Asi jako každý z vás, i můj život není vždycky pohodička jahodička, jak říkává můj manžel. Každý máme ty své sešupy a každý z jiných příčin. Když mi bylo v životě nejhůř, byla jsem ráda, že vím, co s tím. Pomohl mi právě čchi kung. Jinak nevím, co bych byla dělala.

Platí, že to, co je hračka pro jednoho, může být klidně pro druhého velký problém. A tak netrapte sebe ani druhé oním  „Však druzí jsou na tom ještě hůř.“ To nikdy nevíme, když nejsme v jejich kůži. I nesrovnávat vás čchi kung naučí, protože pochopíte, že to nemá smysl. Třeba vy ten svůj problém, jakkoli malý se může ostatním zdát, prožíváte hůř proto, že jste citlivější. A na tom není nic špatného.

Jen máte v životě o to náročnější úkol.

Já kdysi na střední i uvažovala o sebevraždě. Dnes se mi to může zdát hloupé, protože jsem se přece měla docela dobře. Ale když máte pocit, že život nemá smysl žít, tak hůř vám už být ani nemůže.

Jak říkal už Viktor Frankl, známý psycholog a autor koncepce Logoterapie – když najdete v životě smysl, přežijete i koncentrák. Což byla jeho osobní zkušenost, proto mu věřím.

 

ČCHI KUNG JAKO CESTA, NE JAKO CÍL

Než jsem se dostala k čchi kungu, na který nedám dopustit, pomohla mi i spousta jiných věcí. Asi to taky znáte. I bez čchi kungu se dá žít. :-)

  • V první řadě láska. Jak jinak. :-) Život hned dostane smysl. A pro svého milovaného jste schopní i ty hory přenášet! Bylo mi tehdy přes 20 let a já najednou rozkvetla. Práskla jsem s VŠ oborem, který mě už neoslovoval, a zamířila jiný směrem. Najednou jsem přestala mít strach, co tomu kdo řekne. :-)
  • V druhé řadě astrologie a tarot. Učily mě symbolickému pohledu na život, hlubšímu pochopení toho, co se děje a proč. Zákonitostem.
  • Pohyb, zvířata (hlavně koně a psi) a příroda. Co k tomu říct. Asi chápete. :-)
  • A samozřejmě neduální učení. :-) Jen jsem je tehdy ještě moc nechápala, jen mě nesmírně přitahovala.

A i to všechno má s čchi kungem nakonec hodně společného.

A vlastně i to, že čchi kung sám není cíl, ale může vás dál navést.

Otevírá další a další brány, mě třeba zavedl k vipassaně nebo dzogčhenu.

 

Čchi kung ale pro mě zůstává základem

Díky němu se umím mnohem lépe otevírat tomu, co mi má životní cesta může dát. Uvolňuje to, co je zatuhlé. Ať je to tělo nebo mysl. :-)

A nakonec je pro mě čchi kung i způsobem, jak milovat ještě opravdověji a hlouběji, protože má praxe na otevírání srdce. Ale i kdyby neměl, sám o sobě otevírá celou vaši bytost.

Hýbat se, vnímat svět neduálně a symbolicky a jeho zákonitosti je ostatně také součástí čchi kungu. Jen nyní se to vnímání přesunulo i na úroveň energie. Takže můžete zasáhnout dřív, než se manifestuje něco, co jsme nechtěli. A to mi přijde super!

Vždycky jsem se totiž pídila po tom, co je „správné“ (jako správná Kozorožka).

Jeden známý se mně kdysi dávno snažil ukázat, jak se mýlím. Že všechno, co se nám stane, je správné, a že se tedy nemusím trápit tím, abych udělala to správné. Myslel si, že se prostě jen snažím být dokonalá…

Kolikrát se mě už lidé snažili vysvětlit něco, co si mysleli, že ještě nechápu. Že jsem tomu ještě nedorostla, zatímco oni už ano?? :-) A přitom já jsem se už jen hleděla ze stejných míst do těch jiných bran, které se mi otevíraly a které byly mému naladění bližší. A ze strachem z odsouzení nebo pocitů viny to nemělo nic společného, i když to je většinou to první, co každého napadne.

Jenže mému naladění je nejbližší ono propojování protikladů, které je pro spoustu lidí velmi těžko představitelné. A tak ano – v jistém smyslu je vše, co se nám přihodí, správné. Však jsem tomu věnovala i celý ebook Trápení je dar.

Ale zároveň není nutné se v životě trápit. A dá se to naučit stejně jako se učíme číst a psát. Jen tohle nás ve škole bohužel neučí…

 

ČÍM MĚ ČCHI KUNG PŘED LÉTY UCHVÁTIL?

Uklidnil mě.

To bylo to první, co jsem s ním zažila, když jsem začala s čchi kungem Orel v hnízdě někdy v roce 2008. Měla jsem v té době malou téměř dvouletou dceru a čchi kung byl pro mě požehnání. :-) Vždy, když usnula, zacvičila jsem si, a byla jsem vyklidněná matka. Prostě nádhera.

A to jsem tehdy nic moc neuměla, jen základní sestavu, postoj, nějaké vedlejší praxe a meditaci bdělosti. Ta mě kupodivu šla hned od začátku. Nořila jsem se díky ní někam do klidného prostoru a mě to tam hodně táhlo. :-) O motivaci cvičit jsem tedy nouzi fakt neměla. :-)

Už si úplně nevzpomínám, proč jsem ještě před otěhotněním zkoušela čchi kung 5 elementů. Možná protože jsem ho cvičívala v lese cestou z výuky angličtiny v našem nymburském Sportovním centru?? :-)

Fascinovalo mě už tenkrát dívat se na svět pohledem pěti elementů, stejně jako mě předtím fascinovala symbolika tarotu a astrologie. Probouzet v sobě pružnost dřeva, zápal ohně, poklid a rovnováhu země, ráznost kovu i tichou sílu vody. Vše začalo dávat mnohem větší smysl. A to je pro mě vždycky důležité.

Od té doby uplynulo už nějakých 20 let a má fascinace pěti elementy se ještě prohloubila. Možná jste už i četli některé z mých ebooků pěti elementů. :-) A chystá se jejich revidovaná podoba!

A ještě jako těhotná jsem na brněnské Bílé hoře zažila první společné čchi kungové cvičení s místními. Ten pocit, když vás cizí lidi vezmou mezi sebe, někde, kde nikoho kromě manžela a jeho rodiny neznáte. Čchi kung byl od té doby pro mě vždy spojený i s úžasnými partičkami podobně naladěných lidí.

 

A ČÍM MĚ ČCHI KUNG STÁLE FASCINUJE?

  • Je uvolňující. A ne jen během cvičení. Vydrží to tak dlouho, dokud chci věnovat pozorost tomu, v jakém módu jdu zrovna životem. Jestli v tom klidném a zároveň odhodlaném a sebevědomém. Nebo v tom, co většina lidí obvykle. :-) Jasně, uvolnit se dokážu i v tom lese, nebo při tanci, nebo v kavárně, nebo v kině, nebo ve vaně, nebo na lyžích. Těch míst je. Ale tohle je jiné uvolnění. Tady nemám pocit, že jen odvracím pozornost od toho, co nechci vnímat.

  • Má nástroje na všechno možné – když se cítím unavená, když se necítím ve své kůži, když mě bolí hlava, když mám strach, když mám pocit, že nevím, kam dřív skočit, když nemůžu usnout atd. atd. atd. Snad na všechno má čchi kung něco. Je to ostatně součást čínské medicíny a ta umí rozpoznat, kde energie neproudí tak, jak má, a ví, jak ji zase rozpohybovat.

  • Zjistila jsem, že neumím spoustu věcí, které jsem si myslela, že umí přece každý. :-) Stát, sedět, hýbat se. Já nevím, jak je to možné (to je prosím řečnická otázka), ale lidstvo prostě neumí za ty miliony let, co je na zemi, ani ty nejzákladnější věci! Natož ovládat vlastní mysl a emoce a nenechat se manipulovat zvenčí. A pak se diví, jak to tady vypadá. Za počítače a mobily jsem vděčná, jasně.

Ale možná už je čas se začít věnovat i lidem a  ne jen věcem a číslům?? :-)

 

ČCHI KUNGOVÝ PŘÍSTUP ZÁPAD POTŘEBUJE JAKO SŮL JENŽE PRÁVĚ PROTO NENÍ V MÓDĚ

Vidím to všude kolem sebe. Neustále se jede na výkon a čím víc do všeho dáváte usilí, tím líp. Jenže čchi kung (rozhodně Orel v hnízdě, kterého znám nejlíp) jde přesně proti tomuto proudu. Důraz na výkon začíná už často na základce a přenáší se to pak automaticky do všeho, co děláme.

Paradoxně (i když vlastně očekávaně, protože jinak to tady prostě zatím neumíme) jede na výkon i velká část duchovněji zaměřeného světa. Nemění se vlastně vůbec ale vůbec nic. Jen místo jedniček jste vědomější než druzí, nebo si toho víc vykvantujete a vivizualizujete a váš život bude už tady na zemi ráj plný duševního i hmotného bohatství. Nebo se do něj tedy aspoň dostanete po smrti. Snad.

Zatímco se ale taková znalost matematiky dá docela snadno změřit, to, do jaké míry jste procestoval astrálními světy, a co všechno jste zažil během meditací, to se změřit nedá. (Možná tak maximálně práce vašeho mozku během meditace.)

A ve spirituálních kruzích můžete tvrdit, co chcete. A čím vznešeněji a neuvěřitelněji to bude působit, tím lépe.

 

Je příliš snadné nasadit si masku a hrát i v duchovním světě nějakou roli, která vám má přinést úspěch a uznání.

Máme to jako lidstvo (a naše ego) tak zažrané pod kůží.

A vždycky se najdou lidé, kteří se nechají na masky nalákat.

Je to stále stejná hra na bohaté a chudé, úspěšné a neúspěšné, vůdčí typy a ty následující, oběti a viníky atd. Jsme tak chycení v dualistických hrách našeho ega, že jsme zapomněli, co to vlastně znamená žít mimo ty jeho představy, strachy a touhy. V neduálním tak trochu jiném světě neočekávaného a nepodmíněného, který na stránkách svého webu objevuju, procházím a neustále o něm píšu.

Protože nic jiného mi smysl nedává, pokud má mít existence na tomhle světě nějaký smysl. A nemáme se jen motat v kruhu konfliktů, záští, traumat a jejich věčného pročišťování. Místo vysvědčení, titulů a stoupání po kariérním žebříčku je mnohem snadnější sbírat semináře, úrovně reiki a nejrůznější terapie. Ale nakonec jsme stejně jen dál nějak nedostateční. Na duchu.

Kdysi jsem si myslívala, že díky tomu, že jsme se osvobodili od křesťanského či jinak náboženského vlivu, máme narozdíl od zbytku téhle zeměkoule otevřené dveře k opravdové změně. Ale zdá se, že se jen změnily kulisy, ale jede se dál.

 

A V ČEM JE TEDY ČCHI KUNG TAK JINÝ??

Nejdůležitější není být co nejdál či nejvýš, co nejsvětější, nebo co nejvědomější, bez traumat a problémů.

Nejdůležitější je se uvolnit, jak říká hlavní instruktor čchi kung Orel v hnízdě Pavel Simon. :-)

A já s tím naprosto souhlasím.

Když cvičíte čchi kung, učíte se právě tohle. Krůček za krůčkem přesně tak, jak to zrovna vy potřebujete. Každý jsme totiž jiný a každý vstupujeme do čchi kungu v jiném věku a v jiném zdravotním i psychickém stavu.

Někdo je zaneprázdněný podnikatel, který potřebuje nabrat sil a odbourat stres. Někdo je mladá matka, která potřebuje mít čas i sama pro sebe, naučit se pečovat o své emoce a svou energii. A někdo je třeba starší žena nebo muž, kterého už začíná zlobit zdraví a jóga nebo posilovna už není pro ně.

A najednou ke svému údivu zjistí, že cvičit (a efektivně) se dá i na židli nebo vleže, není po cvičení celý zničený, právě naopak a navíc se cítí i zdravotně líp. A má víc elánu.

 

A CO SE NA ČCHI KUNGU VLASTNĚ DĚLÁ??

To je různé. Na Orlovi v hnízdě uvolňujeme, posilujeme a harmonizujeme jak tělo, tak mysl, tak energii. A i když nevíte, co si o té energii máte myslet, zaručuju vám, že hned na první hodině budete vědět, že ji máte a že to nejsou jen východní povídačky. :-)

Slouží k tomu speciální jednoduchá pohybová sestava (podobá taiji, ale snazší), speciální postoje, díky kterým už nebudete tak unavení a nejrůznější praxe pro práci s myslí. Hlavně však meditace bdělosti, která je naprosto zásadní pro to, abyste šetřili svou vzácnou energií.

Klid mysli a dokonce snad i vhled do té neduální podstaty je takový bonus. :-)

A pak v rámci Orla narazíte na spoustu dalších praxí, díky kterým se vám bude žít na těle i na duchu fakt mnohem líp. Ale jak říkával náš mistr, nesbírejte techniky. Už se přece nemusíte za ničím hnát, nezapomeňte. :-)

Lidé zapomínají, že ta největší kouzla se dějí v tom nejjednodušším.

A pak už se jen nechte vézt, kam vás čchi bude chtít vést…

 

A KDE SE MŮŽETE ORLA NAUČIT?

Těch možností je. :-)

Ať jste v Brně, v Praze nebo někde v chatce v lesích.

Díky covidu už najdete možnost se základy Orla v hnízdě naučit v online kurzu (najdete ho mezi online webináři na různá témata ZDE). Pokud chcete živý kontakt (a to vřele doporučuju), tak se cvičí různě po republice. Existují víkendové kurzy  Můžete si zacvičit i v týdnu pravidelně (odkazy na lektory najdete ZDE) .

A pokud jste z Brna a okolí, můžete cvičit se mnou nebo dokonce i s hlavním instruktorem Orla v hnízdě Pavlem Simonem :-)

Blíž info k Brněnskému cvičení najdete ZDE

Ráda vás v Brně uvidím. :-)

Já jsem nic lepšího za celá dlouhá léta nepotkala a že jsem toho už potkala. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *