Bývaly doby, kdy videa zimních otužilců plavajících v řece, připomínaly televizní záběry na roztomilé kočičky. Měly na závěr zpráv přinést něco odlehčujícího a zajímavého. Otužilec bylo něco obdivuhodného, ale zároveň i něco vzdáleného. Něco, na co se z tepla obýváku hezky dívá.
Pak přišel Wim Hof.
Sešel se s trendem dosahování nemožného, naplňování snů, překonávání hranic apod. Nedávno jsem četla článek lektorky angličtiny, která se dala na otužování s myšlenkou „čeho se bojím, tam mám jít.” Miluju to, co překonání této hranice udělalo s jejím sebevědomím. S její ochotou zamířit i jako lektorka jinam. Ale připomíná mi to onen příběh muslimské konvertitky, která mezi muslimy nalezla pocit komunity a zájmu, ale už si neuvědomila, že není všechno zlato, co se třpytí.
A jak často říkávám – zapomíná se na to nejdůležitější. Na tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU! Že ne každý strach je tohoto charakteru (v mé připravované knížce o té neudální zlaté střední cestě píšu i o tom, že je třeba se toho sluhy Stracha zeptat, proč vlastně přišel.) A na to, že ne všechno, co zrovna letí, je vhodné pro každého a za každé situace.
Jsme individuální bytosti s individuálně namíchanými silnými a slabými stránkami. Individuálně namíchané energeticky. Tolik lidí touží být autentičtí, být sami sebou a zapomínají na to, že to neznamená dělat to, co pro to dělají ostatní. :-)
Ale naladit se na svou jedinečnost a žít v souladu s ní. Víte, v čem jste jedineční? Víte, jak jste na tom teď energeticky? Jak je ve vás namícháno 5 elementů/ energií?Element dřeva, ohně, země, kovu a vody?? A slyšeli jste už o nich někdy?? Poznáte, jak se kolem vás a ve vás projevují?
Na otužování si dejte pozor, pokud…
Nezpochybňuji všechny pozitivní vlivy otužování. Když se na to jde správně.
Ale pokud máte problémy se srdcem (z pohledu západní medicíny), nebo pokud máte oslabené ledviny (z pohledu východní medicíny), tak na otužování zapomeňte.
Že máte problémy se srdcem, to nejspíš víte.
Čínská medicína a její pohled na svět u nás není zas až tak všeobecně známý a to je velká škoda. Čínská medicína totiž učí dívat se na člověka komplexně a v jednotě s jeho okolím, ročnímy rytmy atd. A byla by veliká škoda, se na sebe právě takhle nedívat!
Jak tedy poznáte, že máte oslabené ledviny?
Že pro vás otužování v žádném případě není? Co vám může provést, i když se nejdřív budete cítit podobně plní energie a nadšení, jako když se po ránu nakopnete kávou?? Už jste někdy zažili, jaké to je, takhle oblafnout svůj unavený oslabený organismus??
Našla jsem krásný přehledný článek na toto téma. Vřele doporučuju!
(Jo, chce to zdravý rozum a neskočit hned na vše, co letí, i když to vypadá úžasně.)