Někdy to slušně bouří, že?

Jestli bývaly doby, kdy bouře nebyla tak citelně vnímaná celou společností, tak ty jsou teď pryč.

Co proti tomu, co se děje nyní, byly debaty o terorismu nebo migrantech.

A i to byla velká témata, která spoustu lidí strašila.

A která spousta politiků zneužívala ve svůj prospěch.

Nechci se ale pouštět do rozbouřených vod všech těch diskuzí, o tom, jak to je, a kdo za to může, a co by se mělo dělat atd. atd. Myslím, že teď je pro většinu z nás zásadní najít v těch rozbouřených vodách nějakou kotvu. Něco, co nás dokáže podržet nad vodou. Něco, co nás dokáže podpořit, stabilizovat, zklidnit.

A navíc, je to téma třetího týdne STROMU ŠTĚSTÍ (pro ty z vás, kteří jím procházejí stejně jako já). A ve čtvrtek bývá vždy takový první milník, kdy se dívám na to, co mi toto téma dává.

 

Kde všude se dají hledat kotvy. Kde všude je hledáte vy??

  • Důležitou kotvou je pro mě to, že nevnímám svůj život jako sbírku nějakých náhodných událostí, které se mi dějí. Jak říkával psycholog Frankl, smysl (logos) zásadně rozhoduje o tom, zda se v životě cítíme spokojení, nebo nespokojení. I v koncentračním táboře ten smysl Frankl našel a to mu pomohlo přežít. Osobně jsem dělala pro Centropu rozhovory s několika přeživšími z Terezína a třeba i Osvětimi. Neumím si moc představit prožít něco ještě horšího.

  • Poslední roky jsou to pro mě hlavně témata STROMU ŠTĚSTÍ nebo MIMOŇSKÉ CESTY, které dávají mým dnům ještě trochu jiný nádech. Každodenní události vnímám pak skrze daná témata, mohu je využít k tomu, abych se v daných oblastech rozvíjela, nebo abych se alespoň sama o sobě něco víc dozvěděla. Vše má pro mě nějaký smysl. A nejen to, stále tam funguje i ono „To si snad ze mě dělá Život srandu, ne? Když se chci o něčem dozvědět víc, tak mi to téma hned předhodí??” Takže často to, čemu bych se normálně bránila, vítám přesně jako ten dárek pro mě od Života, o který jsem si sama řekla. :-) A úžasně se tím bavím!

  • Když už je řeč o MIMOŇSKÉ CESTĚ, asi také není náhodička, že právě tento týden se zabýváme dvěma důležitými kotvami – symbolickým uvažováním a praxí tonglenu. Symbolika právě nabízí možnost vidět onen Franklův smysl! Proč se mi právě tohle děje?? Ale zároveň mě symbolika může vést! Slouží jako poselství, jako ukazatelé. Kdy si vyzkoušíte hieroglyfické myšlení v mé e-knize Žít je umění milovat (záchranný kruh ve chvílích nejistoty), zjistíte, že i papír na stole, nebo pták v koruně stromů, nebo poskakující pes, nebo střecha domu, nebo prostě cokoliv, co vás napadne, pro vás nese kopec propojených významů. Přímo je na vás křičí! Sděluje vám poselství o tom, co před sebou skrýváte, nebo jak můžete žít šťastněji. Je to jako když se ptáte tarotových karet a z jejich symboliky se snažíte vyčíst, kudy vede cesta ven z toho, co vás trápí.

  • Tonglen je jedna z meditativních praxí. Učí nás právě to, co v náročných dobách nejvíc potřebujeme. Schopnost přijmout temnotu. A projasnit ji. :-) Přijmout ji v sobě i v druhých. Pokud vás někdy jako mě trápí snad osud celého lidstva, tak tohle je praxe, která vám pomůže to břemeno empatie snést.

  • Nakonec jakákoliv meditace vám může poskytnout určitý druh kotvy. Meditace jsou různé a každá má svůj vlastní účel. I kdybyste meditovali jen čistě relaxační řízené meditace, je to úžasná kotva! Nenechávat se jen vést, ale zjistit, že sami pro sebe jste těmi nejlepšími vůdci, je ještě o fous lepší. :-) Taková tichá meditace, kdy jste jen se svými myšlenkami a emocemi a učíte se nenechat se jimi příliš unést, je výzva. Ale ta odměna pak!

  • Pro mě je hodně zásadní kotvou čchi kung. Konkrétně styl Orel v hnízdě, který cvičím už 13 let a učím asi 8. Teď jsem čerstvě absolvovala roční intenzivní instruktorský výcvik s novými praxemi a novými zkušenostmi. Jak vidíte, čchi kung je nekončící cesta… hloubce uvolnění se meze fakt nekladou! Když má člověk dost energie, která může volně plynout, jen máloco ho pak vyvede z míry. Super kotva. :-)

 

A PAK NĚCO TROCHU PŘÍZEMNĚJŠÍHO…

  • A pak něco přízemnějšího – cokoliv, co vám vykouzlí úsměv na tváři! Radost uvolňuje a nadnáší. Jestli vám přináší radost přátelé, dobré jídlo nebo filmy, jen do toho! Já teď čerpám radost z tance (K-pop mě fakt bere hodně!). Ty písně jsou jako dělané pro tanec (protože K-pop a choreografie jdou ruku v ruce) a jsou většinou plné nadšení a motivace. Třeba taková Not today (Dnes ne!) od BTS pro mě je vždycky takovým dopingem. Ne, dnes se nenechám tím či oním srazit na kolena!

  • Symboliku a radost mi propojuje nová série Dextera – už máme za sebou třetí díl. A jestli chcete vidět, jak se hledá kotva, tak tam to máte. Dexter, náš starý dobrý sériový vrah, to už po deseti letech nevydržel a zabil jednoho chlápka, který se choval děsně. A zabil předtím 5 nevinných lidí. Nevinný bílý jelen symbolizuje nevinnost. Touhu žít lépe. Snahu držet si svých zaběhaných rituálů, která mu jsou tou kotvou. Není to tak, jak někdo napsal v komentáři, že nechápe, koho zajímá nějaký zastřelený jelen, proč tam není víc akce. Tak to je, když nechápeme symboliku a nenecháme se jí hluboce oslovit. A prožít to mystérium.

    Kotvou vám pak může být po vzoru Dextera i to, že máte vnitřního spojence, který vás motivuje, radí vám, nebo se vám i posmívá. Ale jde mu hlavně o to, abyste byli v pořádku. A abyste se do stejného průšvihu už nedostali. Kotvou vám může být i to, že před svým problémem nezavíráte oči, ale snažíte se ho chytře vyřešit.

Jaké jsou ty vaše kotvy? Co vám pomáhá nenechat se spolknout tím vším, co se venku děje? Ne to ignorovat, ale mít sílu to vnímat, pochopení hlubšího smyslu toho, co se děje světu i vám osobně? A tím i jasnou mysl a klidnou sílu reagovat nějak konstruktivně. Protože stěžovat si a děsit se fakt nepomáhá.


Pokud se učíte anglicky (nebo se chcete učit), můžete si jednu takovou kotvu vyzkoušet. :-) Připravila jsem projekt ANGLIČTINA MEDITATIVNĚ, a ta vám dá jak tu praktickou radost z pokroků, tak tu zklidňující meditaci, tak tu vnitřní sílu skrze afirmace. A ve mně budete mít spojence, když o to budete stát. :-)

MRKNĚTE SEM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *