8 lekcí o štěstí od Depeche Mode

Takové ty extatické zážitky plné blaženosti jsem v životě zažila několikrát. Nepotřebovala jsem k tomu nic. Často se to stalo prostě při meditaci.

Ale kdybych měla mluvit o vnějších pozitivních okolnostech, které ve mně tu extázi vyvolaly, pak by to byl desetidenní kurz meditace vipassana. A koncerty Depeche Mode :-)

Ta atmosféra tam je prostě magická.  Když do toho koktejlu ještě přidáte hudbu a texty a výkon kapely, protřepete a promícháte, dostanete manu nebeskou :-)

Na blogu jsem o tom, jak moc mě v životě DM ovlivnily, psala už nespočtukrát. Kromě spousty článků s odkazy na koncerty, nebo písně (i s texty), tam najdete osmidílný (!) seriál o tom, Kde hledat průvodce na naší cestě? Může to být překvapivé. Jo, řeč je o Depeche Mode :-) A najdete tam i článek o tom, jak moc ke mně promlouval loňský květnový koncert (A květen kladl otázku – miluješ opravdu?).

Depeche Mode, štěstí

A loni v září mě Depeche Mode drželi nad vodou.

Přesněji řečeno jejich 3 písně – Enjoy the Silence, Behind the Wheel a Halo. Jinak bych asi neunesla všechny ty emoce – ohromný smutek, strach, pocit křivdy, nepochopení, hněv, lítost.

Tenkrát se to ve mně tak mlelo. Prožívala jsem noční můru svého života. A přece se na to všechno dnes z mnoha důvodů dívám jako na to nejlepší období svého života, které přineslo tolik vhledů, prozření a pozitivních změn. I díky Depeche Mode, kteří mi pomohli nenapáchat ještě víc škod a ještě víc si neublížit. I o tom jsem napsala článek :-) (Depešácký víkend, aneb jak zklidnit emoce.)

Depeche Mode mi dali za těch více jak 20 let, kdy je poslouchám, několik zásadních životních lekcí. Lekcí o tom, jak být v životě šťastná: 

  • Nesuď druhé lidi. Nevíš, co mají za sebou. Kdo ví, jak bys jednala na jejich místě (Walking in My Shoes, Condemnation)
  • Vše, co potřebuješ, máš TEĎ A TADY. Ve svých rukách. Nech všechny starosti a obavy v sobě utichnout – a užívej si toho ticha. (Enjoy the Silence)
  • Odevzdej se s důvěrou tomu, co je. Přestaň se snažit mít všechno pod kontrolou – nech věci plynout a i to si užívej. (Behind the wheel.)
  • A v tom odevzdání najdeš radost, lásku a nebeskou blaženost. (Heaven)
  • Každý z nás si v sobě nese svá zraněná křídla. Každý z nás trpí. Ale jsme tady doma. (Suffer well, Broken, A Pain That I am Used To, Wrong, Home.) To pochopení, to soucítění mě těší na duši.
  • Hledej hlubokou svobodnou lásku. Hledej partnerství, ve kterém se můžeš odevzdat někomu jinému. Teprve když sama sebe ztratíš, budeš sama sebou.
  • Ale nenech se ve své odevzdanosti zneužít. Dávej pozor, komu věnuješ svou důvěru a lásku. Abys pak zbytečně netrpěla a nelitovala své nerozvážnosti. A nemysli si nikdy o sobě, že jsi něco lepšího, než druzí.(Corrupt).
  • Hledat a toužebně si přát ale nestačí! Je potřeba něco dělat. Nevymlouvat se na to či na ono, ale udělat tu vnitřní revoluci. Váhat je ten největší zločin, který na sobě (a nejen na sobě) pácháme.  (Where’s the Revolution, The Worst Crime.)

A ukázali mi i další věc – sílu davu, naladěného na stejnou vlnu!

Celá ta léta jsem šla směrem, kterým mi ukazovali. Tolikrát se mi připomínali ve chvílích, kdy jsem nějakou z těchto 8 lekcí potřebovala slyšet. A já chodila a zpívala si s nimi. Nebo tančila. Nosila na ruce jejich náramek. Nasávala inspiraci. Nasávala vnitřní sílu a svobodu, kterou mi tyto lekce přinášely.  Nasávala tu extázi jejich textů, jejich hudby i jejich koncertů. To vnitřní štěstí.

Jak vidíte, padla na mě jakási nostalgie. To bude nejspíš tím, že dnes je poslední koncert jejich posledního turné :-) Škoda, že tam nejsem. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *