Pojďme se tedy podívat blíž na to, co je v rámci K-pop možné vidět a slyšet. Pokud jste nečetli první díl článku, najdete ho ZDE.

 

ZAČNĚME TAM, KDE TO ZAČALO U MĚ

LOONA.

Fascinovaly mě tím, kolik jich je. 12!

Fascinovaly mě poselstvím, které jejich písně nesou.

Fascinovaly mě příběhem, který se jejich videi prolíná.

Fascinovaly mě tím, že než debutovaly jako skupina, měla každá z nich svůj vlastní debut. Což se snad do té doby nikdy nestalo. Každá z nich měla možnost se představit jednotlivě. A už tenkrát bylo všech 12 videí, která jejich společnost BBC během více jak roku zveřejňovala, propojená jednotným příběhem. A na závěr, na závěr se jejich osudy setkaly.

Mezi jejich songy najdete všechno možné. Mezi neznámější patří Why Not? a So What? A samozřejmě Butterfly s exkluzivní choreografií. Jako ukázku jedno živé vystoupení, ale i samotné video je považováno ze exkluzivní. Vizuálem i poselstvím.

A pokud chcete vidět jejich zatím poslední nejúspěšnější kousek, pak je tu PTT (Paint The Town). Když se mrknete, zjistíte, jak úplně jiný styl než Butterfly to je. A ano, má to Bollywoodský nádech. :-)

A tentokrát tedy video, protože LOONA je známá nejen tím, že má náročné choreografie a že jsou děvčata neuvěřitelně synchronizované, ale že jejich videa mají úžasnou kvalitu. Však se podívejte sami:

 

NEJSLAVNĚJŠÍ K-POP SKUPINA VŮBEC

BTS. 

Partička 7 kluků, za kterou podobně jako za LOONOU stojí menší společnost a jejichž videa v sobě mají skrytý příběh. Jsou známí i tím, že jejich začátky nebyly úplně snadné. Ale nakonec prorazili a jejich alba získávají nominace a ocenění nejen v Jižní Koreji a Japonsku, ale i v USA (třeba Grammy).

Navštěvují v USA nejrůznější akce a jejich alba jdou na dračku. Podobně jako LOONA, i BTS natočilo pár písní čistě v angličtině, aby byly pro západní posluchače srozumitelnější. Ale v K-popu v podstatě platí, že písně jsou zpívány v mixu korejštiny a angličtiny.

Je těžké vybrat něco, čím bych vám je představila. Mají spoustu zajímavých rozmanitých písní.

  • Baví mě jejich debut před 6 lety (DOPE), protože je natočený jedním záběrem (a přitom se tam neustále mění prostředí). Části choreografie jsem se i učila – chtěla jsem vědět, jestli něco tak rychlého a praštěného dám. A jo, po nějaké době jsem to aspoň byla schopná utancovat a nezapomínat. :-)
  • Baví mě spousta dalších songů (DNA, ON, nebo FIRE a NOT TODAY) ), které jsou dost akční a proto se na ně dobře tancuje v rámci oněch workout, o kterých jsem psala minule. Jestli potřebujete psychicky nahodit, že tedy dnes ještě nepadnete, tak doporučuju. :-)
  • Baví mě song, kterým prý komerčněji prorazili v zahraničí, FAKE LOVE.  Kluci zde tancují jinak, je to vizuálně velmi chytlavé a výraz, který do této písně o předstírané lásce dali, chytá za srdce. Jsou nejen dobří tanečníci a zpěváci. Posuďte opět sami.

KDYŽ JSOU VIDEA NĚČÍM ZAJÍMAVÁ

Většinou jsou K-pop videa něčím zajímavá. Nebo jsou to choreografie, které něčím zaujmou. Z poslední doby mohu vybrat dvě.

  • Zaprvé opravdu čerstvý song od Red Velvet, což je oblíbená skupina mé dcery. A vzhledem k tomu, že se dostala na střední uměleckou školu a hodně času před přijímačkami věnovala studiu dějin umění, tak jako by jí svým nejnovějším songem chtěli Red Velvet odměnit. :-) Navíc hudba tentokrát využívá Bacha. A prý velmi zdařile a chytře, jak tvrdili v jednom videu hudebníci, kteří se věnují vážné hudbě. A poznáte ve videu odkazy na Hieronyma Bosche?? :-)

 

Co tomu říkáte??

  • A pro změnu zase nějaký drsnější song, chlapecká skupina SuperM, ve které se sešli kluci z několika rozpadlých skupin. Takže už zkušení matadoři. Jejím leaderem je klučina ze starší skupiny EXO, Baekhyun, který zaprvé dává krásné výšky a za druhé jsem si ho všimla v jihokorejském seriálu Moon Lovers. Kde hlavní roli hraje také zpěvačka, IU.

Bohužel ho tam vlastní královský bratr odstřelil pár šípy, bylo to smutné. Byl poslední, kdo by ho ohrožoval. Jenže když jde o korejský trůn a různé pletichy, není se čemu divit. :-( Obávám se, že díky tomuto seriálu bude má dcera vědět o historii počátků Koreje víc než o svatém Václavovi, prvních Přemyslovcích a vyvraždění Slavníkovců. Je to z cca stejné doby. Škoda, že se u nás netočí podobně zajímavé seriály.

SuperM přišli před pár lety se songem Tiger Inside. A jestli tam neuvidíte tygří pohyby, tak nevím. :-)

 

A RŮZNÉ DALŠÍ FÓRKY

Oficiální PTT video už jste viděli. Tak co třeba nějaký ten Relay Dance? Není tedy úplně typický, jak už to u LOONY bývá, ale zato je legrační.

 

A co takhle úplnou novinku od úplně nové skupiny NMIXX? Tedy ne přímo video s ní, ale s coverem přímo na New York Time Square??

Lisa dává nádherné výšky, autoři písně se nebojí dát reklamu na Coca-Colu přímo do začátku songu (i s choreografickým znázorněním) a některé choreografické prvky mohl vymyslet snad jen někdo na drogách. Nebo fakt velký kreativec.

Žasnu, chtěla bych se naučit, ale nevím, nevím. Tohle je pro mladé extrémně dobré tanečnice.

Mrkněte na tento cover:

(Jinak podobné covery se opět natáčí všude možně, na youtube jsem našla i český Feel My Rhytm u Karlova mostu. :-))

 

SQUID GAME AND BLACKPINK

A když už je řeč o Lise, je tu ještě jedna, která mě hodně baví. Lisa z Blackpink. Ona Thajka, která už také sbírá spoustu ocenění a prodává alba jak na drátku. Její debut se stal nesledovanějším na youtube během 24 hodin!  Jen naše rádia nám ji nějak zatajují. :-)

Úžasná tanečnice, dostala se do Jižní Koreje ve 14 letech právě proto, jak dobrá při konkurzu byla. A byla i první nekorejskou uchazečkou, která se dostala do jedné ze tří největších společností, YG.

Korejsky prý neuměla skoro nic, rodiče v podstatě neviděla a po pěti letech výcviku debutovala ve čtyřčlenné skupině Blackpink. A ta je tedy také extrémně populární všude po světě. Ostatně většina jejích členek umí anglicky, protože žili v zahraničí, nebo jejich některý z rodičů není Korejec.

Lisa navíc měla to štěstí, že ve chvíli, kdy se na Netflixu objevil jihokorejský seriál Squid Game (Hra na oliheň), který získal ohromnou oblibu i u nás, vydávala svou první sólo desku. Její single Money jako by byl oficiálním songem seriálu. (Ale není.)

A tak ho slyšeli i ti, kteří o K-pop nebo o jihokorejských seriálech dosud neměli ani tušení. Viděli jste Squid Game? A slyšeli jste tenhle song?

KDYŽ CELÝ SVĚT TANČÍ

A na závěr ještě něco. Jednu ukázku z tzv. Random Dance.

Objevují se všude na světě, i u nás v Čechách na ně můžete narazit. Tak když někdy půjdete kolem, zastavte se a sledujte, jak se dnes mohou lidé bavit. A třeba se přidáte? Stačí umět kousky slavných choreografií, abyste si mohli společně zatančit (jinak vás vyvede Dinosaurus jako tady. :-))

Úryvky se hrají náhodně a zdá se, že je to pro zúčastněné docela sranda. Co třeba tu akci v australském Perthu? Tančí se tam i na onen song od BTS FAKE LOVE. :-)

Užijte si videa a třeba si najdete tu svou skupinu, která vás zaujme. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *