První část článku přibližující neduální obsah knihy W. Ablasse „Nic nedělat a všeho dosáhnout“ najdete ZDE. Dočtete se tam něco o nedualitě, nebo o iluzích, o které je fajn přijít. V tomto článku bude řeč o agapé (lásce) a v čem spočívá Ablassova „nikam nevedoucí metoda“.

Osobně si všímám, jak moc je všude sháňka po praktických metodách, jak dosáhnout toho či onoho. I sama občas píšu články à la 10x jak :-) V komentářích se pak často objevují díky za něco tak jednoduchého a praktického.

Problém bohužel je, že jednoduchá a praktická řešení fungují jen tak dlouho, dokud se neobjeví jiný problém, na který začneme hledat další jednoduché a praktické řešení. Je to, jako když nám pod rukama bují další a další problémy, sotva jsme jedny zdárně vyřešily. Pořád dokola.

Přitom by stačilo vytrhnout celou tu rozbujelou rostlinku přímo u kořene.

Jenže jak na to?

 

Nedualita a agapé (láska)

O síle lásky se mluví často. Nicméně většinou neslyšíte, že ona známá nepodmíněná láska je ve své podstatě láska, která patří do toho jiného, neduálního světa. Ale jak by to mohlo být jinak? Vždyť podmínky jsou to, co by lásce jinak stálo v cestě. Nepodmíněná láska ale zjevně nemá žádný protiklad. Ani strach. Ani nenávist.

O nepodmíněné lásce se mluví často. Je to jakýsi ideál, vrchol našich tužeb. Někteří lidé tvrdí, že je naivní v ní věřit. A hlavně se většinou nemluví o tom, kde ji vůbec najít. To proto, že o nedualitě se zatím ještě moc nepíše. Minimálně v našich luzích a hájích.

A tak můžete narazit na spoustu krásných rad, ale v praxi jsou nakonec neproveditelné, protože nám chybí ten základní klíč k tomu, jak na to.

Většinou se totiž jen snažíme dostat z mínusu do plusu.

Jenže v duálním světě je tato proměna mínusů do plusů (a samozřejmě také plusů zase do mínusů) beztak nevyhnutelná. A nakonec tedy vlastně nic neřeší.

Podle Ablasse si můžeme ten neduální svět představit jako vrchol trojúhelníku. Jeho spodní strana má pak ony vrcholy plus a mínus.

Neduálního vědomí ale nelze dosáhnout. Je totiž naší podstatou, na kterou jsme již dávno zapomněli. Neduální vědomí nakonec ani neničí duální vědomí a neničí ani Ego. Jen podle Ablasse vnáší soulad.

Neduální vědomí také podle Ablasse vypudí pošetilou víru, že je třeba dosahovat nějakých cílů, aby se z nás stal řádný úspěšný člověk. W. Ablass ve své knížce píše, že lidé většinou lásku využívají jako nástroj k tomu něco získat. Tato metoda pracuje se zvyšováním vibrací. O tom jste již jistě slyšeli. Se zvyšováním vibrací k sobě člověk přitahuje nejrůznější pozitivní změny. Ale to je pouze dočasné, a tak jde Ablass ještě o něco dál.

 

Láska, která nic nechce 

Všimli jste si, jak často myslíme na lásku jako na to, co nám přináší něco z toho, po čem toužíme? Jak často své milované popisujeme tím, co všechno nám jejich láska dává? Napadlo vás někdy, zda s takovým přístupem opravdu milujete, nebo zda náhodou jen nemilujete ten pocit, že jste milováni a opečováváni?? :-)

W. Ablass ve své knížce píše o lásce, která nic nechce. O agapé. O lásce, která zná naše přání ještě dřív, než je vyslovíme. (Mimochodem, nepřipomíná vám to ty představy zamilovaných?) Cílem této lásky ale nejsou nějaká splněná přání, nýbrž odhalení vlastní podstaty. 

Mluví také o tom, že člověk sám není nic jiného než Agapé. A tak vzpomínkou na ni odstraňuješ vše, čím nejsi, a postupně se stáváš tím, čím jsi.

 

Milovat bez objektu – nikam nevedoucí metoda

To je přímo název jedné z částí Ablassovy knížky. Najdete tam i 7 zvláštních rad.

Rozum nám předstírá, že jsme ještě nedospěli tam, kam bychom měli (chtěli). Že je potřeba něco změnit. Oněch 7 rad vás ale nikam nedovede :-) Jen vás zbaví představy, že musíte dospět někam, kde nejste.

Těchto 7 rad jde dál než pouze k pozitivnímu myšlení. To negativní a pozitivní totiž je, jak bylo řečeno výše, na stejné úrovni. Jde o to nakonec to pozitivní i negativní transcendovat. A tak tato Ablassova metoda učí vnímat lásku i bez propojení s jejím původním objektem, nezaměstnávat se myšlenkami a emocemi, ať už jsou negativní, nebo pozitivní, ale prostě milovat. Učí dokonce i milovat to, co nemáme rádi a mít to jako každodenní cvičení. Učí nic nedělat a zbavovat se iluzí bez námahy.

Ablassova metoda je jen jedna z mnoha metod, která vás může zavést do toho neduálního světa, kde už nehraje roli to naše běžné rozlišování na pozitivní a negativní. A kde už jsou nakonec metody samotné k ničemu :-)

Podobně silná je třeba metoda tonglenu, kterou používají buddhisté a o které mluvím v jedné z částí Mimoňské cesty, svého online kurzu. Je totiž dobré si zvyknout dělat to, co většinou dělat nechceme – přijímat to, co se nám nelíbí, a transcendovat to.

Přijde vám to divné, nemožné, nebo špatné? Pak to ještě úplně neházejte za hlavu :-) Pobrat nedualitu dává někdy zabrat i mně. Ale vždycky se nakonec ukáže, že je jen třeba podívat se na danou věc z trochu jiného úhlu pohledu, než jsme za ta léta duálního vnímání zvyklí, a najednou do sebe všechno začíná zapadat.


Pokud vás zajímá ten jiný neduální svět, vstoupit do něj můžete ZDE, postupně se o něm budete dozvídat víc a žádný nový článek z toho Jiného neduálního světa vám neuteče :-)

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *