Prověřuj, ale důvěřuj…

Tak zní název jedné z kapitol mé druhé e-knihy Vdechněte život poselstvím svého dětství. Ano, je to trochu otočené klasické přísloví. Klasická verze mi přijde příliš podezřívavá :-)  A důvěra, ale ta správně chápaná, byla i tématem tohoto týdne. 

Ona je totiž důvěra a důvěra. Někdy si ji pleteme s rezignací nebo s naivitou. Důvěra je totiž důvěrou jen ve chvíli, kdy jde ruku v ruce s moudrostí. A někdy to není úplně snadné vychytat…

Jak jste tento týden prožili Vy? Důvěřovali jste druhým? Důvěřovali jste sami sobě? Důvěřovali jste, že nějaká situace se vyvine tak, aby to bylo nakonec pro Vás dobré? (Všímáte si, že neříkám „Jak byste si přáli?”)

 

Jaké to je, když důvěra z našeho života vymizí?

Tento týden přinesl nakonec docela hezkou ukázku.

Jednu pětku z domácího úkolu...

Ano, slyšíte správně. Pětku z domácího úkolu.

Donesl ji synovec jedné mé kamarádky. Paní učitelka prý tvrdila, že úkol počítal na kalkulačce. Tomu říkám vrchol důvěry…

Umíte si asi představit, jaké všechny závěry si z něčeho takového může dítě odnést:

  • ať dělám, co dělám, je to fuk. Stejně mi nikdo nebude věřit.
  • proč já vlastně tu kalkulačku nepoužil? Mohl jsem si ušetřit spoustu času a jít si pak hrát.
  • známky jsou k ničemu, jsou nespravedlivý.
  • aj.

O důvěře jsem kdysi dávno psala celou diplomovou práci. Ještě předtím než přišla hospodářská krize. Právě důvěra v hypoteční trh tenkrát vymizela. A rozjelo se to…

To téma je ohromné. Vyšla spousta knih a ukázalo se, že diplomovou práci o tom není možné napsat. Možná si to vzít jako celoživotní téma :-) V diplomce jsem to nakonec zúžila na pojetí důvěry v islámu… a ještě úže na pojetí tawakkulu (důvěry v Boha) v sunnitském středověkém islámu.

A mohu Vám říct, že když jsem chodila po Káhiře a sháněla se v místních knihkupectvích po nějaké literatuře na toto téma, o kterém kdysi psali největší muslimští učenci, lidi se mě ptávali: „Tawakkul? Co to je tawakkul?” Bylo to dost podobné jako reakce jednoho muže, když jsme se sháněli po obchodě, kde se prodává víno „Víno? Co to je víno??

 

Není snadné důvěřovat

Možná jste si to tento týden díky projektu uvědomili mnohem víc než běžně. Kolikrát se Vám stalo, že Vaše důvěra zakolísala? Že jste se začali bát? Že jste začali mít pocit, že „tohle nedáte”? Že jste jste si začali říkat, že „on/a mě určitě nemiluje”? Kdy se Vám v hlavě začaly objevovat nejrůznější myšlenky, teorie a scénáře… v tomto případě ty katastrofické??

Stává se nám to často, že?

A ano, někdy je to intuice :-) Někdy víme, jak to je. A důvěřovat takové intuici je správné.

Ale někdy je to prachsprostý strach.

Umíte je od sebe odlišovat??

Osobně jsem tento týden důvěru moc řešit nemusela.

  • Narazila jsem na ni hlavně v tom případě mé kamarádky.
  • Během týdne se mi podařilo zahodit myšlenky, ve kterých začaly zaznívat obavy.
  • A také jsem důvěřovala tomu, že konečně dokončím svůj nejnovější online kurz :-))

Ano, napsala jsem konečně speciální stránku pro pokračování úspěšného prvního kurzu Mimoňská cesta do Jiného světa! Kurz začíná už v pondělí 17.12.!

A jeho učebnicí je co? Ano, správně. Právě ona e-kniha Vdechněte život poselstvím svého dětství, o které je zmínka na začátku článku. Takže téma důvěry Vás ke konci kurzu čeká znovu. A tentokrát se o něm můžete dozvědět ještě o něco víc a z dalších úhlů pohledu.

ONLINE KURZ ZDARMA – Mimňská cesta do Jiného světa 2 / Poselství dětství 

 


Článek je součástí ročního projektu STROM ŠTĚSTÍ 2018. Jde o shrnutí týdne věnovaného témat CHÁPETE DŮVĚRU SPRÁVNĚ? v rámci elementu VODA. Harmonizace tohoto elementu v nás probouzí vnitřní jistotu a odvahu postavit se svému životu tváří v tvář a naplnit ho. Jde o jeden z 5 klíčů k vnitřnímu nepodmíněnému štěstí v neduálním Jiném světě nepodmíněného. Chcete se do projektu přidat také a každý týden dostávat ten svůj plánovač/motivovač s tématem a mottem týdne a začít sledovat, co to udělá zase pro změnu s Vámi?? No problem :-) Bližší informace najdete na stránce STROM ŠTĚSTÍ 2018 – čas na opravdovou změnu od kořenů. Přečtěte si, co všechno Vás bude tento rok čekat, a přihlaste se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *