Aby to nebolelo – SM systém :-) (A Dornova metoda)

SM systém nemá se sadomasochismem nic společného :-) (On spíš člověka zaskočí, než by vysloveně bolel). SM systém znamená „stabilizační mobilizace”. A je to způsob, jak dostat tělo tam, kde má být. Aby Vás jednou nebolelo. Myslím, že v rámci tématu PROČIŠTĚNÍ TĚLA, je ideální právě o SM systému psát. A také o Dornově metodě. 

A rozhodně všem doporučuju si minimálně jednou na SM systém a dornovku dojít.

Když učívám čchi kung vidám to pořád dokola – jak špatně lidi stojí. Jak nepohodlný je jim tzv. přirozený postoj. Je to zvláštní, že ani takové základní věci jako stát, sedět, chodit a používat vlastní hlavu neumíme. Co jsme se to celé ty roky učili??? Hlavu máme zanesenou myšlenkami, které jsou nám k ničemu, a tělo zničené :-(

Někdo víc, někdo míň.

Osobně bych řekla, že já tedy míň :-) A vidíte – když jsem na SM systém dorazila s podezřením, že něco není v pořádku, protože to při meditacích a postojích cítím, paní prohlásila, že se tedy diví, že jsem to cítila, ale že mám pravdu. 

Našla mi pak spoustu věcí a hopem mě poslala na Dornovu metodu, aby mi tam paní na kostře porovnala to, co je potřeba porovnat. Tam jsem se dozvěděla o své kostře dalších pár nehezkých věcí :-) A dostala spoustu rad a cvičení, jak si tělo neničit a jak mu pomoct dostat se zpět do té správné formy. 

 

Dobré je přijít dřív, než to začne bolet

Já vím, že nemáme čas. Pořád musíme pracovat. Dělat něco pro někoho, abychom za to dostali peníze. Když jich máme i po zaplacení všech povinných plateb dost, tak je obvykle dáme za jídlo, nějakou tu zábavu a možná občas nějaké cvičení, masáže, wellness, výlety apod.

Je absurdní, že pro všechnu tu práci často nemáme čas na to nejdůležitější – alespoň se seznámit s tím, jak na tom jsme. A to dřív, než nám to tělo začne říkat samo nejrůznějšími zdravotními problémy.

Jako malá jsem hodně sportovala a tančila. Mám nějaké vnímání těla. Ale pořád se to nedá srovnat s tím, jak tělo vnímám při čchi kungu nebo díky čchi kungu. Čím je člověk starší a čím víc se díky těm letům školní docházky a následnému pracovnímu zapřažení stáhl do své hlavy a svých myšlenek, tím míň vnímá svoje tělo a všechny ty drobné signály, které mu vysílá. Ještě předtím, než začne opravdu bolet.

Když vnímáte vlastní tělo, můžete zabránit tomu, abyste celý den byli ve stresu, který se odráží ve Vašem těle a je o to silnější. Není snadné vyrovnat ten tlak našich myšlenek a emocí. Je ale rozhodně snadnější nenechat si ho zavléct až do těla. Stačí být schopen si uvědomit, kdy se i Vaše tělo dostává do napětí a stresu.

A díky lepšímu vnímání svého těla můžete zjistit, že s ním není něco v pořádku. Díky péči, kterou svému tělu a sami sobě věnujete, můžete najít důvod, proč zajít k nějakému odborníkovi na držení těla, postavení páteře a svalů dřív, než se Vám tělo zkroutí někam, odkud to půjde hůř zpět… a odkud pak už vede jen cesta k bolestem, operacím, práškům apod. Nic lákavého, že??

 

Když cvičím, tak je to v poho, ne?

Když cvičíte, Vaše srdce, Vaše plíce i Vaše svaly mají rozhodně větší radost, než když jen sedíte doma nebo v autě a máte minimum pohybu. Naše tělo prý na takový životní styl není nastavené a nic hezkého Vás od něj 100 % nečeká, když mu ten pohyb nedopřejete. Jakýkoliv. Alespoň ta procházka. Ideálně co nejvíc pohybu. Ještě víc, než si myslíte :-) Tím sílu a dlouhodobost problémů zmírníte.

Když budete mít štěstí, umřete v tom autě dřív, než Vás Vaše tělo začne trestat za to, že v něm tak moc sedíte…. 

Ale i pohybem si můžete bohužel ublížit, pokud Váš pohyb nevychází ze zdravé základny.

To jest pokud jen běháte, hrajete tenis, chodíte do posilovny, plavete apod. bez toho, aniž byste cvičili tak, abyste měli v pořádku svaly i kostru. Kostru v tom stavu, v jakém by měla přirozeně být. A svaly v takovém stavu, v jakém by měly být, aby udržely kostru. Co to znamená? Svaly stabilizují kostru do určité polohy – a k tomu potřebujeme dost silné svaly a dost protažené svaly. Jenže otázka zní, kolik z nás to má…

Ve chvíli, kdy začnete víc sportovat a víc se hýbat, aniž byste posilovali, co je třeba, a hlavně protahovali, co je třeba protáhnout, děláte svému tělu medvědí službu. Přetěžujete svaly, šlachy i kosti. A můžete si nakonec ublížit. Podobně jako můj manžel. Ten si z fotbalu odnesl urvanou achilovku. Nebo jeden můj student, bývalý profesionální fotbalista, který si zase uhnal únavovou zlomeninu.

 

Týden těla

Jak už to tak v rámci projektu STROM ŠTĚSTÍ bývá, téma se projevilo… tento týden jsem byla na své třetí lekci SM systému a znovu jsem s údivem zjistila, které pidi svalečky mám kde pokrácené (o kterých jsem nevěděla). I po půlhodině cvičení mě obvykle bolí celé tělo :-)

A dostala jsem se i na tu dornovku, protože naštěstí se někdo odhlásil a já mohla zrušit jednu výuku, abych tam mohla jít. Strávila jsem tam hodinu a půl a bylo to velmi poučné a chvílemi i docela bolestivé. Jednou jsem taky dostala paní do úžasu nad pro ni nepochopitelným problémem mého těla, který objevila… prý holt jsme každý individualita :-) Jako malá mám za sebou pár vyvrknutých kotníků a pár pádů z koně. Jednou na záda, kdy jsem si i vyrazila dech. Holt asi budu muset vzít k paní i vlastní dceru, protože i ta už má pád z koně za sebou (naštěstí jí touha po jízdě na koni přešla a nejde v mých jezdeckých stopách).

 

Nebyl to pro mě ale jen týden těla

Byl to celkově hodně bolestivý a hodně náročný týden. Týden pocitu, že se po mě chce, abych jednala proti svému svědomí, a mě to šíleně deptalo. Bránila jsem se. Nejspíš se to někomu možná zdálo přehnané, ale já za své svědomí fakt nemůžu :-)))))

Tu největší krizi (krizi pro mě nezvyklého rozsahu) se mi ale podařilo naštěstí zažehnat a mně se nejen ohromně ulevilo, ale otevřelo mi to bránu někam, kam se mi dlouho nedařilo vstoupit. Tak snad už nyní konečně?? Někdy člověk musí dojít na samotnou hranici té hluboké jámy, aby si uvědomil, že stačí krok a zřítí se někam, kde být nechce. A že je nejvyšší čas zamířit jiným směrem a kolem té jámy se pořád nemotat a nenamlouvat si, že tam není.

Je to jako s tou bolestí. Není snadné začít se o sebe starat ještě ve chvílích, kdy nám nedopadne na záda první rána bičem života. Je pro nás jednodušší si namlouvat, že z toho nějak vyklouzneme. Ale nevyklouzneme.

Máme na výběr a je na nás se rozhodnout – chceme trpět (protože dříve nebo později fakt budeme), nebo to chceme mít jinak?? Co Vy na to??


Článek je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Jde o shrnutí týdne věnovaného témat PROČIŠTĚNÍ TĚLA v rámci elementu ZEMĚ. Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní sílu, bdělost, odevzdanost a s ní spojenou spokojenost. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. Chcete se do projektu přidat také a každý týden dostávat ten svůj plánovač/motivovač s tématem a mottem týdne a začít sledovat, co to udělá zase pro změnu s Vámi?? No problem :-) Bližší informace najdete na stránce STROM ŠTĚSTÍ 2018 – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno Vás bude tento rok čekat, a přihlaste se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *