Smutek v sobě skrývá lásku. Smrt skrývá radost.

Souhlasíte? Máte s tím stejnou zkušenost? Nebo Vám ta moje zkušenost přijde jako naprostá blbost? :-)

smrt, Taj MahalAno, nejde o žádné teorie. Mluvím ze své vlastní zkušenosti. Mou zkušenost by ale možná sdílel onen indický mogul Šáhdžahán, který nechal vystavět onu známou hrobku pro svou ženu. Za jeho smutkem se skrývala velká láska. A hrobka přináší radost nejen turistům :-)

Tématem tohoto týdne byl „strašidelný dům”. Tak jsem totiž kdysi před lety nazvala týden, kdy jsem se rozhodla nahlédnout sama do sebe jako do domu, ve kterém celý život žiju a třeba ještě nějaký ten rok žít budu. A otázka zní – jaký ten dům mého těla a mé vlastní mysli vlastně je?? Jak příjemně a pohodlně se v něm žije??  Neskřípe v něm něco? Nestraší tam snad? A co ti pověstní kostlivci ve skříni??? :-)

 

Když se mysl vrací domů…

Nejspíš valná většina z nás nežije zrovna super udržovaném domě, ve kterém občas tak trochu nestraší :-) Co myslíte? Když se na chvíli podíváte sami do sebe, co nacházíte??

Jako bychom měli často příliš mnoho práce tam venku a v našich virtuálních světech a na vlastní dům nám nezbýval čas. Připomíná mi to někdy pokojík mé předpubertální dcerky :-) Čas od času je prostě potřeba vrátit se domů a trochu poklidit, aby se nám dobře žilo. Co říkáte??

Mně se tento týden podařilo uklidit si trochu v hlavě :-) 

Nejspíš mě nakopl onen Léčebný kód, o kterém jsem psala minulý týden (viz článek Věříte, že láska a pravda zvítězí?). Ona knížka, kterou jsem sice jen prolistovala, ale připomněla mi něco, co je velmi důležité (to, o čem jsem v tom článku psala). A naučila mě šestiminutovou sekvenci, kterou čas od času dělám. A i kdyby nic jiného, věnovat 6 minut sám sobě je přece samo o sobě léčivé a užitečné :-) Nicméně, obvykle nezatracuju nic, co sama nevyzkouším (pokud se mi to tedy chce zkoušet…).

Neměla jsem poté nějak extra velký pocit, že se něco výjimečného děje. Ale od té doby se cítím mnohem líp. A kdo ví, co je tou příčinou :-) Podařilo se mi pročistit jeden vztah, který je pro mě důležitý, od starých nánosů, které tam nepatřily. A hlavně mě to vrátilo zpět „domů”. K videím Ruperta Spiry, mého nejoblíbenějšího neduálního učitele, jehož knížky a videa mi vždycky ohromně pomáhají nacházet klid za vším, co mi přijde náročné. Škoda, že je v České republice v podstatě neznámý a česky najdete jen pár jeho videí a nějaké ty články na netu.

Právě on mě vždycky učil (a on to umí tak jednoduše a srozumitelně), kudy vede ta cesta „domů.” Jak to vypadá, když prožíváte neduální stav. Ten stav, o kterém jsem před mnoha lety prohlásila, že je jediný, ve kterém můžeme najít opravdové štěstí. Vyplynulo mi to zcela logicky. Ale brzy jsem měla přijít na to, že dostat se do tohoto Jiného světa není vůbec snadné :-)

 

Láska a radost se skrývá v pozadí 

A tak jsem tento týden viděla nespočet jeho videí. Na youtube jich v angličtině najdete docela dost. Kratších i delších. Jde většinou o záznamy z jeho seminářů, které pořádá ve Velké Británii, ale i ve Francii, Španělsku nebo Holandsku apod. Ale dají se tam najít i rozhovory nebo přednášky.

A jsou tak praktické. Obvykle jde o odpověď na nějakou otázku. Ne teoretickou. Ale na nějaký problém, který daného člověka sužuje. A Rupert Spira obvykle daného člověka dovede k pochopení a úlevě… někdy je naprosto úchvatné to sledovat :-) 

Obvykle ho dovede k pochopení, že jsme silnější, než si myslíme. A že na pozadí negativních emocí je něco úžasného. Jen je potřeba mít odvahu těmi negativními emocemi projít až na jejich samotné dno…

Otevřít mysli cestu domů…

Jistě můžete čekat, že dříve nebo později napíšu článek, ve kterém s Vámi budu sdílet to, co jsem z těch všech videí nasála. Ale půjde jen o slova. Svou vlastní zkušenost si budete muset udělat sami :-) Slova Vám mohou maximálně ukázat cestu.

Hodně z takové neduální zkušenosti najdete ve 2 videích u mně na blogu (viz VIDEOZKUŠENOST). Ale i když videa jdou mnohem dál než pouhá slova, i tak má spousta lidí problém pochopit a k tomu vnitřnímu štěstí proniknout. Můžete to vyzkoušet sami, třeba je zrovna Vám tato zkušenost už otevřená…

Využít ji pak můžete třeba ve chvílích, kdy budete cítit smutek. Dokážete skrz něj proniknout k emoci, která je za ním – a ponořit se do ní. (A hádejte, co se skrývá za smutkem??). Můžete ji využít třeba ve chvílích, kdy se zamilujete do někoho, kdo o Vás nestojí. Místo zklamání můžete proniknout hlouběji – k té samotné lásce. A užívat si ji. Fakt k tomu nepotřebujete toho druhého :-) 

 

A můžete ji využít ve chvíli, kdy potkáte smrt…

Nechci se příliš rozepisovat o něčem, co je pro mě už hodně osobní. O smrti jsem v kontextu „smrt je jako láska” ostatně už před časem psala. V době, kdy měl jeden můj dobrý známý hodně blízko ke smrti. Smrt se stala tématem celého březnového vydání Magazínu Aves v roce 2016. A po 2 letech vyšlo v upravené podobě opět samostatně (ne tedy jako součást e-knihy Vdechněte život poselství svého dětství). Přes tento odkaz se můžete dostat k obsahu tohoto březnového vydání, kdybyste se s tímto pojetím smrti chtěli seznámit blíž…

Ale zpět k tomu, co je čerstvé…

Dnes ráno jsem se dozvěděla tu smutnou zprávu. Zemřel člověk, který je pro spoustu lidí vzorem lásky a soucítění. Který je pro spoustu lidí světlem v temnotách. Tím, který jim pomáhá podobně jako pomáhá Rupert Spira těm, kteří se trápí. Když zemře takový člověk, je to velká ztráta. Už se s ním nikdy znovu nesetkáte. Už nikdy nezažijete to, co jste zažili v jeho přítomnosti. To NĚCO, co se nedá ani popsat.

A i když mi tenhle smutek občas přeběhne přes srdce, většinou cítím radost. Ano. Radost z toho, že po delší nemoci došel osvobození. Radost z toho, že se vydal na jinou cestu. Víru v to, že ta cesta bude jistě cestou, ve které je možná bolest a překážky, ale ne utrpení (protože to je velký rozdíl). Radost z toho, že jeho nemoc semkla spoustu lidí a dává jim impulz hledat tu cestu „domů”. Je to úplně jiné prožívání smrti, než je v naší zemi běžné. Ano, je to smutná zpráva, ale skrývá v sobě radost a naději a vnitřní klid.


Článek je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Jde o shrnutí týdne věnovaného tématu NEPOŘÁDEK V TĚLE I MYSLI v rámci elementu KOV. Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní sílu, bdělost, odevzdanost a s ní spojenou spokojenost. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. Chcete se do projektu přidat také a každý týden dostávat ten svůj plánovač/motivovač s tématem a mottem týdne a začít sledovat, co to udělá zase pro změnu s Vámi?? No problem :-) Bližší informace najdete na stránce STROM ŠTĚSTÍ 2018 – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno Vás bude tento rok čekat, a přihlaste se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *