Jednou z lesa balvan si nesa

Znáte onu píseň Voskovce a Wericha o Ezopovi? Já ji mám moc ráda. Hrávala jsem si ji kdysi dávno na kazetě. A pak jsem ji hrávala na kazetě i v našem starém autě manželovi a malé dcerce. Ty písně o Golemovi, vodníkovi nebo Ezopovi.

Jednou z lesa, domů se nesa, moudrý Ezop. Potká vrabce, který brabence málem sezob. Brabenec se chechtá, Ezop se ho hned ptá. Čemu že se na trávě v lese právě řechtá. Já, povídá brabenec, se taky rád hlasitě chechtám, chechtám, když pupenec kyselinou leptám. Vím, totiž ten brabenec, mravenečník, že se mě neptá, pozře mě, ať se chechtám, nechechtám. Kampak by to došlo třeba s pouhou ponravou, kdyby měla plakat, že je ptačí potravou. Ty, ač nejsi brabenec, se taky rád hlasitě chechtej a na svou bídu si nezareptej.

Ano, zvířata za sebou mají spoustu traumat. Spoustu chvil, kdy jim šlo o život a oni těsně unikli. Spoustu hladových chvil, kdy užuž svou kořist polapili, ale ona jim unikla. Říká se, že zvířata se umí instinktivně ze svého traumatu otřepat. To jen my občas předstíráme, že se nám vlastně nic tak strašného nestalo, místo abychom dali najevo svůj strach, svůj hněv, svůj smutek. Prostě všechny ty emoce, které nás pak jen dál a dál trápí.

Tam někde uvnitř, aby to nikdo neviděl.

A tak nejsme jak ten moudrý Ezop, který zjistil, že smích, který vám roztřese celé tělo a učí vás dělat z tragédie komedii, umí léčit. Jsme spíš jak ten chudák, který na zádech nese balvan všeho toho trápení a nechce ho ze sebe setřást. Nebo neví, jak. A možná prostě jen neví, že může.

 


Právě jste dočetli čtyřicátou devátou (již předposlední) část série DEVATENÁCTKA (kniha našeho života) o 50 absurdních způsobech, jak si šlapeme po štěstí. Tentokrát na téma JAK VYLÉČIT TRAUMA elementu VODA. Série, která vychází z ročního online projektu (zdarma) STROM ŠTĚSTÍ, bude mít celkem 50 dílů. 

Pokud vám ještě absurdní hříčky do mailu nechodí, napište si o ně (zdarma):

>> Úvod a předchozí absurdní hříčky si stáhněte ZDARMA zde <<

(všech 50 absurdit vám pak do konce roku 2019 pošlu automaticky)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *