A budu moc ráda, když mé pozvání přijmete. Myslím totiž, že v tom uspěchaném a utrápeném světě stejně není o co stát. Co myslíte?

Já o jiném světě snila už jako malá holka. Už když jsem chodila do první třídy, vzpomínám, že jsem si ve fantazii vykouzlila úplně jinou školu. (Už jsem uměla číst natolik, že jsem se z učebnice svého dědečka začala učit německy. Chápete tedy, že škola pro mě fakt byla docela nuda. :-))

(Mamaia v Rumunsku)

V té škole jsem se chtěla  spíš než číst a psát učit o „tajemství světa“. Už tenkrát pro mě byl ten svět, ve kterém jsem už nějakých 6 let žila, naprostou záhadou, které jsem chtěla přijít na kloub. Proto možná i ta fascinace cizími jazyky a cestováním. (A to byla republika ještě obehnaná ostnatým drátem.) A také vesmírem a sci-fi příběhy. Mí rodiče se dodnes smějí, že jsem jako malá toužila pracovat ve Hvězdném městečku v SSSR. :-)

 

CO SI PŘEDSTAVÍTE, KDYŽ SE ŘEKNE JINÝ SVĚT

Dlouhá léta pro mě byl jiný svět synonymem zahraničí. Svůj sen žít v cizině jsem si nakonec splnila a úplně jiný svět jsem tam sice, pravda, objevila, ale nebylo to „to ono”. Bylo to vzrušující, exotické (třeba Egypt a Srí Lanka) a objevné, ale také smutné. Čím větší exotika, tím víc utrpení mi tenhle svět ukazoval. Žebrající děti ve slavné káhirské kavárně Al-Fíšáwí. Miny u moře na východním pobřeží Srí Lanky. A tím víc mi připomínal, co jsem věděla už jako malá holka – že jsem tady nechtěla být.

Toužila jsem žít v úplně jiném světě a myslela jsem, že to druzí se musí změnit. Chovat se slušněji, nezabíjet se mezi sebou, neokrádat se, nezraňovat se. Až jednou, vzpomínám si na to jako dnes (protože jsem si to tehdy zapsala do deníku), při středoškolské praxi na Městském úřadu, mi to došlo.

Nejsem o nic lepší než ostatní. Jen to není tak do očí bijící.

  • Chovám se sice slušně, ale někdy jen proto, že se bojím dát najevo svoje emoce.

  • Nezabíjím druhé, ale zabíjím něco uvnitř sebe sama. Za to se do vězení nechodí, ale jako ve vězení se pak cítíte.

  • Neokrádám druhé (a dokonce ani ten Městský úřad o papíry a propisky… s údivem jsem tam zjistila, že je to naprosto normální!), ale oč jsem připravila sebe sama??

  • Jak moc sama sebe zraňuju, že místo abych si užívala svá středoškolská léta, znáte to, první lásky, párty, výlety s kamarády apod., myslím na to, že ten život na tomhle světě snad radši zabalím???

A protože jsem od přírody naštěstí zvídavá, dožila jsem se i té vysoké školy a prvních lásek a párty a života a studia v Egyptě, po kterém jsem tak snila. Však když jsem nastupovala na arabistiku, už jsem trochu mluvit i psát arabsky uměla! Cosi mě tam táhlo… a jak se ukázalo, to, co se pak v Egyptě během několika let odehrálo, mi dokonale změnilo život!

A já se postupně začala nořit do toho vnitřního Jiného světa, kde jsem nacházela vnitřní klid, vnitřní sílu, větší odvahu být sama sebou i lásku.

Už přes 20 let ten Jiný svět prozkoumávám a asi nejvíc ze všeho mě ovlivnila neduální učení a mystika. Skrze ně vnímám jednotu toho, co se na povrchu zdá stát proti sobě, i jednotu mou s tím světem, kterým jsem kdysi opovrhovala. Nemůžete nenávidět a odmítat to, čím v hloubi duše přece jste!

RÁDA S VÁMI JINÝ SVĚT UŽ ROKY SDÍLÍM

Procházela jsem tím Jiný světem na své objevné, tak trochu mimoňské, pouti a psala si deník s poznámkami i celé e-knihy a ebooky. Bavilo mě mapovat ten vnitřní svět, protože to za mě nikdo jiný neudělá. Stejně jako nikdo za vás nepozná a nezmapuje ten váš. To pro sebe můžete udělat jen vy sami. A bavilo mě ty poznámky sdílet a inspirovat k tomu tedy i ostatní. A také k tomu, aby i oni nežili jen na povrchu v tom světě, kde nás nakonec stejně nic neuspokojí. Sebedivočejší splněný sen (třeba strávit několik měsíců na Srí Lance a ještě za to dostat zaplaceno, jako průvodkyně) vám nevynahradí to, co vás uvnitř drásá. Vlastní zkušenost.

Po těch mnoha letech jsem se rozhodla to nejdůležitější, co jsem na své cestě objevila, zpracovat do knížky. A už pár měsíců na ní pracuji. :-) Bude, zdá se, obsáhlá (protože toho mám tolik co říct), ale doufejme i čtivá. :-)

Zavádím vás v ní do přírodního koloběhu pěti elementů, ale hlavně vám v ní chci ukázat pravidla toho neduálního Jiného světa. Protože to, jak žijeme tady na povrchu, se řídí úplně jinými pravidly. Pravidly, které jsme se naučili během života od svých rodičů, učitelů, kamarádů, spolupracovníků, šéfů, vědců i našich vlád.

Ti všichni vám řeknou: „Takhle žij, protože takhle prožiješ šťastný a spokojený život.“ Ale v jejich podání to znamená – škola, práce, smrt a nějaká ta zábava mezi tím, aby se neřeklo.

 

VŠECHNO SE VE MNĚ BOUŘILO

Nikdy jsem nebyla ten zjevný rebel, ale do tohoto koloběhu jsem naskočit odmítala. Zúžit těch pár let života tady na Zemi jen na tuhle povrchnost? Zatímco mí spolužáci už pracovali od-do a za vydělané peníze si užívali zábavy a zakládali rodiny, já jsem dál studovala – cizí jazyky, cizí kultury a náboženství, brigádničila, objevovala. Všechno jsem si chtěla vyzkoušet na vlastní kůži. Byla jsem za tu mimoňku, ale nechť. Na to usadit se byl ještě čas.

Když jsem se vdala (a odstěhovala se od rodiny jen cca 200 km), mí rodiče si oddechli. A když má dcera dosáhla 14 let, otevřela mi další obzory, protože mi pouští japonské filmy a korejskou hudbu a touží jet do Tokia. :-) Nic moc hmotného majetku nemám (i ty knihy si spíš půjčuji v knihovně), asi by se to vešlo do kufru našeho Citroënu, kdybych se jednou měla odstěhovat, ale cítím se bohatá jinak.

A moc bych ráda, aby se takhle bohatě mohli cítit i další. Abyste i ve chvíli, kdy víte, že váš život stále ještě není úplně dokonalý (jako to vím i já), cítili, že je ve vaší moci to změnit. Stačí jen chtít. Chtěla bych vás v té knížce inspirovat, abyste sami se sebou navázali rozhovor a poznávali sami sebe i pravidla onoho Jiného světa, který je prostě jiný. :-)

  • To, co je pro vás svobodou, tam jinde může být totiž vězením.

  • Co je pro vás, cestou vpřed, může být tam jinde jen začarovaný kruh, který nikam nevede.

  • To, co je pro vás motivace, může být tam jinde jen otrokářský systém cukr-bič.

Už dávno jsme zapomněli, jak být opravdu svobodní, co to opravdu znamená milovat, čemu vzdorovat a čemu ne.

 

KNÍŽKA TEPRVE VZNIKÁ

A je to má první knížka, kterou bych si moc přála, aby vznikla s vaší pomocí. Abyste ovlivnili její obsah. Aby pro vás byla čtivá a užitečná. Aby odpovídala na otázky, které si kladete, a pomáhala vám řešit těžkosti, které prožíváte.

Jít na to tzv. jinosvětsky totiž není zvykem a někdy hledáme cestičky tam, kde jsou sice vyšlapané, ale znáte to – někdy vedou jen na lesní WC. :-) A ne každý umí a chce číst mezi řádky obecnějšího text (zatímco já miluji symboliku, která právě v té obecnosti může postihnout tolik individuálních poloh!). Pokud potřebujete konkrétní řešení, stačí mi napsat a já se to pokusím do knížky i konkrétně dát.

A tak už od  začátku roku nabízím svým čtenářům postupně (samozřejmě zdarma) k dispozici jednotlivé části připravované knížky.

Můžete si ji přečíst a na konci vždy najdete odkaz na Dotazník, skrze který se můžete ke knížce vyjádřit. (Konstruktivní kritika mi pomáhá nejvíc!). Když zadáte skrze odkaz svou emailovou adresu, dostanete nejnovější sérii kapitol. :-) A k tomu i krátké PDF se stručnými info o tom, v čem je Jiný svět vlastně tak jiný.

Chci si přečíst část připravované knížky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *