V minulém článku čchi kungové série (zde) jste se mohli dočíst, proč pro čchi kung (minimálně u většiny lidí) není vlastně až tak důležité, jestli nějaká čchi existuje, nebo ne. Na začátku dokonce není ani důležité, jestli cítíte nějaké proudění v těle, nějaké energetické pole mezi rukama, nebo snad dokonce svůj spodní tan tien. Pro každodenní život většiny lidí je něco takového jako bonus. Nebo i jako něco, čím případně můžete ohromovat své přátele :-) (Ano, podobné věci mezi nebem a zemí dnes letí.)
Ale to, co asi každý z nás opravdu potřebuje, je cítit víc energie. Nebýt pořád unavený. Neprobouzet se ráno s myšlenkou, aby už byl víkend, a neploužit se utahaně domů večer z práce.
Má osobní zkušenost díky cvičení čchi kung?
Bývaly doby, kdy jsem byla ráda, že mi dítě pěkně spí, a pak jsem s ní pár minut „před zavíračkou” dobíhala do školky. Dneska díky Orlovi vstanu dobrovolně i ve 4 ráno a jdu na vipassanském kurzu ještě před snídaní na dvě hodiny meditovat :-) Nebo, ok, v 7 ráno doma. A většinou mě to nějak netrápí :-)
A nejsem jediná, která už dneska ráda stojí, protože ví, že to stojí za to :-)
Proč mluvím o stání??
Protože čchi kungové postoje jsou úžasným prostředkem k tomu, jak načerpat víc energie. Pasivně, prostě jen tím, že stojíte. Kupodivu :-) Nebo i aktivně, když víte, jak na to, a jste na to připravení.
O postojích se můžete dočíst a jistě najdete i něco na internetu, ale je třeba brát v úvahu, že nestačí si prostě jen stoupnout a stát a stát a stát, pokud to chcete dělat bezpečně. Pojďme se v tomto článku ale podívat na to, co může dělat každý, kdo postoje nezná, aby měl víc energie (bez utrácení za kafe a energy drinky.)
Pár tipů, jak mít více energie
- protáhnout se – primitivní, ale velmi účinné :-) Zkuste to někdy, třeba právě po ránu. Můžete zkusit jógový Pozdrav slunci, můžete zkusit jakoukoliv svou oblíbenou protahovací sestavu. A pak si na chvíli stoupněte a všimněte si, co se stalo s vaší energií. Cítíte se živější, že? :-) Ne, čchi kung nejsou jen speciální pohyby, energetizující postoje, meditace a případně i čerpání a posílání energie. Čchi kung je i umění energii protažením rozproudit, abyste se ve svém vlastním těle cítili plní energie :-)
- krátce si zacvičit – ne, teď po vás nechci, abyste šli do posilovny nebo běhat. To vám sice vyčistí hlavu (a o tom bude teprve řeč), ale jinak vás to spíš vyčerpá než nabije. Stačí uvolnit klouby – pár otáček hlavy na každou stranu. Pár kruhů rukama i pánví. Kroužky v kolenou i v kotnících na obě strany. Trochu se zadýcháte, ale hlavně rozproudíte energii výrazně silněji než předtím.
- zklidnit myšlenky – mohou vám přijít vhod i ony relaxační nahrávky, které dnes kolují internetem a říká se jim meditace (v jistém smyslu to i meditace jsou). Z hlediska energie mají velký význam. Uvolní vás. Zaměří vaši mysl na chvíli na něco jiného. Na něco uklidňujícího a posilujícího. Přestanete plýtvat energií na myšlenky, ať již destruktivní, nebo i pozitivní, ale plné touhy a nadějí, které jsou zaměřené na nějaké objekty. Ať již v budoucnu a minulosti, nebo i teď a tady.
- naučit se s myslí pracovat – naše mysl spotřebovává spoustu energie a spoustu naprosto neúčelně. Na všechny ty myšlenky, ve kterých jsme obvykle celý den zacyklení. A které nám někdy dokonce brání v noci spát a energii načerpat tím nejpřirozenějším způsobem. Relaxační meditace na to už nestačí. Na to je potřeba se naučit meditovat tak, abychom se naučili mysl ovládnout. Neměla by ona ovládat nás.
Toto jsou základní tipy, které si můžete vyzkoušet hned (pokud víte, jak meditovat v tom posledním slova smyslu).
A ještě jeden tip – čchi kungové pohyby
Je ale ještě jeden tip, jak mít více energie – čchi kungové pohyby. Podobně jako postoje je ideální naučit se i pohyby s nějakým instruktorem (a pak si cvičit doma kdykoliv sám).
Čchi kungové pohyby se mi osvědčily jako způsob, jak šetřit doslova na každém kroku :-) Když se jim věnujete, postupně promění strnulý a napjatý způsob pohybů těla a krásně vás uvolní. Přestanete žít po fyzické stránce v neustálém napětí a to se samozřejmě odrazí i na vaší psychice a množství energie. Jak někdy říkávám – u kterého cvičení vám kdo řekne, že se máte víc flákat?? :-) (Ale zároveň bděle vnímat, zda pohyby děláte správně…)
Jestli se chcete s naprostými základy hlavních 3 pílířů (pohyby, postoje, práce s myslí) seznámit blíž, máte v nejbližší době hned 2 možnosti – letní tříhodinový úvod do čchi kung Orel v hnízdě ve čt 15.8. od 17.00 hodin v Brně (víc info a přihlášky ZDE). Nebo se přihlaste na některý z pravidelných středečních a čtvrtečních kurzů pro začátečníky, které začnou v polovině září (vic info a přihlášky ZDE). Ráda vás naučím to, co mě tak baví a pomáhá :-) A pokud by vám víc vyhovovalo v úterý, ráda se vás ujme má kolegyně Zdeňka :-) Pište, ptejte se :-) Souhrn všech mých článků o orlím čchi kung najdete zde: K čemu je ten čchi kung vlastně dobrý?