Buďme k sobě laskaví. Teď a tady. Vždy.

A to nejen k lidem kolem nás. I když se někdy mračí, odsekávají, jsou na nás nepříjemní, nebo nás křivě obviňují z kde čeho. Buďme laskaví sami k sobě. A hlavně ve výše popsaných situacích. V těchto chvílích to totiž my i ti druzí potřebujeme nejvíc. V těchto chvílích totiž trpíme my i oni. Vždyť kdo by se mračil, byl nepříjemný a obviňoval, kdyby netrpěl??

Ale právě v těchto chvílích je to zatraceně těžké, co?? Jako by ta negativní vlna přeskočila na nás a už se vezem. A máme přece to svaté právo se do toho druhého člověka pustit, že? Tohle by neměl. A tamto by neměl. Začne to v nás vřít a pak už je jen otázka, kdo z Vás bouchne dřív, jak silný ten výbuch bude, co všechno z toho vulkánu vyletí a kde všude způsobí zranění. Zranění, která se hodně blbě léčí.

Nestačí totiž na ně jen nemyslet… a naopak si myslet, že když byť jen myšlenku na to vše budeme dostatečně dlouho zahánět, tak se to všechno nějak samo rozplyne. Nerozplyne. Zůstane to jako ta rána někde hluboko v nás, kterou místo abychom začali včas léčit, tak ji zavážeme obinadly a tváříme se, že tím se všechno vyřeší. Nevyřeší. Tu ránu je třeba vyléčit. Myšlenka na to, co se stalo, nás už nesmí bolet. Vítejme tedy každou myšlenku s nadějí jako tu, která už bolet nebude.

Samozřejmě to nehorší, co můžeme s myšlenkami dělat, je nimrat se v nich :-) Přiživovat je. Opakovat si, jak moc trpíme a jak je ten druhý děsný, že nám tohle způsobil. Nepotlačovat neznamená žít v bolesti. Znamená to dovolit si bolest cítit a léčit ji. Soucítěním a laskavostí.

Síla laskavosti a soucítění je kouzelná

Jednou jedinkrát se mi v podobném okamžiku podařilo naladit na vlnu soucítění a laskavosti. A přestože se mi nakonec nepodařilo nenechat se tím vším zasáhnout, ten prvotní okamžik soucítění a laskavosti byl prostě úžasný. Vzpomínám, jak jsem seděla ve vlaku, četla ten příliv smsek, jedna horší než druhá, jedna křivda za druhou se závěrečným šlehem, který dodnes bolí jako rána bičem… a já se usmívala! Šokem, že mi to v té chvíli vůbec nevadí!

Bylo to pár dní poté, co jsem poprvé absolvovala desetidenní kurz vipassany, takže jsem na tu sílu soucítění v bolesti byla naladěná :-) Když sedíte 10,5 hodiny denně v meditaci a 3x denně byste se neměli během hodiny pohnout, vybudujete si postupně hodně silnou soucitnou reakci. K bolesti své i druhých. To byl asi jeden z nejsilnějších prožitků mého prvního kurzu.

 

Tento týden, poslední týden elementu OHEŇ, byl právě o laskavosti

A o tom, jak ji poznáme.

Ona totiž nespočívá v tom, jak moc pro někoho děláme (partnera, děti, zaměstnavatele, kolegy atd.), ale v tom, jaký je stav naší energie. To je totiž ta pravá láska. Když se vyšťavíme a když i kvůli tomu začneme vyzařovat napjatou, podrážděnou energii, jak moc prospějeme těm, pro koho chceme něco z laskavosti svého srdce udělat??

Vyzkoušeli jste si tento týden, jak moc dokážete být laskaví – k sobě a tím i k druhým??

Někdy i víme, že bychom se k sobě měli chovat laskavě, ale zapomínáme na to. Pokud jste součástí projektu STROM ŠTĚSTÍ, měli jste stejně jako já tento týden příležitost si prakticky zjistit, jak na tom jste. A pak se podle toho zařídit. Co jste zjistili?? :-)

Být k sobě laskaví není jen tak

Obnáší to tolik drobností! Jen těžko můžeme všechny naráz postihnout – chce to čas. Čas. A ještě jednou čas. Bylo by absurdní sám sebe bičovat, že k sobě nejsme laskavější :-) Je úplně normální, že se někdy cítíme nespokojení. Jde o to, jestli jsme nespokojení alespoň o trošičku míň.

Můj vlastní týden se více méně veze na vlně laskavosti :-) A i když to není dokonalé, jsem spokojená. Někdy zapomínám dbát na stav vlastní energie a přepínám se. Ale výrazně (fakt výrazně!) míň než v podobných dobách, kdy jsem si usmyslela, že udělám tohle a tamto a nechala jsem se kompletně unést tím vnitřním impulzem, který mě v takových okamžicích většinou žene… to se pak proberete kolem půlnoci a zjistíte, že jste už před dvěma hodinami vlastně chtěli jít spát :-)

Tento týden jsem jela na jiné vlně. Na vlně mého druhého vipassanského kurzu. Tentokrát jsem si z něj odnesla mimo jiné to, že je čas sedět (ať už meditujete, nebo pracujete u počítače, což mě tedy umí úplně pohltit) a že je čas se protáhnout. Projít, zatancovat. Že je čas jíst a odpočívat.

Takže se mi konečně dařilo se nepřepínat, ale dopřávat si ranní hodinové meditace (viz článek z minulého týdne – Máte ráno radost?), pohyb a pravidelné jídlo.

 

Přerušovaný půst je super věc

A ještě jednu věc jsem si odnesla z posledního vipassanského kurzu – a to přerušovaný půst. A fakt se mi to zalíbilo! Odpadl můj zásadní problém – uzobávání všeho možného a nepravidelná strava. Můj žaludek už proti takové nelaskavosti nějakou dobu slabě protestuje (cítím to při čchi kungových praxích na energetické úrovni, i při vipassaně, ale na tělesné úrovni je to naštěstí ještě pořád v pořádku).

Teď jím prostě dvakrát denně (vynechávám večeři, ale je možné vynechat třeba snídani) a abych se nepřejídala, tak si musím hodně dobře rozmyslet, co budu jíst. Ano, je možné jídlo rozdělit i do více porcí a během „jídelního okna” ho sníst. A ne, večer hlad nemám :-) Neměla jsem ho kupodivu ani na kurzu. Je to nejspíš dáno tím, že přes den hodně piju. Mnohem víc než normálně.

A konečně po mnoha měsících marné snahy shodit všechna ta kila, která jsem od minulé vipassany nabrala, se mi začalo díky další vipassaně dařit! Navíc je přerušovaný půst prý hodně zdravý :-) Četla jsem o chlapíkovi, který se takto stravoval 2 roky a prý Ok. No, nemyslím, že u toho zůstanu natrvalo, ale zjišťuju, jak moc je mi to příjemné.

A hlavně s údivem zjišťuji, jak moc jsem se zjevně musela přejídat, když mi stačí mnohem míň a hlad nemám!

 

Chcete víc informací o přerušovaném půstu (IF) a desetidenním kurzu vipassany?

Pokud si chcete o přerušovaném půstu přečíst něco víc, odkážu Vás například na tento článek – Přerušovaný půst – kompletní manuál pro začátečníky. IF není samozřejmě vhodný úplně pro každého, ale pokud nejste třeba dítě, těhotná aj. (viz článek), můžete to zkusit. I když uznávám – ještě před vipassanou jsem si neuměla představit, že bez večeře můžu být (a že by to mohlo být pro mé tělo dobré). A toho pravidla pro staré studenty (po 12 hodině už nejíst) jsem se trochu obávala. Naprosto zbytečně :-)

O vipassaně jsem poslední dobou psala spoustu a spoustu článků. I druhý kurz byl pro mě zjevně hodně silný zážitek :-) Najdete je všechny na takovém speciálním rozcestníku (Meditace Vipassana (Goenka) – na co se tak člověk může těšit?). Můžete se tam dočíst o tom, jak to na kurzu chodí, proč ty přívaly vděčnosti po mém prvním kurzu nebo pár rad, jak kurz co nejlépe zvládnout. Na druhou stranu tam najdete  i odkaz na dvojdílný článek s druhým, kritickým, úhlem pohledu. Můžete si udělat sami obrázek o tom, co Vás na kurzu čeká a zda je pro Vás vhodný. Není totiž také vhodný pro každého. A odkazuji tam ještě na spoustu dalších článků. Nejen mých :-)

Jak jste si uplynulý týden užili Vy? Byli jste k sobě laskaví? Poskytli jste sami sobě prostor pro změnu, nebo jste trvali na tom, že musíte být teď a tady dokonalí? A poskytli jste totéž (laskavost a prostor) i druhým?? Zjistili jste, co je pro Vás důležitější? Jestli nároky (práce, okolí), nebo Vaše energie?

Jo, abych nezapomněla! Z laskavosti mého manžela jsme tento týden nekoukali na tmavý měsíc na obloze ale na mé oblíbené Depešáky. Ve středu odehráli v Berlíně poslední koncert zatím posledního turné, tak jsem zas byla depešácky naladěná. Dokonce jsem napsala článek, který dostal z mých FB postů snad nejvíc lajků a dojemných komentářů (ve speciální depešácké FB skupině) :-) Pokud Vás nezajímají Depešáci, ale zajímá Vás 8 lekcí, které mi Depešáci za těch víc jak 20 let, co je poslouchám, dali o tom, kde hledat štěstí, pak si určitě ten článek přečtěte :-)

8 lekcí o štěstí od Depeche Mode


Článek je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Jde o shrnutí týdne věnovaného tématu NIC A NIKDO NENÍ DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ TVÁ ENERGIE v rámci elementu OHEŇ. Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní radost a nepodmíněnou lásku. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. Chcete se do projektu přidat také a každý týden dostávat ten svůj plánovač/motivovač s tématem a mottem týdne a začít sledovat, co to udělá zase pro změnu s Vámi?? No problem :-) Bližší informace najdete na stránce STROM ŠTĚSTÍ 2018 – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno Vás bude tento rok čekat, a přihlaste se

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *