příčině utrpení a o dvou způsobech, jak se trápit přestat. Ty jsem před časem dokonce zpracovala do lekcí angličtiny na svém angličtinářském webu. :-)

 • Asi největším traumatem pro mě vždy bylo samotné narození do světa, který mi přijde krutý. A bylo to v roce 2020, kdy jsem si díky elementu VODA a moci fraktálů uvědomila, že sem patřím. Stoprocentně. Že jsem součástí této Země a toho, jak to tady chodí. Že nejsem nijak oddělená duše, která tu trpí a která sem nepatří. To pro mě bylo ohromně silné poznání.

 • V roce 2017 mi zase element VODA přinesl poznání, že je to právě poté, co jsme byli mnohokrát odmítnuti (a ani peníze nám nepomohli) a skončili jsme v chlévě, kdy se může zrodit zázrak. Podobně jako v příběhu o Marii, Josefovi a Ježíškovi na cestě do Betléma. Nebojme se tedy odmítnutí a neodmítejme dary, i když ten obal tedy nic moc. :-)

Je toho dost, že? A to jsou jen ty nejdůležitější události, zkušenosti a poznání za uplynulých 8 let. Ty, na které nechci zapomenout. Nebo ty, ke kterým se často vracím a stavím na nich. 

 

CO ASI PŘINESOU LETOŠNÍ VODY??

Nechám se překvapit. Vždy je to překvapení.

Jen vím, že se bude hrát opět o vytrvalost. Cítím to v kostech (i ty jsou přece spojené s elementem VODA.)

S traumaty, strachy a negativními emocemi s nimi spojenými, jsem se za uplynulé léta učila pracovat. A nejen v zimním období. Jsou to celkem základní věci, ke kterým lze přistupovat z různých úhlů pohledů. A ty se pak spojí do jednoho mohutného proudu, který nás umí přes tyto náročné chvíle pronést.

A tak mám dojem, že půjde hlavně o vytrvalost v tom opravdu využívat všechny ty nástroje, které už mám. A které mi poskytují onu kotvu v rozbouřeném moři. O důvěru v proud této vody. O sebedůvěru. A zároveň o vědomí, že nejsme na nic sami, a že se vždy máme oč nebo o koho opřít, když potřebujeme. Jak už jsem to tolikrát zažila! Už nebude nutné se rochnit v těch emocích a myšlenkách, jak jsem často říkávala.

Tak uvidíme.

Zdá se, že to bude letos naposledy, kdy ročním projektem STROM ŠTĚSTÍ budu procházet. A tedy i naposledy, kdy ho budu pro všechny otevírat. Protože už mě to táhne jinam a mám pocit, že tento projekt mi už dal to, proč jsem s ním před lety začala. Přístup k nepodmíněnému štěstí. Stačí chtít a sáhnout si po něm. Ale uvidíme. Ještě mě čeká 10 týdnů a zcela jistě zajímavé výzvy.

nedualita

Pokud se chcete ke mně přidat, budu jen ráda!

Celých 10 týdnů vám je projekt k dispozici – včetně pondělních emailů, všech doplňkových materiálů i ebooku elementu VODA s bližšími informacemi ke všem 10 tématům. A včetně ebooku absurdních hříček DEVATENÁCTKA.

Proč si dělat ze života peklo, když se nad tím vším můžeme i pousmát?? A navíc se mnou můžete během těch 10 týdnů své zážitky nebo otázky konzultovat a čerpat z mých mnohaletých zkušeností z neduálního světa.

Cena celých 10 týdnů včetně všech materiálů je pouze 1000 Kč.

Příští rok buď projekt nebudu otevírat vůbec, nebo se cena minimálně ztrojnásobí. Však uznejte – může vám to dát víc než jednu jedinou konzultaci, která obvykle takovou cenu stojí. Závisí jen na vás, jak moc se do této objevné hry ponoříte a kolik toho objevíte. 

⇓ ⇓ ⇓

 CHCI SE PŘIDAT K TOBĚ

(Uzávěrka přihlášek je již 7.11. v 12.00!)

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *