Odhalili jste v minulých dílech série o našich nejhlubších přáních to, které s vámi rezonuje nejvíc?? Ovlivňuje váš život spíš element DŘEVO (článek je ZDE), nebo element OHEŇ (článek najdete ZDE)? Jak už bylo řečeno, nejsme jednostranní a v určité míře a v určitých obdobích života můžeme zaslechnout volání každého z pěti elementů /energií. Jedno z nich ale bývá nejsilnější a když se naučíme, jak ho harmonizovat, ovlivníme tak i ostatní. Naše spokojenost pak bude pramenit z hlubších zdrojů než z těch vnějších, které nám tak snadno proklouzávají mezi prsty.

Znovu se tedy podíváme na to, co se může skrývat za našimi přáními. Znáte ten příběh o malém dítěti, které se dožadovalo koláčku od své matky?? Plakalo a bylo nešťastné, že mu ho matka nedává. Dítěti ale ve skutečnosti nešlo o koláček. Matka mu jich mohla dát celý pekáč, ale pokud by od ní nedostalo to, po čem opravdu toužilo (po pozornosti a lásce), ani ten pekáč by ho nakonec neuspokojil. A ne, nebyl by to „nevděčný fakan”, jak se někdy říká. Zpovykané rozmazlené dítě, které neví, co roupama.

A ani vy nejste nevděční, pokud vnímáte, že vám něco schází, i když na první pohled máte všechno. Obvykle nám totiž chybí to nejcennější – objevit neduální prostor, ve kterém je možné naše touhy opravdu konečně naplnit. Proč neduální?? Protože tam, kde jedna věc nestojí proti druhé, co by mohlo stát v cestě vašemu štěstí??? :-)

 

PŘÁNÍM ELEMENTU ZEMĚ JE KLID A ROVNOVÁHA

Element ZEMĚ je typický svou vyvažující energií. Říká se, že když nám či světu vládne tento element, jsou jin a jang, tyto na první pohled protikladné síly, v rovnováze. V dynamické rovnováze, kdy se ta jemná rovnováha může kdykoliv vychýlit. Je to prostor, kde máte možnost objevovat krásu paradoxů, na které u nás na Západě zapomínáme.

Zde najednou neplatí, že existují jen dva extrémy a nic mezi nimi. Nebo že existují jen dvě možnosti a nic jiného. Právě tudy pak vede ta ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA. Po které často neumíme jít právě proto, že neumíme propojovat protiklady. Tu cestu pak ani nevidíme. Nevíme pak, jak respektovat sami sebe, ale zároveň i druhé. A právě proto jsme pak často rozpolcení, a právě proto je tak snadné společnost rozdělit na dva tábory a postavit je proti sobě.

  • Element ZEMĚ staří Číňané přiřadili pozdnímu létu. Období, kdy už není takové horko, ale ještě není chladno. Případně se tento element vkládá mezi jednotlivá roční období právě proto, že má vyvažující energii, a napomáhá plynulejšímu přechodu z jednoho období do druhého.

  • Podobně jako u předchozích elementů, můžeme rozpoznat vliv elementu ZEMĚ i sami na sobě. A to ve středním věku. V období, kdy jsme nejplodnější, podobně jako příroda během pozdního léta. A rozhodně klidnější a vyrovnanější, než v pubertě a dospívání. :-)

  • A jaká emoce či stav mysli je pro elementu ZEMĚ typická?? V tom harmonickém stavu vnímáte klid a uvolnění. Jasnou a klidnou mysl. Když je tento element v nerovnováze, i vy jste pak takoví. A neustále dumáte nad tím, proč se to či ono děje právě vám. Kdo za to může? Jestli máte zahlcenou hlavu myšlenkami, ať už na budoucnost nebo na minulost nebo o spoustě teorií, pak nejste v rovnováze a škodíte svému elementu ZEMĚ.  Víte, že tento element (podobně jako i ostatní) je spojován i s vnitřními orgány?? Tento třeba s vaším žaludkem a slezinou. Co máte problém strávit?? 

∅ ∅ ∅

Pokud prožíváte energii elementu ZEMĚ, bude vaším největším přáním hlavně KLID A POHODA. 

∅ ∅ ∅

 

JAK NEDUÁLNĚ HARMONIZOVAT ELEMENT ZEMĚ A SPLNIT SI TOTO SVÉ VNITŘNÍ PŘÁNÍ?

Podobně jako u předchozích elementů, i tady máte spoustu možností, jak na to. Čínská medicína má tisíciletími ověřené postupy a může vám pomoci bylinkami nebo akupunkturou. A samozřejmě čchi kungem. :-) Ten je má specializace.

I zde se pokusím shrnout – věnujte pozornost své mysli. Učte ji být klidnější. Jakákoliv meditace se vám bude zpočátku hodit. Mysl vás pak odmění – ukáže vám svou podstatu. Znáte ji? Zakusili jste ji někdy??

 

A v čem spočívá ten neduální přístup k elementu ZEMĚ?

  • Stále platí, i u tohoto elementu – pohybujeme se v prostoru nepodmíněného. Tam, kde našemu klidu nestojí a ani nemůže nic stát v cestě. Kdo by toužil po klidu a pohodě, kterou by mohlo něco vyvést z míry??
  • Je to právě element ZEMĚ, který nás může naučit vstoupit do neduálního světa. Pro mě to už léta symbolizuje tarotová karta Velekněžka, která sedí před závěsem mezi dvěma sloupy – bílým a černým s nápisy ANO a NE. Intuice často funguje mimo dualitu a odhalí nám cesty, které by nás byly nikdy nenapadly. A my díky tomu nahlédneme za ten závěs. :-)
  • Svět najednou přestane být jen černobílý.
  • Přestanete si myslet, že ta vaše pravda je ta jediná možná. Naopak, poznáte, že vlastníte jen její střípek. Znáte příběh o slonu v temné místnosti??
  • Otevřená mysl vám umožní poznat, co se skrývá pod maskami utrpení a Ega. A možná si podobně jako já řeknete, že raději projdete utrpením, než se nechat dál balamutit Egem.
  • Otevřená mysl vám také umožní poznat, co je realita a co je jen iluze a sen. Prokouknout hrátky rozumu. Vystoupit ze svého vymyšleného světa.

To vše, a i mnohem víc je ideální praktikovat. Den za dnem, týden za týdnem. Proto jsem si sama pro sebe vymyslela roční projekt STROM ŠTĚSTÍ a sepsala své zkušenosti do pěti ebooků pěti elementů. A má zkušenost zní, že vždy objevuji nové a nové způsoby, jak si sami sobě nalháváme, jak se snažíme vyhýbat tomu, co by nás mohlo bolet, a tím sami sebe okrádáme o poznání, že nás ve skutečnosti nemusí bolet (psychicky) vůbec nic. Že je to pouze, jako když se zubař rozhodne vám léčit zanícený zub. A za tuto bolest můžeme být nakonec vděční. 

Neduální učení mě původně oslovily pouze intelektuálně. Koneckonců jsem z mystiky (islámské, židovské i křesťanské) dělala na VŠ zkoušku. :-) Ale ve chvíli, když mi došlo, že nemá smysl obviňovat ani druhé, ale ani sami sebe, protože na vině je pouze to naše dělení na dobré a zlé (však i Bible to ví, jen se o tom nemluví), vše se změnilo. Najednou jsem měla velmi dobrý důvod zkoumat ten neduální jiný svět zkušenostně. A jako absolovent religionistiky jsem i věděla, kde pátrat.

Protože nejsem první a jistě ani poslední, kterou tento svět zaujal.

NAJÍT VNITŘNÍ KLID I UPROSTŘED BOUŘE

To je přání elementu ZEMĚ. A něco, o čem mluví i zakladatel Mindvalley Vishen Lakhiani, když zdůrazňuje, že tato cesta nejdřív vede právě skrz tu bouři. A jak říká buddhistická mniška Pema Chodron – abychom poznali to nezničitelné v nás, musíme být ochotni vystavit se zničení.

Tolikrát si nechci tuto touhu přiznat, protože není lehké jít a bouři ustát. Často to vyžaduje dlouhou přípravu. A věřím, že i spousta z vás si ji nebude chtít přiznat. Ale tahle touha v nás všech je. Protože v tom spočívá štěstí – nenechat se vykořenit, ať to fičí jakkoliv. Co by s vámi udělalo takové tornádo?? Dokázali byste zůstat ve svém středu?? Protože právě ve středu leží ta největší síla elementu ZEMĚ.

Pokud byste se chtěli o elementu ZEMĚ a výše popsaných tématech (opět je jich celkově 10 jako témat týdne) dozvědět víc, můžete si přečíst ten žlutý ebook. :-)  (Žlutá je barva ZEMĚ.) Anebo, opět, klidně objednejte naráz všechny. :-)

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.