Jako dítě vyrůstající za ostnatými dráty jsem si usmyslela, že budu cestovat po světě. Bláznivé, že? Ale tenhle sen se mi splnil (a dokonce mi za to zaplatili), podobně jako se mohou splnit ty vaše, když budete podobně zabejčení jako já. :-) Zjevně jsem velmi toužila mít svobodu a žít si po svém navzdory všemu a všem.
Ale zjistila jsem, že bez té vnitřní svobody není šance si ono „budu žít, jak chci” vychutnat. Že i když je velmi důležité nenechat si vzít tu vnější svobodu říkat, co chceme, jezdit, kam chceme, nebo oblékat si, co chceme, kterou jsme si historicky vybojovali, bez té vnitřní jsme jak orel, který se svobodně rozhodl žít jako slepice.
Co jsem za uplynulých více jak 20 let o vnitřní svobodě zjistila či napsala, jsem stručně shrnula v následujících 10 bodech. Třeba mezi nimi najdete ten svůj důvod, proč nerozvíjet jen svobodu autonomie (tohle chci), ale nezapomínat ani na tuto svobodu nezávislosti (tohle mě netrápí).
Kde všude ztrácíme vlastní svobodu?
- Jsme slepí. A dokud slepí zůstaneme, plně svobodní nebudeme.
- A protože jsme slepí, jsme slepí i k tomu, jaké vnitřní impulzy nás pohánějí. A tak nemáme šanci vnímat, že i ty, které se nám zdají svobodné, kupodivu svobodné vůbec nejsou.
- Z toho důvodu pak jednáme ze svých omezení a ne ze svého potenciálu, vůči kterému jsme také slepí. A plody takových rozhodnutí nás pak musí zákonitě zklamat. Jakkoliv nás mohou motivovat nakonec prohlédnout.
- Dusí nás to, co si necháváme zvenku i zevnitř líbit. Nemáme to ale zapotřebí. Ani není potřeba pořád něco řešit. Stačí (od)pustit. Řešení pak přijde.
- Jsme svázaní všemi svými „až”, za kterými se ženeme. Tak moc pospícháme, za svými sny a cíli, že si možná ani nevšimneme, jaké to „až” nakonec vlastně bylo.
- Naše vnímání omezuje všechno to, co od života, druhých lidí i sami od sebe očekáváme. Místo krásy neočekávaného, prostoru neomezených možností, pak vidíme jen děsivou jámu nejistoty. Nic najednou není, jak jsme si představovali a plánovali, a nevíme, co bude dál.
- Když se život neřídí dle našich očekávání, náš úhel pohledu se často zúží na vzdor a snahu dosáhnout svého. Ve své slepotě si ani nevšimneme si, že to může být nakonec jen sysifovské úsilí. A to všechno navíc jen kvůli pouhé atrapě štěstí.
- Dokud je náš život jen kličkováním mezi temnými propastmi, těmi jámami nejistot, skutečnou svobodu nemáme šanci poznat. Najdeme ji ve chvíli, kdy si troufneme se zastavit a do té jámy pohlédnout. A osvobodit se od vší té nejistoty v nás. Od strachu a touhy tu jámu nejistoty nějak zaházet. Nevidět a neslyšet to, před čím zmateně utíkáme. A místo toho se začneme postupně ladit na jiné, jemnější vnímání.
- Pak se nám otevře barevnější svět, kde to, co obvykle stojí proti sobě, se paradoxně prolne v jedno a promění. Strach se změní ve vzrušení , utrpení v příležitost najít to nezničitelné v nás. To opravdu svobodné. My již nemusíme bojovat za své pravdy. Nebo rozpolceně přemýšlet, zda udělat to, či ono. Zjistíme, že to jediné, co má smysl chtít, je chtít nechtít. Otevřeně být. A dělat nedělání. Wu-wei.
- Je užitečné si uvědomit, v jakém vězení kvůli své slepotě žijeme, že? Do jaké míry si myslíme, že ve vězení budeme svobodní, „až”. A dokonce si i myslíme, že nás to vězení chrání a čím honosnější je, tím lépe. Ale je to pořád jen vězení.
Co pro svou svobodu udělat?
Pokud použijeme oblíbený příměr ptáka v otevřené kleci, pak to chce si hlavně uvědomit, kdo jsme, kde jsme, co všechno umíme a jaké máme možnosti. V tom všem jsme slepí jako štěnata. A to i spousta těch, kteří si myslí, že už prohlédli. :-) Obvykle je to celý proces drobných krůčků. Jako učit se cizí jazyk. I tady se pravidelně učíte nová slovíčka a pravidla (tj. učíte se myslet jinak). A hlavně – každý den je třeba je používat.
Proč neudělat pro to nejdůležitější v našem život – pro pocit štěstí – něco podobného??
To jsem si řekla před přibližně 6 lety a vymyslela jsem si původně sama pro sebe jednoduchý roční projekt o 50 způsobech, jak si absurdně šlapeme po štěstí. Dnes se tento projekt nazývá STROM ŠTĚSTÍ. Je inspirovaný 5 elementy čínské filozofie, jen je neharmonizuje stravou apod., ale přímo na úrovni mysli a emocí. 10 bodů výše je výcuc 10 jarních krůčků elementem DŘEVO. Ano, to je ta energie, díky které rostliny na jaře pučí a rostou. Která kořeny trhá asfalt. :-) Ono vězení v nás.
Projekt je otevřený ZDARMA všem, kdo si ten jazyk štěstí také chtějí týden za týdnem osvojovat. Vstoupit můžete kdykoliv. 18.5. 2020 ale vstoupíme do desetitýdenního období elementu OHEŇ, takže ideální čas je TEĎ. :-) Pokud vás zajímá, jak v sobě rozdmýchat radost, i kdyby trakaře padaly, jak si nenechat vzít láskyplné vztahy, ať vás druzí sebevíc zranili, projekt je tu pro vás. :-) Více informací a registraci najdete zde:
STROM ŠTĚSTÍ – čas na opravdovou změnu od kořenů
Desetitýdenní speciální program o svobodné radosti, nezávisející na okolnostech, pro vás není to pravé ořechové? Mám tu ještě jinou možnost, jak nahlédnout do neduálního Jiného světa, kde je spousta věcí jinak, než je znáte. Zkuste PDF Jiný svět (V čem je Jiný svět tak jiný?) :-) Neztratíte tak s Jiným světem kontakt ve chvíli, kdy opustíte tuto stránku. Byla by to škoda, skrývá toho hodně…