V prvním díle byla řeč o tom, co se může stát, když před emocemi nebudete utíkat (potlačovat je), když se jich nebudete snažit zbavit (vykřičet, vydupat, vyplakat), ale jejich energii transformujete. V tomto článku bude řeč o IU, protože ta umí emoce hodně silně rozehrát. :-)

Emoce jsou projevy různých energií. Mohli bychom například říct, že projevem energie elementu DŘEVO je naštvání, projevem energie elementu KOV je smutek a projevem energie elementu VODA je strach. V minulém článku jsem vyprávěla, jak se mi podařilo nabít se tzv. negativní energií (hněv a smutek). Nevybít ji, ale uchovat a čerpat z ní již v čisté podobě energie.

Podařilo se mi to pohybem, několika hodinami práce s energií daných emocí – šlo o mix tance a čchi kungu. Nebo lépe řečeno, čchi kung vás naučí to, čím je – práci s energií, kultivaci energie. A všechno se tak nakonec může stát čchi kungem. :-) I tanec.

Kladla jsem si potom otázku, odkud se vlastně emoce berou. Čínská medicína klade důraz na to, aby ani těch tzv. pozitivních emocí nebylo moc (třeba radosti). Energeticky totiž tělo vyčerpávají a podle toho, o jakou emoci jde, takové části těla tím pak mohou být i na fyzické úrovni dříve nebo později zasažené. (Ano, i moc radosti škodí. Všeho moc škodí, jak víme.)

Jak a kdy nás emoční energie vyčerpává a kdy a jak nabíjí??

Mohu se tedy do emocí víc ponořit, i když mohou být silné? Pokud je budu umět transformovat??

 

UČIT SE EMOCE POZNÁVAT A TRANSFORMOVAT

A tak mi začaly do života přicházet příležitosti poznávat a transformovat. :-) Tak už to chodívá – a youtube algoritmy vám začnou předhazovat to, kam vaše pozornost směřuje. :-)

Třeba cyklus (kurz) o práci s emocemi od jedné americké certifikované psycholožky.

Na bližší informace z něj dojde v posledním článku série.

Najednou jsem měla dojem, že se chci emocím otevřít ještě víc, protože skrývají mnoho užitečného. Podobně jako jsem si poté, co jsem v prosinci a lednu provázela otce procesem umírání, byla s ním i s matkou až do jeho konce, říkala, že je možná čas vrátit se znovu na pobyt do tmy.

A tentokrát se nesnažit prožít ten týden v pohodě, ale otevřít se víc tomu, co se může z nevědomí vynořit.

Tehdy jsem nechtěla žádné vize, měla jsem z nich strach.

Když jsem byla s otcem a prožívala s ním jeho vize, došlo mi, že tomu stejně není úniku, a člověk může jít hlouběji, až přijde čas.

Jako když jezdívám na vipassanu – pokaždé se vyplaví něco jiného. Každý ponor do sebe jde hlouběji a otevírá části v nás, které je potřeba otevřít, abychom došli oné jednoty, jak o ní tak krásně vypráví Jung. Propojovat skrze symboly snů a aktivní imaginace nevědomí s vědomím a opravdu tak žít vědomě.

Jen mít odvahu. Věřit, že ať se objeví cokoliv, jsme dost silní unést to a transformovat to. A umět to. Spousta lidí se noří do hlubin nevědomí (zahrává si se spiritualitou) a nevědomí je pohltí. Přesně jak před tím Jung varoval již kdysi dávno.

 

PRVNÍ VÝZVA K PONORU DO EMOCÍ

Jako první vlaštovka se přihlásila IU. Uvědomila jsem si, co nás vlastně s dcerou v červnu čeká. Další londýnský koncert. Jihokorejská zpěvačka IU.

Dcera je její velká fanynka. Tak velká, že se učila korejsky a šetřila si na cestu do Soulu. IU totiž na koncertě hodně povídá (v Koreji samozřejmě korejsky), dělá dlouhé přídavky a její koncerty jsou často 3-4 hodiny dlouhé.

Naštěstí s novým albem přišly i první koncerty v Evropě. Údajně prý proto, že před filmovým festivalem v Cannes, kam přijela jako jedna z hereček jihokorejského filmu, IU netušila, že ji v Evropě taky někdo zná. Přitom v Jižní Koreji patří mezi největší hvězdy, ale není typická K-pop zpěvačka.

Zpívá už dlouho (od 15 let, od roku 2008) a zpívá krásně.

Je jako drobná květinka, krásná se nádherným hlasem.

Umí tancovat, ale její písně nejsou o choreografiích, ale o hudbě.

Ostatně na rozdíl od většiny K-pop hvězdiček si texty k písním píše sama a někdy se podílí i na hudbě.

Působí (alespoň na mě) jako osoba, která má tu moc vtáhnout vás do světa emocí – jako herečka, jako autorka textů. Radost, i smutek. Strach i výsměch. Pomsta i důvěra.

Však posuďte sami. Tady je její nový song Love Wins All (Láska nad vším vyhraje.) I když vám hrozí smrt, i když je celý svět v troskách, i když není naděje, není úniku, stále může probleskovat radost, láska, soucítění, podpora. Až do konce. (Partnera jí hraje V z BTS, asi nejznámější jihokorejské skupiny.)

Tady bude příležitost na emoce zabrnkat. Jen jestli si to opravdu dovolím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *