Když jsem v roce 2013 začala psát své první blogové články, psávala jsem hodně o písních, filmech nebo seriálech a o tom, jaké asociace ve mně vyvolávaly. Co mně osobně třeba zrcadlily. Byla to přesně taková terapie psaním, o které jsem nedávno psala třeba tady a kterou tedy fakt hodně doporučuju. Hlavně těm, kteří teď vstoupili do STROMU ŠTĚSTÍ – element VODA. :-)

Asociace nám toho totiž umí odhalit hodně ze sfér naší mysli, která nám tak úplně nebývá vědomě přístupná.

Zajímavé bývá, co vás vlastně zaujme. Jaké téma si pro sebe odnášíte. Z let studií překladatelství si velmi dobře pamatuji, jak každý překlad je vlastně interpretace. A jak každý čtenář si interpretuje texty (ať už jde o knihy, písně nebo i ty scénáře) jinak. V každém zarezonují na jinou strunu. A je velmi zajímavé vnímat, co to v nás rozezvučí. :-)

Jak říkává můj oblíbenec neduální učitel Rupert Spira – je v nás cosi, co se zvedá a staví se do cesty tomu, co prožíváme. Slova, která se dotknou nás, se nemusí dotknout ostatních.

A tak DEXTER nemusí být jen příběh o sériovém vrahovi

Nevím, jestli jste ten seriál viděli. Rozhodně stojí za to, pokud máte rádi něco neotřelého, vtipného a napínavého. Něco o tom, proč je to unikátní a geniální seriál třeba na videu zde.

Pro mě to ale byl seriál i o paradoxech života (Dexter aneb paradoxy života), o trpělivosti (Dexter a trpělivost), o svobodné volbě (Dexter a jak je to se svobodnou volbou?) nebo třeba o tom, jaké to je, když zjistíte, že váš blízký je vrah (ZDE). To poslední téma se zdá být hodně přitažené za vlasy, ale berte v úvahu, že právě v té době má šéfová zjistila, že její blízký je sňatkový podvodník. A bylo zle pro ni, pro jazykovku i pro nás, její zaměstnance a lektory.

Jak vidíte, na seriály se dá dívat různě. Nejen jako na zábavu na večery a podvečery.

Asi nejvíc mě bavilo to, jak člověk u Dextera nevěděl, jestli představuje zlo, nebo dobro. Ano, je to divné, ale tento sériový vrah, není považován většinou za zrůdu. Vždyť takzvaně čistí ulice od jiných vrahů. Má svá pravidla. A tak vznikly články jako Dexter a Bestie v nás nebo Dobro a zlo aneb grey zone Dexterova života.

A nakonec došlo i na smrt. To ve chvíli, když se řešil závěr celého seriálu. A pokud jste někde něco o Dexterovi zaslechli (i když jste ho třeba neviděli), tak možná to, že se scénáristům ten závěr dvakrát nepovedl. :-)

A následujících 10 týdnů nakonec nemusí být jen o tématem elementu VODA

Za těch 8 let, kdy svým ročním projektem procházím, jsem si už zvykla vnímat dění kolem sebe úhlem pohledu témat týdne. Všímat si, co mě Život může o nich naučit. A protože jsem do celé zimní části vstupovala s tím, že pro mě bude výzvou těch 10 týdnů zvládnout v onom propojení s vnitřním klidem a sílou (dary předchozích elementů), první díl nové série mi právě toto téma úžasným způsobem naservírovalo. 

Dexter v něm sám prožívá boj se svou touhou vraždit.

Obzvlášť ve chvílích, kdy vidí, že ten chlápek se chová tak, že by ho někdo měl radši zabít. :-)

Myslím, že spousta lidí už zažila tu bezmoc, když se dívali do očí někomu, kdo jim ublížil. Nebo kdo zabil, úmyslně nebo neúmyslně, někoho jim blízkého. Spousta lidí to nevydržela a pomstila se. I když nikdy nikomu život nevzali a jen tak se s tím, že sami zabili, nevyrovnají.

Dexter ale zabil spoustu lidí. Je to jeho potřeba. Dává mu to pocit uvolnění. Něco jako když si dá běžný člověk panáka. Možná tak. Netuším. :-) Jak náročné je pro něj odolat takovému pokušení?

Co můžete dělat, když na vás jde pokušení??

Je zajímavé nazvat to takto. Pokušením.

Nikdy mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy budu pokoušena??

Že to bude jak v tom Otčenáši: „Bože, zbav nás pokušení.

Kdysi hodně dávno jsem to vnímala jako žádost, abychom žádné pokušení prožívat nemuseli. Aby náš život byl taková jednodušší dálnice, po které si to řítíme rovnou tam, kam chceme. A není nic, co by se nám postavilo do cesty. Asi jsem přesně tuto představu volného divokého koně měla, nespoutaného, nezastavitelného, ženoucího se – jako Beran, kterým ostatně ascendentem jsem – za svým cílem.

S pokoušením je v nás asociačně nejspíš spojená i další představa – ta o zkouškách. O tom, že nás Bůh (nebo něco jiného) nějak zkouší. Pokouší. A že je na nás nějak obstát. Může se za tím skrývat i prosba, abychom už nemuseli být zkoušeni. Kdo ví, nikdy jsem se dosud opravdu nezabývala křesťanskými výklady Otčenáše.

Já mám teď ale najednou pocit, že tu pro mě může jít i o něco jiného – o to, co se děje v každé meditaci. Nenechat se zlákat myšlenkami a emocemi k nějaké reakci (nebo činu). A zároveň je ale nevnímat ani jako pokušení, se kterými je třeba nějak bojovat. Ale prostě je chápat tak, jak jsou. Jako pouhé myšlenky. Jako ta oblaka, která se dříve nebo později rozplynou. A na obloze se objeví symbol celého Jiného světa – ona modrá obloha projasněná sluncem. Která je tam vždy.

Jen se nenechat zlákat k myšlence, že je tomu jinak.

Zaujala mě na toto téma v seriálu jedna věta

Ta o tom, že má Dexter dodržovat svou rutinu.

To je pro něj ona kotva, o které v elementu VODA bude během následujících 10 týdnů také řeč.

Otázka zní, jestli já sama se té kotvy dokážu držet. A také nějaké té rutiny, se kterou jsem sama pro sebe každé ráno už minulý týden začala.

Asi nebudu moc spoilerovat, když naznačím, že v seriálu o sériovém vrahovi se něco zvrhne. :-)

Jsem sama zvědavá, kam ho to zavede. 

A jsem sama zvědavá, kam následujících 10 týdnů zavede mě. 

I seriál má, kupodivu?, 10 týdnů. Takže mě bude doprovázet celým obdobím elementu VODA.

Vzhledem k tématu tohoto týdne by se dalo teď třeba psát i o tom, do jaké míry kdo může Dexterovi v jeho novém působišti důvěřovat?

Zda je správné mu důvěřovat?

Třeba pro jeho syna, který ho vyhledal? Pro jeho přítelkyni?

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak moc můžeme důvěřovat lidem kolem sebe? Co to pro nás a pro ně vlastně znamená??

Každopádně, celý seriál vznikl nejspíš i jako snaha nějak napravit ten špatný dojem, se kterým se s námi Dexter před 10 lety rozloučil. I já se těmito 10 týdny loučím se STROMEM ŠTĚSTÍ, se svým ročním projektem. Tak doufám, že to bude dobrý konec. :-)


Článek vznikl jako jedno ze zamyšlení v rámci projektu STROM ŠTĚSTÍ – zimní element VODA.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *