STROM ŠTĚSTÍ (5. element VODA) – Není čeho se bát

Zima je pro přírodu obdobím odpočinku a pro člověka tím nejnáročnějším obdobím. Vždyť v zimě lidem kdysi hrozila smrt hladem nebo umrznutí. Z pohledu pěti elementů je pak zima časem, kdy bychom i my měli odpočívat a šetřit energií. A je to i období, kdy můžeme prokázat sílu vnitřní důvěry a odvahu v náročných časech, kdy je nám smrt tak nablízku… 

Stručný úvod k tomu, o jaký druh štěstí jde v ročním projektu STROM ŠTĚSTÍ, jehož je desetitýdenní období elementu VODA součástí, najdete v článku „STROM ŠTĚSTÍ (1. element DŘEVO)“. A to včetně popisu, jak nám 5 elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda) pomáhá rozvíjet a harmonizovat jednotlivé složky toho, z čeho všeho naše štěstí vyrůstá.

Tento článek pro sebe opět berte jako inspiraci. Život totiž promlouvá ke každému člověku jeho vlastním jazykem a vypráví mu jeho vlastní příběhy. Smyslem ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ je všimnout si toho, co nám Život sděluje, a pak se podle toho i zařídit :-)

 

Element VODA – co může člověku ukázat zimních 10 týdnů, když jim věnuje hlubší pozornost?

Obdobím elementu VODA začíná každý rok. Po pár týdnech přejde v mezidobí elementu ZEMĚ a vrací se nám opět až na samotném konci roku. Podobně jako element ZEMĚ ho tedy neprožíváme jako jeden desetitýdenní celek. O to může být zajímavější se do té poklidné a zároveň odvážné energie po celém roce vrátit. A ta hlavní otázka pro období elementu VODA pak zní:

Bude to víc o strachu, nebo o odvaze? O poklidu, nebo třeba o předvánočním shonu?? 

Jak harmonicky umíme element VODA prožívat?

  1. První týden roku se nesl ve znamení tématu VYTRVALOST. Začátkem roku lidé obvykle přicházejí s nějakými předsevzetími a ve chvíli, kdy tento projekt v novém roce začíná, se mnoha lidem to jejich předsevzetí už opět rozplynulo .-) Na ty opravdové změny totiž síla vůle nestačí. Já loni k tomu vytrvat nevyužila sílu vůle, ale právě svůj roční projekt. Když víte, co je tématem týdne, je pro Vás snazší překonávat překážky, které dané téma přináší – a vytrvat :-) Nový rok mi také vždy připomíná, že jakýkoliv začátek je důležitý – i to, čím začínáme svůj den. Já právě díky Novému roku opět naskočila do svých ranních (nejen) rituálů (Shin jin Jyutsu, meditace vipassana, 5 Tibeťanů, tanec). Tímto týdnem mě provázela věta „Nedovolím ničemu a nikomu, aby mi tu ranní meditaci vzal!”. Radost mi tento týden dělal ten velký zájem o čchi kungovou cestu na Srí Lanku, kterou jsem organizovala. A seznámení s Clemensem Kuby a jeho knihou Mental Healing.

  2. Druhý týden byl jeden z těch nejnáročnějších. Element VODA vyplavuje na povrch naše strachy… aby v nás probudil odvahu :-) Druhým tématem roku bylo téma JE VÁŠ STRACH OPRÁVNĚNÝ? a v mém životě se jako opět dokonale manifestovalo :-) Tento týden mi ale odvahu dodával slogan z Kurzu zázraků – „Ze všeho nejvíc si přeji vidět jinak”.  Jinak jsem totiž měla na vybranou jiné dvě alternativy – buď s tím, co pro mě představovalo ohromnou výzvu, praštit, nebo se utrápit k smrti. Díky Kurzu zázraků se mi v mysli naštěstí objevovala i 3. alternativa – zjistit, že na to mám. Každý potřebujeme právě toto v sobě najít, že? Tu cestičku, jak se přestat trápit, jsem hledala různě. Třeba právě prostřednictvím psavé terapie Clemense Kuby. Pomohl mi i víkendový dzogčhenový kurz. A na konci týdne jsem mohla říct, že se mi konečně podařilo identifikovat, čeho se to vlastně tak bojím, a že je to něco, před čím se stejně nedá nikam utéct. Radost mi tento týden dělala výuka angličtiny i čchi kungu.

  3. Element VODA, který vyplavuje naše obavy, nám ale také umí pomoci odhalovat, kde leží ZDROJ NAŠÍ VNITŘNÍ SÍLY.  A to bylo téma třetího týdne roku na konci ledna. Osobně už dávno vím, kde ten zdroj hledat. Vím, jaké to tam je, i jak se tam dostat. A to kdykoliv chci. Pak ale ještě zbývá najít odpověď na tu poslední záhadnou otázku – tak proč tam proboha nechci??? :-) Tento týden jsem měla prapodivné vize ve snech. Prapodivné už tím, že jsem vůbec nějaké sny, které jsem si zapamatovala, měla. Ty sny (o tom, jak mám komusi něco dovést autem v Káhiře) mi říkali, že mám v hloubi duše pocit, že se po mně chce něco, na co zcela jistě nemám. Tento týden byl také týdnem pražského koncertu mých největších duchovních učitelů – skupiny Depeche Mode. A ačkoliv jsem tam nemohla být osobně, FB streamované přímé přenosy mi hodně pomáhaly. Tento týden mi zněla v hlavě část jejich písně „a spirit of love is rising within me… the fire still burns… you gotta give love”. A kromě DM náramku, který mi z koncertu kamarádka dovezla, jsem získala – opět – tu důležitou zkušenost, že když potřebujeme podporu, objeví se. I když třeba jinde, než bychom doufali nebo očekávali. Máte také takovou zkušenost?

  4. Čtvrtý týden elementu VODA přišel až v polovině listopadu. A rovnou se silným tématem NEGATIVNÍ EMOCE. A byla to síla. To byl ten týden poznání (pro mě dost zásadního), že netrpět není sobecké. Ve chvíli, kdy jsem pochopila, že NEMUSÍM trpět, protože mé utrpení stejně nikomu nic dobrého nepřinese, se mi nesmírně ulevilo. Ano, jsou lidé, pro které není primární se utrpení za každou cenu vyhnout :-) Kterým v jejich utrpení nepomůže myslet (nesobecky) na druhé, protože propadnou ještě většímu utrpení. Napojí se totiž na utrpení lidstva, které chce jen málokdo vnímat. Ale ještě ho neumí unést. Takoví lidé Vám chtějí svým vlastním utrpením pomoci. Abyste cítili, že v tom nejste sami. Nebo abyste pochopili, že jednáte zraňujícím způsobem (aniž byste za to ještě nesli následky nenávisti nebo agresivity druhých).  Jenže utrpení neslouží ve vztazích ničemu dobrému – na světě je jen o jednoho trpícího víc. A těm, kteří ho působí, je to šumafuk. A bohužel dnes je to navíc tak, že těm, kteří by se nad tím snad i zamysleli, někdo nakukal, že za své emoce si každý může jen a jen sám. A proto on nemá žádnou zodpovědnost za své chování vůči druhým. Je to sice špatně, ale spousta lidí tomu opravdu věří a samozřejmě ráda.

  5. Pátý týden elementu VODA přišel s dalším nelehkým tématem – JAK VYLÉČIT TRAUMA. Jsou týdny, kdy prostě jen sbíráte síly. Odpočíváte v té nemocnici života, kde jste se právě ocitli. A pak přijdou týdny, kdy odejde zdravotní klaun a přijde sestřička nebo lékař. A s nimi nepříjemné informace, injekce nebo převoz na operační sál. A to bolí. Ale když už se bolest duše vyplaví na povrch, nezahánějme ji – právě toto je ten nejlepší čas, kdy ji léčit! Trápení totiž nespočívá v té bolesti v nás, ale ve snaze jí utéct. Bez odvahy zůstat s ní a laskavou pozorností ji začít léčit, v nás ta bolest duše zůstává a nevědomě nás rozežírá. V takových okamžicích mám úžasné pomocníky – moudrost Pemy Chodron, osobní zkušenosti z desetidenního kurzu meditace vipassana nebo takového Indiana Jonese a svatý Grál :-) Připomínají mi, že obvyklý únik k přátelům, ke knížce nebo přemýšlení nepomáhá. Že stačí vydržet.  Vše je totiž pomíjivé :-) Není to ale snadné. V určité chvíli se Vás může zmocnit strach a panika a ani hromada té vychvalované sebelásky nebude nikdy dost silná. Žádná sebeláska Vás nikdy do té hluboké jámy nejistoty nepopostrčí, protože si budete myslet, že tím sami sebe zabijete. A přitom stačí pochopit, že tam žádná nebezpečná hluboká jáma není. A tak neživte svůj strach. Neživte svou touhu, aby se to či ono nestalo. Nepřemýšlejte o ničem. A už vůbec ne o tom, kdo Vám co způsobil a proč. Trápíte tím jen sami sebe a sami jste v té chvíle na vině svého utrpení. Udělejte spíš to, co ve Vás probudí vnitřní klid. Vkročte do té jámy, která se před vámi začne rozevírat – a zjistíte, že se Vám uleví. Vnitřní mír totiž nenajdete někde venku, ale skrývá se pod vší tou bolestí. 
  6. Šestý týden se nesl v duchu tématu MANIPULÁTOŘI. Je to již mnoho let, kdy jsem si uvědomila, jak moc se VŠICHNI snažíme pomyslně měnit babočky v otakárky. Jak moc se snažíme měnit své okolí, abychom si udělali život příjemnější. Čímž se vlastně od těch klasických manipulátorů, které tak odmítáme, moc nelišíme. Byl to týden, kdy jsem na svůj angličtinářský blog nachystala rozbor 2 kratičkých videí Ruperta Spiry o dvou způsobech, jak se vyrovnat s trápením (buď poznat, kdo ve skutečnosti jsme – bod 1, nebo se trápení plně otevřít – bod 2). Žádná snadná cesta – žádná pilulka, žádná terapie – která by za nás odvedla tu náročnou práci, kterou je třeba udělat, bohužel neexistuje. I kdyby vyřešila jeden problém, objeví se druhý, dokud nepochopíme bod 1 nebo bod 2. Byl to také ten týden, kdy jsem díky té velké únavě, kterou jsem cítila, zjistila, co je pro mě důležité a co mi nestojí za energii. Jinak se mi tento týden docela dařilo udržet si klidnou mysl. Nejvíc asi ve chvíli, kdy se mi za sebou podařilo na čchi kungu zabouchnout dveře od tělocvičny :-)

  7. Sedmý týden elementu VODA byl velmi silný. Zažila jsem den, kdy jsem si uvědomila, že mám vše, co potřebuju. Že vím, co mám dělat. Že vím, že to zvládnu. Byl to moc príma den. Ale předcházela mu jedna zásadní věta – „s tímhle už dál žít nemůžu.” Tento závěr nás totiž léčí. Tématem sedmého týdne byla totiž PODSTATA STRACHU. A tou je vnitřní bolest. Ego nás nabádá hrát jednu ze dvou her – tu na hodného (pro jistotu), nebo na toho zlého (lidi se budou bát mi zas ublížit), aby nás ochránilo. Ale tím tu vnitřní bolest nevyléčí.  Ego je totiž nakonec vždycky destruktivní – ať již dovnitř, nebo navenek. A proto je nejlepší ten den, kdy si uvědomíte, že ať se Vás dotklo nebo Vás zranilo cokoliv, nemusí Vám to bránit žít šťastný život.

  8. Osmý týden elementu VODA přinesl téma CHÁPETE DŮVĚRU SPRÁVNĚ? Existují totiž různé druhy důvěry a často si důvěru pleteme s naivitou. Byl to zvláštní týden, kdy jsem si o to častěji uvědomovala, jak často má vlastní důvěra zakolísala. Jak často mi blesklo hlavou ono „tohle nedám“ apod. Byl to týden, kdy jsem spustila svůj druhý online kurz Mimoňská cesta do Jiného světa 2 / Poselství dětství.

  9. Devátý týden elementu VODA byl předvánoční. Jeho tématem bylo NEJSME NA TO SAMI. Byl to týden, kdy jsem opravdu poznala, že mám kolem sebe lidi, kteří mě umí podpořit, když se necítím dobře. Ale zároveň jsem si uvědomila, že se stále necítím dost silná a couvám před tím, co vnímám jako výzvu. Tento týden ale nejde jen o to, že se může objevit pomoc, když potřebujete, nebo že můžeme najít parťáka v psovi, kamarádovi nebo sami v sobě. Jde o to poznat, že ve skutečnosti NIKDY nejsme skutečně sami. Že jsme vzájemně propojení, jen to většinou vnímáme jako emoční závislost. Ale místo Měsíce, odrážející a potřebující světlo Slunce, se přece my sami můžeme stát Sluncem. Je to také týden, kdy je dobré si uvědomit, že dokud jeden z 5 elementů v nás zůstává v nerovnováze díky tomu, jak uvažujeme, cítíme, jíme, nebo jak se chováme, nebudeme v životě nikdy zcela šťastní a budeme mít vždy pocit, že jsme závislí na tom, co se děje kolem nás.

  10. Poslední desátý týden, ten vánoční, mě inspiroval právě pohádkami. Oním pohádkovým neohlížej se, nezastavuj, neuhýbej z Prince a Večernice :-) Jeho tématem byla KOTVA NA ROZBOUŘENÉM MOŘI. Není nad to si připomenout, že naše myšlenky jsou často k ničemu a že v našich emocích je zbytečné se rochnit. Jde spíš o to je pochopit a dostat pod kontrolu. Mou další kotvou v tom rozbouřeném moři se ukázalo být motto celého elementu VODA – Strach má velké oči.

Element VODA je v celém cyklu velmi důležitý. Je to zdroj, ze kterého začne na jaře rašit nový život. A je to místo, kam se vše opět navrací. Je to prostor, kde můžeme objevit podstatu našeho strachu, který je velmi oprávněný, a právě díky tomu i kotvu, která nám dodá vnitřní jistotu. Stačí se sám na sebe a na své okolí podívat jinýma očima a toužit vidět ten Jiný svět. Zahlédnout, že to, čeho se bojíme, je pouhá iluze. Je to prostor, kde naši vnitřní bolest můžeme léčit. Kdy se můžeme plně, vytrvale, věnovat sami sobě. Kdy si můžeme uvědomit, že nemusíme trpět a že nemusíme druhé manipulovat. Že pod vší tou bolestí, které se troufneme otevřít, můžeme najít vnitřní klid. Propojení. Důvěru.

18.2. začne v ročním online projektu (zdarma) STROM ŠTĚSTÍ element DŘEVO. Pokud chcete začít ten nový rok zcela jinak s inspirací vycházejícího ze zcela Jiného světa, ze světa nepodmíněného a neočekávaného, a zasadit tak semínka, která bude stát za to na konci roku sklízet, jste srdečně vítáni :-) Již 4.2. si navíc můžete vyzkoušet úvodní týdny elementu ZEMĚ a nahlédnout tak do prvních tajů neduálního vnímání.

 

Pozvánka do Jiného světa nepodmíněného štěstí

Pokud máte odvahu si těch 7 týdnů elementu VODA projít taky a osvobodit se od toho, od čeho možná nebude tak úplně snadné se osvobodit, jste vítáni :-) Stačí se přihlásit do projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018 (je to zdarma). A předtím nás ještě čeká dokončení elementu ZEMĚ, který nás provází celým rokem :-) 

STROM ŠTĚSTÍ 2019