Rušivé elementy??

Mám takový jeden rušivý element v jedné třídě.

Jeden den pořád ruší, vybavuje se s holčinou, která sedí vedle ní, a další hodinu je jako vyměněná.

Holt, elementy se neustále proměňují.

Někdy ukáží, co v nich je, jindy jsou takové nenápadné a jindy je jich všude až moc.

V tom případě obvykle přijde i nějaký ten zásah zvenčí, který se snaží daný element „srovnat“.

Řeč je sice o studentce, ale totéž platí všeobecně.

Mí čtenáři se ale neustále ptají po nějakých příkladech. :-)

 

ŽÍT V SOULADU S PŘÍRODOU

To, jak zjevné jsou projevy pěti elementů (DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV a VODA) , mě vždycky fascinovalo. Můžete je vnímat všude kolem nás i v nás. Je to univerzální zákon, který nám vládne. Však ho také měli staří Číňané odpozorovaný z přírody. A protože my jsme její nedílnou součástí a fungujeme na podobných principech, učení o 5 elementech je i nedílnou součástí čínské medicíny.

A takový přístup ke zdraví (i nemoci) je pak přirozeně komplexní.

Vnímá, že existuje vztah mezi emocemi a zdravím.

Jak moc důležité je nepřetěžovat svou mysl na úkor prožívání.

A jídlo je jedním ze základních léků i preventivních opatření.

Stejně jako pohyb. Nebo speciální druh pohybu – čchi-kung.

Protože ne každý pohyb může rovnováze vašich elementů udělat dobře.

 

OBJEVOVAT ELEMENTY JE OHROMNĚ ZAJÍMAVÉ

A tak jsem se už před cca 20 lety za svých vysokoškolských studií dostala k lékaři zabývajícím se čínskou medicínou. Byla jsem na jeho kurzu o čínské dietetice, kde jsem se například dozvěděla, že citrón do čaje nemusí být vždy úplně chytrý nápad, když se chcete vypotit.

Připravovala si tehdy z bylinek speciální driáky, ale hlavně jsem se učila chápat svůj zdravotní problém, se kterým mi západní medicína neuměla poradit. Učila jsem se vnímat, jak jsem ho vlastně řešila intuitivně správně, a čím k němu život v dnešní přejangované společnosti může přispívat.

Ze studií jsem znala naše západní filozofické pojetí 4 elementů. (Ale kdo ještě věří, že dřevo hoří jen proto, že obsahuje element ohně??) O pár let později jsem se jako delegátka a průvodkyně na Srí Lance seznámila i s pojetím tří elementů/ dóš (kapha, váta, pitta). Ale teorie pěti elementů mě uchvátila. Všechno, všecičko můžete vnímat skrze energie těchto elementů.

Roční období i období lidského života.

Barvy i zvuky.

Chutě i potraviny.

Vnitřní orgány i emoce.

 

TO, ŽE VŠE JE ENERGIE, MŮŽETE ZAŽÍT I V PRAXI

A když žijete v harmonii s těmito energiemi, prospíváte svému fyzickému i mentálnímu zdraví a můžete rozvíjet i svou duchovní stránku. Pokud věříte, že vše je energie a že energii není možné zničit ani vytvořit, ale pouze přeměňovat z jednoho stavu do druhého (což je základní fyzika) a chcete energie vnímat, teorie 5 elementů je nakonec hodně praktická. 

Energie elementů je možné vnímat mnoha způsoby. Projevují se kolem nás i v nás. Já si třeba právě skrze elementy uvědomila, proč jsem byla ve skutečnosti v dětství tak vzteklá a jak velký problém zrovna mě nadělali všichni ti, kteří mi jako malé chtěli bránit v rozletu. Ne každé dítě má totiž tak silnou energii DŘEVA, jako ji mám vrozenou já. I když každé dítě ji v sobě má mnohem silněji než ve stáří. Usměrňovat děti je nutné, ale musí se to dělat moudře.

Díky pěti elementům mi také došlo, jak zásadní je střed. To v době, kdy jsem se víc zabývala feng shui, které s elementy také pracuje. Ve středu pozemku, na kterém stojí náš dům, stojí už dlouhá léta hrušeň. Nestarší bytost v rodině. V létě se schováváme pod stínem její košaté koruny, na podzim nám dává plody.

Díky elementům jsem se také naučila svou energií šetřit, protože v přírodě neexistuje věčný růst, aniž byste vyčerpali své kořeny. A i když jste od přírody jang, nikdy jej nesmíte zapomínat vyvažovat i poklidem a stabilitou jinu. A možná proto jsem vždy intuitivně milovala řeky, trávila léto u vody a cákala se v moři.

Elementy jsou stejné pro všechny, ale jejich rovnováhu musíme udržovat každý po svém, protože jsme každý jiný. Svým temperamentem, svou prací, svým věkem. Neexistuje univerzální návod na to, jak být v rovnováze. Existuje jen univerzální teorie pěti elementů, jejichž dynamiku stačí pochopit a žít podle ní.

 


TEORIE V PRAXI

Před lety jsem o pěti elementech napsala pět ebooků a věnovala jsem jim celý roční projekt STROM ŠTĚSTÍ, který nejen mě samotné pomáhal vnímat poselství jednotlivých elementů v každodenním životě. Týden za týdnem jsme se učili hledat onu harmonii. Neduální rovnováhu v dualistickém světě. Abychom elementy my sami moc nerušili a využívali jejich dary naplno. :-)

Projekt už skončil, ale to, co jsem se během těch let naučila, vtěluji do pěti knížek pěti elementů. První si můžete projít zcela zdarma, když budete chtít. :-) Je věnovaná elementu DŘEVO a jeho energii růstu a tvořivosti. A svobodě. A tomu, abychom si svobodu nepletli se strachy a touhami našeho ega. Abychom uměli prokouknout jeho masky a nenechali se jím zmást. Ego nejsme my.

Přístup k 1. kapitole najdete ZDE.


 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *