10 prosluněných týdnů se i letos, už po desáté!, neslo ve znamení 10 témat.

Různě mi opět vstupovaly do života, učily mě různé věci i připomínaly ty, které mě učily v oněch uplynulých letech. Ozvlášť díky tomu, že se ke všem textům a tedy i starším objevům tento rok vracím.

Nastal ten správný čas vše shrnout, nezapomínat, neopakovat dokola stejné zkušenosti, ale žít to, co jsem se naučila.

Všechny mají něco společného s cestou, jak v sobě harmonizovat energii, která je v rámci čínské filozofie popisovaná jako element OHEŇ. Znáte to.

Ten pocit, který v létě míváme – letní lásky, vášeň, radost, smích. Takové to příjemné teplo, které rozpouští ledy. :-) 

Tvoří nedílnou součást toho, jak tento svět funguje. I jak funguje naše tělo, naše mysl, naše emoce. Naše energetické nastavení. A my se na tuto energii umíme naladit, vnímat ji, vykřesávat ji v sobě, plát s ní, milovat život na plno se vším, co přináší.

Nebo ne.

A právě o to lépe tuto energii poznat a lépe se na ni naladit a nechat zaplát ten vnitřní oheň radosti a životní vášně, právě o to během těchto speciálních 10 týdnů každý rok jde.

Schválně. Co myslíte? Co vás napadá a jaké emoce se vás zmocňují, když tato témata čtete? A jak byste chápali a v praxi prožívali těchto 10 témat vy?

 

10 TÉMAT ELEMENTU OHEŇ

TICHO BEZ HODOCENÍ

KÁMOŠ ŽIVOT

RADOVAT SE SAMI SE SEBOU A SAMI ZE SEBE

JAK NA ODPUŠTĚNÍ ÚPLNĚ JINAK

OPRAVDU STÁLE JEŠTĚ VĚŘÍME, ŽE JE KAM LÉZT?

MYSLÍŠ SPÍŠ NA SEBE, NEBO NA DRUHÉ?

VÍM, ŽE NIC NEVÍM

MÁTE RADOST Z KAŽDÉHO NOVÉHO RÁNA?

NIKDO A NIC NENÍ DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ TVÁ ENERGIE

VZÁJEMNÉ VÝČITKY, NEBO VZÁJEMNÁ PODPORA?

 

JAK JSEM ELEMENT OHEŇ A JEHO ENERGII LETOS PROŽÍVALA JÁ?

  1. Téma radosti pro mě bylo docela zásadní. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vám ji spousta vašich bývalých přání a tužeb nemá moc přinést (protože žádná věc/člověk nemá moc naplnit to, po čem opravdu v hloubi svého bytí toužíme), se začnete nořit hlouběji a pátrat. Já jsem mířila různými směry – návrat k vipassaně, zdravějšímu stravování, inspirativní filmy a seriály, odkrývání tajemství našeho vědomí.

  2. Vipassana přihlásila jsem se na svůj čtvrtý kurz vipassany v Polsku a toužila jsem jet letos na přelomu srpna a září i na sattipathána kurz do Německa.  Což mi nevyšlo, protože na dva kurzy brzy po sobě, vás organizátoři nepustí. Kurzy jsou za dobrovolný příspěvek, a tak je o ně velký zájem, musí se dostat na každého. :-) Měla jsem období, kdy jsem poslouchala sattipathána discourses a kdy jsem ráno meditovala i hodinu! A pak jsem měla zase období, kdy jsem nic z toho nedělala. Kde brát motivaci?? Co je pro mě to, co ve mně opět zažehne onu jiskru? Na kurz odjíždím počátkem července, tak doufám, že během 100 hodin meditace se nějaké ty odpovědi objeví. Když je Život vaším kámošem, tak si ho užíváte naplno.

  3.  1883 a nová verze e-knihy Rozhodni se, jaký život chceš žít – příběh seriálu 1883 jako by při přímo zapadl do tématu tohoto týdne. O tom, jak se radovat, i když je vaše cesta plná utrpení, nemocí, smrti. I když na jejím konci sami jednou zemřete. Jaký život chcete žít? Hlavní hrdinka na své cestě životem na Západ, byla přímo modelem takové vnitřní nepodmíněné radosti. Já tento týden dopsala upravenou verzi e-knihy. A i když se týká hlavně jarního období, jeho témata se mi vrací znovu a znovu. I na polské vipassaně se mi vracely – čí touhy vlastně řídí tvůj život? Ega, toho ascendentního Marsu? Nebo tvé Slunce? :-)

  4. Prapodivné nové světy – ohňové období bylo zjevně obdobím nových inspirací skrze nové příběhy. Tentokrát to byl příběh o muži, který musel přijmout svůj osud. Protože jeho příběh není jen o jeho přežití, ale je střípkem ve větším příběhu. Jakékoliv jiné rozhodnutí by způsobilo katastrofu. Někdy je třeba prostě pustit to, co se nám nelíbí, ať to udělal někdo nám, nebo jsme si to způsobili sami. Pustit se těch rozžhavených kamen a ulevit si tak. Odpustit. Nešťourat se v tom dál a najít tu vnitřní radost. Oslavovat se svými přáteli, dokud můžeme.

  5. Excel tabulka – co nezvládla AI, to jsem vytvořila sama pro sebe. Speciální excel tabulku, která dokáže spočítat makro hodnoty jídelníčku. Ne že by bylo extra nutné mít všechno ťipťop. Jde jen o to zamyslet se víc nad tím, co všechno člověk vlastně spořádá, a zda jí dost bílkovin (je fakt fuška jich dost sníst). Je ale zbytečné tvořit tabulky, když vám naservírují spoustu dobrot a vy neodoláte. Třeba u rodičů. Kudy vede ta zlatá střední cesta, kdy člověk hodí pár věcí za hlavu, a přece nerezignuje?

  6. Motivace – energie vnitřní vášně (ohně) je vlastně jen jako byste dál přikládali to správné DŘEVO. Ten cíl, za kterým má pro vás smysl jít. A čím jasnější vám je, co všechno vám radost neudělá (co je pro druhé stále ještě tím nenaplněným snem), tím náročnější je ten vnitřní oheň motivace rozpálit a udržovat. Určité nápady tento týden byly, ale ani ony nebyly dost silné. Ale ponořila jsem se hlouběji do symboliky elementu OHNĚ. Je to prý právě Moudrost, která živí vášeň a ze života činí radostnou cestu. Radost cítíme ve chvíli, kdy děláme to, co je pro nás to pravé. Když se naladíme na své skutečné bytí. A začala jsem se znovu hlouběji zabývat mozkem (jako mapovacím systémem) a vědomím.

  7. Bernardo Kastrup – tento zajímavý týpek (PhD z umělé inteligence i analytického idealismu/filozofie) se znovu objevil na mém radaru. A velkou radost mi udělal jednou cestou z firemní výuky angličtiny, když jsem poslouchala podcast. Tentokrát v něm nevyvracel velmi srozumitelnými argumenty představu, že prvotní je hmota (tj. materialismus), ale jednomu zvídavému mladíkovi vyprávěl o té své jiskře, které nemůže odolat. I já tak od dětství funguju. Nemám proč, nějaké důvody a cíle, mám nadšení. :-) Bylo tak povzbuzující slyšet, že někdo to má stejně! Protože většinou lidé mají jen své touhy a strachy. Pokud vím, do češtiny ještě nic z jeho spousty knížek přeloženo nebylo. Nechápu. Na Západě dělá svou filozofií podloženou i fyzikou a neurologií ve vědeckém světě docela vlny. Jestli umíte anglicky, doporučuju knížky, videa jeho vlastní, nebo v rámci organizace a konferencí, které pořádá. Díky jeho videím o vědomí a podstatě světa, ve které žijeme, si člověk snadno uvědomí, kolik toho nevíme, a jak není dobré se novému uzavírat.

  8. LOONA – osmý týden byl rozhodně týdnem mnoha radostí, od rána do večera. :-) Jedna se týkala osvobození děvčat ze skupiny LOONA, které vyhrály soud se svou původní společností BBC. Jako mladá nezkušená děvčata totiž před lety podepsaly nevyhodné smlouvy. S každým comebackem (korejským comebackem, který je i více než jednou ročně) se tak dostávaly do větších a větších dluhů. Sladká svoboda. Člověk se zde opravdu raduje pro druhé, i když to znamenalo, že možná už žádné album od nich neuslyšíme. Ostatně právě fanouškové se ze děvčata postavili, BBC jsme několik měsíců bojkotovali, aby je pustili. S LOONOU je spojená i radost z toho, že jsem se dostala do nejvyšší ligy ve hře s jejich písničkami. A radosti se týkala i debata o tom, do jaké míry člověku přináší radost z certifikátů (čchi kungových).


  9. Plamen, který svítí a hřeje v našich srdcích – není nad to si čas od času připomenout staré texty. Třeba právě ten o lásce. Té opravdové lásce, která spočívá v absolutním přijetí, svobodném dávání a vnímání, že něco má svou opravdovou hodnotu. Že třeba vy sami jste důležití.  Byl to týden, kdy mě právě Bernardo Kastrup a jeho vyprávění o vnitřní jiskře tak energeticky pozvedlo. Celou dobu zde ale důležitou roli hrál i Rupert Spira a jeho videa. Vždy, když dojde na hlubší ponor do Jiného světa, dojde i na Ruperta. :-) Nejde ani tak o to, co říká, ale kterým směrem ukazuje. A tam pak člověk může sám pro sebe objevovat jiné vnímání světa a potažmo i sebe. A dotýkat se blíže toho vnitřního impulzu, který je opravdu autentický a netváří se pouze tak.

  10. PODPORA – téma tohoto týdne a téma, které si s sebou vnesu i do témat mezidobí elementu ZEMĚ. A tedy i do 2 týdnů na kurzu vipassany. Někdy myslíme na to, že potřebujeme podporu, ale sami ji nenabízíme. A někdy ji opravdu potřebujeme. Byl to také týden protahování fascií a nové sekvence neduálních videohádanek DARUJTE (SI) POHODU. Já ráda podporu nabízím…

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *