Ne vždy je sůl nad zlato

Život prý může být jako pohádka. Jak chudý k bohatství přišel. Jak dívka k princi svých snů přišla. Jak princ získal ruku princezny. A půlku (jenom??) království k tomu. Jen se při tom všem snění zapomíná na to, že pohádkový hrdina je obvykle podroben mnoha tvrdým zkouškám. Že „život jako pohádka“ nemusí být dvakrát veselá vyhlídka a že, když na to opravdu přijde, obvykle se ukáže, že lidé o takový „pohádkový“ život ve skutečnosti vůbec nestojí.

Utíkat z pohodlí svého domu před Kazisvětem? A někde mýt nádobí? Bojovat s nějakými draky? Sloužit ženě svých snů? Makat v samotném pekle? Žít se Zvířetem v rozpadávajícím se zámku? Řekněte, toužíte po něčem takovém??

Ano, je dobré si díky pohádkám uvědomit, že cesta za štěstím může být trnitá. A právě díky tomu krvavé škrábance od trnů lépe snášet. Je také dobré si díky pohádkám uvědomit, že někdy jsou pro život mnohem důležitější ty nenápadné drobnosti než bohatství a zlato. Ale hodně absurdní je si do těch krvavých škrábanců tu sůl ještě sypat. A to my tak dobře umíme!

Ano, všechno to stěžování si. Všechny ty výčitky, kterými zasypáváme sebe, lidi kolem sebe i Život sám. Protože někdo za to přece může, že ještě nejsme pány svého království s partnerem po svém boku! A zazvonil zvonec. Jako bychom se s každým hloupým píchnutím o vřeteno ještě švihli bičem, aby té bolesti nebylo málo.

Pohádky by nás přece měly naučit ještě jednu zásadní věc – že láska hory přenáší! Že léčí všechny rány! Ty, které jsme si způsobily vlastní nezralostí nebo touhou po tom, co nám nepatří. Nebo ty, které nám způsobil ze stejných důvodů někdo jiný.

Proč do té rány ještě sypat sůl? Proč se nenechat zaplavit zlatavým slunečním svitem lásky a nekolébat se v něm? Neléčit se v něm? Láska nám dává sílu nést i to, co bychom jinak neunesli. A dojít díky tomu až do konce.


Právě jste dočetli třicátou osmou část série DEVATENÁCTKA (kniha našeho života) o 50 absurdních způsobech, jak si šlapeme po štěstí. Tentokrát na téma KŘÍŽ, KTERÝ NESEME S LÁSKOU elementu KOV. Série, která vychází z ročního online projektu (zdarma) STROM ŠTĚSTÍ, bude mít celkem 50 dílů. 

Pokud vám ještě absurdní hříčky do mailu nechodí, napište si o ně (zdarma):

>> Úvod a předchozí absurdní hříčky si stáhněte ZDARMA zde <<

(další absurdity Vám pak přijdou automaticky)

Těším se na další online setkání příští týden!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *