Meditujete??

Zkoušeli jste a nešlo vám to?

Zkoušeli jste a oblíbili jste si to?

Nebo si říkáte, že TOHLE pro vás není?? :-)

Se vstupem do toho Jiného světa je pro mě někdy oříšek najít tu správnou motivaci pro jakoukoliv činnost. Protože tam, kde neplatí duální pravidla (touha/strach), kde pak má člověk brát motivaci? :-) Psychologové tvrdívají, že nás motivují jen dva impulzy – touha prožít něco příjemného a touha vyhnout se tomu nepříjemnému (strach).

Jak tedy na meditaci jinak??

Však se nad svou motivací někdy sami zamyslete. Proč jste třeba dnes dělali to, co jste dělali?? Co jste tím toužili získat? Nebo čemu se případně vyhnout?? Nebo jste to dělali prostě jen tak??? :-)

 

MEDITUJI RŮZNĚ UŽ MNOHO LET – VYZKOUŠELI JSTE NĚCO Z TOHO?

V rámci čchi kungu Orel v hnízdě je například meditace bdělosti základním pilířem systému. Když se naučíte být bdělí a zjistíte, proč reagujete tak, jak reagujete, máte větší šanci žít svobodnější život. Nebýt jako robot. Nenechat se vláčet svými emocemi. Neřešit v hlavě hlouposti, které nemají řešení.

Umím i různé vizualizační praxe, kterými studenty Orla v hnízdě (jsem přece i lektorka!) umím provést. I ty jsou super! Naučí vás lépe své emoce zvládat. Už se nemusíte cítit bezmocní. Případně vás naučí uvolnit zablokovanou energii. Jen tak, v sedě, za pomoci barev nebo zvuků. Nebo i obojího. Hodí se třeba ve chvílích, kdy se necítíte na to jít cvičit pohybové sestavy.

Na desetidenním kurzu vipassany (podle Goenky) jsem se zase naučila anapanu a vipassanu. A na vipassanu a celý kurz nedám dopustit, ať si o něm myslí kdo chce, co chce. Ano, je náročný. Ano, jistě není vhodný pro každého. Ale pokud se chcete pohroužit opravdu hluboko a naučit se něco, co, jak jsem zjistila, se nejen velmi podobá čchi kungovým praxím, ale i taoistické meditaci rozpouštění, tak je to ideální prostor. Nic vás nebude rušit. Nebude vás rozptylovat nic, do čeho byste si případně běžně utíkali pro útěchu. Jestli se na to cítíte, běžte do toho!

 

KDE BRÁT MOTIVACI K MEDITACI?

Kdykoliv jsem o meditaci slyšela mluvit (nebo kdykoliv jsem o ní i mluvila ke svým čchi kungovým studentům já), obvykle byla řeč o tom, co všechno vám meditace může dát. Ačkoliv tuším i dalajláma říká, že meditace není ani tak o tom, co vám dá, jako o tom, co vám vezme. (V dobrém slova smyslu). Co všechno vás odnaučí.

Občas člověk zaslechne (i naznačí), že nejde o to, mít se líp. Ale najít v sobě sílu a nástroj zvládat život takový, jaký je. (On se tím velmi často i promění v něco krásnějšího. Jak v pohádce, když se zamilujete do ježibaby, nebo políbíte ropuchu. Proč asi tyto pohádkové archetypy máme??)

Moc lidí to ale slyšet nechce. Většina hledá v meditaci (a opravte mě, jestli se mýlím), způsob, jak žít spokojenější život. Je jasné, že pak někteří třeba z vipassany odcházejí. Těch 10 dní si představovali jako příjemně strávený čas a ne jako svého druhu utrpení, které se učíte zvládat tak, aby to pro vás najednou jako zázrakem utrpením už nebylo.

Pro mě je něco takového rozhodně cennější než ten klasický přístup k meditaci. :-)

Upřímně řečeno – když nevedu čchi kungové kurzy, nejsem na pobytu ve tmě nebo na vipassaně, nebo zrovna neprožívám extrémně náročné období, které mě nutí hledat způsob, jak to vše zvládnout na úrovni klidnější mysli, nejsem nadšený meditující.

Žádné takové – hodinu denně (bývávalo). Zásadním problémem totiž pro mě je, že ona klasická motivace touha/strach mě už dávno neoslovuje. To se vám snadno může v neduálním světě (nebo když vstoupíte do projektu STROM ŠTĚSTÍ jako já před lety) stát také. Co pak s tím??

 

MEDITACE JAKO CESTA DOMŮ

Další týden STROMU ŠTĚSTÍ mi na to dal teď odpověď a já jsem mu opět vděčná. :-) V současné době totiž procházíme mezidobím, které je věnované elementu ZEMĚ. A element ZEMĚ je zaměřen hodně na práci s myslí. Protože je to právě mysl, která nás umí zavést ke branám neduality a paradoxu. Za tu bránu nemůže – mysl sama je dualistická. Jsou věci, které mysl nikdy pochopit nemůže. Ale může nás nasměrovat. Může nás učit, kde hledat onu dynamickou rovnováhu jinu a jangu, kterým se element ZEMĚ vyznačuje. Kde hledat tu ZLATOU STŘEDNÍ CESTU, kterou tak miluju. :-)

Už v uplynulých týdnech mě témata elementu ZEMĚ (Nerozumný rozum, Vyrovnanost) směrovala zpět k taoismu. Taoismus (a hlavně wu-wei) je mé oblíbené téma. Protože právě wu-wei umí prakticky odpovídat na mou otázku – jak jednat, když vám neduální svět bere motivaci?? Jak dělat ono nedělání?? (wu-wei)??

Koupila jsem si jednu z knížek Jasona Gregoryho, kterého už nějakou dobu na youtube sleduji. A vrátila jsem se zpět k učiteli taoismu a čchi kungu Bruce Francisovi a jeho taoistické meditaci rozpouštění. A plánuji se vrátit i k jeho kurzu Tao-te-ťingu, který mám už přes rok zakoupený, ale ještě ho nemám i s cvičeními celý projitý a zpracovaný.

Myslím, že ten správný čas nastává právě teď!

Takže ano – tento týden jsem začala opět meditovat! Svou oblíbenou klasiku – meditaci bdělosti, tibetské Tsa Lungy, vipassanu. A také podle situace taoistické rozpouštění a také jednu zenovou meditaci. A dělá mi to velkou radost!!

A co mě inspirovalo nejvíc? Jeden komentář pod jedním z Jasonových videí, který reagoval na větu, že „meditace není to, co děláme, ale to, čím jsme. Osobnost je to, co děláme.”

Ten komentář zněl: „Meditace je vlastně takový návrat domů.“ Přesně! To se mnou zarezonovalo. Protože meditace v této podobě není o tom něco získat (spokojenější život, zvládnutí emocí, zdraví), nebo něčemu se vyhnout (nemoci, konfliktům), ale je to naprosto přirozený způsob bytí a fungování! Je to způsob, jak se uvolnit do toho, kým jsme. A ta spokojenost a síla je pak jen takový bonus, který s tím jde ruku v ruce. :-)


Článek je shrnutím dalšího týdne elementu ZEMĚ v rámci ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ. Pokud si také chcete vyzkoušet, kam vás zavede, jste vřele vítáni! Využijte ještě možnost vyzkoušet si ho ZDARMA v té původní podobě. Nejpozději v pondělí je ještě možné naskočit do posledního týdne elementu ZEMĚ, než začne nové desetitýdenní období elementu KOV. (Všechna desetitýdenní období již budou placená, zdarma zůstanou pouze mezidobí elementu ZEMĚ.)

Od 16.8., během 10 týdnů elementu KOV, bude mít kurz STROM ŠTĚSTÍ již mírně jinou podobu. Stále ještě za něj nebudu chtít kurzovné v rámci tisíců, ale zcela zdarma již nebude. A nebude možné do něj po 16.8. vstoupit! Ráda bych vás jím totiž provedla jako celkem a pomohla vám se mu opravdu věnovat. Za ta léta mohu říct, že není nic lepšího než využít život sám, aby vám pomohl se lépe poznat, žít bděleji a spokojeněji. A nakonec možná i vy najdete tu cestu domů. :-) 

 POSLEDNÍ MOŽNOST VSTOUPIT DO STROMU ŠTĚSTÍ ZDARMA VEDE TUDY :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *