Co jste v minulém článku o našich nejhlubších přáních zjistili?? Je vaše přání touhou elementu DŘEVO?? Většinou ale netoužíme pouze po jediné věci, i když některý z 5 elementů této starobylé moudrosti je nám nejvlastnější a nejvíc ovlivňuje náš život. Jsem si téměř jistá, že v sobě najdete i silný impulz elementu OHEŇ. Nejdůležitější ale nakonec je vnímat, co umí naše touhy naplnit a co ne. A najít vždy tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU a nejít proti proudu. Vzpomínáte? 

Občas můžete slyšet, že máme jít za svými sny. Naslouchat svým touhám. Podle mě je to velmi důležitý krok, pokud jste dosud ustupovali touhám a představám druhých. Ale možná jste už i vy sami přišli na to, že i když si jdete za tím svým, ta radost trvá obvykle jen chviličku. Možná si ještě říkáte, že se přece máme radovat z maličkostí. Že i ta chvilička stojí za to. Ano, to všechno je pravda.

Ale neměli bychom zapomínat na to, že kromě radosti z maličkostí a vděčnosti za to, co máme nebo čeho jsme dosáhli, je tu i jiná radost. Hlubší. Trvalá. Že ve skutečnosti netoužíme po těch záblescích naplněných přání. Takový život je pak totiž nakonec jen takový kolotoč, ze kterého je nám nakonec špatně. Možná už právě tohle zažíváte podobně jako jsem to před časem začala zažívat já. Ne, nejste nevděční. Jen máte udělat další krok. Do tak trochu jiného světa. :-)

Ve skutečnosti totiž toužíme po tom, co nám neproklouzne mezi prsty. A vy to už také vnímáte. Naši touhu, ať je jakákoliv, totiž nakonec naplní jen ten svět nepodmíněného. V případě elementu OHEŇ to pak bude láska bez podmínek a vnitřní radost, která nepotřebuje vnější stimuly.

 

PŘÁNÍM ELEMENTU OHEŇ JE MILOVAT A BÝT MILOVÁN. CÍTIT VÁŠEŇ A RADOST ZE ŽIVOTA

Také vám přijde logické, že oheň v sobě nese právě takovou vibraci?? Teplou, laskavou. Ale ve své extrémní podobě i žhavou a spalující. I tady nám nakonec půjde o to najít tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU mezi extrémy. Ten prostor, kde se slučují protiklady. Kdy nejdete žádnou z oněch širokých cest, které se nám obvykle tak nabízejí, ale najdete si tu skrytou úzkou cestičku.

 • Element OHEŇ staří Číňané přiřadili létu. Jak také jinak? Které roční období je teplé, až žhavé?? Které máme spojené s dovolenými, s radostí z volna a s letními láskami??

 • A co myslíte, jaké období našeho života v sobě nese energii elementu OHEŇ? Pokud jste tipovali dospívání, už začínáte svět vnímat úhlem pohledu pěti elementů. Právě dospívání je totiž obdobím, kdy prožíváme první lásky a divoké večírky. I já, která mám raději klid a spánek, jsem tímto obdobím prošla. :-)

 • Typickou emocí tohoto období je právě radost. A láska. Pokud ve vašem životě právě tohle chybí a užíráte se spíš pocity nenávisti, tvrdosti či odmítání, chybí vám jen posílit v sobě právě tento element. Každý z elementů se totiž může projevit v různé intenzitě a v různém spektru. Kdykoli je ve vás nějaký element v harmonii, pohybujete se kolem zdravého středu. Nechcete totiž ani neprostupnou džungli dřeva, ani požár. Ale ani poušť a chlad.

♥ ♥ ♥

Pokud prožíváte energii elementu OHEŇ, bude vaším největším přáním bude LÁSKA a RADOST. 

♥ ♥ ♥

 

JAK NEDUÁLNĚ HARMONIZOVAT ELEMENT OHEŇ A SPLNIT SI TOTO SVÉ VNITŘNÍ PŘÁNÍ?

Podobně jako u elementu DŘEVO (o přání tohoto elementu si můžete přečíst ZDE), existují různé možnosti. Bylinky, akupunktura, strava, čchi kung. Ten je mi, jako lektorce Orla v hnízdě, samozřejmě nejbližší. :-)

I zde nejjednodušeji řečeno – někdy si stačí dopřát vnitřní pohlazení a úsměv. A dopřát ho i druhým.

Nezapomínáte na to? Protože to vše je potřeba HLAVNĚ, když oheň začne skomírat.

 

A v čem spočívá neduální přístup u elementu OHEŇ?

 • Jak už bylo řečeno u elementu DŘEVO, v neduálním světě se pohybujeme v nepodmíněném světě. Ve světě bez podmínek, bez nějakých AŽ. Ve světě bez překážek, které nám brání cítit se úžasně. :-) Z pohledu elementu OHEŇ ve světě nepodmíněné lásky. A takové té radosti „jen tak. Cítíte někdy vnitřní radost jen tak?? Aniž by se zrovna dělo něco, co ve vás tu radost umí vyvolat??
 • Když jsem se začala učit objevovat v sobě tu vnitřní radost, učila jsem se přestat hodnotit sebe i svět kolem sebe. Určitě byste si i vy všimli, jak často posuzujete pouze ze zvyku. Bez skutečné znalosti věcí.
 • Přestat vnímat svět černobíle a nerozlišovat na to dobré a špatné je totiž prvním zásadním krokem do neduálního světa. Možná se vám to zdá nepřijatelné, ale vězte, že mnohokrát se to dobré promění na špatné a to špatné na dobré. Takže je mnohem lepší být spíš otevřený tomu, že „vím, že nic nevím“ (jedno z témat týdne), než hned vše hodnotit.
 • Život se pro vás pak stane Kámošem a ne Nepřítelem. Nebo tím, na kterém si musíte něco vyvzdorovat. Může být dokonce i vaším Milencem (jak o tom píšu ve své e-knize Žít je umění milovat). :-) To už je ale opravdu to nejvyšší stádium odevzdání a neposuzování.

 • Přestanete sami sebe hnát za dalšími a dalšími cíly, které vám mají přinést radost. Mít cíl je fajn, ale radost neleží až v cíli. :-) To by byla škoda, co myslíte? Můžete mít radost z každého rána!
 • Asi největším úspěchem elementu OHEŇ je odpuštění. To neduální ale vypadá trochu jinak, než jste nejspíš zvyklí. V neduálním světě totiž vlastně není co odpouštět. Spíš než si vzájemně něco vyčítat se učíme se vzájemně podpořit.
 • Typicky neduální je totiž způsob, jak prožíváte vztahy k druhým. Jak zní motto k jednomu z týdnů ročního programu STROM ŠTĚSTÍ – „Kdo ublíží druhému, ublíží i sám sobě. Ve skutečnosti není Já oddělené od Ty.”
 • Neduální přístup spoust věcí vnímá jinak, než je zvykem. Třeba lásku. :-) Zkoušeli jste někdy vnímat lásku jako stav vaší energie? Nakonec není nic důležitějšího, než vaše energie. Jak zní téma dalšího týdne.

 

SMÁT SE A MILOVAT

To je přání elementu OHEŇ. Ta část „smát se”, mi jde velmi dobře. Narodila jsem se s darem černého humoru. :-) Takže i v těch náročnějších chvílích se tomu všemu umím zasmát. A humor prý umí setřást ďábelské okovy, kterými by nás chtěl spoutat.  Radovat se ze života jsem se ale musela učit a stále ještě se učím. Vnímat Život jako svého Milence a ne jako Kruťase. Když jste vnímaví a citliví, není snadné vidět svět takový, jaký je. Jeho temnotu i světlo.

Proto je pro mě nedualita tak užitečná.

A může být užitečná pro každého, kdo si nechce jen nasadit růžové brýle.

Láska pro mě byla vždy impulzem k zásadním životní proměnám. A tak lásku vnímám mysticky a transformačně. Proto vznikla i má první e-kniha, o které tu již byla řeč. V ní zaznívá všechno to, kam může člověka láska zavést, i když se zdá, že je nešťastná.

O pár let později vznikl i další ebook věnovaný elementu OHEŇ a všem 10 tématům týdne. Těm tématům, o kterých jste se mohli dočíst výš. Takže pokud vás něco z toho zaujalo – neduální vztahy, neduální odpuštění, láska jako stav naší energie apod. Ebook máte k dispozici (stojí také 55 Kč).

 

Nebo doporučuju celou sérii 5 ebooků, lidé si je stejně většinou pak dokupují. :-)

Vyberete si??

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.