Dovolte mi připomenout jednu důležitou věc – jak málo využíváme starobylou moudrost ověřenou tisíciletími zkušeností! Třeba právě tu o neduálním charakteru nás i světa kolem nás, kterou můžete objevit v základu snad všech hlavních světových náboženství. Tušili jste to?? Nebo tu o pěti základních projevech / energiích kolem nás i v nás. Učení o 5 elementech. Umíte vnímat svět tímto úhlem pohledu?? 

Rozhodně je to užitečné, protože díky tomu budete lépe chápat, proč se děje to, co se děje, a jak na to můžete reagovat:

 • Určitě jste už slyšeli o tao nebo o tom být takzvaně „v proudu”?
 • Nebo o ZLATÉ STŘEDNÍ CESTĚ??

Ve chvíli, kdy jsem si sama pro sebe propojila neduální úhel pohledu s tím o pěti elementech, právě ona zlatá střední cesta, jak žít v souladu s okolím i sama se sebou, se zcela přirozeně objevila. Neříkám, že je snadné po ní jít. Tolik je toho jinak, než jsme zvyklí! Ale má pro mě smysl po ní jít, protože mi dává to, po čem toužím.

Třeba totéž nabídne i vám??

 

VÍTE, PO ČEM OPRAVDU TOUŽÍTE??

Co byste si přáli? Kam vám sklouzávají myšlenky, když je necháte, ať si dělají, co chtějí? :-) Každý máme nějaké své přání. Nějakou představu o tom, co bychom chtěli zítra nebo za týden či za měsíc dělat. S kým být. Kam jet. Co mít, v čem uspět. Abychom se cítili dobře. Ideálně ještě líp než teď. :-)

Já před pár lety přišla na to, že valná většina našich přání se dá roztřídit do základních pěti kategorií. 

Zkuste se i v následujících článcích zamyslet nad tím, jestli právě ta vaše přání nejde zařadit pod jednu z nich. Proč do pěti? Protože už staří taoisté vnímali svět skrze pět základních kategorií. Budu ráda, když mi pak na konci této série pěti článků dáte vědět, jestli i pro vás toto roztřídění platí, nebo ne. Takový experiment. :-)

 

PŘÁNÍM ELEMENTU DŘEVA JE SVOBODA BÝT SÁM SEBOU A SVOBODA RŮST

To dává smysl, že??

 • Element DŘEVO staří Číňané přiřadili jaru. A všichni víme, jaké je jaro. :-) Jak se vše probouzí, zelená, roste, kvete. Každé semínko v sobě skrývá svůj potenciál vyrůst právě v to, co v sobě nosí.

 • Element DŘEVO je přiřazeno i dětství. Proč?? No protože dětství je takové naše jaro. Všichni víme, jaké jsou malé děti. :-) Jak jsou plné energie, kolik potenciálu v sobě skrývají. Nebo jak moc nemají rády, když jim bráníte v tom, co si přejí.

 • Typickou emocí elementu DŘEVO je pocit frustrace a hněv. Až vztek. Však to u dětí dobře známe.

Na druhé straně se však skrývá to, jak se projevuje zdravé harmonické DŘEVO. A o to nám v tomto článku hlavně půjde.

♣ ♣ ♣

Pokud prožíváte energii elementu DŘEVO, vaším největším přáním bude SVOBODA.

♣ ♣ ♣

 

JAK NEDUÁLNĚ HARMONIZOVAT ELEMENT DŘEVA A SPLNIT SI TOTO SVÉ VELIKÉ PŘÁNÍ?

Existují různé možnosti. Čínská medicína by vám určitě připravila nějaký bylinkový odvar, nebo by napíchla některé z mnoha akupunkturních bodů. Harmonizovat element DŘEVA se dá i stravou – zaměřte se na kyselou chuť a zelenou barvu. Nicméně to všechno je trochu složitější, než tady mohu popsat. Ideální je obrátit se na nějakého terapeuta čínské medicíny (což já nejsem) a nechat si udělat přesnou diagnostiku.

Já vám mohu dát jako lektorka pár tipů na to, co cvičit v rámci čchi kungu, což je cvičení, které má za cíl právě posílení a harmonizacii energií v těle. Není to žádná složitá mystika. Všichni jistě na sobě kdykoliv poznáte, kdy máte energie hodně a kdy málo. Nebo jestli je vám teplo, nebo zima. Jestli se cítíte klidní, nebo nejistí.

Ale nejjednodušeji řečeno – element DŘEVO touží po pohybu! Touží po pružnosti. Když mu to dopřejete tak, když se na konci nebudete cítit vyšťavení (tj. bez energie), bude mít vaše DŘEVO radost. :-)

 

A v čem spočívá neduální přístup??

 • Neduální přístup v prvé řadě nestaví svobodě žádné překážky. Kde nejsou DVA, jak by mohlo stát JEDNO proti DRUHÉMU?? Dává vám to smysl??
 • Takže v neduálním světě se pohybujeme ve světě bez podmínek. V tom světě nepodmíněného. Ve světě nepodmíněné svobody. 
 • Neboli jde o tu vnitřní svobodu, která je svobodná, i kdyby vás zavřeli do vězení. Nebo vás nutili dělat něco proti vaší vůli.
 • Když zjistíte, že o žádnou jinou svobodu ve skutečnosti nestojíte, zjistíte také, že není vůbec snadné se právě takové svobodě otevřít! Mít dar té vnější svobody (třeba demokracie) je úžasné! A kdykoliv máte potřebu za ni bojovat, neříkám: „Vzdejte se té potřeby.” Říkám spíš:

Dokud neobjevíte sami v sobě vnitřní svobodu, nebudete vědět, jak o to vnější svobodu pečovat. A ani ti, kteří ještě neví, jak moc je pro ně svoboda důležitá, ji nedokáží ocenit, když ji budou vnímat jako nebezpečný chaos a anarchii.”

Přesně tak náš svobodný svět totiž vnímají třeba muslimové.

 • Když vám půjde o tu vnitřní svobodu, budete se snadněji (a správněji) rozhodovat. Osvobodíte se totiž v prvé řadě od strachu, představ a přání svého EGA. To vám umožní najít tu neduální ZLATOU STŘEDNÍ CESTU mezi nejrůznějšími protiklady. Budete totiž svobodní ji vnímat a jít po ní.
 • Objevíte zcela jiný způsob motivace. Neexistuje totiž jen ta vnitřní a vnější. :-) Nehrajeme tu přece na dualitu.
 • Naučíte se trpělivosti. Protože i stromům trvá roky, než dorostou. Obvykle pod vlivem elementu DŘEVO spěcháme a rozčilujeme se, když narážíme na překážky. Harmonické DŘEVO si ale užívá i ten růst. Nejde mu jen o to, aby už konečně vyrostlo. :-) Umí ve svém růstu obsáhnout i klid.
 •  Ruku v ruce s trpělivostí jde i objevení světa neočekávaného. A to teprve začíná být zajímavé! Neduální svět je svět ohromného prostoru vědomí, ve kterém spočíváte. Bez hodnocení a bez očekávání. A spontánně plynete s tím, co se v něm projeví. A vždy je to překvápko! :-)

 

ROZTÁHNOUT KŘÍDLA A LETĚT

To je přání elementu DŘEVO. Kdo mě čtete již delší dobu, asi tušíte, že svoboda a rozlet je mým nejsilnějším elementem. Však proto i má přezdívka – Aves Passeri (Ptáci zpěvní). :-)

 • Učit se té vnitřní svobodě znamená překonávat vnitřní obavy a nejistoty. 
 • Znamená to i umět poznat, kdy jsme jimi spoutaní. Zda to, co si přejeme, je opravdu přání nás samotných, nebo jen našeptávání našeho strachu.
 • Znamená to nenechat se chytit do dvou extrémů – touhy a strachu. Najít ten prostor, kde tyto dva protiklady neexistují, a otevřít se mu.
 • Já sama pro sebe vytvořila před lety roční program STROM ŠTĚSTÍ, ve kterém se to každý rok celých 10 týdnů učím. Program je všem stále dostupný zdarma i s tématy, motty a úkoly na každý týden. A se spoustou dalších materiálů. Každý si to může vyzkoušet sám na vlastní kůži a každý může sám v sobě objevovat vnitřní svobodu tak, jak mu jeho vlastní Život ukáže. 

Jedním z mých nejoblíbenějších materiálů, ke kterým se neustále vracím, jsou jednotlivé ebooky daných elementů. Nyní je znovu pročítám, protože obsahují vhledy, které mě inspirují:

K tomu rozhodovat se každý den, jaký život chci vlastně žít. A žít ho. Vyprdnout se na vykreslování pozitivní budoucnosti… a žít teď a tady v tom prostoru neduálního světa, kde minulost, přítomnost i budoucnost splývá. Vychutnávat si své sny, vnímat, co opravdu chci, a skoncovat s tím, co mi neprospívá. (I když si třeba ostatní naopak myslí, že mi to prospívá.) Přestat sama sebe sabotovat a svobodně být sama sebou. Přestat vzdorovat onomu proudu. A najít si něco, oč se mohu opřít, když půjde do tuhého. Osvobodit se od závislostí a hlavně od závislosti na vlastním Egu a jeho obav a tužeb. A prolomit tento koán – to jediné, co má smysl chtít, je nechtít vůbec nic. :-)

(Mimochodem – právě jsem vám tady plus mínus vypsala názvy kapitol ebooku elementu DŘEVO. :-))

 

NESTAČÍ ALE ČÍST

I vy si můžete ebook pořídit (stojí jen 55 Kč), když se budete chtít o tom neduálním přístupu k harmonizaci elementu DŘEVO dozvědět víc než jen pár řádek na této stránce.  Třeba je SVOBODA právě tou vaší největší touhou??? A chcete vědět, jak na ni?? Dozvědět se víc, jak s ní pracuju?

Jen je potřeba vědět, že jsem tento ebook nepsala jako knížku, ale jako záznam zkušeností a inspirací. Jako motivaci a směr, kterým se dívat. Protože každá z 10 kapitol zpracovává jedno z 10 témat jarního období ročního programu STROM ŠTĚSTÍ. Každou z nich můžete hned vzít a přetavit v něco ve vašem životě hmatatelného.

Takže pokud byste si ebook (má 42 stránek) chtěli pořídit, využijte jeho potenciál vás inspirovat ke změnám. Budu ráda, když vás takto inspiruje. :-)

(Můžete si dokonce koupit i celou sérii 5 ebooků za zvýhodněnou cenu.)

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.