Diamanty jsou věčné, jak zní bondovské rčení. A jsou symbolem bohatství a luxusu. Hodně lidí právě po takové hojnosti touží. Ale uvědomujete si, že diamant, stejně jako i jiné kovy, musel vydržet hodně velký tlak, aby vůbec vznikl?? Element KOV nám umí dát hodně, ale hodně toho po nás na oplátku vyžaduje. Je to jak v pohádkách, které mám tak ráda. Když překonáte náročné zkoušky, osvobodíte princeznu. Nebo sami sebe?? 

V této sérii o tom, co se skrývá za našimi přáními, procházíme 5 elementy. Toto vnímání světa mám moc ráda, protože ono vše je jen energie“ umí zcela logicky rozpracovat do nejmenších detailů (věděli byste třeba, kterému elementu se přiřazuje nos??).

A tak i pro takové lidi, jako jsem já, kdo se nechce tak úplně vzdát rozumu a chce vnímat nějaké zákonitosti (a ne jen jít slepě za hlasem srdce a intuice), umí představit svět, který krásně neduálně propojuje jak srdce, tak rozum. Energie totiž může být snadno vnímatelná i snadno pochopitelná! Žádné čáry máry. :-)

Na základě toho, jaké energie jednotlivé elementy představují a jak se v nás i kolem nás projevují, jsem před mnoha lety objevila základní impulz, který jednotlivé elementy pohání. Můžeme mu třeba říkat „základní přání”, když ho vztáhneme k nám lidem.

Už jsme hovořili o základním impulzu/přání elementu DŘEVO, OHEŇZEMĚ  (příslušné články najdete na odkazech). Jak jsem už psala, v nějaké míře jsou nám vlastní všechny. Jedno ale budete buď konstitučně, nebo právě nyní vnímat nejsilněji.

Otázka pak zní – které to je??

 

PŘÁNÍM ELEMENTU KOV JE VNITŘNÍ SÍLA A Z NÍ VYPLÝVAJÍCÍ SPOKOJENOST

KOV je jako diamant. Vydrží hodně. A nemá tedy potřebu si stěžovat na to, jak je život těžký. Jak mu někdo něco provedl. Necítí se, navzdory všemu tomu tlaku, jako oběť. Ale jako někdo, kdo se mění v diamant. :-) Nebo jak píšu ve své první e-knize Žít je umění milovat – vnímá sám sebe ne jako zrnko písku na dně moře, ale jako vzácnou perlu. Moře ji pročistí a jednoho dne vyplaví na povrch. A lidé po ní nebudou šlapat jako po zrnku písku. :-)

  • Element KOV staří Číňané přiřadili podzimu. To je to roční období, kdy vše padá dolů (třeba listí). Kdy se energie stahuje zpět do kořenů. Tam, kde také spočívá naše síla. Nejen ve středu (element ZEMĚ), ale i v našich kořenech. Ty nás spolu s naší pružností elementu DŘEVO umí udržet i ve chvíli, kdy s námi zmítá bouře. Vnímáte, jak jsou i v nás elementy propojené??

  • Stejně jako v přírodě můžeme vnímat element KOV na podzim, my sami ho naplno začneme prožívat na podzim našeho života. A vždy večer, když už nám pomalu ubývá energie a my se chystáme odpočívat a pak usnout.

  • Co se emocí týká, když váš element KOV není v harmonii, tj. je příliš slabý, nebo naopak příliš silný (a utlačuje svou ostrostí vaše DŘEVO), můžete začít vnímat smutek. Je to zcela přirozené. Kdo by se necítil smutně, když není naladěn na podzimní energii, která se vzdává toho, co si dosud užívala, a brání se? Brání si své plody? Své listí. Když už nemáte sílu elementu DŘEVO se naštvat, objeví se jiná emoce. Ta depresivní.

♦ ♦ ♦

Pokud prožíváte energii elementu KOV, bude vaším největším přáním vnitřní síla (od)pouštět.

♦ ♦ ♦

 

JAK NEDUÁLNĚ HARMONIZOVAT ELEMENT KOV A SPLNIT SI TOTO SVÉ VNITŘNÍ PŘÁNÍ?

Stále platí, jako u všech elementů předtím – pokud potřebujete zharmonizovat svou energii, můžete to udělat velmi dobře i pouhou změnou stravování. A nejde jen o to jíst zdravěji  – vynechat všechen ten cukr a průmyslově zpracované potraviny a přidat na přírodních zdrojích vitamínů a minerálů – jde o to jíst podle zásad pětielementového stravování. Ani salát vám totiž nemusí udělat dobře, pokud potřebujete posílit svůj jang. :-) Každá potravina i každá bylina má svůj energetický vliv, s čímž pracuje čínská medicína, když vám namíchá tu vaši individuální bylinnou směs. A pomoci vám samozřejmě může i akupunktura a čchi kung, které proudění energie ovlivňují přímo v drahách.

A opět jeden jednoduchý tip – buďte bdělí. Využijte klid své mysli, který jste budovali v elementu ZEMĚ, a učte se soustředit. Být u toho, co se právě odehrává. Učte se nenechat tak snadno rozptýlit. Učte se nerochnit v myšlenkách a emocích a vždy se vracet do svého středu a ke svým kořenům.

 

V čem přesně spočívá neduální přístup k elementu KOV?

  • Naučíte se, že můžete být opravdu vděční i za to, nač si člověk spíš stěžuje. Nedualita v praxi. :-)
  • Naučíte se být bdělí nejen k tomu, co můžete vidět nebo slyšet apod. Naučíte se dříve nebo později nekonceptuální bdělosti mimo prostor a čas. :-)
  • KOV nás učí nevzdorovat a přestat se snažit mít vše pořád pod kontrolou, abychom náhodou o něco nepřišli. (Umíte si představit strom, jak se zuby nehty drží na podzim listí??) Ale zároveň vás učí najít tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU mezi odevzdaností a podřízeností. Můžete zjistit, kdy je vzdor legitimní a kdy ne. 
  • Díky KOVU máte šanci najít tu svou vlastní cestu a nejít s proudem. A ustát si to. Zjistíte, že se opravdu nemusíte bát chybovat. Naopak.

To všechno jsou opět některá z deseti témat, které si už roky nechávám promlouvat v rámci témat týdne do života. A vždy se mi nějak projeví. :-) Někdy zjistím, že mám téma už zvládnuté. Někdy už v pondělí vím, že to bude výzva. Někdy v průběhu týdne pochopím, že existuje ještě další úhel pohledu a další zkušenost, kterou je dobré zvládnout.

Mým osobním velkým tématem je právě vzdor. Jako typické DŘEVO se velmi často stavím proti představě KOVU, že něco nebude po mém. :-) A právě vzdor mi často ukazoval, jak důležité je nedomnívat se, že svoboda je bezbřehá. Nebo že vzdorovat a stěžovat si je neduchovní. Nacházet tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU někdy není snadné, ale v tom je právě ta zajímavost neduální cesty. :-)

Tématy týdne můžete procházet se mnou v rámci projektu STROM ŠTĚSTÍ (je už roky k dispozici všem zájemcům zdarma) a sami pro sebe objevovat, jak se vám promítnout do života a co vám řeknou. A pár mých zkušeností pak najdete v dalším z pěti ebooků elementů.

Pokud vás zajímá, jak se dají elementy harmonizovat na úrovni emocí a mysli, můžete si je koupit. Jednotlivé, nebo všech 5 naráz. :-)

 

VDĚČNOST A BDĚLÁ PŘÍTOMNOST

To jsou přání elementu KOV. O bdělé přítomnosti i vděčnosti se hodně píše. Ale umíte být bdělí a vděční?? Ono to totiž není tak snadné, jak se zdá. Vždy se najde něco, co nad naší myslí převezme nadvládu – nějaká vzpomínka, nějaká touha, nějaký strach. Kolikrát se vám už stalo, že jste se nechali unést? Že vám najednou něco přišlo mnohem důležitějšího než nějaká bdělá přítomnost?? Vždyť ještě přece musíte vyřešit tamto a oneto?? A jakápak vděčnost?? Když se děje něco takového??

Právě neduální učení mi pomáhá se v takových chvílích nenechávat unést. Uvědomovat si, že nemá smysl vinit ani druhé, ani svět, ani sám sebe. Že to nikdy nikam nevedlo. Že dumání a stěžování si nic nezmění, jen bude dál a dál roztáčet to kolo trápení. (Buddhisté mu říkají kolo samsáry.)

Ale k tomu, aby se člověk nakonec nenechal unést potřebuje nejen vnímat svět neduálně, ale i mít v harmonii jednotlivé elementy. Protože ty dávají tu opravdovou svobodu a sílu. A ještě něco, o čem bude poslední článek série. Něco, co nám umí poskytnout harmonický element VODA. Teď je ale čas na ten bílý ebook. (Bílá je barvou KOVU.) :-)

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.