A tento týden máme za sebou první polovinu deseti týdnů, které jsem se jako každý rok rozhodla právě elementu DŘEVO věnovat. Jarní element DŘEVO (a jaro začíná v přírodě dřív, než vyraší první rostlinky, nebo než vám to řekne kalendář) v sobě nese energii začátků. Energii sázení nových semínek. Silnou energii, kterou teď můžete využít, abyste pak na podzim sklízeli něco, co vám bude chutnat. :-)

Když věnujete pozornost tomu, abyste žili v souladu sami se sebou a přírodními rytmy (protože vy jste fraktál přírody a neoddělitelně k ní patříte), můžete na jaře podobně jako já narazit na spoustu nových možností. Nabídnou se vám jako na stříbrném podnose. :-) A mně se tak nabídlo několik měsíčních online kurzů zdarma. :-)

Přes Ingrid Dach a její mentorku Sigrun jsem měla úžasnou příležitost vybrat si ze stovky kurzů v nejrůznějších jazycích. A já si jich vybrala osm! (A říkala si, jestli je vůbec všechny zvládnu.) Některé proto, že dané téma zrovna sama pro sebe řeším. Některé čistě ze zvědavosti. Některé proto, že mi přišlo praktické a užitečné. A jedno, protože jsem si vzpomněla na svou minulou zahraniční dovolenou. Tu v létě 2019. :-)

 

JAKÉ TO V ONLINE KURZECH JE?

V těchto je to dost podobné, protože fungují na stejném principu. I tak je zajímavé vidět, jak různě k nim jednotlivé ženy přistoupily. A jak moc o tom, jestli se vám kurz líbí, nebo ne, rozhoduje energie, kterou daná lektorka vyzařuje. Což neznamená, že je ten kurz špatný. Jen to, že vám prostě něco sedí víc a něco míň. V jednom kurzu musím říct, že obsah byl velmi inspirativní, i když bylo vidět, že pro lektorku je to zatím velká výzva. O to víc ji obdivuju! Já bych si třeba na online kurz tohoto druhu ani netroufla. Ale kdo ví… :-)

Všechny kurzy fungovaly v FB skupině (jako testovací). Zažila jsem to prvně loni právě u Ingrid a to pro mě byl ještě nezvyk. Ale zjevně byla velkou průkopnicí a najednou víc žen zjistilo, že i to je cesta! FB skupiny mají totiž jednu úžasnou výhodu – jsou interaktivní, nesou se na vlně účastníků a víc vás pohnou k akci. Když dělám online kurzy já a i ten vstup do skupiny nabídnu, spousta lidí tuhle možnost nevyužije a pak se těžko skupina rozhýbe k nějaké akci. Je to prostě FB – ukáže vám jen to, kde se něco děje. :-)

Nakonec je to na FB skupině i krásně přehledné (i na mobilu), vím, kde co najdu. I včetně komentářů, které jsou sami o sobě také přínosné. A má to ještě jedu velkou výhodu – nemusíte řešit vstupní hesla na speciální stránky. :-)

A co mi přišlo vtipné bylo, jak i tenhle projekt proměnila korona! Ještě loni byla v kurzech hlavně videa a pak live vysílání do skupiny. Letos jsem zažila spoustu zoom calls. :-) Zjevně jsme se naučili, že nemusíme jen mluvit do kamery a sledovat komentáře, ale že můžeme mluvit k lidem, sledovat jejich reakce, komunikovat s nimi přímo!

To se mi moc líbí a je mi to jako lektorce angličtiny blíž než jen to zírání do očička kamery. :-) I já jsem si totiž už na online konference zvykla. A někdy jen potřebujeme něco, co nás donutí změnit zaběhané způsoby a vyrazit jinudy. A musí to trvat dost dlouho, abychom si na to zvykli, a nesklouzli zas do starých zaběhaných (a přiznejme si to – zatuchlých) kolejí. Z tohoto hlediska tohle korona období mám paradoxně ráda. A z tohoto hlediska je jakýkoliv delší kurz dobrá věc!

 

A CO JSEM SE ZA MINULÝ MĚSÍC VŠECHNO NAUČILA??


Tak moc! Mám o tom popsaných několik stránek ve svém deníku STROMU ŠTĚSTÍ. A ještě tam nemám všechno. :-)

Ale tak stručně:

  • Kurz Jak se stát mistry italských těstovin od Míši Šticové

Ten má v seznamu první místo, protože mě nejvíc překvapil! Vůbec by mě nikdy nenapadlo, že se přihlásím do kurzu vaření. Ale já si v Itálii na poslední dovolené zamilovala italské špagety! V hotelové restauraci úžasně vařili! A zamilovala jsem si sýry, třeba pecorino. A konečně jsem pochopila, proč „Poltrgajst“ brojí proti eidamu na špagetách. :-) Po měsíci jsem se do pasty fakt zamilovala, mám doma kvalitnější (mají spoustu bílkovin!), pecorino a navíc oproti kurzu jsem si našla na netu i arrabiatu. A tak teď vím, co budu vařit! A na konci italského měsíce jsem vytáhla wok a vyrazila do asijských potravin. Příští měsíc bude ve znamení čínské kuchyně! :-) 

  • Kurz Get Unstuck od Megan Anderson

Ten má na seznamu druhé místo hlavně proto, že mě seznámil s konceptem tzv. chimp mind (šimpanzí mysli). Začala jsem tuhle myšlenku vsouvat i do toho, co říkám já (a našla si své místo i v mé připravované knížce). Přijde mi totiž geniální k pochopení toho, co je to, co nás vlastně drží zpět. Ačkoliv kurz neměl nějaké extra techniky, měl podobný styl, jak funguju já. Hodně sdílecí o tom, jak určité problémy sama autorka kurzu řešila s využitím té teorie, o které v jednotlivých týdnech mluvila. Velmi inspirující a velmi názorné. Osobně už delší dobu zvažuju, do jaké míry je opravdu třeba disciplína a vůle (s čímž se vůbec neztotožňuju) a do jaké míry je to o naskočení na tu vnitřní vlnu (což je má zkušenost). Ale jak vidíte – to je ten duální přístup (buď, anebo), zatímco je tam něco neduálního, co mi zatím unikalo. Šimpanzík mi přijde jako zajímavý dílek do skládačky. (A Planeta opic v TV to jen podtrhla. :-))

  • Kurz Success Mindset od Barbara Scalera (nechci ji česky skloňovat, nějak jsem si na její jméno už zvykla takhle)

Ten má na seznamu třetí místo, ačkoliv nejdřív jsem z něj byla nadšená celkově nejvíc. Možná je to tím, že bylo náročnější jím projít, protože je tak praktický. Plný technik. S dlouhými videi a případně s následnými breakout rooms.  Na to je potřeba si najít čas a prostor, zatímco já jsem spíš ten prolítávací typ, protože spoustu věcí už znám a mám je i zažité. Takže pro mě náročněji přístupný, ale zato nakonec bude asi nejužitečnější. Autorka je hypnokoučka, studovala u Marise Peer. O té jsem na webu už psala, mám ji moc ráda. V kurzu se tedy pracovalo s hypnotickými metodami (máme nahrávku na každý den), probírala se nevědomá mysl, dělalo EFT. Je fascinující vidět, jak se tímto způsobem pracuje s těmi nevědomými zábranami, které si v sobě neseme. Já jsem zvyklá toto dělat nenápadně skrze čchi kungové praxe a vipassanské meditace. Ale tohle může být pro spoustu lidí přijatelnější. A musím říct, že mi Barbara pomohla najít něco užitečného i na vizualizacích, které jsem doposud moc nebrala. :-) Ale když si tu poslední praxi člověk udělal na to SKUTEČNÉ přání za všemi těmi tužbami, které máme, dostalo to úplně jiné grády. A myslím, že to bude další skládačka do toho, co sama pro sebe teď potřebuju, protože moje Ego teď hodně šlape na brzdu a nechce mě pustit dál.

  • Kurz Volání Země od Daniely Tayen Smutné

Šamanský kurz online, wow! Úplně jiný přístup – i pondělní videa jako live, velké sdílení ve skupině, žádné velké výklady, každý si dochází ke svým odpovědím na šamanské cestě sám. Prostě wow. :-) Přiznávám ale, že se na ty cesty vydávám jen málokdy, opět je pro mě náročnější se takovému kurzu věnovat (viz Barbara). Navíc asi nejsem úplně typ na šamanské cesty za přírodními bytostmi. Ten kurz mi ale znovu připomněl, jak blízko k přírodě mám, že ji vlastně můžu a umím vnímat i na ještě niternější úrovni. Zavedl mě k tomu, jak důležité je pro mě být naladěný na energii elementů. Připomněl mi, jak jsem naladěná na intuici a jak s ní můžu ještě víc pracovat. Asi mi úplně nevyhovuje pracovat s přírodou a živly (elementy) tak, jak Tayen, ale rozhodně mě kurz přivedl k tomu, najít si k nim tu svou cestu ještě do užšího propojení. Protože jsme prostě ty fraktály přírody  a patříme do ní. Jsme tu doma a nemůžeme jít proti ní. Když vidím Tayen kurz, vždycky si vzpomenu, že mám v přírodě vnímat, že mé plíce jsou stejně rozvětvené jako větve stromů :-)

  • Kurz Embrace Your Intuition od Anette Kurtz

To je ten kurz, o kterém jsem mluvila na začátku – tak důležité téma! Tak užitečné téma! Ale jako by trochu zapadlo. Lektorka nemá v kurzu tolik lidí a ono je to asi pak i znát na energii, kterou nese. U spousty lektorek ostatních kurzů bylo znát, jak z nich v dalších týdnech opadla nejistota, protože měli v kurzu spoustu lidí a spoustu nadšených reakcí z prvního dotazníku. A to hodně pomůže! Přitom naučit se pracovat s intuicí, s tou vnitřní vlnou, mi přijde zásadní. Já se třeba, kupodivu, dozvěděla, že nemusím čekat na rozhodnutí, natožpak intuitivní. Že já už rozhodnutá jsem! Vím přesně, co chci a proč. A to mi ohromně ulevilo. Myslela jsem si totiž, že ještě rozhodnutá nejsem, protože jinak bych nestála na místě. Přece ne?? :-) Naučila jsem se, jak důležité je pak ale také tomu vnitřnímu rozhodnutí naslouchat, protože jinak se ten hlásek v nás nebude už tak silně ozývat. Hodně mě bavilo propojení s feng shui, protože Anette učí i to. Ono flow, o kterém také mluvila a o kterém se teď všeobecně mluví, ale jako by bylo odtržené od původního taoistického, mi tady sedělo. Hodně mi vadil ten silný německý akcent, ale co už. :-) Já mám určitě zas český, když mluvím anglicky, ať se snažím jakkoliv. :-)

  • Kurz V ústrety svojim talentom od Livie Danningerové

Liv měla v kurzu stovky lidí! A je to moc dobře! Je dobře, že lidé se začínají zajímat o to, co je jim dáno do vínku, poznávat sami sebe  a druhé lidi mnohem víc. Zpočátku byl pro mě kurz hodně zajímavý, ukazoval mi i další věci, které jsem o numerologii nevěděla. Postupem času mi ale docházelo, že kromě těch nových vhledů do numerologie mi vlastně nic nového moc nedává. Mnohem víc mi totiž vyhovuje astrologie. Jinak Liv jsem znala už předtím, jen jsem nevěděla, jak pracuje. Což bylo v kurzu krásně na zoom calls vidět. A je úžasná! Pro mě astrologie (i numerologie) má jeden zásadní přínos – nenutím ani sebe, ani druhé někam, kde jim to není blízké. Nečekám od sebe ani od druhých nic, co jde proti jejich přirozenosti. Nenutím introverty (třeba mou dceru) chovat se extrovertně. Ani mě to nenapadne. :-) Kéž bychom si víc uvědomovali, jak jsme jedineční a v té jedinečnosti součástí celku! Nemusíme být jeden kopií druhého, abychom zapadli. Takový level tolerance bych si jednou přála ve společnosti mít. (Tedy jestli to nejde proti přirozenosti toho, jak společnosti fungují. :-))

  • Kurz Obličejové jógy od Andrei Doležalové

Kurz mám na předposledním místě, ale to vůbec neznamená, že by byl špatný! Jen pro mě v současné době znamenal nejmíň. Ale určitě se k tomu, co jsem se v něm naučila, budu vracet! Vyzkoušet si obličejovou jógu (face yoga) jsem už nějakou dobu chtěla. Poprvé jsem na ni narazila u jedné zahraniční lektorky, ale chtělo to něco ucelenějšího. Třeba Andrejku. :-) Teď mám rámec, zařadila jsem pár cviků do téměř každodenní rutiny! A čím budu starší, tím bude určitě tenhle kurz postupovat na žebříčku absolvovaných kurzů výš a výš. Až překonám to brzdící Ego a otevřou se mi nové obzory a možnosti. :-))))

  • Kurz Nechte se objevit díky LinkedIn od Lucie Václavkové

No, je vidět, že business je teď u mě až na posledním místě. :-) A přitom zrovna tenhle kurz pro sebe vnímám jako hodně důležitý, vzhledem k tomu, že bych se chtěla víc otevřít v online nejen osobnímu rozvoji ale i angličtině spojené s osobním rozvojem. Což je ostatně má offline profese, která se přelila s některými mými studenty do online. Ale vnímám teď potenciál nabídnout něco speciálního nejen lidem z Brna. Tak jsem si kurz prošla, pak úprav na LinkedIn už udělala, propojila se s pár dalšími lidmi (třeba Barbarou), ale ještě jsem úplně svůj profil nezpracovala. Snad ještě stihnu a získám nějakou tu zpětnou vazbu od Lucky. Co jsem koukala, byly u ostatních hodně užitečné.

  • Ještě jeden kurz – Prodejní stránky u Pavla Říhy

Ten mi do toho skočil a já musela. :-) Netrval měsíc, tuším jen týden. U Pavla a v jeho skupině jsem v online získávala nějaké konzistentnější nápady a zpětné vazby už před lety. A protože jsem zrovna v tu dobu chystala Mimoňský Speciál (Jak se s tím mám smířit?), tenhle kurz o Prodejní stránce se mi šikl. A tak jsem stránku výrazně prodloužila (i když člověk všude slýchá, ať zkracujeme.). Přišlo mi to užitečné – koneckonců, pokud si má člověk ze Speciálu opravdu něco odnést, ten čas sám sobě (a tomu, co píšu), nakonec věnovat musí. Takže i dlouhá stránka může být ideální právě pro toho, pro koho je ideální i Speciál. A alespoň velmi dobře ví, co ho čeká a nemine. :-) Jsem ráda, že jsem měla zas impulz se stránce o Speciálu věnovat. Podobně plánuju zpracovat i stránku na mé lekce angličtiny. :-) Přijde mi, že jedna stránka, která lidi provede přesně tím, co všechno kromě angličtiny ještě získají, je to, co na mém angličtinářském webu Radost z angličtiny ještě chybí. Asi je to snazší, než se proklikávat.

Všechny ty kurzy do jednoho bych doporučila. :-) Však ony je holky zase jednou otevřou znovu, jen už budou placené, protože budou vychytané od různých chybiček, na které je možná ostatní upozornili. Já chyby neviděla, jen to, jaké ty holky byly a co chtěli ostatním přinést. Každá to dělala po svém, každá se učila dělat něco nového a nejvíc nás naučí právě naše zkušenosti. Kdo jsem já, abych někomu vykládala, že by měl něco dělat jinak, protože se mi to tak víc líbí? :-) Říkám teď jen jednu věc – zjistěte, kdo jste, nalaďte se na svou intuici a na své dary. To je ta nejdůležitější zpětná vazba pro vás. :-) Však to znáte – není člověk ten, který by se zalíbil lidem všem. :-) Jde jen o to, být v souladu se svým vlastním potenciálem.

Já osobně měsíční kurz zdarma začala dělat už v roce 2016, kdy to tady ještě nebylo zvykem. Šlo o klasickou Mimoňskou cestu do Jiného světa (pořád ještě jede, ale chtěla bych ho trochu upravit, aby byl podobně interaktivní). Kdysi jsem na něj také dělávala promo a začínal hromadně 1x měsíčně, ale pak jsem se začala věnovat i jiným věcem a nechala do něj lidi vstupovat, jak jim vyhovovalo a projít si jím samostatně. Zatím to hlavní gró mé práce je totiž angličtina a má osobní cesta poznávání neduálního světa, kterou sdílím s těmi, které to zajímá. To jsou pro mě dnes priority. Ono ještě užší naladění se, ať si na to Ego říká, co chce. :-)  Ale poohlížím se a učím se a sázím.

 

TĚCH SEMÍNEK ALE BYLO!

A jsem nadšená! Jarní elemement DŘEVA nemá rád, když mu stojí něco v cestě a dělá, co může, aby se skrz tu ledovou půdu prodral. Jak v sobotu krásně říkala Alice Simonová na našem ročním instruktorském kurzu čchi kungu ve stylu Orel v hnízdě (ano, další kurz, jen jednodenní procvičování zaměřené právě na element DŘEVO). A přesně tak to teď vnímám. :-)

Jak si užíváte tyto začátky roku vy? Prorážíte půdu? Poohlížíte se po něčem, co byste mohli zasadit? Něco nového? A jste si jistí, že bude sázet to vaše vnitřní Já (a víte, kým vlastně jste??) a ne to vaše vystrašené zraněné Já (aka Ego)? Já třeba zabrousila minulý týden na Clubhouse! (Slyšeli jste o této nové síti??) A jsem z něj nadšená! O tom ale zase někdy jindy. :-)

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *